PDA

Επιστροφή στο Forum : Κακός ενοικιαστής

greca
02-10-10, 17:54
Ανοίγω αυτό το θέμα όπως καταλαβαίνετε γιατί εχω θεμα με εναν κακο ενοικιαστη...

Ας τα παρουμε απο την αρχη... Το σπιτι νοικιαστηκε το μαρτιο φετος φυσικα με συμβολαιο οπου αναγραφοταν οτι περα απο τον $%#@ θα εμεναν η γυναικα του και τα δυο του παιδια... ολα καλα ως εκει! τον ειχαμε αφησει να μπει και 2 βδομαδες νωριτερα (φεβρουαριο 2010) για να κανει τη μετακομιση και να αλλαξει το νιπτηρα κα το καζανακι στο μπανιο που δεν του αρεσαν! (τα οποια και πληρωσαμε για να τα αντικαταστησει~θα τα αγοραζε αυτος!) επισης ειχε ερθει και το εναντι της δεη και του ειχαμε δωσει 40 ευρω για να το πληρωσει... οι λογαριασμοι ηταν στο ονομα μας (τοσα χρονια ~20~που το νοικιαζαμε ποτε δεν ειχαμε θεμα) και μας παρακαλεσε και αυτος να μην τον κανουμε να παρει αδεια απο τη δουλεια του για να παει να τους αλλαξει, να τους αφηναμε ετσι και θα ηταν απολυτα συνεπης... τι στα κομματια σκεφτηκαμε.. οικογενειαρχης, με δουλεια.... αλλοδαπος μεν -σερβος- αλλα με 14 χρονια στην ελλαδα... ε φαινοταν και μια χαρα ανθρωπος και συμφωνησαμε να μεινουν ως εχουν τα ονοματα στους λογαριασμους! (δε μας κοβοταν η γλωσσα εκεινη τη στιγμη καλυτερα!:na:) ξεχασα να πω οτι τα ενοικια δεν τα εβαζε στην τραπεζα επειδη δουλευε μεχρι αργα και πηγαιναμε και τα παιρναμε εμεις απο το σπιτι... επισης ειχαμε συμφωνησει οτι θα κοβαμε μια αποδειξη καταβολης ενοικιου για ολο το χρονο και οχι καθε μηνα...

μετα απο 2 μηνες μας παιρνει τηλεφωνο και μας λεει επειδη εσπασε το χερι του (στο διαχειριστη οπως μαθαμε ειχε πει οτι τρακαρε απλα και ειχε χαλασει το αμαξι και δεν ειχε λεφτα) και δεν μπορει να παει για δουλεια αν μπορουμε να περιμενουμε να μας δωσει 2 ενοικια μαζι... συμφωνησαμε να γινει ετσι... ε ενταξει δε σπαει και το χερι του καποιος καθε μερα ~σκεφτηκαμε~ ας του δωσουμε την προθεσμια που ζητουσε... το σπιτι ηταν καθαρο και δε μας ειχε πει κανεις γειτονας παραπονα ως εκεινη τη στιγμη... δεν παμε απο εκει να δουμε αν οντως ειναι ετσι! ποσο χαζο αυτο ηταν τελικα! μετα απο δυο μηνες τον παιρναμε τηλεφωνο για να περασουμε για τα ενοικια και δεν απαντουσε... τελικα μεσω της γυναικας του τον βρηκαμε! αρχιζει το αλλο παραμυθι τοτε... οτι δεν τα παει καλα με τη γυναικα του και οτι αυτος δε μενει πια εκει και εχουν οικονομικα προβληματα... τελικα παιρνουμε ενα ποσο απο τα 2 ενοικια και τους λεμε οτι αν δε τα βγαζουν περα ας αφησουν το σπιτι και να ληξουμε το συμβολαιο απο κοινου... λενε οτι ειναι προσωρινο το οικονομικο θεμα και οτι απο τον επομενο μηνα θα μας δωσουν και τα προηγουμενα οφειλομενα και το τρεχον ενοικιο... τον αλλο μηνα παλι τηλεφωνηματα επι τηλεφωνηματων και παλι παιρνουμε ενα μερος των χρηματων... τον ιουλιο μας λεει οτι θα φυγει για διακοπες στην πατριδα του και οταν θα γυρισει θα μας δωσει τα χρηματα... τελη αυγουστου του ξανατηλεφωνουμε και μας λεει οτι δεν εχει χρηματα γιατι πεθανε και ο αδερφος της γυναικας του στο μεσοδιαστημα και οτι θα τα παρουμε ολα μαζι τον επομενο μηνα.... και απο εκει και περα αρχιζει η μεγααλη ανηφορα για μας..

ανακαλυπτουμε οτι απο το φεβρουαριο δεν εχει πληρωσει κανενα λογαριασμο στη δεη (ουτε καν αυτα που του ειχαμε δωσει εμεις τοτε!) ουτε στην ευδαπ! και χρωσταει και 3 κοινοχρηστα! εγκεφαλικο πρωτο! τηλεφωνουμε και δεν απανταει απο τοτε... η γυναικα του αρχικα παρουσιαζοταν σα μια αθωα γυναικα που δεν ηξερε τιποτα! ελεγε οτι αυτος της επαιρνε τα χρηματα και δεν πληρωσε τελικα τους λογαριασμους! μπαινουμε στο σπιτι για να μιλησουμε και παμε στο μπανιο... ελειπαν καζανακι και νιπτηρας! πηρε τα λεφτα ο @#$%% τοτε εβγαλε αυτα που ειχαμε και δεν τα αντικατεστησε ποτε! ειναι απο το φεβρουαριο χωρις καζανακι και νιπτηρα!!!! εγκεφαλικο δευτερο! εντωμεταξυ κανουμε ενα εξωδικο για μη καταβολης ενοικιων (δυστροπια) διχως αποτελεσμα! (βεβαια εχει γραφθει οτι μας οφειλει μονο τα δυο τελευταια ενοικια και οχι μερος των παλιοτερων~αραγε μπορουμε να κανουμε κατι γι'αυτο?) πηγαμε στη δουλεια του αλλα ελειπε για καποιες μερες! η γυναικα του μας ειπε και το τελευταιο κουλο... πληρωθηκε τις προαλλες απο τη δουλεια της και θα κρατησει αυτα τα χρηματα για να βρει νεο σπιτι και πως θα φυγει απο το δικο μας οταν το θελησει αυτη! και δεν μπορουμε να διωξουμε μια οικογενεια απο το σπιτι! και πως αυτη δεν εχει υπογραψει κανενα συμβολαιο και δεν το αναγνωριζει! επισης δεν εχει καμια αποδειξη στα χερια της (ειχαμε συμφωνησει οτι θα κοβαμε μια στο τελος του χρονου) αρα δεν ισχυει τιποτα! της εξηγουμε οτι συμβολαιο εχει υπογραψει ο αντρας σου και ισχυει αλλιως δε θα μπορουσαμε να κανουμε το εξωδικο! και πως για τις αποδειξεις ειχαμε συμφωνησει μια στο τελος του χρονου.... και η απαντηση της? δε με νοιαζει! εγω δε φευγω! τελικα μαλλον το εχουν συστημα να λειτουργουν ετσι... καθως αυτος δεν ηθελε συμβολαιο γιατι ουτε στο προηγουμενο σπιτι ειχε~ετσι μας ελεγε~ και πως εφυγαν γιατι τους εκανε προβληματα ο ιδιοκτητης! α και το πιο κουλο? ρωτησαν αν το αποπανω διαμερισμα στην πολυκατοικια που νοικιαζεται ειναι δικος μας γιατι το θελουν! μα ειναι ποτε δυνατον.........................

οι ερωτησεις μου...

ερωτηση πρωτη... μπορω να παω να της κοψω το νερο και το ρευμα που ειναι στο ονομα μου (η δεη ετσι κι αλλιως ειναι προς διακοπη στις 10 του μηνα) μπας και φυγει νωριτερα? την εχω προειδοποιησει νωριτερα αλλα προφορικα... παρουσια μαρτυρα~συγγενικου μου προσωπου που πηγαμε μαζι. Αυτο αρκει σαν προειδοποιηση? Ο δικηγορος μας ειπε να την προειδοποιησουμε πριν και ειμαστε καλυμμενοι.. αρκει η προφορικη? θελει γραπτη και αν ναι με ποιο τροπο? η να το αφησω να το κοψει η δεη σε 10-15 μερες?? ετσι κι αλλιως εμεις θα τα πληρωσουμε...
μολις μιλησα με το δικηγορο... νεο εξωδικο χρειαζεται που θα αναφερεται οτι αν δεν τα εχουν πληρωσει ως τις 15 πχ του μηνα θα τα κοψουμε για να μη θεωρηθει αυτοδικια!!!!

ερωτηση δευτερη... σε ενα μηνα θα βγει η εκτελεση αποφασης εξωσης (δε θα εχει πληρωσει οπως μου ειπε) μεσα σε ποσο καιρο πρεπει να φυγει? γιατι εχω ακουσει απο 15 μερες ως 6 μηνες!

ερωτηση τριτη... σκεφτομαστε να κανουμε δικαστηριο για τα οφειλομενα αλλα αξιζει τον κοπο? ολα μαζι αντε να ειναι 1000-1300 ευρω (διχως να βγουν νεες ζημιες) το δικαστηριο θα ειναι πιο πολλα? (εδω ειδικα θα εκτιμουσα μια απαντηση ειδικα απο οσους ξερουν!) χωρια που ειναι αλλοδαπος, το οποιο και εκμεταλλευεται καθως δεν εχει τιποτα στο ονομα του εδω (μπορουμε αραγε να το ελεγξουμε αυτο?) και δεν μπορουμε λεει να του κανουμε τιποτα για οσα εχει εξω! βασικα θα κανουμε τη δηλωση εκχωρησης μισθωματων στο δημοσιο και να τον τρεχουν αυτοι εστω για τα δυο ενοικια!

ερωτηση τεταρτη... θελω να παω να δω το σπιτι μην κανουν κι αλλες ζημιες.. εχουν χαλασει και ενα τοιχο τα παιδια με γδαρσιματα. μιλησα με αστυνομια και μου ειπαν οτι θα πρεπει να παω σε εισαγγελεα να τους παω εισαγγελικη παραγγελια να τους καλεσουν εκει για συστασεις.. (αναρωτιεμαι πως θα μιλησουν αφου πλεον δε σηκωνουν κανενα τηλεφωνο οι δυο τους) και πως αυτο ειναι θεμα αστικου κωδικα και δεν ξερουν και πολλα περισσοτερα! τυπικα βαση συμβολαιου εχω δικαιωμα να πηγαινω τριτη και πεμπτη 13-15 αλλα αυτη την τελευταια φορα που πηγαμε μας ειπε να μην ξαναπαμε γιατι δουλευει και δεν τη βολευει..τοτε που φτιαξαμε το συμβολαιο αυτη ηθελε αυτες τις ωρες! (λες και γω δε δουλευω...) της ειπαμε για αλλες ωρες και ειπε οτι δεν μπορει ουτε αλλες!

καθε απαντηση δεκτη οπως και καθε προταση για λυση νομιμη! γιατι απο τις αλλες "λυσεις" δεν μπορω να σας πω τι εχω σκεφτει!!!!

ερωτηση τελευταια... μπορω να αναρτησω καπου στο ιντερνετ εστω και στο μπλογκ μου το ονομα του γραφοντας την ιστορια του σαν ενοικιαστη? βασικα το λεω αυτο για την περιπτωση του επομενου ιδιοκτητη που θα σκεφτει να τους νοικιασει σπιτι αν θα κανει μια αναζητηση με το ονομα του στο ιντερνετ να του το βγαλει και να το διαβασει μηπως και γλιτωσει κανενας αλλος ανθρωπος απο τετοια ταλαιπωρια!

συγγνωμη για το σεντονι αλλα εχω τετοια νευρα μα τετοια νευρα!!!

g7
02-10-10, 19:07
Για ριξε μια ματια κι εδω http://www.pomida.gr ειναι site ιδιοκτητων ακινητων και εχει παρα πολλες πληροφοριες!!

Τωρα για το αν μπορεις να δημοσιευσεις το ονομα του δεν νομιζω,διοτι μαλλον υπαγεται στα προσωπικα δεδομενα.Ο δικηγορος σας τι λεει?

Petroula
02-10-10, 19:23
Απαπαααααααααα.... Καλά ξεμπερδέματα - αλλά δύσκολα...

Κατ'αρχήν, το 15 μέρες ως 6 μήνες ισχύει.... σόρι...

Ο νόμος προστατεύει τον ενοικιαστή και όχι τον ιδιοκτήτη. Με τον ίδιο τρόπο που το ΙΚΑ ακούει τον εργαζόμενο και όχι τον εργοδότη. Έτσι είναι τα πράγματα...

Είχα παρόμοιο θέμα με το δικό μου σπίτι. Λύθηκε μόνον κατα καλή μου τύχη - έτυχε η κυρία που διέμενε εδώ με ενοικιοστάσιο εικοσαετιας να βρει άλλο που της άρεσε "αβασάνιστα στο χώρο της" στην κυριολεξία. Αλλιώς μια πενταετία θα παιδευόμουνα...

Θα σου πρότεινα να ξεχάσεις και τις διεκδικήσεις και τις ζημιές γιατί θα μπλέξεις ακόμη χειρότερα.

Για το ρεύμα και το νερό δεν είναι τόσο απλό. Εάν το σπίτι θεωρείται μισθωμένο τότε δεν έχεις δικαίωμα να προβείς εσύ σε ενέργεια αποκλεισμού γιατί μπορούν να σου κάνουν μήνυση. Αν όμως είναι τέτοιες περιπτώσεις χρεωμένων ανθρώπων τότε κάντο γιατί αποκλέιεται να σου κάνουν :bnotalk:Και είναι ο μόνος τρόπος να φυγουν σχετικά γρήγορα. Οτιδήποτε άλλο θα πάρει εξάμηνο. Εξάμηνο ΤΖΑΜΠΑ ΔΙΑΜΟΝΗΣ που τη σήμερον είναι μεγάλο πράγμα. Επίσης σκέψου ότι εάν πας εσύ και ζητήσεις διακοπή ρευματοδότησης πρεπει να κάνεις δήλωση ότι είναι ακατοίκητο. Ρισκάρεις μια "ψευδή δήλωση"; Έχει νομικές κυρώσεις, ας μην το ξεχνάμε. Το πόσο σοβαρές είναι το "περι ψευδούς δηλώσεως" τιμολόγιο δεν το γνωρίζω...

Αυτό που μου είχε πει τότε ο δικηγόρος μου έιναι ότι μετά απο ένα απλό εξώδικο οι περισσότεροι απλά φεύγουν, εντός του διμήνου που προβλέπεται. Με εντολή, έχουν ένα εξάμηνο μαξ όπως προείπαμε.

Για την ιντερνετική δημοσιοποίηση των στοιχείων, δε νομίζω ότι οι ιδιοκτήτες ακινήτων θα σκεφτούν ποτέ να μπουν στο γκούγκλη και να ψάξουν το μητρώο του ενοικιαστή... άσε δε που απο ηθικής απόψεως παραβιάζονται και κάτι ψιλοσυνταγματικά δικαιώματα - όχι; Αλλά η αναφορά της ιστορίας κάπου μπορεί όντως να προιδεάσει κάποιον για άλλες παρόμοιες περιπτώσεις.

Ποτέ δεν ξέρεις οπότε ποτέ μη λες ποτέ.

Τους συναδελφικούς μου χαιρετισμούς και καλό κουράγιο σε σας και την οικογένεια...

greca
02-10-10, 19:59
Μολις εκλεισα με το δικηγορο...
Αυτα που θα κανουμε ειναι νεο εξωδικο οτι αν δεν πληρωθουν οι λογαριασμοι κοινης ωφελειας μεχρι τις 15 του οκτωβριου θα προβουμε σε διακοπη και μετα θα τους κοψουμε! οπως μου ειπε ετσι ειμαστε καλυμμενοι... αλλιως θα θεωρηθει αυτοδικια και ειχε υποθεση στο παρελθον ο δικηγορος μας.
επισης εισαγγελικη παραγγελια οτι δεν μπορουμε να τους βρουμε και να μπουμε στο σπιτι να το ελεγξουμε βαση συμβολαιου,,, θα τους καλεσει η αστυνομια να πανε εκει και θα τους κανει συστασεις... συνηθως πιανει...
τελος εκτελεση αποφασης σε ενα μηνα απο την επίδοση του εξωδικου για δυστροπια... κοινως 20 μερες απο τωρα... 10 μερες μετα για να παρουμε την αποφαση και να την επιδωσει ο δικαστικος κλητηρας με την αστυνομιαη να τη θυροκολλησει σε αυτους και μετα γυρω στις 20 μερες προθεσμια να ξεκουμπιστουν! κοινως καλα χριστουγεννα! αλλα τουλαχιστον θα φυγουν! αν και θα εχουμε κοψει φως και νερο οπως προειπα με την παραπανω διαδικασια!
για το ονομα του σαφως και δε θα το εγραφα αλλα να σου πω την αληθεια αφου καηκαμε εκανα μια ανζητηση του ονοματος του και φυσικα δε βρηκα κατι.... απλα εμαθα οτι υπαρχει "κυκλωμα" παρομοιων ενοικιαστων!! καθονται για λιγο καιρο και ολα καλα και μετα.... αρχιζουν τα γαλλικα!!!

απλα μου τη σπαει και ο ωχαδερφισμος και το να ξεφευγουν τα λ@μ#γι@!

γμτ γμτ! δε θα περασει αυτο το σκ@το2010? θα περασει!!!

vallon
02-10-10, 21:50
δύσκολο πράγμα η επιλογή ενοικιαστή για σπίτι.

δεν ξέρω αν η λύση του μεσίτη διασφαλίζει κάτι , πάντως σε όποια περίπτωση ο δικηγόρος αν είναι δραστήριος και περάσει να τα πει ένα χεράκι μπορεί να σε ξεμπλέξει.

evan84
03-10-10, 01:49
Όντως το εξάμηνο ισχύει.
πως αυτη δεν εχει υπογραψει κανενα συμβολαιο και δεν το αναγνωριζει!
Άμα η κυρία δεν έχει ενοικιαστήριο τότε αλλάζεις τις κλειδαριές. Αν έρθει να σου ζητήσει τα ρέστα ή έστω τα κλειδιά να της πεις ότι οι λογαριασμοί είναι στο όνομά σας και ότι δε μπορεί να αποδείξει ότι ενοικίαζε το σπίτι σας.
Ό,τι πράγματα έχει μέσα τα κρατάς για εγγύηση για να σου φέρουν το ενοικιαστήριο και μαζί τα χρήματα που χρωστάνε.

Όσο για το όνομα θα το ανέφερα στο μπλογκ σου αλλά όχι ολόκληρο. Δηλαδή θα έβαζα τα μικρά τους ονόματα με "ας πούμε ότι τους ενοικιαστές μου τους λένε Ράντοβαν και Σαββίνα Μ. και με λατινικούς χαρακτήρες και θα έγραφα ότι ήθελα κι ότι αν κάποιος θέλει να επιβεβαιώσει τα επίθετά τους ας σου στείλει ένα mail και για να το επιβεβαιώσεις ή να το απορρίψεις.

greca
03-10-10, 08:37
μα εχει υπογραψει ο αντρας της.. πως θα μπορουσα να το κανω αυτο? και αναφερεται στο συμβολαιο και αυτη και τα παιδια... αλλιως δε θα μπορουσα να της κανω το εξωδικο... ασε μη βρεθω να τους χρωσταω κιολας.... μη μου ποιυν οτι ειχαν μεσα το πανακριβο βαζο η 100000 ευρω... ετσι που τους "κοβω" μονο για τετοια τους εχω ικανους!

ετσι σκεφτομαι να κανω αν το κανω... να βαλω τα μικρα τους με το αρχικο γραμμα του επωνυμου τους....

ο δικηγορος του ειχε μιλησει μια φορα οταν ξεκινησε το εξωδικο... μετα δε σηκωνει τηλεφωνο απλα ο @#$%^... και απο ο,τι μας εχει πει ο διαχειριστης αυτος εχει πολυ καιρο να εμφαανιστει σπιτι... βεβαια η γυναικα με τα παιδια μενουν εκει... ισως να πηγαινε ο δικηγορος απο εκει...
τι να πω... ας συνεχισουμε με τον τροπο που ειπα παραπανω (εξωδικο νεο και εισαγγελικη παραγγελια) και βλεπουμε....

fysiken21
03-10-10, 10:06
Πράγματι είναι κύκλωμα.Το ίδιο έπαθε και η ξαδέρφη μου με άτομα που νοικιάζουν το σπίτι δεν πληρώνουν ποτέ και μετά από 6 μήνες πάνε στο επόμενο θύμα.Δυστυχώς η μόνη τιμωρία για αυτούς είναι να πέσουν σε μαφιόζο ιδιοκτήτη:p

Tης ξαδέρφης μου ήταν γιος(μεγάλος σε ηλικία) με τη μάνα του που στην πρώτη της επίσκεψη η ξαδέρφη μου διαπίστωσε πως εχουν και σκύλο.Δεν την είχαν ενημερώσει καν

greca
03-10-10, 21:06
οπως ειπα περα απο τα υπολοιπα θα κανουμε δηλωσης εκχωρησης μισθωματων στο δημοσιο οποτε μετα θα θεωρειται οτι τα ενοικια που χρωσταει σε εμας θα τα χρωσταει στο ελληνικο δημοσιο (χωρια που δε θα φορολογηθουμε εμεις για αυτα). Οποτε θα τον τρεχει η εφορια! ας παει να ξεμπλεξει μετα αυτος με την εφορια!

φυσ το τι εχω μαθει για "κυκλωμα" ενοικιαστων δε λεγεται! αλλα ο κλεφτης και ο ψευτης τον πρωτο χρονο χαιρονται!!!

grhtr
03-10-10, 22:52
Πεταξέ την εξω και τελείωνε σιγα μη βρει τα λεφτα για δικηγόρους και τέτοια..

evan84
03-10-10, 23:09
Συμφωνώ αλλά δε γίνεται. Την επόμενη φορά θα ξέρεις ότι στους λογαριασμούς ΔΕΚΟ πρέπει να αλλάζει το όνομα σε εκείνο του ενοικιαστή.

grhtr
03-10-10, 23:15
καλα ρε παιδάκι μου δικό τους είναι το σπίτι;έλεος... Στο τέλος θα ζητήσουνε και τους τίτλους ιδιοκτησίας και θα τους τις δώσει. Είναι αγαθή η κοπέλα..Έχει φιλότιμο.. . Λιγο τσαγανό ρε παιδάκι μου χρειάζεται Πρέπει να τη καβαλήσουνε κιάλλο; Τους φοβάται; τι φοβάται; Μπάμ μπάμ τι το ψυρίζει τοσο πολύ; Έξω με τη μία

greca
04-10-10, 00:07
δε φοβαμαι αυτους... απλα οι νομοι δυστυχως ειναι με το μερος των ενοικιαστων... και οταν σου λεει η @#$%^^&** γυναικα του οτι δεν επιτρεπεται να πεταξεις εξω μανα με 2 παιδια σημαινει οτι ειναι δασκαλεμενη! και αν παει στην αστυνομια θα εισαι και "κερατας και δαρμενος"...

οσο για τους λογαριασους των δεκο πλεον ειναι το μονο σιγουρο οτι θα ελεγχουμε (αν το κρατησουμε το σπιτι και δεν το πουλησουμε να ησυχασουμε) να γινει η αλλαγη των ονοματων αμεσως στον επομενο ενοικιαστη... απλα επειδη 20 χρονια δεν ειχαμε θεμα δεν το περιμεναμε να εξελιχθει ετσι.... αλλα λεει ο λαος αν δεν παθεις δε θα μαθεις... οποτε μαθαμε!

grhtr
04-10-10, 00:14
Τι δασκαλεμένη και κουραφέξαλα;πιάστην απο το μαλλι βγάλτην εξω.. Αφου δεν αναγνωρίζει το συμφωνητικό τι σε εμποδίζει;

Στο τέλος αυτή θα σου ζητάει νοικι οχι εσυ.. και να δούμε που θα το βρίσκεις να της το δίνεις μετα.!

Πολύ θράσος μιλάμε.. Κατάληψη σπιτιού κανονικά και με το νόμο..

vallon
05-10-10, 18:14
δεν ειναι τόσο απλά τα πράγματα...

grhtr
05-10-10, 19:43
δεν ειναι τόσο απλά τα πράγματα...

Ετσι και αλλιώς οι νόμοι δεν εφαρμόζονται στο κράτος αυτό.. οπότε καλή ευκαιρία να το εκμετταλευτεί η γκρέκα. Είπαμε να είμαστε καλοί και νομοταγείς, αλλα να μη μας καβαλικεύσουνε κιόλας.. Τη κοπέλα τη κάνουνε οτι θέλουνε..
Αν δεν ήταν αγαθομαρούλα και είχε τον τρόπο της θα είχανε φυγει ήδη

jojefb
05-10-10, 19:47
Τι δασκαλεμένη και κουραφέξαλα;πιάστην απο το μαλλι βγάλτην εξω.. Αφου δεν αναγνωρίζει το συμφωνητικό τι σε εμποδίζει;

Στο τέλος αυτή θα σου ζητάει νοικι οχι εσυ.. και να δούμε που θα το βρίσκεις να της το δίνεις μετα.!

Πολύ θράσος μιλάμε.. Κατάληψη σπιτιού κανονικά και με το νόμο..

στείλε της ένα καλάσνικοφ να κάνει την δουλειά της η γυναίκα.....:bigsmile:

grhtr
05-10-10, 19:55
στείλε της ένα καλάσνικοφ να κάνει την δουλειά της η γυναίκα.....:bigsmile:

Δεν χρειάζεται όπλα.. τσαγανό χρειάζεται...

greca
07-10-10, 00:17
πρωτον ευχομαι να μη σου τυχει.. δευτερον ακομα πιο σημαντικο να μη σου τυχει "εξυπνος" ενοικιαστης γιατι αν πας με αυτες τις μεθοδους ενα σου λεω... θα σε τρεχει στον αιωνα τον απαντα!

το "αγαθομαρουλα" το προσπερνω γιατι το ιντερνετ δινει (?) το δικαιωμα σε πολλους και πολλες να πετουν την κριση τους για καποιον-α χωρις πολλη σκεψη και χωρις αιδω λες και τον-την ξερουν χρονια! κατι "σαν το αβιαστα και αβασανιστα στο χωρο σας"!

τωρα για το θεμα που ανοιξα... προχωρουμε με τις νομιμες διαδικασιες ακομα και αν θα μας παρει καποιο χρονο παραπανω... στην τελικη το να παρουμε τα αρματα δε θα μας λυσει το προβλημα χωρια που δε μας εκφραζει ως ατομα το να αρχισουμε τις βιαιοπραγιες (τωρα βεβαια δεν μπορω να αρνηθω οτι για καποια λεπτα δεν περασε απο το μυαλο μου το να παω και να την ξεχ#σ@~ και οχι μονο ~ απο κοντα)

ευτυχως υπαρχουν και νομιμοι τροποι να πληρωσει καποιος αυτα που κανει... και αυτους σκοπευουμε να εξαντλησουμε! μεχρι τον τελευταιο!

ευχαριστω για το χρονο σας! καθε αποψη που διατυπωσατε την σκεφτηκα με προσοχη!

grhtr
07-10-10, 01:46
Ίσως έχεις ανθυποβληθεί απο το γεγονός οτι τόσο εύκολα κάνουν οτι θέλουν οι ενοικιαστές στο σπίτι σου και πόσο θράσσος έχουν χωρίς να φοβούνται τίποτα και φαίνεται αυτό σε κάνει να φοβάσαι περισσότερο -η απαθειά τους-. Αλλα αυτή η απάθεια δεν είναι επειδή ξέρουν τους νόμους αλλα ίσως επειδή δεν έχουνε να μείνουνε αλλού.. "Τι θα πάει να πει; Έχω να της πληρώσω 15 νοίκια και θέλουν να με πετάξουν στο δρόμο;"

Το αγαθομαρούλα δεν σημαίνει χαζοβιόλα, και αυτη που τα δινει όλα σε όλους. Σημαίνει ευαίσθητη. Εγω τουλάχιστον έτσι το είπα. Δεν πίστευα οτι θα το παρεξυγούσες..

greca
07-10-10, 16:12
δε σε παρεξηγησα... οπως εγραψα το προσπερασα... εξαλλου δε με ξερεις και δε σε ξερω.. τωρα το μπορει να σημαινει και το τι μπορει να εννοουσες και το τι μπορει να καταλαβα ειναι μια αλλη ιστορια...
για το θεμα μας... η εισαγγελικη παραγγελια και η εμφανιση αστυνομικου στο σπιτι για την επιδοση της κανουν θαυματα! και ακομα δεν εχει παει το νεο εξωδικο!
μονο αυτα εχω να πω για την ωρα..
θα επανελθω ομως!
σε ολους τους συμπασχοντες.. ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ! και μαλιστα νομιμη!
θα επανελθω!

grhtr
07-10-10, 17:39
Μια χαρά σε βρίσκω... ανανεωμένη και με άγριες διαθέσεις..

fysiken21
07-10-10, 19:37
Η βία δεν είναι λύση
Η Λία όμως είναι Βίσση.

Ειρήνη ημίν τέκνα μου.Οι κακοί νοικάρηδες είναι ο οχτρός και όχι εμείς:P

grhtr
07-10-10, 22:32
Ωραίος .. .. ... Όλοι μαζί διαδήλωση κάτω από το σπίτι τις γκρέκας για να φύγει η σέρβα!!

Θα πάμε μετά όλοι μαζί να τις μαστορέψουμε το σπίτι... Αλλα θα μοιραστούμε τα νοίκια που θα κερδίσει δικαστικά εννοείτε!!!!!

Petroula
22-10-10, 09:18
δηλώνω χορηγός για νιπτήρα καζανάκι!:biglol::x

GioGia
08-12-10, 15:32
ειμαι σε παρομοια κατασταση.
εχει βγει η αποφαση εξωσης και μου εκανε αιτηση αναστολης και ανακοπης (η αναστολή θα δικαστεί σε 2 χρόνια!!!).
εχει να πληρωσει ενοικιο απο αρχες του 2010 και το εχει τραβηξει πολυ το ολο θεμα.
Δυστυχως, ο νομος ειναι με το μερος του ενοικιαστη. Το πιο λογικο για μενα θα ηταν - αφου οι Δικαστες υποστηριζουν τον ενοικιαστη τοσο πολυ- να του ζητουσαν καποια εγγυοδοσια. Δεν ειναι δυνατον να μενει καποιος τοσους μηνες μεσα στο διαμερισμα ΔΩΡΕΑΝ και να μην ειναι καπως καλυμμενος ο ιδιοκτητης!!! Το διαμερισμα δεν ηρθε ουρανοκατέβατο! με δάνειο το εχω παρει και μαλιστα για ιδιοκατοικηση αλλα τωρα μενει αυτος μεσα ΤΖΑΜΠΑ και εγω πληρωνω ΚΑΙ ενοικιο και μενω σε αλλο. ΚΑΛΟΟ???

Δεν ξερω αν θα ξεμπερδεψω ποτέ και με τι κοστος (το ψυχολογικο παντως ειναι το χειροτερο).

Παντως, αν δεν δικαιωθω συντομα, το εχω παρει αποφαση να κινηθω "εξωδικαστικα".
Ειτε αυτο ειναι να κοψω ΔΕΥ-ΕΥΔΑΠ, είτε να μπώ και ν'αλλαξω κλειδαριές... και αν εχετε κατι καλύτερο να μου προτείνετε, θα ηθελα πολυ να το ακουσω.

g7
08-12-10, 15:50
Το διαμερισμα δεν ηρθε ουρανοκατέβατο! με δάνειο το εχω παρει και μαλιστα για ιδιοκατοικηση αλλα τωρα μενει αυτος μεσα ΤΖΑΜΠΑ και εγω πληρωνω ΚΑΙ ενοικιο και μενω σε αλλο. ΚΑΛΟΟ???

Σε αυτο νομιζω φταις εσυ!!Αφου το πηρες για να μεινεις εσυ γιατι το νοικιασες?

είτε να μπώ και ν'αλλαξω κλειδαριές... και αν εχετε κατι καλύτερο να μου προτείνετε, θα ηθελα πολυ να το ακουσω.

Δεν ξερω αν μπορεις ν'αλλαξεις κλειδαριες απο μονη/ος σου!!Μηπως χρειαζεται εισαγγελικη εντολη?

evan84
08-12-10, 15:57
ειμαι σε παρομοια κατασταση.
εχει βγει η αποφαση εξωσης και μου εκανε αιτηση αναστολης και ανακοπης (η αναστολή θα δικαστεί σε 2 χρόνια!!!).
εχει να πληρωσει ενοικιο απο αρχες του 2010 και το εχει τραβηξει πολυ το ολο θεμα.
Δυστυχως, ο νομος ειναι με το μερος του ενοικιαστη. Το πιο λογικο για μενα θα ηταν - αφου οι Δικαστες υποστηριζουν τον ενοικιαστη τοσο πολυ- να του ζητουσαν καποια εγγυοδοσια. Δεν ειναι δυνατον να μενει καποιος τοσους μηνες μεσα στο διαμερισμα ΔΩΡΕΑΝ και να μην ειναι καπως καλυμμενος ο ιδιοκτητης!!! Το διαμερισμα δεν ηρθε ουρανοκατέβατο! με δάνειο το εχω παρει και μαλιστα για ιδιοκατοικηση αλλα τωρα μενει αυτος μεσα ΤΖΑΜΠΑ και εγω πληρωνω ΚΑΙ ενοικιο και μενω σε αλλο. ΚΑΛΟΟ???

Δεν ξερω αν θα ξεμπερδεψω ποτέ και με τι κοστος (το ψυχολογικο παντως ειναι το χειροτερο).

Παντως, αν δεν δικαιωθω συντομα, το εχω παρει αποφαση να κινηθω "εξωδικαστικα".
Ειτε αυτο ειναι να κοψω ΔΕΥ-ΕΥΔΑΠ, είτε να μπώ και ν'αλλαξω κλειδαριές... και αν εχετε κατι καλύτερο να μου προτείνετε, θα ηθελα πολυ να το ακουσω.

Τα έχεις κάνει όλα όσα προτείνει η greca πιο πάνω;
Επίσης αν τα 2 διαμερίσματα είναι στην ίδια περιοχή ίσως να μπορείς να τον διώξεις λόγω ιδιοκατοίκησης. Υποτίθεται δε μπορείς να είσαι ιδιοκτήτης σ' ένα ακίνητο, και να νοικιάζεις ένα άλλο.

GioGia
08-12-10, 16:34
Σε αυτο νομιζω φταις εσυ!!Αφου το πηρες για να μεινεις εσυ γιατι το νοικιασες?

Δεν ξερω αν μπορεις ν'αλλαξεις κλειδαριες απο μονη/ος σου!!Μηπως χρειαζεται εισαγγελικη εντολη?

Οταν το αγόρασα ήταν ήδη νοικιασμενο. Ειχε πει πως βρηκε σπιτι και πως σε 2 εβδομαδες εφευγε... ΤΕΛΙΚΑ, δεν εφυγε!!
Εμεις παρεμεινα στο σπιτι που ενοικιαζα περιμενοντας οτι θα φυγει. Και βεβαια δεν πληρωνει ΤΙΠΟΤΑ!
Αρα, αυτος μενει δωρεαν, εγω πληρωνω και ενοικιο και δοση δανειου...ΒΕΒΑΙΑ, οικονομικα, δεν με βλεπω ν'αντεχω πολυ ακομα.... ή θα μου το παρει η Τραπεζα το σπιτι, ή θα προβω σε άλλες ενεργειες (μη νομιμες) μπας και το σώσω...

Εννοειται ότι του με εισαγγελέα δεν επιτρεπεται ν'αλλαξω κλειδαρια, παρα μόνο με Δικαστική Απόφαση (τελεσιδικη)... αλλα απο το να φτασω στο χειλος του γκρεμου...εσεις τι θα κανατε;;;

GioGia
08-12-10, 16:37
Τα έχεις κάνει όλα όσα προτείνει η greca πιο πάνω;
Επίσης αν τα 2 διαμερίσματα είναι στην ίδια περιοχή ίσως να μπορείς να τον διώξεις λόγω ιδιοκατοίκησης. Υποτίθεται δε μπορείς να είσαι ιδιοκτήτης σ' ένα ακίνητο, και να νοικιάζεις ένα άλλο.

Ο δικηγορος μου ειπε οτι δεν ισχυει πλεον ο θεσμος της ιδιοκατοικησης... (σε αστικες μισθωσεις) αρα δεν μπορω να τον βγαλω εξω γι'αυτο τον λογο.
το θεμα ειναι οτι παρολο που με δικαιωσε το ΔΙκαστηριο με την Διαταγη Αποδοσης Μισθιου (την ΤΑΧΑ ΓΡΗΓΟΡη ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ η οποία κράτησε 4 μηνες) δίνει το δικαίωμα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ (ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΚΙΟ) να κανει ο ενοικιαστης αίτηση ανακοπης και αναστολής το οποιο καθυστερει την ολη διαδικασια, οι μηνες περνανε και αυτος παραμενει ανενοχλητος μεσα στο ΔΙΚΟ ΜΟΥ διαμερισμα!!!

greca
08-12-10, 16:54
πληρωνει δεη, νερο? ειναι στο ονομα σου?
αν οχι στο πρωτο και ναι στο δευτερο πηγαινε πχ στη δεη και κανε αιτηση να του στειλουν μαζι με το συμβολαιο εντολη να αλλαξει το ονομα στο λογαριασμο.. αν δεν το κανει πηγαινε στη δεη και αφου εχεις κανει εξωδικο που του δινεις προθεσμια να πληρωσει ως τις ΧΧ του μηνα αλλιως θα τ κοψεις, πληρωσε τ ποσο και κανε αιτηση διακοπης! παντως κυνηγα το και τοτε γιατι τα συνεργεια που κοβουν τις παροχες ειναι για πολλες σφαλιαρες! επισης ελεγχε μη σου πειραξει το ρολοι και "κλεβει" τη δεη ~δε γραφω το πως γιατι υπαρχουν και κακοπροαιρετοι που διαβαζουντετοια μηνυματα~ και μετα θα τρεχουν εσενα αν ειναισ το ονομα σου!
αν απλα δεν πληρωνει λογαριασμους αλλα ειναισ το ονομα του οι λογαριασμοι κανε του ενα εξωδικο που θα του λες να πληρωθουν οι λογαριασμοι ως τις ΧΧ του μηνα αλλιως θα κοπουν νερα, ρευματα.. συνηθως πιανει!
κοινοχρηστα βγαινουν στο ονομα του?
εισαγγελικη παραγγελια για τα θεματα που σου εγραψα στο προσωπικο μηνυμα... βοηθαει..
και να του τα "χωσεις" λεκτικα χωρις μαρτυρες απο τη μερια του ειναι μια αποτελεσματικη μεθοδος..
αυτο για την αναστολη και ανακοπη δεν το εχω ακουσει... εχεις εμπιστοσυνη στο δικηγορο σου? παντως οτι ο νομος ειναι υπερ του ενοικιαστη δυστυχως ετσι ειναι...
προσπαθησε να βρεις δικο του "φαουλ" και "υπενθυμιζε του το" συχνα πυκνα ~καταλαβαινεις τι εννοω...
για ιδιοκατοικηση εγω ηξερα οτι ισχυει.. απλα πρέπει να παραμεινει το σπιτι ξενοικιαστο για 6 μηνες αν δε μεινεις εκει... θα ρωτησω ομως και θα σου πω...

θα τα ξαναπουμε...
(πρεπει να φυγω)

greca
08-12-10, 16:57
επαναλαμβανω ο δικηγορος σου ειναι καλος????

g7
08-12-10, 17:22
το θεμα ειναι οτι παρολο που με δικαιωσε το ΔΙκαστηριο με την Διαταγη Αποδοσης Μισθιου (την ΤΑΧΑ ΓΡΗΓΟΡη ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ η οποία κράτησε 4 μηνες) δίνει το δικαίωμα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ (ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΚΙΟ) να κανει ο ενοικιαστης αίτηση ανακοπης και αναστολής το οποιο καθυστερει την ολη διαδικασια, οι μηνες περνανε και αυτος παραμενει ανενοχλητος μεσα στο ΔΙΚΟ ΜΟΥ διαμερισμα!!!

Εδω ειναι καπως περιεργο το θεμα....Πριν δυο χρονια γειτονισσα μου εδιωξε τον ενοικιαστη της διοτι της χρωστουσε 4-5 ενοικια.Του εστειλε προειδοποιητικη επιστολη και οτι επρεπε να τις καταβαλλει τα ενοικια και αν δεν γινοταν αυτο διατηρουσε το δικαιωμα να του κανει εξωση.

Τελικα αυτος δεν τις τα εδωσε και εκεινη προχωρησε διαταγη αποδοσης μισθιου στην οποια ανφεροταν οτι οντως 20 ημερων απο την παραδοση της,επρεπε να της δωσει πισω το διαμερισμα.Ο ενοικιαστης μπορουσε να κανει αιτηση ανακοπης και ανστολης ΑΝ αυτα που υποστηριζε η σπιτονοικοκυρα του ΔΕΝ ΙΣΧΥΑΝ!

GioGia
09-12-10, 16:42
Εδω ειναι καπως περιεργο το θεμα....Πριν δυο χρονια γειτονισσα μου εδιωξε τον ενοικιαστη της διοτι της χρωστουσε 4-5 ενοικια.Του εστειλε προειδοποιητικη επιστολη και οτι επρεπε να τις καταβαλλει τα ενοικια και αν δεν γινοταν αυτο διατηρουσε το δικαιωμα να του κανει εξωση.

Τελικα αυτος δεν τις τα εδωσε και εκεινη προχωρησε διαταγη αποδοσης μισθιου στην οποια ανφεροταν οτι οντως 20 ημερων απο την παραδοση της,επρεπε να της δωσει πισω το διαμερισμα.Ο ενοικιαστης μπορουσε να κανει αιτηση ανακοπης και ανστολης ΑΝ αυτα που υποστηριζε η σπιτονοικοκυρα του ΔΕΝ ΙΣΧΥΑΝ!

Ακριβώς! Αλλά στην δική μας περίπτωση - δεν ξέρω αν ο Δικαστής ήταν μιλημένος- πάντως δέχτηκε να του δώσει προσωρινή διαταγή για να μην εκτελέσουμε την έξωση (παρόλο που δεν έχει πληρώσει ενοίκια τόσους μήνες!!!) και έχει οριστεί η ημέρα συζήτησης αναστολής αρχές Ιανουαρίου (ΔΗΛ. του έδωσε και 2 μήνες παραπάνω παράταση!)
τι να πω;;;;;;;;;;;;;;;;;
έχω τρελάθει! είπαμε θα μας δικαιώσει ο νόμος αλλά ...... απλώς καθυστερούμε και πληρώνουμε σαν τους μ@*&κες!!
και το χειρότερο, επειδή δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στο σύστημα πλέον, τι θα κάνω αν του δώσει την αναστολή??? η επόμενη δικάσιμος για την ανακοπή είναι το 2012!!!
~~~

GioGia
09-12-10, 16:43
επαναλαμβανω ο δικηγορος σου ειναι καλος????

καλός είναι, δεν ειναι ΤΟΠ!
έχει κανείς να προτείνει ΤΟΠ δικηγόρο σε μισθωτικές διαφορές;;;;;;;;;;;;

evan84
09-12-10, 17:54
Ακριβώς! Αλλά στην δική μας περίπτωση - δεν ξέρω αν ο Δικαστής ήταν μιλημένος- πάντως δέχτηκε να του δώσει προσωρινή διαταγή για να μην εκτελέσουμε την έξωση (παρόλο που δεν έχει πληρώσει ενοίκια τόσους μήνες!!!) και έχει οριστεί η ημέρα συζήτησης αναστολής αρχές Ιανουαρίου (ΔΗΛ. του έδωσε και 2 μήνες παραπάνω παράταση!)
τι να πω;;;;;;;;;;;;;;;;;
έχω τρελάθει! είπαμε θα μας δικαιώσει ο νόμος αλλά ...... απλώς καθυστερούμε και πληρώνουμε σαν τους μ@*&κες!!
και το χειρότερο, επειδή δεν έχω και πολύ εμπιστοσύνη στο σύστημα πλέον, τι θα κάνω αν του δώσει την αναστολή??? η επόμενη δικάσιμος για την ανακοπή είναι το 2012!!!
~~~

Το καις και παίρνεις την αποζημίωση της ασφαλιστικής...

fysiken21
09-12-10, 21:36
Το καις και παίρνεις την αποζημίωση της ασφαλιστικής...
Φράκαρε και την πόρτα να μείνει μέσα ο μάγκας.Αν μπορείς να χώσεις και τον δικαστή από το παράθυρο

GioGia
10-12-10, 20:05
Φράκαρε και την πόρτα να μείνει μέσα ο μάγκας.Αν μπορείς να χώσεις και τον δικαστή από το παράθυρο
καλοοοοοο!! τουλαχιστον μ'εκανες και γελασα!!
thx~