PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρησμένος λεμφαδένας

cretanwolf
24-04-09, 00:51
Εδω και ένα μήνα έχω τον έναν λεμφαδένα του λαιμού πρησμένο χωρίς να με πονάει. Όταν καταπίνω αισθάνομαι κάτι και ψιλοεμποδίζει. Πήγα γιατρό μου εδωσε αντιβίωση εδω και μια βδομάδα.
Είναι φορές που ξεπρίζεται, είναι φορές που ξαναεπανέρχεται και θελω να πιστέυω οτι δεν είναι κάτι σοβαρό.

*PS Ίσως μπορεί να μη επιανε και η αντιβίωση επειδή κατανάλωνω αλκόολ αφού πάρω το χάπι;

Maddoctor βοήθα.

Αν κάποιος άλλος έιχε περάσει ανάλογη κατάσταση ας πει τις εμπειρίες του και κανένα γιατροσόφι

evan84
24-04-09, 01:12
Πήγαινε σε ενδοκρινολόγο. Να κοιτάξει αν χρειάζεσαι υπέρηχο. Γιατί μπορεί αυτό που νομίζεις ότι είναι λεμφαδένας να είναι πρόβλημα με το θυρεοειδή σου.

Kobe
24-04-09, 01:52
Και εγώ θα πρότεινα να το κοιτάξεις σύντομα. Δεν είναι καλό να τα αφήνουμε αυτά - ειδικά αν επιμένει κάποιο σύμπτωμα.

amico
24-04-09, 02:25
Εδω και ένα μήνα έχω τον έναν λεμφαδένα του λαιμού πρησμένο χωρίς να με πονάει. Όταν καταπίνω αισθάνομαι κάτι και ψιλοεμποδίζει. Πήγα γιατρό μου εδωσε αντιβίωση εδω και μια βδομάδα.
Είναι φορές που ξεπρίζεται, είναι φορές που ξαναεπανέρχεται και θελω να πιστέυω οτι δεν είναι κάτι σοβαρό.

*PS Ίσως μπορεί να μη επιανε και η αντιβίωση επειδή κατανάλωνω αλκόολ αφού πάρω το χάπι;

Maddoctor βοήθα.

Αν κάποιος άλλος έιχε περάσει ανάλογη κατάσταση ας πει τις εμπειρίες του και κανένα γιατροσόφι

Να υποθέσω ότι το οτι είναι λεμφαδένας στο είπε ο γιατρός που σε εξέτασε και δεν το έβγαλες από την κουρούμπα σου.
Οπότε έχουμε και λέμε.
Λεμφαδένας στον λαιμό μπορεί να εμφανιστεί για διαφόρους λόγους. Τις περισσότερες φορές είναι κάποιο χαλασμένο δόντι, μια αμυγδαλίτιδα ή μια ωτίτιδα αλλά μπορεί να είναι και ένα σπυράκι κάπου στο κεφάλι.
Βέβαια μπορεί να κρύβει και κακά πράγματα όπως παθήσεις του στομάχου αλλά και πιο γενικές παθήσεις όπως η νόσος των ερωτευμένων (λοιμώδη μονοπυρήνωση), αν είσαι σε επαφή με ζώα μπορεί να κρύβει βρουκέλλωση αλλά και άλλες αιτιολογίες μή μικροβιακές.
Συνήθως η πρώτη αντιμετώπιση είναι να δώσουμε κάποια αντιβίωση. Αν η κατάσταση δεν βελτιωθεί αισθητά μέσα σε 4 ημέρες πρέπει να ξαναεπισκευθείς το γιατρό σου. Θα ξεκινήσει κάποιες εξετάσεις αίματος και ίσως πάρει και κάποια επιχρίσματα για καλλιέργειες και σίγουρα θα σου αλλάξει την αντιβίωση γιατί μάλλον έχεις κανένα μικρόβιο "τέρας" καλοταϊσμένο με πολλά χημικά.
Αν μετά από 7 ημέρες δεν υποχωρήσει σε σημείο να εξαφανιστεί τελείως ξαναπάς στο γιατρό σου γιατί τότε τα πράγματα σοβαρεύουνε και πρέπει να σε στείλει πιθανόν σε νοσοκομείο ή σε κάποιο πιο ειδικό για να κάνει πιο εξειδικευμένες εξετάσεις για να ψάξει πιο σπάνια πράγματα.

Από πρακτικά "γιατροσόφια"
Χαμομήλι
Ρακόμελο μέχρι 3 ποτηράκια, ένα ανά 4 ως 6 ώρες
Αναλγητικά, απέφυγε το mesulide γιατί μεγαλώνει τους λεμφαδένες. Προτίμησε Depon, Ponstan.
Κόψε το ποτό για 6 ημέρες τουλάχιστο
Ελλάτωσε το τσιγάρο για καναδυό εβδομάδες.

cretanwolf
24-04-09, 02:38
Σε ευχαριστώ αμικο. Μου εκανε εντύπωση οτι εξαφανίστηκε για 2 μέρες που ακολούθησα την αγωγή και μετά τις ημέρες του πάσχα που έπαιρνα τα χάπια και έπινα και αλκοολ μαζί αρχισε να ξαναεμφανίζεται.
Εχω κακοσμία στο στόμα και γενικά πρόβλημα με τα δόντια και την ουλίτιδα.
Νιώθω ένα μόνιμο φλέμα στο λαιμό που δεν φεύγει.
Το πιο κακό ειναι οτι δε με πονάει ο πρησμένος λεμφαδένας και ειναι ένας μονο λεμφαδένας που έχει το πρήξιμο οχι ο άλλος.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου γιατρέ

amico
24-04-09, 02:47
Σε ευχαριστώ αμικο. Μου εκανε εντύπωση οτι εξαφανίστηκε για 2 μέρες που ακολούθησα την αγωγή και μετά τις ημέρες του πάσχα που έπαιρνα τα χάπια και έπινα και αλκοολ μαζί αρχισε να ξαναεμφανίζεται.
Εχω κακοσμία στο στόμα και γενικά πρόβλημα με τα δόντια και την ουλίτιδα.
Νιώθω ένα μόνιμο φλέμα στο λαιμό που δεν φεύγει.
Το πιο κακό ειναι οτι δε με πονάει ο πρησμένος λεμφαδένας και ειναι ένας μονο λεμφαδένας που έχει το πρήξιμο οχι ο άλλος.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου γιατρέ

Ποιός ένας και άλλος;
Ίσως να εννοείς αριστερός ή δεξιός. Αυτό έχει να κάνει με ποιανής περιοχής αποχετεύει τη λέμφο.
Στο λαιμό έχουμε περίπου 5 ομάδες λεμφαδένων.
Το ότι σε πονάει ο λαιμός είναι θετικό για λοίμωξη του στόματος. Αλλά πρέπει οπωςδήποτε να επισκευθείς ξανά το γιατρό σου να σου αλλάξει αντιβίωση μιας και τώρα τα μικρόβια εφόσον ανακάμψαν θα είναι ανθεκτικά.

cretanwolf
24-04-09, 02:54
ο δεξιος μου πρίστηκε ό άλλος ειναι μια χαρά (ο αριστερός).
Θα ξαναπάω να μου δώσει άλλη αντιβίωση.
Με τους λεμφαδένες είχα απο παλαιότερα πρόβλημα. Μου έιχαν πριστεί στη μασχάλη πρόπερσι και μου φυγανε με αντιβίωση πάλι. Αλλα πονάγανε στη μασχάλη. Στο λαιμό αυτός δε πονάει

kazo
24-04-09, 09:39
Κόφτο και θα σου περάσει ρε κρητικέ. Σαν την Αννούλα ένα πράμα. :bigsmile:

deker
24-04-09, 09:57
Πάρε το 11888 :bigsmile::biglol:.

cretanwolf
24-04-09, 12:21
Κόφτο και θα σου περάσει ρε κρητικέ. Σαν την Αννούλα ένα πράμα. :bigsmile:

τι εννοείς δηλαδη; Οτι μπορεί να έχω τίποτα σοβαρό;
Δε ντρέπεσαι ρε;

kazo
24-04-09, 12:25
τι εννοείς δηλαδη; Οτι μπορεί να έχω τίποτα σοβαρό;
Δε ντρέπεσαι ρε;

Εννοώ οτι αν το κόψεις δεν θα σε πονάει πια. :bigsmile:

ΥΓ
Γιατί να ντραπώ ρε συ. Αντί να με ευχαριστείς που σου δίνω συμβουλή για να σταματήσει ο πόνος και να εξαφανιστεί το πρόβλημα, παραπονιέσαι κι από πάνω. Ντροπή σου αχάριστε. :bigwow:

cretanwolf
24-04-09, 12:26
Να κόψω το λεμφαδένα μου ρε;
Και το είπα ίσα με 4-5 φορές. Δε με πονάει. Και αυτο ειναι που με ανυσηχεί

kazo
24-04-09, 12:31
Να κόψω το λεμφαδένα μου ρε;
Και το είπα ίσα με 4-5 φορές. Δε με πονάει. Και αυτο ειναι που με ανυσηχεί

Αυτά είναι ημίμετρα φίλε. Όχι το λεμφαδένα ρε συ. Το κεφάλι να κόψεις και το πρόβλημα θα λυθεί μια κι έξω. Θα κάνεις και οικονομία ρε συ. Ούτε κουρεία, ούτε καπέλα, ούτε τίποτα... :bigsmile:

cretanwolf
24-04-09, 12:34
Μακάρι να τη βγάλω καθαρή έτσι απλά κάζο με τόσα τσιγάρα τόσο αλκόολ...

deker
24-04-09, 12:38
Θα γλυτώσεις και τη γέννα και τα αποτελέσματα αυτής...:bigsmile:

kazo
24-04-09, 12:41
Μακάρι να τη βγάλω καθαρή έτσι απλά κάζο με τόσα τσιγάρα τόσο αλκόολ...

Ρε τρελάκια, αντιβίωση και αλκοόλ μαζί: Και περιμένεις αποτέλεσμα;

ΥΓ
Η θεραπεία που σου προτείνω είναι δοκιμασμένη από το Στάλιν. Η συνταγή του ήταν: «Υπάρχει άνθρωπος, υπάρχει πρόβλημα. Δεν υπάρχει άνθρωπος, δεν υπάρχει πρόβλημα» . Στην περίπτωσή σου το πρόβλημα είναι στο κεφάλι. Κόφτο να πάει στο διάολο να ησυχάσεις... :bigsmile:

cretanwolf
24-04-09, 13:00
Αυτό άρχισε να γίνεται οταν δοκίμασα σκοπιανά τσιγάρα "Vardar"
Μου καταστρέψανε το λαιμό φαίνεται

kazo
24-04-09, 13:08
Ξανασκέψου τη θεραπεία που σου πρότεινα. Πέρα απ' το ότι θα σου περάσει ο πόνος, θα σταματήσει να σου την πέφτει και ο deker για τα αυτονομιστικά ρε συ :biglol:

cretanwolf
24-04-09, 13:13
Μια χαρά ειναι ο ντέκερ ρε.. Κάπιοι άλλοι είναι φίδια και πολυ ύπουλοι εδω μέσα.
Τους ανθρώπους που φωνάζουνε μη τους φοβάσαι

cretanwolf
28-04-09, 23:03
Πήγα εξετάστηκα σήμερα μου έκανε CRP, γενική αίματος και TKE
. Τη παρασκευή θα ξέρω..