PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεφροί και οι παθήσεις τους

MPROUKLIN
08-07-09, 13:45
Τι πρέπει να προσεχουμε, και πως μια εγκαιρη διαγνωση μας βγαζει απο τα προβλήματα..

MPROUKLIN
08-07-09, 14:19
Καλημέρα σε όλους,
ειμαι 28 ετων και μενω αθηνα. δυστυχως αντιμετοπίζω καποια προβλήματα με τα νεφρά μου εδω και 5 χρόνια. το ιστορικό μου περιεχει κολικους, νεφρολιθιάσεις, πολλες εξετάσεις, αιματοουρία κλπ,κλπ,κλπ. πριν απο 4 μηνες εμφανίστικε ένα συμπτωμα που δεν ξερω τι θα μου βγει στο τέλος. καθώς ξυπνούσα κάθε πρωί ένοιωθα έντονο πόνο στην περιοχή της μέσης, λες και είχα σηκώσει 100 κιλα πράγματα!! όταν πηγαινα τουαλέτα και ουρούσα, τότε ξαφνικά όλος αυτός ο όνος και η δυσφορία που ενοιωθα πέρνουσε και ήμουν μια χαρά. μετά απο κανένα μήνα είχα έντονο πόνο στο δεξί μου πέλμα. αυτά τα συμπτώματα εξακολουθούν μέχρι και σήμερα. εχτές λοιπόν τρίτη 7 ιουλίου 2009 επισκέφτηκα εναν ακτινολόγο για να κάνω έναν υπέρηχα ρουτίνας αφού το συνηθήζω τα τελευταία χρόνια για να δω που βρίσκομαι. ο ακτινολόγος εκπληκτος μου ανακίνωσε οτι έπάνω στον αριστερό νεφρό υπάρχει ένα εξόγκομα κυκλικής διατομής 4 ολόκληρα εκατοστά, και προφανώς απο εκεί προέρχεται και ο πόνος. στις παρυφές αυτού, υπάρχουν λιθιασικά στοιχεία( πετρες ). πορσεξτε τωρα!! με εστειλε να κάνω επιγόντως αξονική τομογραφία, για να δούμε τι ακριβώς ειναι αυτό επάνω στο νεφρό. επειδή όπως σας είπα και νωρίτερα, εξετάσεις κάνω συστηματικά για να παρακολουθώ το θέμα, είχα κάνει 3 φορές υπέρηχο και άλλες τόσες ακτινογραφίες κατά την περίοδο που ειμου στρατιώτης δηλαδη κατά την περίοδο 11/2007-11/2008. στο 401 στρατιωτικό νοσοκομείο μου έλεγαν οτι ολα ειναι φυσιολογικά και να μην ανησυχώ και πλεων εχουν φυγει και οι πετρες και εχω μονο αμμο και τετοιες βλακείες. δείχνοντας λοιπον τις εξετάσεις που είχα κάνει στο 401 στον ακτινολογο, μου είπε οτι αυτο που παρατηρεί αυτός στις νέες εξετάσεις υπήρχε και στις εξετάσεις που είχα κάνει πριν ένα χρόνο αλλα ήταν μικρότερο (περίπου 2.3 cm)!!!!!! αλλα κανείς προφανώς δεν το είδε, και άν το είδε δεν του έδωσε σημασία!! και ρωτάω εγω, ειμαι 28 χρονών έφαγα τα χρόνια όλα στα θρανία και επειδή ένας γιατρός δεν έκανε σωστά τη δουλειά του και δεν με ενημέρωσε για το τι πραγματικά γίνεται, θα ταλαιπορούμαι για το υπόλοιπο της ζωής μου και όχι μόνο εγω αλλά και όλη μου η οικογένεια!! δεν ξέρω είμαι σε πραγματική απόγνωση. θα περιμένω την αξονική που θα τη κάνω αυριο και απο εκει και περα βέποντας κια κάνοντας. παρακάλω εάν καποιος έχει παρόμοια προβλήματα ας γράψει σε αυτο το θέμα! σας ευχαριστώ θερμα όλους. οπως και να εχει δεν το βαζουμε κατω ειμαστε δυνατοι και αισιοδοξοι!!

Spyrakos
08-07-09, 16:12
1) Κωλικοι, νεφρολιθιασεις κλπ αφορουσαν παντα στον ιδιο νεφρο ή και στους δυο?

2) Το προβλημα με τον πονο στη μεση απο 4μηνου διερευνηθηκε ή οχι?

3) Το προβλημα της νεφρολιθιασης διερευνηθηκε ποτε αιτιολογικα (τι την προκαλει) ή οχι?

4) Ποιος και με ποιο τροπο εθεσε την διαγνωση "ενδονεφρικο λιπωμα"?

5) Ο γιατρος που ειπε οτι το μορφωμα προϋπηρχε, απο που το συμπερανε? (ακτινογραφιες? αξονικη? υπερηχο?)

MPROUKLIN
08-07-09, 16:47
1) oi kolikoi aforoun kai tous 2 nefrous perissotero vevaia ton aristero. ston aristero eixe ginei kai i lithotripsia sto 6o therapeutirio sta patisia. ston dexi nefro uparxei ammos
2) to provlima me ton pono anaferthike stous stratiwtikous giatrous sto 401 xwris na dwsoun idiaiteri simasia. episis to gegonos oti ta oura mou itan ligo thola kai kata tin ourisi upirxe ligo tsouximo epeita apo ourologikes exetaseis kai kaliergeia diapistwthike pws den upirxe kapoio provlima loimoxis! ektos apo aimatoouria pou exw se oles tis exetaseis ourwn apo 2-3 +. to provlima me ton pono den diereunithike pote.
3) dustuxws den exw kataferei na vrw petra tin opoia ourisa gia na ti steilw gia analusi. ourologos apo to 401 mou eipe oti "to exei i pasta sou na kaneis petres" pws to ebgale auto to sumperasma den xerw..
4) o aktinologos pou ekana ton uperixo mou ethese auton ton oro! xerw oti den einai o eidikos gia na bgalei auti ti diagnwsi, alla mou eipe oti einai polu pithanon dedomenou oti kai atoma tis oikogeneias mou exoun istoriko me lipomata! oxi omws se zwtika organa!! giati ean itan kati allo, mou eipe, apo to megethos pou exei i exelixi twn pragmatwn tha itan polu diaforetiki
5) to oti proupirxe to morfwma to sumperane apo tous 2 uperixous pou ekana sto 401 kata tin periodo tou maiou 2008 kai oktwmbriou 2008. stous prougoumenous uperixous diladi prin to maio tou 2008 den upirxe

Spyrakos
08-07-09, 18:43
1) Αρα δεν ισχυει οτι το μορφωμα κατα καποιον τροπο (πχ ανατομικη ανωμαλια-->εμποδιο στην ομαλη ροη των ουρων προς τον ουρητηρα) ευθυνεται για τα προβληματα με τις πετρες.

2) Oταν λες οτι "αιματουρια εχω σε ολες τις εξετασεις ουρων" εννοεις τελευταια ή ανεκαθεν? Επισης, η λοιμωξη ειναι μονο μια αιτια αιματουριας, αλλα υπαρχουν και αρκετες αλλες. Αναφερονται ποτε στις εξετασεις ουρων, στην μικροσκοπικη εξεταση "κυλινδροι" ή "ερυθροκυτταρικοι/αιμορραγικοι κυλινδροι"? Η αιματουρια ειναι παντα μικροσκοπικη (δλδ στην εξεταση ουρων) ή εχει τυχει (εκτος κωλικου νεφρων) να δεις αιμα στα ουρα ακομα και χωρις κανενα αλλο ενοχλημα? Μηπως θυμασαι εαν καποιου τετοιου επεισοδιου προηγηθηκε καποια λοιμωξη του αναπνευστικου?

3) Οκ, αλλα δεν ειναι ο μονος τροπος να το κοιταξεις. Συλλογη ουρων 24ωρου και αναλυση για ασβεστιουρια, πρωτεϊνουρια, καθαρση κρεατινινης κλπ εχεις κανει ποτε?

4) Απλα μου εκανε εντυπωση γιατι τα νεφρικα λιπωματα ειναι εξαιρετικα σπανια και, χωρις να ειμαι ειδικος νεφρολογος ή ουρολογος, νομιζω οτι ειναι εξαιρετικα δυσκολο να χαρακτηριστουν ως τετοια κρινοντας απο την μορφολογια τους.

5) Αν βλεποντας τις φωτογραφιες απο τους υπερηχους του 2008 μπορεσε να διακρινει το μορφωμα και να το μετρησει, το πιθανοτερο ειναι οτι το ειχε δει και ο προηγουμενος υπερηχογραφιστης (γι'αυτο και το εβγαλε φωτογραφια). Δεν ειμαι σε θεση να ξερω γιατι εσυ δεν το ηξερες ή γιατι δεν δοθηκε σημασια.

Σε καθε περιπτωση, εφ'οσον ισχυουν ολα αυτα, το μορφωμα αυτο δικαιολογει σιγουρα και την αιματουρια και τον πονο. Επισης, το πιθανοτερο ειναι (το συνηθες με τους συμπαγεις ογκους του νεφρου, ειδικα με τετοιους ρυθμους αναπτυξης) να πρεπει να αφαιρεθει μαζι με τμημα ή το συνολο του αριστερου νεφρου.

Αν σε παρηγορει, το να το ειχες μαθει νωριτερα δεν θα αλλαζε κατι, εφ'οσον προκειται για καλοηθη ογκο. Επισης, με λιγη προσοχη, οι ανθρωποι με εναν νεφρο μπορουν να ζησουν μια κανονικη ζωη χωρις ιδιαιτερα προβληματα, οποτε η "ταλαιπωρια εφ'ορου ζωης για σενα και την οικογενεια σου" με λιγη τυχη δεν θα λαβει χωρα ποτε.

MPROUKLIN
09-07-09, 20:33
agapite file Spyrako, kalispera kai simera.
ekana tin axoniki to prwi kai perimenw apotelesmata..
apatontas sta erwtimata:
1) etsi einai, oi petres emfanistikan prin apo to morfoma. den xerw omws ean pragmatika den euthinetai, gia tin duskolia stin ourisi afou auti paratireitai tous teleutaious mines
2) aimatoouria emfanizetai se oles tis exetaseis ourwn pou exw kanei ta teleutaia 4 xronia! diladi apo ti stigmi pou ekana ton prwto koliko kai eida gia prwti fora toso aima, oi exetaseis tote eixan deixei 4+(logiko afou eixe xekolisei petra)!! katopin meta ti lothotripsia (kai edw logiko giati efeugan upoloimata). apo ekei kai pera omws mi exontas perasei kapoio idiaitero koliko, kai mi exontas alli enoxlisi se oles tis exetaseis ourwn exw panta aimatoouria. alles fores 1+, alles 2+.
Oi oroi "κυλινδροι" ή "ερυθροκυτταρικοι/αιμορραγικοι κυλινδροι" mou einai entelws agnwstoi! den tous exw dei pote se exetaseis pou exw kanei. oson afora ti loimoxi tou anapneustikou, den exw pathei oute "sunaxi" ta teleutaia 2 xronia.
3) oson afora ti sulogi ourwn, to ekana gia 3-4 ebdomades den etuxe na brw kati apogoiteutika kai ta parathsa (to kserw...lathos).
4) den xerw pragmatika ti na pw. etsi mou eipe o aktinologos. opws sas eipa xerw oti den einai eidikos gia na bgalei auti ti diagnwsi alla mou to eipe.
5) vlepontas o aktinologos tis paleoteres exetaseis diekrine auto to morfoma. profanos to eixe "fwtografisei" kai o proigoumenos yperixografistis alla profanws to fwtografise tuxaia afou stis parufes tou vriskontai oi petres!! ara gia na fwtografisei tis petres anagkastika fwtografise kai to morfwma xwris epanalamvanw na tou dwsei tin prepeousa simasia, diladi na to metrisei i na me enimerwsei. profanws o aktinologos pou piga proxtes, sumperane to megethos tou morfomatos apo to megethos tis petras pou exw. to megethos tis petras itan idio alla to morfwma pragmatika fainotan kata polu megalutero..

auto fovamai!! na afairethei to nefro i tmima autou!! mporei pragmatika na zeis fisiologika me ena i enamisi nefro, alla stin diki mou periptwsi kai o dexios nefros exei prodiathesi na kanei petres!! exei kataponithei kai autos arketa.

kai vevaia tha me parigorouse na xerw nwritera! oxi oti tha allaze kati apo mono tou alla egw sigoura den tha eixa kanei ena megalo vima pou ekana kai tha kanw dustuxismeni ti gunaika pou agapw.

den thelw a pw tipota parapanw twra!! tha perimenw tin apantisi tis axonikis tin opoia prepeo na paw na parw twra !! tha sas enimwrwsw!! sas euxaristw gia ola!

me ektimisi
panos kalantzis

amico
10-07-09, 17:47
Φίλε μου, δυστυχώς έχεις πέσει θύμα ξερολίασης, πράγμα που παρατηρείται έντονα και συχνά στους ακτινολόγους.

Το ότι είχες από παιδί κάποια ποσότητα ερυθρών στα ούρα μπορεί να είναι αρκετές οι αιτίες, όχι απαραίτητα πέτρες. Οι περισσότερες είναι καλοήθεις.

Το ότι έχεις κάποιο μόρφωμα (και μόνο ό όρος δείχνει ανίκανο ακτινολόγο μιας και δεν μπορεί να διακρίνει μεταξύ λιπώματος, αιμαγγειώματος, η απλού διατεταμένου κάλυκα ) δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αυτό σου κάνει πέτρες. Αιματουρία ίσως. το ότι στο 401 δεν σου το ανέφεραν ούτε σου είπαν τίποτα μάλλον έχει να κάνει με αιμαγγείωμα που απλά το παρακολουθείς με υπέρηχο.

Τα προβλήματα ούρησης πιθανόν να είναι χρόνια ουρολοίμωξη, ή μικρές πετρούλες που πέφτουν. Η αξονική θα μας δείξει. Μπορεί όμως έτσι που το περιγράφεις να είναι και μία απλή παλλινδρόμηση που μπορεί πολύ εύκολα να θεραπευτεί.

Το ότι σου είπαν ότι το έχει η πάστα σου πιθανόν να είδαν εικόνες λίθων κυστίνης που είναι γενετικά προκαθορισμένο ότι θα τις κάνεις. Ξέρεις οι ουρολόγοι με το που βλέπουμε μία πέτρα στην ακτινογραφία γνωρίζουμε κατά 80% την χημική της ανάλυση.

Γενικά σε βλέπω αρκετά αγχωμενο. Επειδή το πρόβλημά σου το παρουσιάζεις αποσπασματικά, και λείπει το κομμάτι των εξετάσεων και της κλινικής εξέτασης, ότι και να σου πούμε από το διαδίκτυο θα είναι μία μπαρούφα. Γενική αρχή, μην ακούς γενικά τους ακτινολόγους και τους μικροβιολόγους. Υπερεκτιμούν το εύρημά τους και βγάζουν διαγνώσεις στα κουτουρού, χωρίς να τις συνδιάζουν με τα κλινικά συμπτώματα και τις υπόλοιπες εξετάσεις. Συνήθως δεν βγάζουμε τα νεφρά έτσι, και πάντα πρέπει να υπάρχει σαφής λόγος γιατί θα τα βγάλεις.
Και by the way άμμος δεν υπάρχει στα νεφρά. Είναι μία παπαριά που έχουν ανακαλύψει σαν όρο οι παθολόγοι και οι ακτινολόγοι όταν δεν μπορούν να βρούν τίποτα στις ακτινογραφίες. Πάντα υπάρχει κάποιο αίτιο και τις περισότερες φορές δεν έχει να κάνει με πέτρα, απλά πρέπει να ψάξεις πέρα από την πεπάτημένη.

Όταν σε καναδυό μέρες θα έχεις το αποτέλεσμα της αξονικής μπορείς να στείλεις πμ να το συζητήσουμε, αλλά γενικά μιάς και έχεις χρόνιο πρόβλημα θα σου συνιστούσα να βρείς έναν ουρολόγο που θα κρατάει πλήρες ιστορικό σου για να σε παρακολουθεί τακτικά, μιάς και θα τον χρειαστείς αρκετές φορές.

Και βασικά μην φοβάσαι. Το πρόβλημα με τις πέτρες δεν πρόκειται να έχει καμία επίπτωση στην σχέση σου με την κοπέλα σου και στο τρόπο που ζείς. Ίσως να χρειαστεί να αλλάξεις δίαιτα και καναδυό φορές να έχεις ενοχλήσεις αλλα αυτό επουδενί δεν θα αλλάξει το πως είσαι στην καθημερινότητά σου, ούτε θα σε εμποδίσει να είσαι ένας καλός σύντροφος.

Μέχρι να γίνουν αυτά οι γενικές συμβουλές είναι, να πηγαίνεις να ουρήσεις κάθε δύο ώρες, να πίνεις άφθονα υγρά (περίπου 10 με 15 ποτήρια την ημέρα), να κόψεις το πολλά κρεατικά, τα σαλάμια,τις σοκολάτες, τα ανθρακούχα αναψυκτικά και να περιορίσεις το σπανάκι, τα τυροκομικά (κυρίως κασέρια) τους ξηρούς καρπούς και τα ραδίκια.