Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 29-08-12, 17:14   #7
dreamer
Top Member

Το avatar του χρήστη dreamer

Περιοχή: Thessaloniki
Thanked 2.397 Times in 1.070 Posts
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RedGreek Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ασχολεισαι ρε συ (αν θες μια γνωμη), εθιμοτυπικο πανηγυρι ειναι και το μονο που μπορει να κερδισει καποιος απο αυτο ειναι ..............................τον μπελα του!

Και μονο η ερωτηση για το ποσες ειναι οι συγκεντρωσεις, δειχνει το αστειο του πραγματος...
Μολις ερθει η ωρα, αγνωστο πότε, η συγκεντρωση θα ειναι μια και δεν θα χρειαζεται να την αναζητησεις. Θα ερθει στην γειτονια σου και στην δικη μου.
Κοίτα, δεν περιμένω ότι θα γίνει τίποτα συνταρακτικό στις πορείες της ΔΕΘ. Ο Σαμαράς στη θέση που βρισκόταν θα είναι, τα μέτρα θα έρθουν και θα τα ακολουθήσουν νέα μετρα, η ΕΕ δε θα αλλάξει πολιτική κλπ. Όμως δε γίνεται και να μείνουμε άπραγοι. Όσοι είναι εθιμοτυπικοί και διαδηλώνουν μόνο όταν πάρουν την έγκριση του κόμματός τους δεν έχουν να προσφέρουν, κατ'εμένα, τίποτα ουσιώδες. Οι υπόλοιποι είναι το ζήτημα τι κάνουμε για να ταρακουνήσουμε τα νερά.

Ακόμα, δε γίνεται να γνωρίζουμε από πριν την έκβαση μιας διαδήλωσης. Όλες οι μέχρι τώρα ενδείξεις δεν προμηνύουν καμιά αλλαγή. Ωστόσο πάντα υπάρχει ο αστάθμητος παράγοντας τον οποίο δε γίνεται να τον προβλέψεις. Και στη φάση που είμαστε τώρα αρκεί μια σπίθα για να πιάσει φωτιά. Αν δεν υπάρξει όμως σπίθα, δε θα υπάρξει και η συγκέντρωση που λες. Όλα είναι κλιμακωτά. Πάντα υπάρχει μια αιτία που γεννάει εξελίξεις/γεγονότα.

ΥΓ. Η διάσπαση των συγκεντρώσεων είναι όντως μια κατάντια. Απλά έχω την περιέργεια να δω αν θα είναι η κλασική διαμόρφωση, γιατί ο Σύριζα πλέον είναι αξιωματική αντιπολίτευση οπότε λογικά θα αλλάξουν κάπως οι ισορροπίες.
" Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους, δεν διαμαρτυρήθηκα, γιατί δεν ήμουν Εβραίος .Όταν ήρθαν για τους κομμουνιστές δεν φώναξα, γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής. Όταν κατεδίωξαν τους τσιγγάνους, ούτε τότε φώναξα, γιατί δεν ήμουν τσιγγάνος. Όταν έκλεισαν το στόμα των Ρωμαιοκαθολικών που αντιτάσσονταν στο φασισμό, δεν έκανα τίποτα γιατί δεν ήμουν καθολικός.Μετά ήρθαν να συλλάβουν εμένα ,αλλά δεν υπήρχε πια κανείς να αντισταθεί μαζί μου ... " Μπέρτολ Μπρεχτ
dreamer is offline   Απάντηση με παράθεση