PDA

Επιστροφή στο Forum : Apokrifismos Mageia The Pentagram...

SkyLos007
01-09-09, 22:47
http://photos-c.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v373/161/104/670976094/n670976094_1614498_3283.jpgΛοιπόν.. Χαιρετώ σας αποφάσισα να φτιάξω αυτό τω topic επειδή σε αυτόν τον τομέα υπάρχει μια αγνοια.... δεν ξέρω αν καταφέρω να κάνω κάποια κολλημένα μυαλά να καταλάβουν αλλα στα πιο ανοιχτά ίσος πετύχει...
Ξεκινώντας θέλω να σας πω ότι ότι πω εδώ είναι η προσωπική μου άποψη στα θέματα p έχω είτε διάβαση είτε ακούσει είτε δει . Ασχολούμαι με τω θέμα περίπου 16 μήνες έχω διάβαση και διαβάζω πολλά βιβλία με τέτοιο περιεχόμενο ότι απορίες αντιφάσεις εκλογίκευσης έχετε παρακαλώ να τις κάνετε reply στο forum και όχι Σε πριβέ μηνύματα για να αποφύγουμε να απαντάω στις ίδιες ερώτησης αν uparxun...

http://photos-c.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v373/161/104/670976094/n670976094_1614490_1021.jpg
Τo Πεντάγραμμο τω πιο παρεξηγημένο Σύνβολο (ειδικά στην ελλάδα) πριν δούμε κάτι άλλο για την πεντάλφα τι sinvolizi και την ιστορία τις ας λύσουμε την παρεξήγηση και σύνδεση τις pendalfas με τον σατανισμό, η χρήση τις ανεστραμμένης pendalfas ως σατανικό σύνβολο είναι πολύ πρόσφατη (19ως αιώνας) "πατέρας" τις οποιας είναι ο "ελιφας" Levi που αυθαίρετα ισχυρίστηκε ότι η όρθια πεντάλφα ( με την μια άκρη πάνω ) sinvolizi τι θετική αρχή και τω φως , ενώ η ανεστραμμένη (με τις 2 άκρες πάνω ) αρνητική αρχή και τω σκότος μετά δημιούργησε την ανεστραμμένη πεντάλφα με τω κεφάλι του Baphomet ενσωματωμένο (του άγριου "τραγοκεφαλου" και επίσης πολύ παρεξηγημένου αρχαίου θεού) ακόμα και ο ίδιος αρχικά δεν σκόπευε να τω σύνδεση με την σκοτεινή πλευρά και τον σατανισμό αλλα η αγρια μορφή του κερασφόρου θεού Baphomet γρήγορα συσχετίστηκε και ταυτίστηκε με την επικρατούσα μορφή του Χριστιανικού σατανά και έτσι ξεκίνησε..
Η χαριστική βολή δόθηκε στα μέσα του 20 αιώνα που χτίστηκε η πρώτη σατανιστική "εκκλησια" και έφερε ως έβλημα την πεντάλφα με τον theo Baphomet έτσι η ανεστραμμένη πεντάλφα με η χωρίς την μορφή του Baphomet συνδυάστηκε με τον σατανισμό τις σκοτεινές τέχνες και έτσι ο σοφός μύστης, Αλχημιστής , φύλακας θεός τις ισορροπίας Baphomet ξέπεσε να ταυτίζεται με τον κακό και σκοτεινό σατανά...
Πριν από αυτό δεν υπήρχε καμια συσχέτιση τις ανεστραμμένης pendalfas με τω κακό ειδικά η ανεστραμμένη πεντάλφα "φορουταν" από αμύητους υποδηλώνοντας ότι ήταν σε περίοδο εκμάθησης επόμενος δεν ήταν έτοιμος η άξιος να φορα την πεντάλφα σε όρθια θέση , ακόμα και η Ιερά εξέταση Δεν θεώρησε την πεντάλφα (ανεστραμμένη η όρθια) σχετική με τον σατανά ούτε καν με τον Baphomet που παρεπιπτόντως λατρευόταν από τους Νέτες.. σε 11 κατηγοριες και 8 διακήρυξης εναντίον τον Ναϊτών Δεν γίνετε ούτε λόγος για την πεντάλφα η τον Baphomet .
Ο μεταγενεστέρως του Levi και διάσημος μυστικιστής Άλιστερ Crowley ίσως σε μια προσπάθεια αποκατάστασης τις pendalfas έγραψε ότι η όρθια πεντάλφα sinvolizi τον μακρόκοσμο και η ανεστραμμένη τον μικρόκοσμο....

Τω σχήμα του πενταγώνου αστεριού νομίζω πως ονομάστηκε πεντάλφα εξαιτίας του σχήματος του που ταιριάζει πολύ με 5 μπλεγμένα Alfa για πολλούς έχει άλλο νόημα.. Αγιοσύνη Αγάπη Αδελφότητα Αλήθεια Αγνότητα Αθωότητα Αιωνιότητα....είναι μονο λίγα από τα A που μπορεί να συνδέονται με την πεντάλφα.. στην μεσαιωνική αγγλία ωστόσο sinvolize τις 5 αρετές τις Παναγιας Αγνότητα Έλεος "γενεοδοριοα" Συντροφικότητα και ευγενία....
Στην καβαλα και τω Δένδρο Τις Ζωής Συνδέεται με τις 5 αρχέτυπες δύναμης : Δικαιοσύνη Έλεος Σοφια Κατανόηση Και ανυπέρβλητη Μεγαλοπρέπεια(του Θεού) (για να μην εδώ Δεν μιλάμε για τον theo όπως τον γνωρίζουμε Λεφτά εξουσία Σε αγαπάω άνθρωπε αλλα θέλω τα λεφτά σου και ότι μας παρουσιάζουν για theo στις μέρες μας αλλα για τον έναν και αληθινό Theo.)

Οι πρώτες αναφορές στην πεντάλφα μας έρχονται από την αρχαία mesopotamia περίπου τω 3.500 P.X όπου εικάζεται ότι sinvolize τω Ουράνιο On και παρείχε προστασία ( όπως και τώρα είναι ένα από τα πιο απλά και δυνατά προστατευτικά sinvola p γνωρίζω) εναντίον τις Μαγγανιάς , Panpola ευρήματα σε mesopotamia και σουμερία και τις γύρο περιοχές από τω 3.500 P.X. έως και τω 900 P.X. φέρουν την πεντάλφα.
Για Τον Βασιλιά Σολομώντα ήταν σύνβολο τον πέντε αισθήσεων και την ένωση του άνδρα και τις γυναικας ( επίσης στον 12θεϊσμό αναφέρεται συχνά ως σύνβολο τις αφροδίτης 2 τρίγωνα p sinvolizoun τον άνδρα και την γυναικα αντίστοιχα) μέχρι και σήμερα από τους εβραίους αποκαλείται και ως σφραγίδα του σολομώντα και με τις λέξης YRSLM γραμμένες στον κύκλο p την περιβάλλει αποκτά περισσότερη δύναμη... Υπάρχουν επίσης πολλές αναφορές για την πεντάλφα σε πιθάρια αγγεία αγάλματα και κοσμήματα στην ελλάδα τω οποιο θέμα θα αναλύσουμε όταν έχω περισσότερα στοιχεια Γιατί Δεν ξέρω και πολλά για την μαγια στην Αρχαία ελλάδα όταν μάθω θα τω συνεχίσω..

Αυτήν ήταν με λίγα λόγια η εννιά τις pendalfas όπως την γνωρίζω εγώ.. kapia stigmi tha sinexiso kai se alla themata mexri tote Keep Reading Anything that You Are interestet in!!!

keisil
16-09-09, 18:00
Eεεε ξερεις κ αλλα γιατι δεν τα εγραψες? α! κ γιατι δεν τα λες τοσο καλα απο κοντά?
εγω παλι αυτο που βλεπω στην 5Α ειναι ενα σχεδιο ενος αστεριου, και ειναι κ ομορφο!!! Γενικα οχι μονο για την 5Α εμεις δινουμε αξια υποσταση εννοια μορφη κτλ σε ολα τα πραγματα εμεισ αποφασιζουμε τι θα σημαινει αυτο το πραγμα, για αλλους ειναι σατανιστικο εμβλημα κ επικινδυνο, για αλλους φυλαχτο κ γουρι, αλλους ενα ομορφο σχεδιο κ ουτε καθε εξης...
Αν εγω πω πως οι ακρες του αντιστοιχουν σε μενα κ στους 4 καλυτερους μου φιλους, οποτε το βλεπω θα θυμαμαι αυτο κ θα χαιρομαι ηρεμω νιωθω ομορφα! ας μην ειμαστε κολλημενα μυαλα :bcool:

SkyLos007
16-09-09, 20:18
Den me rwtises gia afta ta themata akrivos... oti skeftome sinexeia boro na to pw. alla Se kapia p den ta exw sinexia sto mialo mou apla den to exw.. if you know what i mean.

fysiken21
16-09-09, 20:46
Καλησπέρα φίλε μου.Βασικά δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς μελετάς.Τον αποκρυφισμό και πως εξελίχθηκε ιστορικά ή σε ενδιαφέρει και η εφαρμογή μαγείας ή ο,τι άλλο μελετάει ο αποκρυφισμός.

Απλά είμαι περίεργος λόγω του ποστ αυτού:p

SkyLos007
16-09-09, 23:49
Meleto tin dinami p exei o anthropos.. i fisi... kai ola osa Sinepagonte. tin legomeni Mageia. kai oti bori na simeni afto. apo keria ews voodoo. diavasa gia ola kai boro na ta kanw pistevo sxedon ola. Alla afto den einai to thema :) pros to paron eimai meletitis. :bcool: P.s An thelis na to sizitisoume pm me

fysiken21
17-09-09, 00:17
Γενικά λόγω ενασχόλησης με τη Φυσική έχω έναν άλλο τρόπο προσέγγισης των όσων συμβαίνουν γύρω μας απλά ήθελα να καταλάβω τι ακριβώς είναι αυτό που μελετάς.Αν στο μέλλον πέσει στην αντίληψη μου κάποιο άλλο θέμα σου που σηκώνει φυσική ή μεταφυσική/φιλοσοφική συζήτηση ευχαρίστως να το σχολιάσουμε(αν μπορώ να προσφέρω κάτι στη συζήτηση πάντα);)

SkyLos007
17-09-09, 00:21
fisika.. i dinami tis gnosis.. tin thelo :D

fatima
28-10-09, 14:35
ωραιο ποστ,περιμενουμε να γραψεις και τα υπολοιπα λοιπον

για τον levi αν μπορεις γραψε μερικα πραγματα.