PDA

Επιστροφή στο Forum : Γναθοχειρουργική επέμβαση στα 42? SOS

kostas22222
07-10-08, 16:46
Έχω αποφασίσει να κάνω μια γναθοχειρουργική επέμβαση... Έχω προγναθισμό της κάτω γνάθου. Είμαι 42 ετών.
Οι γιατροί μου λένε να το κάνω με 1000, γιατί θα βελτιωθεί και η αισθητική του προσώπου αλλά και θα γίνεται καλύτερα η μάσηση, η αναπνοή κλπ.... λειτουργικά θέματα...

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει στην Ελλάδα τέτοια επέμβαση;

Ομολογώ ότι αν και το σκέφτομαι αρκετά χρόνια, μόνο με την ιδέα ότι βάζεις 1 χρόνο πριν σιδεράκια και η όλη διαδικασία του χειρουργείου που σε κόβουν πάνω κάτω στις γνάθους, και η περίοδος της ανάρρωσης, με κάνουν να ΦΡΙΚΑΡΩ!
Είδα και κάποια βιντεάκια στο youtube για το θέμα....

Αν ξέρει κάποιος σχετικά πράγματα με το θέμα ας βοηθήσει....
Σας ευχαριστώ πολύ!!!

deker
07-10-08, 16:49
Φίλε μου καλώς ήρθες καταρχήν.
Ένας από τους καλούς μου φίλους είναι χειρούργος οδοντίατρος και μένει απέναντί μου.Πες μου αν θέλεις να τον ρωτήσω κάποια πράγματα συγκεκριμένα να σου φύγει και το άγχος.Δεν είναι πάντως και τόσο τραγικά τα πράγματα από ότι μου έχει πει γενικότερα και ο κόσμος κακώς φοβάται τόσο πολύ τη γναθοχειρουργική.

Οποιαδήποτε ερώτησή σου θα στην έχω απαντημένη το βραδάκι αν θες.

roylag7
07-10-08, 16:56
θα γίνεται καλύτερα η μάσηση, η αναπνοή κλπ.... λειτουργικά θέματα...

Εφοσον θα διορθωθουν αυτα μην το σκεφτεσαι καθολου...Και τι εγινε αν βαλεις σιδερακια στα 42 σου?Ουτε ο πρωτος θα σαι ουτε ο τελευταιος!!!Μια φιλη μου ειναι 45 και φοραει σιδερακια ενα χρονο τωρα!!:bigwing:

kostas22222
07-10-08, 17:17
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση! Ειλικρινά....
Ψυχολογικά είμαι πολύ πιεσμένος με αυτό το θέμα...
Φίλε deker βασικά δεν ξέρω αν είμαι έτοιμος για αυτό... Είναι απόφαση ζωής νομίζω...
Σκέψου ότι αλλάζεις και εμφανισιακά και φαντάσου να μην μπορείς μετά να συνηθίσεις το νέο σου πρόσωπο!
Δες αυτό το μικρό videaki για να δεις τι συμβαίνει με το θέμα...
http://www.youtube.com/watch?v=NL-j9aAReO4

Απλά ξέρεις το σκέφτομαι και αν και το θέλω στο πίσω μέρος του μυαλού μου (περισσότερο ομολογώ μάλλον για λόγους αισθητικής... ακόμη έχω στο μυαλό μου τα παρατσούκλια Ντάλτον και Γκμόχ από το σχολείο!!!)...
Αν μπορείς θα ήθελα να ρωτήσεις για το όνομα κάποιου γναθοχειρούργου (στο στέλνω με email)...
Φίλε G7 στα λειτουργικά προβλήματα δεν έχω προς το παρόν κάποια ενόχληση... Οι γιατροί λένε πως θα βελτιωθούν αλλά τώρα δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα ομολογώ....
Δες και εσύ το video από το youtube και πες μου τη γνώμη σου...
Λένε πως αλλάζει εντελώς η ζωή σου... Δεν ξέρω... Βασικά φοβάμαι όλο αυτό το πακέτο....
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

deker
07-10-08, 17:39
Φίλε deker βασικά δεν ξέρω αν είμαι έτοιμος για αυτό... Είναι απόφαση ζωής νομίζω...
Σκέψου ότι αλλάζεις και εμφανισιακά και φαντάσου να μην μπορείς μετά να συνηθίσεις το νέο σου πρόσωπο!
Απλά ξέρεις το σκέφτομαι και αν και το θέλω στο πίσω μέρος του μυαλού μου (περισσότερο ομολογώ μάλλον για λόγους αισθητικής... ακόμη έχω στο μυαλό μου τα παρατσούκλια Ντάλτον και Γκμόχ από το σχολείο!!!)...
Αν μπορείς θα ήθελα να ρωτήσεις για το όνομα κάποιου γναθοχειρούργου (στο στέλνω με email)...
Φίλε G7 στα λειτουργικά προβλήματα δεν έχω προς το παρόν κάποια ενόχληση... Οι γιατροί λένε πως θα βελτιωθούν αλλά τώρα δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα ομολογώ....
Λένε πως αλλάζει εντελώς η ζωή σου... Δεν ξέρω... Βασικά φοβάμαι όλο αυτό το πακέτο....
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Φίλε Κώστα, θα ρωτήσω για αυτό το γιατρό που μου είπες στο μήνυμά σου.Αλλά δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι θα τον ξέρει σίγουρα.Θα σε ενημερώσω το βραδάκι σχετικά.

akrapt
08-10-08, 11:42
Ενα φιλαράκι μου μικρότερος σε ηλικία βέβαια το τόλμησε μόλις απολυθηκε....
Η αποθεραπεία διαρκεί σχετικά λίγο αλλα τα αποτελέσματα αξιζουν τον κοπο.....
Αν για σένα είναι απόφαση ζωης,βρες το κουράγιο και κάντο...

wizard24
05-02-09, 14:03
Φιλε Κωστα
Ειμαι 24 χρονων και εχω και εγω προγναθισμο.Το θεμα το εχω ψαξει πολυ,και ακομα ουτε εγω εχω αποφασισει αν θα το κανω.Κοιτα να δεις,αμα εχεις υποψη βελτιωση λειτουργικη,ενω δεν εχεις προβλημα λειτουργικο,αστο.Και γω αν και εχω μεγαλο προγναθισμο,δεν εχω κανενα λειτουργικο προβλημα.ΕΙναι αισθητικο.Οι γιατροι σε ειπαν αμφιγναθικη επεμβαση χρειαζεσαι?Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι η ανω γναθος,που ειναι προεκταση του κρανιου και εχει μεγαλυτερο πιθανοτητα επιπλοκων,σε σχεση με τη κατω γναθο που ειναι κινητη και ανεξαρτητη.ΕΙναι οντως μια αποφαση ζωης,το σκεφτομαι εδω και 4 χρονια,αν θες πιστεψε το.Παρεπιπτωντως,υπαρχει καποιος που εκανε την επεμβαση εδω στη νελαλδα και να μας πει την εμπειρια του?

kostas22222
05-02-09, 15:14
φιλε wizard είναι μεγάλη απόφαση. Αν δεν έχεις λειτουργικά προβλήματα, δύσκολα αποφασίζεις να κόψεις τη φάτσα σου μόνο για αισθητικούς λόγους. Αμα μπεις στο you tube και αναζητήσεις jaw surgery θα δεις πολλά... Διάβασε τα σχόλια και θα καταλάβεις...
Το θέμα φίλε είναι το εξής. Ή παίρνεις βαθιά ανάσα και το αποφασίζεις ή το ανέχεσαι για όλη σου τη ζωή... Δυστυχώς ο προγναθισμός (class III) δημιουργεί αισθητικό θέμα είτε το θέλουμε είτε όχι... Ο φόβος είναι που σε κρατάει να μην το κάνεις πιστεύω... Αν γινόταν με απλή μέθοδο, θα το είχαμε φτιάξει όλοι μας...
Εγώ το έχω ψάξει και σε ιδιωτικό και σε δημόσιο νοσοκομείο.
Η διαδικασία δεν είναι απλή... Σιδεράκια πολύ καιρό, επέμβαση και μετά πάλι σιδεράκια...
Και εγώ πάντως φίλε τη μεγάλη φρίκη την έφαγα όταν μου είπαν για επέμβαση και στην άνω γνάθο. Δεν είναι απλό πράγμα να δεχθείς ψυχολογικά να σου κόψουν το κρανίο.
Αν θέλεις τίποτε, στείλε μου email.

wizard24
06-02-09, 11:33
Ξερεις ποσο κοστιζει η επεμβαση?Για τα σιδερακια μονο ο ορθοδοντικος με ειπε 3000.Εκανε και μια γνωστη μου την επεμβαση,αμφιγναθικη,πριν 2 μηνες περιπου.Αυτη ομως ειχε και σημαντικα λειτουργικα προβληματα.Η αναρρωση ειναι παντως μεγαλη ταλαιπωρια,και να μην εχεις επιπλοκες.Ξερεις κανεναν καλο γναθοχειρουργο,που να εχει κανει πολλες τετιοες επεμβασεις?

kostas22222
09-02-09, 21:49
Σε ιδιωτικό γύρω στα 12 χιλιάρικα, σε δημόσιο σε καλύπτει η ασφάλιση.
Σιδεράκια 3 χιλιάρικα, φθηνά είναι. Εγώ που έχω πάει σε εξειδικευμένους σε τέτοιες περιπτώσεις, μου έχουν ζητήσει 4-4,5 χιλιάρικα.
Η ανάρρωση πρέπει να ειναι πακέτο. Το θέμα είναι να μην έχεις καμιά επιπλοκή και πας για τρελοκομείο!
Γναθοχειρουργοί υπάρχουν αρκετοί, δεν προτείνω κάποιον συγκεκριμένο φίλε... Πρέπει να το ψάξεις και να πας σε αυτόν που θα σε κάνει να νιώσεις άνεση...

wizard24
11-02-09, 20:32
Μπορει οποιος εχει κανει την επεμβαση (μονογναθικη η αμφιγναθικη),η ξερει καποιον που να την εχει κανει,να πει αν αξιζει μονο για αισθητικους λογους?

kazo
11-02-09, 20:38
Μπορει οποιος εχει κανει την επεμβαση (μονογναθικη η αμφιγναθικη),η ξερει καποιον που να την εχει κανει,να πει αν αξιζει μονο για αισθητικους λογους?

Μόνο υποκειμενική απάντηση μπορείς να πάρεις φίλε.

MARINASTAM
14-02-09, 20:08
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!:bhi:
ΚΩΣΤΑ ΕΙΜΑΙ 31 ΕΤΩΝ ΚΙΕΔΩ ΚΙΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΦΟΡΑΩ ΣΙΔΕΡΑΚΙΑ.ΕΧΩ ΠΡΟΓΝΑΘΙΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΜΑΙΟ-ΙΟΥΝΙΟ ΘΑ ΥΠΟΒΛΗΘΩ ΣΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΕΚΑΝΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ...ΜΕ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑΚΙΑ ΕΝΙΩΘΑ ΛΙΓΟ ΑΒΟΛΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΑ ΣΥΝΗΘΙΣΑ...ΕΧΩ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΓΙΑΥΤΟ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.Ο ΠΡΩΤΟΣ ΓΝΑΘΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΑΙΟ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΑΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΚΟΨΕΙ Κ ΣΤΗΝ ΑΝΩ ΓΝΑΘΟ ΚΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ ΑΡΚΕΤΑ..ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ..ΕΣΥ ΣΕ ΤΙ ΣΤΑΔΙΟ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ??ΠΗΡΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ???????-----------ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΝΑ ΜΑΣ ΦΩΤΙΣΕΙ ΛΙΓΑΚΙ?????????ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!!!!!!!!!!!!

mary1978
20-02-09, 02:07
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 7 ΩΡΕΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΣΤΗ ΓΝΑΘΟ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ. Η ΑΝΑΡΡΩΣΗ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΣ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΑ. ΔΕΝ ΠΟΝΑΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ. ΕΙΧΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΑ ΣΙΔΕΡΑΚΙΑ ΓΙΑ 1 ΜΗΝΑ -ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΚΛΕΙΣΤΟ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ. ΚΑΝΤΕ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΜΕ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΕΝΩΜΕΝΑ. ΑΠΟ ΦΑΓΗΤΟ ΔΙΑΙΤΑ ΤΡΕΛΛΗ. ΜΟΝΟ ΥΓΡΑ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΓΙΝΑ ΣΚΕΛΕΤΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΛΑΜΑΚΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΕΝΟ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΟΝΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΑΝ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ. ΣΙΔΕΡΑΚΙΑ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ΣΥΧΝΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΟΝ ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΟ Κ ΣΤΟ ΓΝΑΘΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟ. ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΠΑΘΑ ΑΓΚΥΛΩΣΗ Κ ΤΩΡΑ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΟΛΙΣ 2 ΕΚΑΤΟΣΤΑ . ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΙΣ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ Κ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΚΟΜΑ Κ ΤΩΡΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ. ΑΠΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΕ ΠΙΕΖΑΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ.

ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ.

wizard24
26-02-09, 14:50
Τωρα πλεον σπανια ακινητοποιουν τις γναθους παντως,γιατι χρησιμοποιουν βιδες και πλακες,και ετσι η αναρρωση ειναι πιο ευκολη.Mary εσυ ειχες κανει εγχειρηση και στις δυο γναθους?Τα νευρα των γναθων επαθαν ζημια?Μπορεις να πεις πως τα νιωθεις,καθως και τα δοντια σου?

cpetro
19-03-09, 16:03
παιδια εχω κι εγω ενα προβληματακι στις γναθους μου. δεν αισθανομαι καποιο λειτουργικο προβλημα. απ ο τι ειπαν οι γιατροι εχω προγναθισμο 3ου βαθμου αλλα παρ ολαυτα δε φαινεται αισθητικα πολυ. οι περισσοτεροι δε καταλαβαινουν τπτ αλλα δεν εχω ωραιο χαμογελο και μου τη σπαει. αυτο που φοβαμαι στην εγχειρηση αυτη ειναι ο πονος και οι πιθανοτητα επιπλοκων. δε ξερω τι να κανω.. δεν υπαρχει αλλη λυση εκτος χειρουργικης μεθοδου??

MARINASTAM
26-03-09, 11:00
ΓΕΙΑ ΣΟΥ CPETRO ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ......................ΕΓΩ ΤΕΛΗ ΜΑΙΟΥ ΜΕ ΙΟΥΝΙΟ ΜΠΑΙΝΩ _ΜΕΣΑ_ΕΙΜΑΙ ΠΕΠΕΙΣΜΕΝΗ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΚΟΠΟ...ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΘΑ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ!!!!!!!

akrapt
26-03-09, 11:15
Αντε καλή δυναμη....

:bigbest::bigbest::bigbest::bigbest:

cpetro
26-03-09, 14:51
οκ μαρινα καλη επιτυχια! εχεις μονο αισθητικο προβλημα η και λειτουργικο? τι βαθμου προγναθισμο εχεις? επισης, θα σου μετακινησουν και τη πανω και τη κατω γναθο?

piranxas
01-04-09, 18:17
marina.. kane tin epemvasi dn exeis tipota na fovase. egw tn ekana sta dekaoxto m.
to perasmeno kalokeri. Itan 7 wres xirourgio. ekana k ts 2 gna8ous. mou evalan bides. ne itan klisto to stoma m me lastixakia k nar8ika gia 15 meres. "etroga" miklshake k giaoutria.
ne otan 8a vgis apo to xorourgio 8a ise ipervolika fouskomeni alla min fovi8eis to apotelesma meta 8a a3izei ta panta...

dinko
29-04-09, 01:19
Γεια σας κι από εμένα. Γράφτηκα στο φόρουμ μόνο και μόνο για αυτό το θέμα. Το έχω ψάξει όσο δεν φαντάζεστε. Έχω μιλήσει μέχρι και σε γιατρούς στην Αμερική.

Ο #1 και μοναδικός και κορυφαίος γναθοχειρουργός στην Ελλάδα είναι ο Νίκος Λαζαρίδης στη Θεσσαλονίκη. Στις πατέντες του υποκλίνονται όχι μόνο Αθηναίοι αλλά και γιατροί από όλο τον κόσμο. Είναι καθηγητής στο πανεπιστήμιο και έχει τεράστιο έργο πάνω στο κομμάτι της γναθοχειρουργικής και όχι μόνο σε αισθητικά αλλά και σε πολύ βαριά και δύσκολα περιστατικά όπως πχ καρκίνους. Χειρουργεί στο νοσοκομείο ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ (δημόσιο) ενώ διατηρεί ιατρείο στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Χαρακτηριστικά, θα σας πω ότι μέσα στις «πατέντες» του είναι και το αναίμακτο χειρουργείο αφού καταφέρνει και απομονώνει όλο το αίμα από το κεφάλι ώστε να μη χάσει ο ασθενής αίμα κατά το χειρουργείο και φυσικά να γίνει το χειρουργείο πιο «καθαρό» για τον γιατρό.

Κορυφαίος ορθοδοντικός ο επίσης καθηγητής πανεπιστημίου Νίκος Τοπουζέλης που διατηρεί ιατρείο στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Σε συνδυασμό με τον Νίκο Λαζαρίδη κάνουν θαύματα στην γναθοχειρουργική όπως ένα πρόσφατο περιστατικό το οποίο παρουσιάστηκε σε συνέδριο. Κατάφεραν και διεύρυναν την άνω υπερώα κόβοντας της σε 4 κομμάτια ενώ μέχρι σήμερα γινόταν με μια τομή στην μέση του κόκκαλου χωρίζοντας το σε 2 μόνο σημεία.
Τα χειρουργεία για προγναθισμούς είναι ρουτίνα για τον Λαζαρίδη. Αξίζει κάποιος να έρθει Θεσσαλονίκη μόνο και μόνο για αυτό το χειρουργείο.

wizard24
29-04-09, 11:38
Ναι τον Λαζαριδη τον εχω επισκεφτει και εγω,οπως και τον Τοπουζελη που πηγα σε αυτον μεσω του Λαζαριδη.Οντως,μου φανηκε πολυ εμπειρος και ειναι αυτος που με ειπε οτι χρειαζομαι αμφιγναθικη και οχι μονο στη κατω γναθο επεμβαση για να διορθωθει ο προγναθισμος(κατι που μου φανηκε λογικο).Με εδειξε ο Τοπουζελης μερικα περιστατικα σκελετικων ανωμαλιων που διορθωσαν και ειναι ητανε τελεια τα αποτελεσματα (αισθητικα,γιατι λειτουργικα δεν ξερω πως το αποδεχοναι οι ασθενεις).

smexi
04-05-09, 21:38
[quote=wizard24;239365]Φιλε Κωστα
Ειμαι 24 χρονων και εχω και εγω προγναθισμο.Το θεμα το εχω ψαξει πολυ,και ακομα ουτε εγω εχω αποφασισει αν θα το κανω.Κοιτα να δεις,αμα εχεις υποψη βελτιωση λειτουργικη,ενω δεν εχεις προβλημα λειτουργικο,αστο.Και γω αν και εχω μεγαλο προγναθισμο,δεν εχω κανενα λειτουργικο προβλημα.ΕΙναι αισθητικο.Οι γιατροι σε ειπαν αμφιγναθικη επεμβαση χρειαζεσαι?Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι η ανω γναθος,που ειναι προεκταση του κρανιου και εχει μεγαλυτερο πιθανοτητα επιπλοκων,σε σχεση με τη κατω γναθο που ειναι κινητη και ανεξαρτητη.ΕΙναι οντως μια αποφαση ζωης,το σκεφτομαι εδω και 4 χρονια,αν θες πιστεψε το.Παρεπιπτωντως,υπαρχει καποιος που εκανε την επεμβαση εδω στη νελαλδα και να μας πει την εμπειρια του?[/

smexi
04-05-09, 21:41
file wizard,πριν ένα μήνα εκανα την επεμβαση στην κατς γνάθο λόγω προγναθισμού...τ αποτελεσμα ειναι εκπληκτικο,μετεγχειριτικουσ πονουσ οχι ιδιαίτερουσ,απλα αρκετό πρήξιμο,δεν τρωσ για περίπου 1μήνα μόνο υγρα...αξίζει πραγματικα!!!!

wizard24
05-05-09, 20:09
Εκανες μονο στη κατω γναθο?Ποσα χιλιοστα μετακινησαν τη κατω γναθο γνωριζεις?Μπορεις επισης να μου πεις ποσο καιρο φορουσες σιδερακια,και αν εκανες την επεμβαση στην αθηνα?

anna181990
07-05-09, 01:33
re paidia! adimetopizo ena eksisou sovaro provlima!!
exo thema prognathismou kai to gnorizo apo mikri ostoso den m eixan proteinei tin epemvasi!
exo foresei siderakia gia pola xronia me apotelesma tora p ta exo afairesei edo kai enamisi sxedon xrono na min thelo na ksanavalo..kirios logo fthoron sta dontia kai oxi toso logo psixologias...
iparxei periptosi na xreiazomai tin epemvasi afti...an kai den exo trelo provlima aisthitika diskolevomai sti masisi kai stin anapnoi m klp...ti mporo na kano???

graves81
25-05-09, 12:31
Χαίρεται παιδιά,
γνωρίζω και γω εδω απο καιρό οτι κάποιο πρόβλημα υπάρχει με το πιγούνι μου, μόνο που εμένα είναι λίγο πίσω , συνεπώς λέγεται οπισθογναθισμός. Η αλήθεια είναι, ότι είναι αυτό αιτία που κάνω σαρδάμ κάποιες φορές, επίσης όταν μασώ τρίζουν λίγο οι μασέλες μου.
Το κυριότερο είναι όμως ο αισθητικός λόγος και πιστεύω οτι μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα στην προσωπική μου ζωή. Κάπως έτσι μου είπε και ένας γναθοχειρουργός που επισκεύτικα μέσω του οδοντιάτρου μου πριν χρόνια, αλλά τότε είχα κοπέλα και έτσι με το που άκουσα για 6 ώρες χειρουργείο, την έκανα με ελαφρά.

Τους τελευταίους μήνες το φέρνω πάλι στο μυαλό μου και ξέρω ότι οι λόγοι που θα το έκανα είναι καθαρά αισθητικοί, κάτι όμως που με ταυτίζει με ομάδες ανθρώπων που τρέχουν σε πλαστικούς και αισθητικούς τους οποίους πάντα τους απεχθανόμουν...
Μετά είναι και οι οικονομικοί λόγοι, που αυτή την στιγμή δεν είναι και οι καλύτεροι..
Φυσικά δεν μπορώ τα χειρουργεία και δεν ξέρω τι γίνεται με την εργασία εκείνη την στιγμή...
Και επίσης δεν ξέρω πως θα αντιμετωπίσει και ο κύκλος μου αυτήν την απόφαση , κάτι το οποίο με συγκλονίζει πιο πολύ απο τα παραπάνω.

Ξέρω όμως οτι αυτό θα αλλάξει και την δικιά μου ζωή και οτι θα κερδίσω την χαμένη μου αυτοεκτίμηση, αυτό που έχω μην φανταστείτε οτι είναι κάτι το αποκρουστικό, έχω δει πολλά παιδιά με κάτι παρόμοιο. Το μόνο που θέλω είναι να έχω ίσες ευκαιρίες με τους υπόλοιπους ανθρώπους στην ζωή, κάτι που βέβαια δεν είναι εφικτό πάντα, αλλά εφόσον μπορώ δεν είναι ανοησία να μην το κάνω.

Θα ήθελα να μάθω απο εσας περισσότερα για αυτό, πως σκέφτεστε και πως θα το αντιμετωπίσετε.
Πείτε μου ένα τελικό κόστος, στο δημόσιο γλιτώνεις λεφτά, έχω καλή ασφάλεια, πόσο είσαι ανίκανος να δουλέψεις?
Στην περίπτωση μου θέλω σιδεράκια πριν?

Καλή τύχη στην κοπέλα που χειρουργείται

wizard24
04-06-09, 21:16
Εγω επισκεφτηκα πριν λιγο καιρο γναθοχειρουργο που εργαζεται σε ιδιωτικη κλινικη.Με ειπε πιθανον μονο στην ανω γναθο χρειαζεται να κανουν επεμβαση για να διορθωθει ο προγναθισμος.Και εγω ολη μου την ζωη νομιζα οτι το προβλημα ειναι στην κατω γναθο.Με ειπε οτι εξωτερικα μια χαρα ειμαι οταν με ρωτησε αν ειναι για αισθητικους η λειτουργικους σκοπους...αλλα παρολα αυτα αν με ενοχλει να το φτιαξω.Ακομα δεν ξερω αν αξιζει τον κοποολη η ταλαιπωρια,τα λεφτα και φυσικα ο κινδυνος επιπλοκων.Νιωθω οτι ειμαι σε αδιεξοδο οσον αφορα αυτην την αποφαση με το να προχωρησω η οχι:bigthinki

Romanos O 1os
04-06-09, 22:04
Αγαπητε φιλε Κωστα.
με συγκηνησες.
δεν βλεπω το video Γιατι δεν μπορω.
σου ευχωμαι μεσα απο την καρδια μου,
το καλυτερο.
Χρηστος

kateriniw
07-06-09, 23:52
kalispera paidia eimai kainourio melos.vasika exw provlima prognathsmou kai den kserw polla pragmata ti me sumvouleuetai pws ginontai autes oi epemvaseis ti kostos exoun i asfaleia ta kaluptei ta eksoda.perimenw apantisi sas parakalw den gnwrizw sxetika me to thema.to mail mou einai katerina_mand@windowslive.com.euxaristw

wizard24
08-06-09, 12:47
Αυτο που κανουνε στον προγναθιμσο ειναι να κοβουνε την κατω γναθο μ ενδοστοματικα και να την μετακινουνε πισω,ακινητοποιωντας με βιδες και πλακες.Και αλλες φορες χρειαζεται να μετακινησουν την ανω γναθο και να την φερουν μπροστα.Πολλες φορες γινεται συνδυασμος των δυο αυτων επεμβασεων,πρεπει να δει ο χειρουργος τις ακτινογραφιες για να σε πει.Το κοστος εδω στην αθηνα σε ιδιωτικο νοσοκομειο ειναι 10.000 με 14.000 εξαρταται και την επεμβαση.Δεν ξερω αν το καλυπτει η ασφαλεια αν ξερει καποις ας το πει.

Ramianna
10-06-09, 00:52
Τελευταια με αποσχολει και εμενα το θεμα.να σας πω πρωτα την ιστορια μου...στο δημοτικο επεσε κ εσπασα την ακρη του ενος απο τα 2 μπροστινα δοντια(ισα που φαινεται δλδ)μετα απο 2 χρονια πηγα σ ορθοδοντικο για να τα φτιαξω.μου ειπε να βαλω σιδερακια.γενικα δεν ειχα στραβα δοντια,μονο λιγο τα κατω,χωρις να με αποσχολει καθολου.ο γιατρος μου ειπε ομως οτι η κατω γναθος ειναι πολυ πισω κ ετσι για ενα χρονο φορουσα μασελακι που εφερνε πιο μπροστα τη γναθο.ηρθε πιο μπροστα αλλα η διαφορα δεν φαινεται μονο εχω την καταλαβαινω κ φαινεται κ στην ακτινογραφια.ηρθε μερικά χιλιοστα πιο μπροστα.μετα φορεσα σιδερακια κ εβγαλα κ 2 γερα δοντια απο πανω(:bigwow:)γιατι μου ειπε οτι δεν ειχαν χωρο τα πανω να χωρεσουν.βασικα το σαγονι μου ειναι αρκετα πισω με αποτελεσμα το προφιλ μου να ειναι χαλια.η μυτη μου φαινεται πολυ μεγαλη,βεβαια απο την φυση της ειναι καπως μεγαλη, αλλα αυτο με το σαγονι την κανει ακομα μεγαλυτερη.Δεν ειχα σκεφτει κ πολυ την γναθοχειρουργικη..σκεφτομουν την ρινοπλαστικη μιας κ εχω ενα μικρο προβλημα με το διαφραγμα..μετα σκεφτηκα οτι ακομα κ αν κανω ρινοπλαστικη κ μικρινω την μυτη μου(οχι ομως πολυ γιατι μετα δεν θα ταιριαζει με το προσωπο μου)μπορει πολυ να φαινεται καπως λογω του σαγονιου....δεν ξερω τι να κανω...δεν εχω μιλησει με κανεναν γιατρο ουτε καν με του γονεις μου..(ειμαι 18,5)...διαβασα τα σχολια σας πιο πανω και πραγματικα σοκαριστηκα...δεν υπαρχει καμια μεθοδος με εμφυτευματα στο σαγονι??:bigthinki...γιατι αλλιως προτιμω την ρινοπλαστικη...
σορρυ για την πολυλογια μου...

wizard24
06-07-09, 17:06
Μαρινα Σταματη ελεγες πως μπαινες τελη μαιου χειρουργειο...μπορεις να μας ενημερωσεις για την προοδο σου?Πως ηταν το χειρουργειο?

MARINASTAM
09-07-09, 11:28
ΦΙΛΕ WIZARD ευελπιστω τελη ιουλιου να μπορω να σου απαντησω με σιγουρια,για το πωσ ηταν..περιμενω να με ειδοποιησει ο γιατροσ για την ημερομηνια.
καθυστερησα αρκετα ψαχνοντασ ενα καλο γιατρο σε δημοσιο νοσοκομειο. υποσχομαι με το που παρω το εξιτηριο να σασ ενημερωσω με λεπτομερεια,
σας ευχαριστω ολους:bravo:

Ramianna
18-07-09, 14:26
,
Και επίσης δεν ξέρω πως θα αντιμετωπίσει και ο κύκλος μου αυτήν την απόφαση , κάτι το οποίο με συγκλονίζει πιο πολύ απο τα παραπάνω.

Ξέρω όμως οτι αυτό θα αλλάξει και την δικιά μου ζωή και οτι θα κερδίσω την χαμένη μου αυτοεκτίμηση, αυτό που έχω μην φανταστείτε οτι είναι κάτι το αποκρουστικό, έχω δει πολλά παιδιά με κάτι παρόμοιο. Το μόνο που θέλω είναι να έχω ίσες ευκαιρίες με τους υπόλοιπους ανθρώπους στην ζωή, κάτι που βέβαια δεν είναι εφικτό πάντα, αλλά εφόσον μπορώ δεν είναι ανοησία να μην το κάνω.

Κοιτα αυτο με τους συγγενεις που λες το σκεφτομουν και εγω...οχι μονο σε αυτο αλλα σε οποιαδηποτε αλλαγη...αλλα τωρα πλεον εχω αλλαξει γνωμη...αφου το θες εσυ και θα κερδισεις ολα αυτα που λες τι σε νοιαζει για τους αλλους...για σενα ζεις οχι για τους αλλους...αν σε στηριζει η οικογενεια σου τι σε νοιαζει τι θα πει η γιαγια,τα ξαδερφια το σοι...
και εγω οπισθογναθισμο εχω..ξερεις κανεις αν μετακινουν κ το πανω σαγονι στ ε αυτη την περιπτωση?και οταν λετε οτι κοβουν και το πανω τι ακριβως εννοειτε??

Μαρινα καλη δυναμη για το χειρουργιο!

MARINASTAM
19-07-09, 12:07
ramianna seyxaristw poly poly gia tis eyxes
mpainw stis 27 gia exetaseis kai 29 ioylioy prwta o theos ua ginai to xeiroyrgeio..

elpizw na pane ola kala

sas eyxaristw oloys paidia...:angel:

MARIAP
28-07-09, 20:10
Διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα υπάρχει κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Πριν από ένα χρόνο περίπου ένας φίλος μου είχε μπει στην διαδικασία για επέμβαση της κάτω γνάθου. Στην αρχή δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί είχε αυτή την εμμονή. Τον ρώτησα αν είναι κάτι που επείγει για την υγεία του και μου απάντησε ότι ο γναθοχειρουργός αλλά και ο οδοντίατρος του, του είχαν προτείνει να την κάνει.
Αποφάσισα λοιπόν να τον πάω σε ένα δικό μου γναθοχειρουργό αφού ακόμη και η πιο ανώδυνη και απλή επέμβαση δεν παύει να εγκυμονεί κίνδυνους και να είναι μια παρέμβαση στον οργανισμό.
Τελικά η διάγνωση του ήταν πως δεν υπήρχε απολύτως κανένα θέμα υγείας (λειτουργικό) αλλά αντιθέτως μόνο αισθητικής. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήταν ιδιαίτερα εμφανές αυτό που είχε απλός εκείνος το έβλεπε έτσι με αποτέλεσμα να έχει απομονωθεί φοβερά από τις παρέες, να αισθάνεται άσχημα με την εμφάνισή του και γενικά να φοβάται να πλησιάσει οποιαδήποτε κοπέλα.
Σκέφτηκα λοιπόν (με βοήθησε σε αυτό και ο γναθοχειρουργός ο οποίος παρεπιπτόντος είναι ένας από τους καλύτερους στην Ελλάδα και είναι στο στρατιωτικό νοσοκομείο) να επισκεφτούμε κάποιο γνωστό ψυχολόγο να ακούσουμε και την δική του άποψη.
Σήμερα ακόμη και ο φίλος μου το παραδέχεται και το λέει σε όλους πως ήταν η σωστότερη επιλογή αφού κατάφερε να ξεπεράσει το ''κόμπλεξ'' της εμφάνισης και να νοιώθει πολύ καλά με τον εαυτό του. Αν είχε κάνει την επέμβαση όπως του έλεγαν οι δική του ιατροί δεν θα άλλαζε τίποτα αφού δεν θα είχε αποδεχτεί τον εαυτό του και κάποια στιγμή ίσως κάτι άλλο να του έφταιγε.
Όλα αυτά ήθελα να τα αναφέρω εδώ γιατί τελικά πιστεύω πως έχει μεγαλύτερη σημασία να αποδεχτούμε τον εαυτό μας όπως αυτός είναι παρά να προσπαθούμε να τον αλλάξουμε. Η χειρουργική επέμβαση αν δεν είναι καθαρά για ιατρικούς λόγους υγείας τότε δεν θα πρέπει να γίνει γιατί στην ουσία δεν θα αλλάξει κάτι απλός προσωρινά θα πιστέψουμε πως ήμαστε καλύτερα αλλά αυτό δεν θα κρατήσει για πάντα.

MARINASTAM
08-08-09, 11:24
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ.
ΣΤΙΣ 29 -7 ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ!!!!!!!!!!!!!!! ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΕ ΔΙΑΡΚΕΙΑ 4 ΩΡΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΝΑΡΚΩΣΗ-ΑΝΑΝΗΨΗ.ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΑΛΛΑ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΑΣΘΕΝΗΣ ΠΡΗΖΕΤΑΙΚ ΤΟ ΟΙΔΗΜΑ ΘΑ ΑΠΟΧΩΡΙΣΕΙ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.
ΠΟΝΑΩ ΛΙΓΑΚΙ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΕΛΑΦΡΙΑ ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ.ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΑΡΕΜΕΙΝΑ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΠΟΥ-ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΕ ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ-ΠΙΝΩ ΜΟΝΟ ΥΓΡΑ ΑΛΛΑ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΑΝΤΑΜΕΙΒΕΙ ΤΟΥΣ ΚΟΠΟΥΣ Κ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ.ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΣΗΣΗ ΜΕΤΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΔΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟΨΗ.
ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ-ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤ ΗΤΑΝ ΑΨΟΓΟΙ.
ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩ

nemecaki
11-08-09, 00:31
Καλησπέρα !

Σε ποιον γιατρό πήγες; Ποιό ήταν το κόστος για την επέμβασης;

Φοράω σιδεράκι εδώ και 3 χρόνια. Μου είχαν πει από την αρχή να κάνω την επέμβαση, αλλά φοβήθηκα πάρα πολύ μην πάει κάτι στραβά κι έτσι δεν το έκανα ποτέ. Τώρα όμως σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την κάνω, καθώς τα δόντια μου δεν έρχονται πλήρως με τη γνάθο.

MARINASTAM
20-08-09, 18:53
ΜΗ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΚΟΠΟ.
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΕ ΙΔΙΩΤΕΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΖΗΤΟΥΣΑΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΗΝ ΜΑΝΑ Κ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥΣ!!!!!!!!ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΚΑΤ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ....ΤΟ ΚΑΤ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ,ΜΟΝΟ ΑΝ ΘΕΣ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ,Κ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΟΤΙ ΣΤΟ ΚΑΤ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΘΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ.

ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΗ Κ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ..

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

nemecaki
21-08-09, 00:47
Πώς το δικαιολόγησες όμως; Είχες κάποιο ατύχημα ή μπήκες επί τούτου να κάνεις την επέμβαση ; Μέσα ΙΚΑ δικαιολογείται; Τι ποσό ..."έδωσες"; Συγνώμη αν σε πιάνω από τα μούτρα με τις τόσες πολλές απορίες μου, αλλά με "καίει" το ζήτημα.

Αν δε θέλεις να πεις εδώ ανοιχτά στείλε μου σε παρακαλώ ένα προσωπικό μήνυμα, και αν μπορείς το όνομα του γιατρού που σε ανέλαβε.

wizard24
24-08-09, 20:57
Συγχαρητηρια για την επιτυχημενη επεμβαση.Ειχες κανει και τις δυο γναθους?Νιωθεις μουδιασμενο το προσωπο?

MARINASTAM
25-08-09, 15:29
ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΟΧΙ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗ ΜΙΑ ΜΟΝΟ,ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ Ο ΙΔΙΩΤΗΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΛΕΓΕ ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΘΑ ΚΑΝΩ Κ ΣΤΙΣ 2.ΜΟΥΔΙΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΚΑΤΩ ΧΕΙΛΟΣ Κ ΤΟ ΣΑΓΟΝΙ,ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ.

katiana
02-09-09, 02:46
paidia xarika para poli pou vrika to sigekrimeno site!! gt pragmatika den eixa to kouragio na sizitisw to thema mou me kanenan apo to filiko mou perivallon (para mono me tin oikogeneia m)!
pistevw genika pws kaneis pou den to pernaei den kserei pws einai afti i aisthisi tis kakis siglisis! toulaxiston emena me kanei pl kakodiatheti wres wres kai einai kati pou tolmw na pw pws mou exei ginei emmoni idea ton teleftaio kairo...gi afto elw na kanw tin epemvasi na iremisw... ;)
tespa gia na mi sas kourazw me tis polilogies m eimai 19 etwn kai edw kai polla xronia ta laipwroumai me to thema tis katw gnathou pou einai kapws pros ta eksw...
oxi gia aisthitikous logous alla mono kai mono gia praktikous prepei na kanw tin epemvasi kai thelw na sas rwtisw
1.prepei na foraei kaneis siderakia gia na tin kanei; gt forousa palia kai ta exw afairesei
kai 2. pou na paw; exw akousei kala logia gia to kat kai to agia olga ti mou proteinetai; (logw oikonomikou thelw kati se kratiko nosokomeio)
efxaristw poli poli!!!

pang
06-10-09, 14:21
ego exo kani tin epemvasi prin tria xronia sta 21 mou. tora ime 24. den exo kanena litourgiko provlima. kai extos ton imeron tou nosokomia(3 meres) kata ta alla i talaiporia itan apla to fagito. apo pono genika ixa elaxisto. tpt to mi ipoferto kai sxedon katholou. siderakia ine aparaitita gia tin epemvasi. mpori na sou valoun kai liges meres prin tin egxirisi. ola auta omos tha sta pi o giatros afou se metrisi kai di kai tin thesi ton dontion. o logos ine oti sou stereonoun tin gnatho pano sta siderakia me lastixakia gia na threpsi tis protes meres. stis 3-4 vdomades etroga kanonika. se idiotiki kliniki tin ekana stin kipro kai to kostos itan polli pio ftino apo oti stin ellada. gia na dimosia nosokomia den to skeftika logo fovias me ta dimosia. an omos sou sistisoun kapio kalo giatro dimosiou to idio tha ine. apla den prepi na pas sta tifla se kapio opoiodipote.

katiana
07-10-09, 00:48
tha kanw tin epemvasi teli noemvriou me dekemvrio telika..kai mporw na pw oti exw megali agwnia gi afto!!xairomai pou sou pigan ola toso kala!!perimenw tin ora pou tha mporw na to diigoumai kai gw ;)

sonaki
30-10-09, 13:41
molis egina melos.... eimai 19 k exw prognathismo...
psaxnw gia kalo giatro... ap oti diavasa o lazaridis einai koryfi. omws o orthodontikos moy moy edwse to onoma tou kuriou stratoudaki, gia ton opoio den vrika k ta kalutera sxolia sto net...

episis poso xroniko diastima meta tn egxeirisi tha xreiastw gia na epanelthw sta fusiologika m?? eimai foititria k thelw na kanonisw tn epemvasi etc wste na me voleuei kai na mn m prokalesei provlima sti sxoli...

katiana
01-12-09, 14:54
με το θεμα του γιατρου ψαξ'το καλα. πηγαινε να δεις τι θα σου πει ο γιατρος που σου εχουν συστησει αρχικα και επειτα -αν δεν σε καλυψει- μπορεις να δεις και καναν αλλο.ο λαζαριδης αν δεν κανω λαθος ειναι στη θεσσαλονικη.(?)
οσο για την περιοδο αναρωσης τα πραγματα δεν ειναι και πολυ ευχαριστα.χρειαζονται 3 βδομαδες οπου δε θα μπορεις να φας και να μιλησεις και επειτα αλλες 2 βδομαδες στο περιπου για να ξεπριστεις και να επανελθεις στα φυσιολογικα σου. οποτε χοντρικα ενας μηνας και κατι περιπου.
θελει υπομονη αλλα θεωρω πως αξιζει η αποφαση...

Teoss
04-12-09, 02:24
Μαρίνα ελπίζω να εισαι καλα κ να εχεισ επανελθει πληρωσ!!Εγω ειμαι 25 κ την αλλη εβδομάδα ξεκιναω με τα σιδερακια με σκοπο να κανω την επεμβαση σε ενα χρονο περιπου. Μπορεισ σε παρακαλώ να με ενημερωσεισ για την προοδο σου στο μουδιασμα,στην μασηση κ γενικα στην αισθηση του στοματοσ;
Αξιζε τελικα η ταλαιπωρια σου; Σ' ευχαριστω εκ των προτερων!!

sonaki
11-12-09, 01:16
ο λαζαριδης ειναι στην θεσσαλονικη τον επισκεπτηκα σημερα και δν μου ειπε και πολλα πραγματα. απλα οτι θα χρειαστω αμφιγναθικη και 6 ωρες χειρουργειο... τελος παντων.. για οτι νεοτερο θα ανεβαζω...

wizard24
11-12-09, 22:03
Και εμενα με ειχε πει ακριβως το ιδιο.Αμφιγναθικη 6 ωρες χειρουργειο.Δεν ξερω γιατι δεν λενε περισσοτερα.Ειναι μια μεγαλη επεμβαση και μια μεγαλη αποφαση επισης,κακως δεν σε λενε πιο πολλα.Πως θα αποφασισεις μετα αν εχεις αγνοια?

DIMITRA.KIR
16-12-09, 20:02
γεια σας παιδια ειμαι καινουρια και παρακολουθω τις συζητησεις σας με πολυ ενδιαφερον.εχω εντονο προγναθισμο στην ανω και αρκετο στη κατω. βρισκομαι στα μεσα της προεγχειριτικης φασης, φοραω σιδερακια περιπου 9 μηνες κ υπολογιζω οτι μεχρι το καλοκαιρι, ισως και νωριτερα θα μαι ετοιμη για χειρουργειο.εχω εμπιστοσυνη στο γιατρο μου,ομολογω οτι φοβαμαι λιγο αλλα ευελπιστω οτι θα παει καλα.οι πληροφοριες μου λενε οτι το κοστος κυμαινεται στα 3500 (μονο γιατρος)χωρις εξοδα νοσ.και αναισθησιολογο, και οτι η αναρρωση προβλεπει αλεσμενη τροφη για μερικες βδομαδες. τωρα το πρηξιμο που θα υπαρχει μετεγχειριτικα δεν ειναι τιποτα. θα υποχωρησει

DIMITRA.KIR
17-12-09, 00:08
επιπλεον, η ορθοδοντική θεραπεια που συνοδευει την ορθογναθική επεμβαση κυμαινεται επισης στα 3500. οσοι εισαστε στο ικα παντως να ξερετε οτι μπορειτε να δικαιολογησετε τα εξοδα νοσηλειας και να κανετε την επεμβαση στο δημοσιο δωρεαν.θα πληρωσετε μονο τον ορθοδοντικο και τον χειρουργο.υπολογιζετε περιπου 7000-8000 συνολικα και για τους δυο.
επιπλεον να ξερετε, πως αυτου του ειδους τις επεμβασεις δεν τις κανουν ολοι οσοι αποκαλουνται γναθοχειρουργοι.πρεπει ο γιατρος να ειναι καταρτισμενος και να ασχολειται συστηματικα με αυτες.
επισης η προετοιμασια που γινεται με τα σιδερακια (προεγχειρητικη φαση)διαφερει αναλογως την αποκλιση που εχουν οι γναθοι στον εκαστοτε ασθενη. εσεις απο μονοι σας δεν μπορειτε να προγραμματησετε το χειρουργειο σας.η περιοδος αυτη μπορει να διαρκεσει 6 αλλα και 24 μηνες.

οσο για το ψυχολογικο κομματι της υποθεσης δεν θελω να ακουω μαλακιες.υπαρχουν ανθρωποι που υποφερουν απο δυσκολες και ανιατες ασθενειες και εμας μας προσφερεται η ευκαιρια να διρθωσουμε τη μουρη μας και γκριναζουμε.λογικο ειναι να φοβομαστε αφοσον δεν ειμαστε γιατροι. ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΧΤΥΠΗΣΤΕ ΜΕ ΤΗ ΓΡΟΘΙΑ ΣΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ.εξαλλου οι καλοπροαιρετοι θα το δουν θετικα και οι κακοι θα μας ειρωνευτουν. ε, και;

sonaki
17-12-09, 13:33
επιπλεον, η ορθοδοντική θεραπεια που συνοδευει την ορθογναθική επεμβαση κυμαινεται επισης στα 3500. οσοι εισαστε στο ικα παντως να ξερετε οτι μπορειτε να δικαιολογησετε τα εξοδα νοσηλειας και να κανετε την επεμβαση στο δημοσιο δωρεαν.θα πληρωσετε μονο τον ορθοδοντικο και τον χειρουργο.υπολογιζετε περιπου 7000-8000 συνολικα και για τους δυο.
επιπλεον να ξερετε, πως αυτου του ειδους τις επεμβασεις δεν τις κανουν ολοι οσοι αποκαλουνται γναθοχειρουργοι.πρεπει ο γιατρος να ειναι καταρτισμενος και να ασχολειται συστηματικα με αυτες.
επισης η προετοιμασια που γινεται με τα σιδερακια (προεγχειρητικη φαση)διαφερει αναλογως την αποκλιση που εχουν οι γναθοι στον εκαστοτε ασθενη. εσεις απο μονοι σας δεν μπορειτε να προγραμματησετε το χειρουργειο σας.η περιοδος αυτη μπορει να διαρκεσει 6 αλλα και 24 μηνες.

οσο για το ψυχολογικο κομματι της υποθεσης δεν θελω να ακουω μαλακιες.υπαρχουν ανθρωποι που υποφερουν απο δυσκολες και ανιατες ασθενειες και εμας μας προσφερεται η ευκαιρια να διρθωσουμε τη μουρη μας και γκριναζουμε.λογικο ειναι να φοβομαστε αφοσον δεν ειμαστε γιατροι. ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΧΤΥΠΗΣΤΕ ΜΕ ΤΗ ΓΡΟΘΙΑ ΣΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ.εξαλλου οι καλοπροαιρετοι θα το δουν θετικα και οι κακοι θα μας ειρωνευτουν. ε, και;

σε ποιον χειρουργο πηγες??
και σε τι νοσοκομειο εγινε ή θα γινει η επεμβαση σου, δημοσιο??

DIMITRA.KIR
17-12-09, 16:52
δεν το εκανα ακομη.θα γινει στο παπανικολαου στη θεσ/νικη
.αχουρι νοσοκομειο αλλα στο ιδιωτικο ειναι απιαστο δεν αξιζει.και για πιο λογο αλλωστε; για τα μεταξωτα σεντονια; αρκει να ναι καλος ο γιατρος

wizard24
17-12-09, 17:36
Ποιος θα σε χειρουργησει?Ο λαζαριδης αν δεν κανω λαθος χειρουργει εκει?Και για ποτε θα γινει η επεμβαση?

DIMITRA.KIR
17-12-09, 20:23
οχι ο λαζαριδης.ομως sonaki ο λαζαριδης ειναι πολυ καλος και ας μη λεει πολλα.παντως να ξερεις οτι ο ορθοδοντικος και ο χερουργος θα συνεργαζονται αμεσα για τον ασθενη και μου φαινεται λιγο δυσκολο να κανονισεις με αγνωστους γιατρους μεταξυ τους. η ζητα απο το λαζαριδη να σου συστησει ενα δικο του ορθοδοντικο η μεινε με τον χειρουργο που σου συστηνει ο ορθοδοντικος σου.αν εχεις αμφιβολιες για τον χειρουργο που σου δινει τοτε ζητα να δεις μερικα περιστατικά του. μαθε για τους ασθενεις του.
εγω αργω ακομη αλλα θα σας πω λεπτομερειες οταν θα εχω ηδη κανει το χειρουργειο και θα σας πω πιο αξιοπιστες πληροφοριες.
αυτο που θα θελα να μαθω ειναι η γνωμη καποιου που ολοκληρωσε τη θεραπεια και θα θελα να μου πει αν ειχε τιποτα ενοχλησεις μακρυπροθεσμα η το κατα ποσο τελικα ολο αυτο επηρρεασε τη ζωη του και το ηθικο του. επιπλεον αν κανεις ξερει καποια αλλη τιμη κοστους για το χειρουργο. ευχαριστω.

sonaki
19-12-09, 14:56
οχι ο λαζαριδης.ομως sonaki ο λαζαριδης ειναι πολυ καλος και ας μη λεει πολλα.παντως να ξερεις οτι ο ορθοδοντικος και ο χερουργος θα συνεργαζονται αμεσα για τον ασθενη και μου φαινεται λιγο δυσκολο να κανονισεις με αγνωστους γιατρους μεταξυ τους. η ζητα απο το λαζαριδη να σου συστησει ενα δικο του ορθοδοντικο η μεινε με τον χειρουργο που σου συστηνει ο ορθοδοντικος σου.αν εχεις αμφιβολιες για τον χειρουργο που σου δινει τοτε ζητα να δεις μερικα περιστατικά του. μαθε για τους ασθενεις του.
εγω αργω ακομη αλλα θα σας πω λεπτομερειες οταν θα εχω ηδη κανει το χειρουργειο και θα σας πω πιο αξιοπιστες πληροφοριες.
αυτο που θα θελα να μαθω ειναι η γνωμη καποιου που ολοκληρωσε τη θεραπεια και θα θελα να μου πει αν ειχε τιποτα ενοχλησεις μακρυπροθεσμα η το κατα ποσο τελικα ολο αυτο επηρρεασε τη ζωη του και το ηθικο του. επιπλεον αν κανεις ξερει καποια αλλη τιμη κοστους για το χειρουργο. ευχαριστω.

σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και με βρισκεις συμφωνη σε ολα. μολις χθες επισκεπτηκα τον ορθοδοντικο που μου συστισε ο λαζαριδης και μου ειπε πως θα προχωρησει σε συνεργασια και με τον δικο μου ορθοδοντικο (καθως εχω κανει ολη την προεγχειριτικη προετοιμασια με τα σιδερακια) αλλα και με τον λααζαριδη.. οποτε ολα οκ.

κατι ακομα... ανεφερες πως θα δωσεις γυρω στα 3700 στον χειρουργο.. μου φαινεται υπερβολικο το ποσο αφου θα χειρουργιθεις σε δημοσιο νοσοκομειο...

wizard24
20-12-09, 13:41
Κοιταξτε...3700 για αμφιγναθικη δεν νομιζω οτι ειναι παρα πολλα.Εμενα ο Λαζαριδης δεν με ειχε πει ποσα θα πρεπει να δωσω.Με ειπε αφου ξεκινησω την Ορθοδοντικη και προχωρησω το συζηταμε μετα...αλλα υπολογιζω πως περιπου τοσα θα κοστισει.

sonaki
20-12-09, 21:56
πολλα ειναι... και παλι σκεψου οτι τα παντα ειναι πληρωμενα και απλα το ποσο που δινεις ειναι επιπλεον στον γιατρο ο οποιος φυσικα πληρωνεται κανονικα εφοσον ειναι σε δημοσιο η επεμβαση... εκτος και εαν μεσα στο ποσο αυτο βαζεις και την δουλεια του ορθοδοντικου

riko
21-12-09, 23:48
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ...ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 25 ΧΡΟΝΩΝ Κ ΕΔΩ Κ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΣΧΕΔΟΝ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΟΡΘΟΓΝΑΘΙΚΗΣ ΜΕ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑΚΙΑ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΟΣ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ Η ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ.ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΑΛΛΑ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΜΑΛΛΟΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΩ.ΟΠΟΤΕ ΑΚΟΜΑ ΨΑΧΝΩ.ΑΚΟΥΣΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΑΖΑΡΙΔΗ Κ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΩ.ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΕ Ο ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΠΑΝΤΩΣ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ.ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.:bhi:

wizard24
22-12-09, 16:24
Δε μου λες riko ποιος ηταν ο ιδιωτης που επισκεφτηκες?και ποσο σου ειπε οτι θα κοστισει?Οσο για τον Λαζαριδη πανε για επισκεψη...και εγω εχω παει και μετα ειχα διαβασει τα σχολια σε αυτο το φορουμ.Θα ητανε πολυ καλο οπως ειπες αν υπαρχει καποιος που να τον χειρουργησε ο Λαζαριδης να μας πει την εμπειρια του...

riko
27-12-09, 23:20
karampouta legetai..einai kalh exo akousei....xeirourgei sto diavalkaniko....den xero an xeirourgei se dhmosio nosokomeio....to iatreio ths einai sto rusio...einai kathigitria panepisthmiou.......:bhi:

EnZo
05-01-10, 15:10
geia s paidia eimai 22 k skeftomai k egw n kanw t epemvash!t skeftomai edw k 5-6 mhnes poli!t teleuteo 1-2 mhnes exw vrei kapio gnathoxeirourgo s thes k twra eimai stn shmeio prin valw t siderakia!o gnathoxeirourgos m diafwnei omws m t orthododiko m ws pros t methodo pou tha akolouthisw...leei oti m auta p protinei tha kanoume kapious symvivasmous pou dn thelei k oti t blepeio pio poli orthododika..k m protine kapion allo...lei oti dn exei milisei mazi t alla apo apo ayta p t grafei s symeiwseis mazi m ts aktines dn t vriskoun apolita symfwnw!!!k m protine ena pou synergazete!!!!alla m eipe einai s diko m xeri m pion tha synexisw!!!auto m provlimatise k epseksa apo ena filo ms giatro k m protine kapio allo gnathoxeirourgo s thes mazi k t orthododiko t twra aytes ts meres tha kleisw radevou....thelw n parw k deuterh gnwmh....!!!!!!!!!!!!

EnZo
05-01-10, 15:18
mporei kapios n m pei poso t kostise o gnathoxeirourgos k o orthododikos??????emena o orthododikos m eipe oti tha vgei 3200 m t siderakia t diafana.....m tn gnathoxeirourgo dn gnwrizw akrivos kathos dn kserw an tha ginei epemvash mono s katw h an ginei k stn panw gnatho!!!!oikonomiko provlima dn exw....k gia ayto thelo n ginei oti kalitero ginete!!!!!!

wizard24
09-01-10, 12:24
Εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο...Μπορει να φανει αστειο σε μερικους..Οσοι εχουν κανει την επεμβαση τους εβαλαν καθετηρα πριν την επεμβαση?Ειλικρινα δεν ηξερα οτι το κανουνε αρκετες φορες πριν καποιε επεμβασεις.Ειναι κατι που φοβαμαι πολυ και θα ηθελα οπωσδηποτε να αποφυγω!

riko
16-01-10, 17:35
ΒΑΣΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΡΑΤΟΥΝ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΤΟ....ΑΣΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΗ ΝΑΡΚΩΣΗ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΟΘΕΤΩ.......:bcool:

wizard24
21-01-10, 23:31
Ποιο ειναι το χρονικο διαστημα της επεμβασης που σε βαζουν καθετηρα?Πιστευω πως στην αμφιγναθικη που διαρκει 6 ωρες σε βαζουν? Μπορει να πει καποιος που εκανε την επεμβαση αν του βαλανε καθετηρα?

katiana
30-01-10, 18:06
κοιτα αυτο εξαρταται μαλλον απο την ωρα της επεμβασης .. εμενα μου εβαλαν ας πουμε που κρατησε κανα 4ωρο.. αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο απο αυτη τη διαδικασια..
το χειροτερο ειναιτο μετα..
χωρις φαγητο..και τα σχετικα
επισης αναρρωτιεμαι ποσες βδομαδες πρεπει να ειμαι ετσι..

wizard24
31-01-10, 12:07
Katiana ποτε την εκανες την επεμβαση?Τελη νοεμβριου,που ελεγες σε προηγουμενο post?Εκανες και στις 2 γναθους,και σε ποιον γιατρο?Πες μας τις εντυπωσεις σου απο ολη τη διαδικασια αν μπορεις!

katiana
31-01-10, 19:50
tin ekana prin 3 vdomades ! mono stin katw (giatro de thelw na pw edw..an thelei kapoios na t steilw se prosopiko mnm) i prwti evdomada itan pragmatika diksoli...edono priksimo kai ta sxetika
twra eimai kala apo priksimo ! akm vevaia exw ligo alla einai ok
to fagito einai soupes froutoximoi kai prwteinika simpliromata gia na pairnei kaneis tis aparaitites ousies
to basiko problima gia mena -pou den akousa genika na sxoliazetai :p - einai i stomatiki igieini pou einai ligo diksolo na ti frodisw kala mias kai exw akinitopoiimeni katw gnatho.. e me dialimata kai ta sxetika pff!!
kata ta alla ta apotelesmata odws einai emfani pleon ta dontia mou patane opws prepei :mafia:

Chriss
12-02-10, 02:53
Καλησπέρα. Με λένε Χρήστο και θέλω να κάνω χειρουργική επέμβαση στην κάτω γνάθω εξαιτιας της μορφής της που τείνει προς εσωτερικά του στόματος, 'η πιο απλά, για αισθητικούς λόγους. Βέβαια, για να γίνει κάτι τέτοιο, θα χρειαστεί και ανάλογη θεραπεία στα δόντια ώστε να ταιριάζουν μετά την επέμβαση, κοινός να βάλω και σιδεράκια. Αλλά, το θέμα για το οποίο έχω άγνοια είναι για την επέμβαση: δηλαδή, για την επιτυχία αλλά και για το κόστος της. Αν κάποιος σε αυτό το site γνωρίζει κάτι για αυτό το θέμα, θα τον παρακαλούσα αν επιθυμεί να μου δώσει μερικές πληροφορίες και συμβουλές για το θέμα :)
Ευχαριστώ εκ το προτέρων :)

Δημήτρης
12-02-10, 09:49
Κατ' αρχήν αγαπητέ, καλωσόρισες.

Το θέμα που σε απασχολεί έχει συζητηθεί αρκετά εδώ (http://www.inout.gr/showthread.php?t=28030&highlight=%C3%ED%E1%E8%EF%F7%E5%E9%F1%EF%F5%F1%E3% E9%EA%DE) και ανανεώνεται συχνά.

Chriss
12-02-10, 12:43
Ναι, σωστά dimitris.and (http://www.inout.gr/member.php?u=34637). Δεν είχα διαβάσει όλες τις απαντήσεις. Αλλά και πάλι έχω και άλλες απορίες.. πέρα απο το κόστος, κατά το πόσο καλά "στερεώνετε" και κατά το πόσο ευπαθής γίνεται η κάτω γνάθος μετά την εγχείρηση. Εσείς παιδιά που κάνατε, σας είχαν πει τίποτα γι' αυτό και πως νιώθετε; Ευχαριστώ και πάλι εκ το προτέρων :)

budguy5313
27-02-10, 00:08
kalispera paidia xairomai episis pou katafera kai vrika ena forum sxetika me tin gnathoxeirourgiki giati me afora. exw prognathismo taksis III stin katw gnatho kai auto mou dimiourgei provlima autopepoithisis etsi apofasisa na to diorthosw kai episkeftika ton antoniadi stin thessaloniki o opoios einai dieuthintis mazi me ton lazaridi sto panepistimio. korifaios opws katalavainete. mou eipe loipon pws tha prepei na episkeuthw ton orthodontiko me ton opoio sinergazetai kai katopin tha krinei an tha xriastei kai i anw gnathos i oxi. mou eipe pws an xreiastei mono i katw gnathos tha kostisei 2500-3000 euro. kali timi nomizw. eseis ti exete na me simvoulepsete? ektos apo auta ta xrimata ti alla tha xriastw an exw ika? einai epwdini i epemvasi? tha to ektimousa an me katatopize kapoios pou exei ipovlithei se auti tin epemvasi kathws eimai agxomenos. euxaristw.

wizard24
07-03-10, 11:42
Θα ηθελα να μαθω κατι ακομα που πιθανον θα απασχολει πολλους οσους σκεφτονται την επεμβαση..Η ορθοδοντικη θεραπεια ποσο καιρο κραταει πριν την επεμβαση,και ποσο μετα?Ας μας πουνε οσοι κανανε την επεμβαση,αλλα και οσοι τους ειπε ο χειρουργος η ο ορθοδοντικος.

EnZo
08-03-10, 04:23
egw prin m evdomada evala t siderakia k o orthodontikos m eipe oti tha t kratisw peripou 1.5 xrwno t poli mporei k ligotero....k meta t epemvash apo 6 mhnes ews 1 xrwno t poli analoga t poso tha xreiastei....gia n ginoun k oi teleutees diorthwseis...!!!!!!!!!!!!!
:bigthinki

EnZo
08-03-10, 04:26
aaaa k meta pou tha vgalw t siderakia gia ena diasthma 5 xrwnwn tha klinw rantevou m t orthodontiko g elenxo....!!!!!!!!!!!!!!!

EnZo
08-03-10, 04:49
sigoura kathe periptwsh dn einai h idia auto eksartate apo t metriseis pu tha kanoun tn thesei t dontiwn k poso megalo einai t provlima t kathenos.....synhthos s lene t megalhteroh peripou xronikh diarkeia g n eise mesa s plaisia...!!!!!!!!!!!!!!!

wizard24
08-03-10, 23:13
Παντως ο συνολικος χρονος που λες μου φαινεται πολυ...2,5 χρονια συνολικα δηλαδη?Αυτο που παιζει ρολο ειναι το ποσο στραβα ειναι τα δοντια?Εμενα ειναι αρκετα ισια παντως,και τοσο ο ορθοδοντικος και ο χειρουργος που κοιταξανε (χωρις βεβαια να κανουν τιποτα μετρησεις),ειπανε πιθανον 9 μηνες πριν την επεμβαση και 9 μηνες μετα θα πρεπει να τα εχω..

EnZo
11-03-10, 02:04
t xroniko diasthma g t prin einai 1.5 xrono t poli....k emena otan m eixan dei xwris n paroun t aktinografies k n kanoun t metriseis m eixan pei konta s 1 xrono.....k gia t meta konta s 6 mhno m xrono...oute stn katw oute stn panw gnathw exw strava dontia....logo omws t prognathismou t panw mprwsta exoun mia klish prws t eksw k t katw m klish prws t mesa stn prospatheia t organismou n miwthei t provlima..........etsi tha prepei n ferei k panw k katw stn swsth thesh...etsi wste meta t xeirourgio n eiparxei swsth syglish k thesh!mporei t dontia s n einai isia alla mn ksexnas oti tha prepei meta t xeirourgio k t mprosta k t pisw n <efarmozoun k n kathontai swsta>...eksalou dn mporei kanenas giatros n t pei m akriveia poso tha xreistei akrivos...gt o kathe organismos symperiferete diaforetika k kathe periptwsh exei t idioterwtites pou dn mporoun n ipologistoun m t mati!!!!g auto dinei ena xrwniko diastima apo 1 m 1.5 xrono prin k 6 mhnes t pio pithano mallon m 1 xrono meta!gt otan rwthsa pote borw n kanw peripou t xeirourgio g n volepsw t ypoxrewseis m <foitiths iatrikhs>rwthsa g maio k m eipe nai tha mporeis <xrwniko diasthma konta s 1xrwno k 2 mhnes>...tespa...dn exei megalh diafora..alla pisteuw t xrwniko diasthma g t prin dn mporei n einai t idio s kathe periptwsei..oso g t meta peripou t idio m eipe k s mena 6mhnes m 1 xrwno..m pio pithano konta s 6mhno...pantws mn s ksafniazei t xroniko diasthma g t prin hparxoun periptwseis apo 6mhnes-ews24mhnes...!!!!!!!!!kathe periptwsh dn einai h idia..!!!!!:bigwing:

Chriss
11-03-10, 09:08
Η συμβουλη μου budguy5313 (http://www.inout.gr/member.php?u=35189) είναι να κάνεις την εγχείρηση εφόσον το θες πολύ. Πέρα απο τα 2.500-3.000 ευρώ που θα δώσεις στον γιατρό, είναι και τα έξοδα του ορθοδοντικού, που γνωρίζω ότι είναι, χωρις να είμαι 100% σίγουρος, γύρω στα 2.000 ευρώ και τα έξοδα του νοσοκομείου στο οποία θα κάνεις την εγχείρηση, εκτώς και αν το ικα σου εξασφαλίζει δωρεάν περίθαλψη. Και εγώ προγναθισμό έχω της κάτο γνάθου, αλλά έχω επισκεφθεί τον Λαζαρίδη

Sheilatango
24-03-10, 19:33
Γεια σας παιδια. Γραφτηκα σε αυτο το φορουμ επειδη βρηκα αυτη τη σελιδα ψαχνοντας για τη γναθοχειρουργικη και τι ακριβως παιζει στην Ελλαδα. Ειπα μηπως μπορεσω να βοηθησω καποιον απο εσας να παρετε την αποφαση γιατι γνωριζω οτι γενικα στην Ελλαδα, τετοιες επεμβασεις δεν ειναι πολυ δημοφιλεις (ακομα). Λοιπον, εγω ειχα προβλημα δυσγναθιας, προγναθισμου ανω γναθου και κροταφογναθικης αρθριτιδας (καπως ετσι). Εγω αποφασισα να κανω την εγχειρηση για λειτουργικους αλλα και για αισθητικους λογους. Πριν απο ενα χρονο εβαλα σιδερακια και πριν απο δυο μηνες εκανα την επεμβαση, τελικα εκανα ανω και κατω γναθο για καλυτερο αποτελεσμα οπως αποφασιστηκε απο τον ορθοδοντικο και το γναθοχειρουργο μου. Ειχα πολυ αγχος για την εγχειρηση, κυριως επειδη γινεται με ολικη αναισθησια αλλα τελικα, οχι μονο αξιζε ο κοπος αλλα δεν ηταν τιποτα σε σχεση με αυτα που φανταζομουνα. Η επεμβαση κρατησε 8 ωρες περιπου, δεν ειχα καθολου πονο μετα, ημουν αρκετα πρησμενη και μουδιασμενη αλλα το περισσοτερο πρηξιμο εφυγε μετα απο μια εβδομαδα. Μπορουσα να μιλησω (με λιγη δυσκολια) απο το πρωτο λεπτο μετα την επεμβαση, δεν μου εβαλαν ουτε ελαστιχα να ακινητοποιησουν τις γναθους. Το χειροτερο ηταν οτι δεν μπορουσα να φαω κανονικα για 5 εβδομαδες, ολα τα φαγητα τα ετρωγα αλεσμενα. Η εγχειρηση εγινε σε ιδιωτικο νοσοκομειο και το συνολικο κοστος μαζι με αμοιβη χειρουργου ηταν 12.000 ευρω. Τα σιδερακια καπου 4000 ευρω θα βγουν. Η εγχειρηση γινεται και σε δημοσιο νοσοκομειο (υπαρχουν και εκει καλοι χειρουργοι), το ειχα ψαξει παρα πολυ, αλλα ο χειρουργος που με εμπνευσε περισσοτερο ηταν ιδιωτικος (δυστυχως ή ευτυχως). Παντως η εμπειρια μου ηταν πολυ ευχαριστη, ο χειρουργος και ο ορθοδοντικος ηταν αψογοι και δεν εχω μετανιωσει ουτε λεπτο ολη την ταλαιπωρια. Η καλυτερη συμβολη που μπορω να σας δωσω ειναι να βρειτε εναν ορθοδοντικο και χειρουργο που μπορουν να συνεργαστουν.

Sheilatango
24-03-10, 19:40
Οσον αφορα το χρονο για τα σιδερακια, οντως εξαρταται. Εγω ημουν ετοιμη για την επεμβαση μετα απο 10 μηνες αλλα δεν ειχα αλλα θεματα οπως στραβα δοντια.

dinko
06-04-10, 13:20
Οπως σας έγραψα πριν λίγο καιρό, είχα κάνει ένα χειρουργείο στην γνάθο μου με τους κορυφαίους γιατρούς Λαζαρίδη (γναθοχειρουργό) και Τοπουζέλη (ορθοδοντικό) στη Θεσσαλονίκη. Πριν 3 μήνες έκανα το 2ο μου χειρουργείο στην άνω υπερώα το οποίο ήταν ταχεία χειρουργική διεύρυνση. Το χειρουργείο αυτή τη φορά το έκανε ο γναθοχειρουργός Δημητρακόπουλος πάντα σε σχεδιασμό από τον ορθοδοντικό Τοπουζέλη και μπορώ να σας πω με μεγάλη σιγουριά ότι ο Δημητρακόπουλος είναι ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ. Εφάρμοσε φοβερή τεχνική και βγαίνοντας από το χειρουργείο ερχόντουσαν οι ειδικευόμενοι γιατροί που παρακολούθησαν το χειρουργείο και μου λέγαν ευχαριστώ που τους έδωσα την ευκαιρία να δουν live ένα τόσο ιδιαίτερο (λόγω τεχνικής) χειρουργείο και ότι ο Δημητρακόπουλος απλά έδωσε χειρουργικό ρεσιτάλ.

Το χαμόγελο μου άνοιξε, είναι τεράστιο πια. Συνεχίζω την ορθοδοντική με τον Τοπουζέλη που επίσης έχει δώσει τον καλύτερο του ευατό.

Όσον αφορά τα κόστη, είναι τα μισά και λιγότερα από όσα ζητάνε στην Αθήνα. Όποιος έχει πρόβλημα, αξίζει να τους δει. Τα ιατρεία τους είναι σχεδόν δίπλα.

Για περισσότερα, με ρωτάτε.
-------------------------
Η καλυτερη συμβολη που μπορω να σας δωσω ειναι να βρειτε εναν ορθοδοντικο και χειρουργο που μπορουν να συνεργαστουν.

Πάρα πολύ σημαντικό. Οταν δύο γιατροί καταλαβαίνονται και επικοινωνούν το αποτέλεσμα είναι σίγουρο. Εγώ θα συμπλήρωνα: Αφήστε τον ορθοδοντικό να επιλέξει χειρούργο καλύτερα, όχι το ανάποδο.

dinko
06-04-10, 13:23
Θα ηθελα να μαθω κατι ακομα που πιθανον θα απασχολει πολλους οσους σκεφτονται την επεμβαση..Η ορθοδοντικη θεραπεια ποσο καιρο κραταει πριν την επεμβαση,και ποσο μετα?Ας μας πουνε οσοι κανανε την επεμβαση,αλλα και οσοι τους ειπε ο χειρουργος η ο ορθοδοντικος.

εξαρτάτε από το πρόβλημα. δεν είναι ίδιο σε όλους. από 6 μήνες μέχρι 2,5 χρόνια. εμένα η πρώτη θεραπεία πήγε 1,5 χρόνο και η 2η θα πάει σχεδόν 9+ μήνες.

ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΕ Ο ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ Η ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΠΑΝΤΩΣ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟΥ.ΚΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.:bhi:

ρώτησε με ό,τι θες. έχω εμπειρία κι από Λαζαρίδη κι από Δημητρακόπουλο.

cpetro
17-06-10, 02:12
αφου εκανες την εγχειρηση στις γναθους την 2η εγχειρηση τι την ηθελες? δεν εγινε κατι καλα στη πρωτη και χρειαστηκε συμπληρωματικη?

wizard24
17-06-10, 16:06
αφου εκανες την εγχειρηση στις γναθους την 2η εγχειρηση τι την ηθελες? δεν εγινε κατι καλα στη πρωτη και χρειαστηκε συμπληρωματικη?
Η δευτερη επεμβαση,απο οτι καταλαβα εγω,ειναι διαφορετικη.Ειναι για να σου διευρυνουν την ανω γναθο αν δεν κανω λαθος?Κατι τετοιο...εχω διαβασει σε ξενα φορουμ,SAPRE λεγεται (Surgical assisted rapid palatal expansion).Αν θες ψαξτο.Πολλες φορες πρωτα κανουν αυτην,και μετα την ορθογναθικη.Ας μας πει ομως ο dinko περισσοτερα!

cpetro
18-06-10, 01:34
παντως εχω ακουσει και μια μεθοδο "Διατατική Οστεογένεση" λεγεται οπου με ενα εργαλειο σου επιμηκυνουν ανω η κατω γναθο χωρις χειρουργειο. καλη περιπτωση ακουγεται αν συνδυαστει και με την δευτερη εγχειρηση που εκανε ο dinko! τι λετε ?

dinko
20-06-10, 20:48
ακριβώς όπως τα είπε ο wizard24. δε μπορείς να κάνεις πολλαπλά χειρουργεία. εκτός οτι τεχνικά δε γίνεται, πρέπει ο γιατρός να δει την τελική μορφή και θέση της άνω γνάθου και έπειτα να σχεδιάσουν το επόμενο χειρουργείο. και μιλάμε για χειρουργεία 5-6 ωρών. αν είναι να γίνονται διπλά τότε θα πρέπει να χειρουργούν 10 ώρες.

αυτή τη στιγμή που σας γράφω έχει περάσει 1 μήνας από το τελικό χειρουργείο όπου έγιναν 2 επεμβάσεις γιατί εδώ έτσι έπρεπε να γίνει. η άνω γνάθος, αφού την διευρύναμε (από το προηγούμενο χειρουργείο) τώρα εμβυθίστηκε πίσω και προς τα πάνω (τεχνική LEFOR) ενώ η κάτω γνάθος έκανε στροφή πίσω και προς τα πάνω (οβελία). Το αποτέλεσμα είναι ότι ήρθαν οι 2 γνάθοι στη σωστή θέση τόσο μεταξύ τους όσο και στο χώρο (το κρανίο). το κεφάλι έχει μικραίνει σε μήκος ενώ η κάτω γνάθος που προεξύχε πλέον είναι στη σωστή της θέση.

είμαι ακόμα λιγάκι πρησμένος αλλά το αποτέλεσμα είναι άψογο και είμαι πολύ χαρούμενος! Ο γιατρός (Δημητρακόπουλος) έκανε φοβερό χειρουργείο. Και φυσικά ο ορθοδοντικός (Τοπουζέλης) που σχεδίασε το χειρουργείο και έκανε όλη την προεργασία. Για όσους δε γνωρίζουν ο ορθοδοντικός είναι αυτός που σχεδιάζει το χειρουργείο (μετρήσεις κλπ) και δημιουργεί τα εκμαγεία και όλα όσα χρειάζεται ο χειρούργος για να εκτελέσει πρακτικά τις οδηγίες του ορθοδοντικού.

@cpetro: ναι, το έκανα πριν το χειρουργείο και υποτροπίασε (γύρισε στην αρχική του θέση) μετά από λίγο καιρό. αυτό το κάνουν μόνο σε μικρά παιδάκια που το κόκκαλο τους είναι ακόμα μαλακό και εύπλαστο. βρε Πετράκο μου, 2 καθηγητές πανεπιστημίου (στο καλύτερο πανεπιστήμιο της Ελλάδος για τέτοια θέματα) με παρακολουθούν. λες να μη το γνώριζαν και να μην το είχαμε σκεφτεί; :)

roylag7
14-07-10, 14:33
και μια φιλη μου αντιμετωπιζει το ιδιο προβλημα και σκεφτεται την επεμβαση!!!Της προτεινεται να την κανει?

Eviblackrose
14-07-10, 17:35
Αντιμετωπιζω κι εγω το ιδιο προβλημα και εχω ηδη κανονισει να κανω την επεμβαση στο γενικο κρατικο.Συνιστω στην φιλη σου να την κανει!!!

riko
18-09-10, 13:28
geia sas paidia k pali......prin 10 meres ekana thn epemvash sthn kato gnatho sto diavalkaniko thessalonikhs....pigan ola kala k tora anarono spiti....filia.......

TwistedTool
18-09-10, 13:37
Καλή ανάρρωση riko! :bflower:

cpetro
18-09-10, 20:22
με ποιον γιατρο την εκανες riko ?

riko
18-09-10, 22:47
SAS EUXARISTO POLU...............THN EKANA ME THN KA EIRHNH KARAMPOUTA..........TA LOGIA EINAI PERITTA PAIDIA.........OTI K NA PO EINAI LIGO............HDH THS EXO STEILEI K ENA AKOMA PERISTATIKO APO PROSOPO TOU FILIKOU M PERIVALLONTOS.....EXEI POLUMELH OMADA........K H GYNAIKA EINAI POLU MPROSTA.........AYTA TIS EINAI ROYTINAS XEIROYRGIA OTAN H IDIA PLEON ASXOLEITAI ME THERATHEIES KARKINOU STHNGNATHO STO STOMA K ALLA POU DEN XERO (MAKRIA APO MAS VEVAIA)

wizard24
07-12-10, 21:45
Γεια σας,πως ειστε?Καιρο εχει να γραψει καποιος στο forum!Θα ηθελα αν μπορει καποιος απο τα παιδια που εκανε προσφατα επεμβαση,να μας πει πως νιωθει,πως ειναι η αναρρωση,τωρα που εχει περασει λιγος καιρος.

riko
08-12-10, 12:02
Καλημέρα.....πράγματι έχουμε καιρό να γράψουμε. Μάλλον εγ
ω ήμουν η τελευταία που έκανα την επέμβαση.Εγ
ω έκανα μόνο κάτω γνάθο κ γένιο....αύριο συμπληρώνω 3 μήνες. Όλα πήγαν καλά. Σε κανα 2μηνο το πολύ βγάζω και τα σιδεράκια...τέλειααααααααα........ :bhi:Γεια σας,πως ειστε?Καιρο εχει να γραψει καποιος στο forum!Θα ηθελα αν μπορει καποιος απο τα παιδια που εκανε προσφατα επεμβαση,να μας πει πως νιωθει,πως ειναι η αναρρωση,τωρα που εχει περασει λιγος καιρος.

wizard24
09-12-10, 10:57
Riko,μπορεις να μας περιγραψεις την εμπειρια σου?Πως νιωθεις τωρα,υπηρχαν επιπλοκες?Εισαι ευχαριστιμενη?

nikosep
15-12-10, 02:09
Καλησπερα παιδια,αυριο μπαινω και εγω στο νοσοκομειο για επεμβαση στην κατω γναθο.Τα συναισθηματα μου ειναι περιεργα.Ενω ειχα προετοιμαστει ψυχολογικα,ξαφνικα εχω αρχισει να φοβαμαι και να σκεφτομαι και την αλλαγη στην εμφανιση μου,με τροπο αρνητικο.Εχει συμβει αυτο σε καποιον απο εσας;
Την επεμβαση την κανω για λειτουργικους λογους,και αυτο ειναι που με κραταει και δεν κανω πισω.
Τεσπα,ποιο πολυ τα λεω,για να νοιωσω καλυτερα ψυχολογικα.
Καλη επιτυχια σε ολους.

kostarasgt
22-12-10, 00:18
Geia sas!!! eixa ena atixima prox8es sti propoponisi kai exw katagma kato gna8ou sto nosokomeio Papanikolaou me exoun protinei 2 tropous o enas itan na balw lastixakia k vides pou 8a eixa klisto to stoma mou gia 4 vdomades alla meta de 8a eixa tpt 8a ginotan me topiki anes8isia k tn idia mera 8a pigena spiti kai o allos ine xirourgiki epembasi me lames apo titanio ta opoia 8a ine mia zwi mesa kai 8a eimai sto nosokomeio gia 3 meres k meta tpt mia xara. egw diale3a to 2o lames dld... mporeite na me peite tpt k eseis ?? gt sto nosokomeio me exoun zalisei alla protinei o enas giatros alla o allos de 3erw ti na kanw

euxaristw

louna
15-02-11, 11:25
Geia sas....Eimai 22 xronwn k exw progna8ismo,den exw kanena leitourgiko problima k o giatros m eipe mono ais8itiko einai to problima...To skeftomai gia na kanw to xeirourgeio,den exw problima sto na foresw siderakia giati forousa k palia,to problima m einai to oti prepei 6 mines prin na bgalw tous fronimites m k i epembasi....
Aksizei ton kopo i tosi talaipwria???

akouste
14-03-11, 01:24
Γεια σε ολους

Το δικο μου πρόβλημα είναι ένας ελαφρύς προγναθισμός στην κάτω γνάθο που μου δημιουργεί κυρίως αισθιτικό πρόβλημα.

Αυτό που αναρωτιόμουν είναι αν μπορεί να συνδυαστεί αυτή η επέμβαση με μια άλλη στην μύτη που πρέπει να κάνω (καυτηριασμός στης ρινικές κόγχες, διάφραγμα )

Έχει να μου προτείνει κανείς κάποιον γιατρό που να χειρουργεί σε δημόσιο νοσοκομείο Αθήνα. Έχω ακούσει καλα λόγια για τον καθ. Βαϊρακτάρη Ελευθέριο.

Ευχαριστώ Θερμά για την βοήθεια.

Emili
31-03-11, 12:35
Γειά χαρά σε όλους!Χαίρομαι πολύ που βρήκα αυτή την παρέα!Η δική μου ιστορία:Είμαι 38 και φοράω σιδεράκια.Θέλω να πω στον φίλο που προβληματίζεται για τα σιδεράκια στα 42 του ότι δεν τρέχει και τίποτα!Τα σχόλια των τριγύρω έχουν την αξία που εμείς τους δίνουμε!Αν είναι να διορθωθείς εσύ τι σημασία έχει τι θα πουν οι αλλοι;Λοιπόν παιδιά εγώ πήγα στο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης στην ορθοδοντική,με επέλεξαν και φόρεσα σιδεράκια.Μου είπαν ότι χρειάζομαι χειρουργείο λόγω προγναθισμού κάτω γνάθου και θα έρθω σε επαφή με τον Δημητρακόπουλο και Λαζαρίδη την άλλη εβδομάδα.Είδα σε προηγούμενα post κάποιον που εγχειρήστηκε απο τους κυρίους αυτούς και θα ήθελα να μου επιτρέψει να του στείλω pmγιατί έχω μερικές απορίες σχετικά με το χρηματικό μέρος.Δεν έχω καταλάβει απο αυτά που διάβασα αν εγχειριστείς στο Παπανικολάου με την ασφάλειά σου πρέπει να πληρώσεις;Εύχομαι περαστικά σε όλους τους γενναίους που εγχειρήστηκαν και να συνεχίσουν να ενημερώνουν το foroum γιατί η βοήθειά σας είναι πολύτιμη!!!!!

a.gnl
15-05-12, 19:38
Γεια σας,γεια σας!Σας ανακαλυψα και εγω τωρα που σκεφτομαι σοβαρα να διορθωσω την συγκλιση μου.Εχω ελαφρυ προγναθισμο(της κατω γναθου κυριως) ο οποιοσ με ενοχλει και αισθητικα αλλα και καμια φορα στον υπνο μου καθως τα δοντια μου κλεινουν η ανω γναθος ακριβως πανω απο την κατω!Αφηστε που λογω αποτυχημενης ορθοδοντικης στην εφηβια μου τα δοντακια μου χαλανε ανεξελεγκτα και ο μονος λογος για να διορθωσω κ να διατηρισω μια καλη στοματικη υγειινη ειναι το συγκεκριμενο χειρουργιο:bcrying:

Για πειτε!Εσεις που κανατε τελικα την εγχειρηση την εμπειρια σας!
Επισης θα ηθελα να μου προτεινετε καποιον καλο γναθοχειρουργο στην Αθηνα αν γνωριζετε γιατι εγω ειμαι ασχετη ακομη...Φυσικα το ιδανικο θα ηταν αν ξερατε καποιον στρατιωτικο γναθοχειρουργο μιας κ λογω επαγγελματος ισως να μην αναγκαστω να στραφω σε ιδιωτικη κλινικη αλλα να κανω την επεμβαση στο στρ νοσοκομειο...

Περιμενω τις απαντησεις σας αν κ απο οτι ειδα εχετε πανω απο ενα χρονο να γραψετε στο θεματακι...Ευχαριστω παντως εκ των προτερων :blovekiss

zoubaki1234
27-07-12, 22:22
Γεια σε ολους σας.Χρειαζομαι τη βοηθεια σας παιδια.Πριν 3 χρονια ειχα βαλει και εγω σιδερακια μονο στα πανω χωρις να βγαλω κανενα δοντι...Οταν εβγαλα τα σιδερακια τα δοντια μου ηταν πολυ ομορφα αλλα μου φανηκαν πολυ μεγαλα...Τελος παντων ,αυτο που με απασχολει τωρα ειναι πως η κατω γναθος μου ειναι προς τα μεσα με αποτελεσμα τα πανω δοντια να πετανε λιγο...Εκτος αυτου το μεγαλυτερο προβλημα ειναι πως δεν μπορω να κλεισω καλα το στομα μου και πρεπει να φταινε οι γναθοι..Σκαιφτομαι πολυ σοβαρα να κανω μια επεμβαση αν χρειαστει (ακομα βεβαια δεν εχω παει στον ορθοδοντικο μου να μου πει πιο ειναι το προβλημα αλλα σκεφτηκα να γραψω γιατι με απασχολει πολυ το κοστος της επεμβασης γιατι οι καταστασεις τωρα ειναι δυσκολες.Αν καποιος λοιπον εχει κανει την επεμβαση ας μου πει ποσο περιπου του κοστισε η αν γινεται σε καποιο δημοσιο νοσοκομειο που να σε καλυπτει η ασφαλεια σου..Αν μπορειτε απαντηστε παιδια ειναι ψυχολογικο το θεμα. Ευχαριστω πολυ.

helenwhatup
23-08-12, 19:40
kalispera paidia!!!adipetwpizw k egw ena analogo provlhma!
m eleipe sthn anw gnatho sta deksia o plagios kai eixa keno sta kedrika!evala loipon siderakia kai ekleisan ta kena!wstoso twra ap th mia plevra oi gnathoi ein pio pshla kai apo thn allh pio xamhla!to provlhma einai kyriws aisthitiko alla niwthw teleftaia pali afto to ''klik klik'' sthn arthrwsh!dn skerw ti na kanw!pistevete oti tha borouse na diorthwthei me siderakia kai pali?dedomenou otii prin ftiaxtoun ta dodia dn yphrxe tetoio thema apla logw ths elleipshs t plagiou travixthkan kapws anisa kai anwmala!

YPAPANTH
12-12-12, 22:45
Καλησπέρα η περιπέτεια μου ξεκίνησε πριν 20 χρόνια απο μια κύστη έγκλειστου φρονιμίτη. Η επόμενη κίνηση ήταν να επισκεφτώ γναθοχειρουργό στο νοσοκομείο των Ιωαννίνων όπου έγινε τελικά βιοψία και επέμβαση για την αφαίρεση της κύστης .
Οδοντογενης κερατεινοκυστη έδειξε η βιοψία και μετά από 5 ημέρες νοσηλείας βγήκα από το νοσοκομείο.Ένας τυπικός επανέλεγχος έγινε τον πρώτο χρόνο.
Έπειτα από 4 χρόνια άρχισα σιγά σιγά να νιώθω ένα "μάγκωμα"στην γνάθο με αποτέλεσμα να μην ανοίγει αρκετά ο στομας μου.Έτσι πήγα και έβγαλα μια πανοραμική και το αποτέλεσμα δεν ήταν το αναμενόμενο.Πάλι κάτι υπήρχε στην κάτω δεξιά γνάθο και ξεκινώ πάλι την ίδια διαδικασία στο νοσοκομείο.Χειρουργείο 1ας ώρας και βγαίνοντας οι γιατροί μας διαβεβαίωσαν ότι "τελειώσαμε" όλα καλά....Ουδέποτε αναφερθήκαν για μετεγχειρητική παρακολούθηση και έτσι επαναπαύτηκα μέσα στην άγνοια μου.....
Τα χρόνια πέρασαν χωρίς κανένα πρόβλημα στην περιοχή .Σε αυτό το διάστημα παντρεύτηκα,έκανα 2 παιδιά και ταυτόχρονα δούλευα χωρίς κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.
Όλα όμως άλλαξαν τον Απρίλιο του 2012 που για 2 ημέρες άρχισα να βλέπω ένα σακουλάκι υγρό κάτω από το δεξί μου μάτι,εδώ αξίζει να σημειώσω ότι παρατηρώντας με κανείς δεν έβλεπε καμιά αλλοίωση στο πρόσωπο μου.Από μόνη μου λοιπόν πηγαίνω και βγάζω μια πανοραμική και βλέποντας την κατάλαβα αν και δεν ήμουν γιατρός ότι κάτι δεν πήγαινε καλά.Απευθύνθηκα αμέσως σε έναν πολύ καλό ορθοδοντικό της περιοχής μου τον κο Μποτση και οι φόβοι μου επιβεβαιώθηκαν...Αμέσως επικοινώνησε με γναθοχειρουργό ιδωτη στα Ιωάννινα τον κο Σιωχο και αφού με παρέπεμψε για αξονική σπλαχνικού κρανίου θα βλέπαμε καλύτερα την εικόνα του προβλήματος.Τα αποτελέσματα ήταν κραυγαλέα μια μεγάλη κύστη είχε καταλάβει το τελείωμα της κάτω δεξιάς γνάθου και επεκτείνονταν κάτω από τα ιγμόρεια και έφτανε μέχρι την βάση κρανίου..
Ο κος Σιωχοσ μας είπε ότι ήταν κάτι που δεν ήταν και τόσο απλό...Τα λογία του ήταν " αν δεν σε αναλάβει ο Δημητρακόπουλος στην Θεσ/νικη φεύγεις στο εξωτερικό" έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου,μιλούσαμε πλέον για ένα μεγάλο χειρουργείο που μόνο ένας θα μπορούσε να το αναλάβει εδώ στην Ελλάδα.
Μετά απο λίγες ημέρες πηγαίνω Θεσ/νικη οπού και συναντώ τον κύριο Δημητρακόπουλο.Το πρόβλημα μου ήταν αρκετά μεγάλο και συζητούσαμε πλέον για ένα πολύωρο χειρουργείο όπου το άνοιγμα της επέμβασης θα ξεκινούσε από την μέση του κάτου χείλους ,πιγούνι και θα έφτανε μέχρι πίσω από το αυτί. Βασικά η απόλυτη ηρεμία και η απολυτή επεξεργασία των δεδομένων που είχε στα χέρια του ο κύριος Δημητρακόπουλος ήταν αυτό που μου έδωσαν δύναμη για να κάνω ένα μεγάλο βήμα στη ζωή μου.Τίποτα δεν θα ήταν όπως πρώτα ,η ζημιά ήταν μεγάλη και πάνω απ όλα το να σου αφαιρέσουν ένα τέτοιον "όγκο" σαν μεγάλο πορτοκάλι μέσα από το κεφάλι σου δεν ήταν και ότι καλύτερο ,γιατί ήταν σαν βόμβα έτοιμη να εκραγεί.Όταν έφυγα από το ιατρείο του ,για ένα πράγμα ήμουν σίγουρη :Ότι ο κύριος Δημητρακόπουλος δεν μου άφησε καμιά απορία μου αναπάντητη και ότι ήταν αποφασισμένος να κάνει τα πάντα όση ώρα και αν χρειάζονταν να αφαιρέσει αυτό το πράγμα από το κεφάλι μου.
Το χειρουργείο έγινε 6 Ιουλίου σε ιδιωτική κλινική στην Θεσ/νικη έχοντας δίπλα του έναν εξαιρετικό αναισθησιολόγο τον κύριο Σκαλιμη,2 ακόμη γναθοχειρουργους και έναν πλαστικό χειρούργο. Όσοι χειρουργούσαν εκείνη την μέρα ,πέρασαν από το χειρουργείο του Δημητρακόπουλου.Κανείς δεν είχε ξαναδεί τέτοια μεγάλη κύστη..Όντως πρέπει να είμαι η εξαίρεση του κανόνα...
Το χειρουργείο πήγε αρκετά καλά ,το ίδιο και η ταχεία ανάρρωση μου.Όμως αυτό που με κρατούσε σε αγωνιά ήταν τα αποτελέσματα της βιοψίας που μετά από 2 ημέρες μάθαμε ότι ήταν μια οδοντογενης κερατεινοκυστη,εκείνο το βράδυ έκανα τον καλύτερο ύπνο της ζωής μου,τίποτα και κανείς δεν θα μπορούσε να μου στερήσει την διψά μου για την ζωή..το πάνω χέρι το είχα εγώ....
Επειτα απο 5 μηνες αναρρωσης και αριστης συνεργασιας με τον γιατρο μου κυριο Δημητρακοπουλο μπορω να αναφερω οτι η ζωη μου εχει μπει σε κανονικους και γρηγορους ρυθμους και το χρωσταω σε αυτον τον ανθρωπο,επιστημονα ,γιατρο.

Pellitsa
17-12-12, 04:56
Γεία σας
ειμαι 31 χρονων και η περιπετεια μου ξεκινησε απο περιπου 9 με 10 χρονων οταν για πρωτη φορα εβαλα σιδερακια αφου εκτος απο το γεγονος οτι η κατω γναθος μου βρησκοτανε αρκετα πισω με αποτελεσμα την κακη συγκληση των δοντιων και αισθητικα τα δοντια μου να θυμιζαν κουνελι.
Ο ορθοδοντικος που με ανελαβε (στον Πειραια) τοτε φροντισε να μην αφαιρεσω δοντια και να μου τοποθετησει ενα μασκακι που στην αληθεια ελαχιστα μου διορθωσε το προβλημα.
Η θεραπεια μου τελειωσε μεσα σε περιπου 3 χρονια το πολυ με αποτελεσματα οχι και τοσο ικανοποιητικο.
Σε ηλικια 21 ετων και αφου φυσικα το σκεφτομουνα σχεδον συνεχεια αποφασισα να επισκεφτω ακομα μια ορθοδοντικο (στο Ηρακλειο Κρητης αφου εδω μενω τωρα) η οποια ειχε ενα πολυ καλο ονομα στην περιοχη μας και ετσι συνεχιστηκε η περιπετεια μου.
Αποφασισα λοιπον να βαλω για μια ακομα φορα σιδερακια αφου τα δοντια μου ειχαν αρχισει να επιστρεφουν στο αρχικο τους σταδιο, δηλ. το σταδιο προ σιδερακια και αυτο μου εξηγησε οτι συνεβη επειδη δεν εκανα επεμβαση στην κατω γναθο που χρειαζομουνα, ομως ποτε κανεις δεν μου το ειχε δωσει αυτο σαν επιλογη πριν.
Ετσι πειρα την μεγαλη αποφαση να βαλω ξανα σιδερακια αλλα αυτη τη φορα θα το εκανα σωστα θα εκανα και την γναθοχειρουργικη επεμβαση που χρειαζομουν.
Δυστηχως φορουσα τα σιδερακια για 7 χρονια μεχρι να ερθει η μερα που θα εμπενα στο χειρουργειο, προσωπικα αυτη ηταν η μονη ταλαιπωρια που ειχα την τεραστια αναμονη των 7 χρονων.
Το χειρουργειο το εκανα στο Βενιζελειο νοσοκομειο Ηρακλειου φυσικα η επεμβαση ηταν με την ασφαλεια μου και ετσι δεν κοστιζε κατι παρα μονο εαν θες...
Στο νοσοκομειο εκατσα για 3 ημερες πονος δεν υπηρχε σωματικος αφου μου εξηγησαν οτι για να πραγματοποιηθει η επεμβαση πειραζουν ενα νευρο που περναει μπροστα απο το πηγουνι με αποτελεσμα να εχεις εντονο το αισθημα μουδιασματος στο κατω χειλος και σε ολη την κοντινη περιοχη εκει. Ειναι περιπου 2.5 χρονια απο την επεμβαση μου και το μουδιασμα δεν εχει φυγει εντελως.
Ειχα κλειστο το στομα μου για περιπου ενα μηνα. Προσωπικα καταφερα εκτος απο υγρα να μπορω να καταναλωσω και τροφες σε μορφη κρεμας που φυσικα ηταν και πιο χορταστικες.
Απο αλλες περιπτωσεις γνωριζω οτι αφου σου ανοιξουνε το στομα χρειαζεται περιπου 6 μηνες μεχρι να αφαιρεσεις τα σιδερακια, στη δικη μου περιπτωση κρατησε παραπανω. Ενα χρονο μετα την ημερα της επεμβασης μου αφου εβλεπα οτι καμια διαφορα δεν ειχα μεσα στο χρονο πηρα την αποφαση και αλλαξα ορθοδοντικο.
Ο ορθοδοντικος που με αναλαβε το πηρε πολυ ζεστα και σε 5 μηνες ειχα αποκτησει το καινουριο μου χαμογελο.
Το συμπερασμα μου μετα απο τοσα χρονια ταλαιπωριας ειναι οτι η επεμβαση αξιζει και με το παραπανω καποια μικρα λειτουργικα προβληματα που ειχα και δεν εδινα σημασια εχουνε διορθωθει ακομα και το ροχαλιτο μου εξαφανιστηκε, το συμαντικο ειναι να ειναι καλος και συνενοησιμος και ο γναθοχειρουργος αλλα φυσικα και ο ορθοδοντικος που θα σε αναλαβει.

Giwrgos7777
16-03-14, 15:40
Καλησπέρα,το θέμα ειναι ανενεργό εδώ και καιρό αλλα είπα να το επαναφέρω.
Λοιπόν,αντιμετωπίζω και εγώ ένα πρόβλημα προγναθισμού,απο όσο καταλαβαίνω στην άνω γνάθο η οποία προεξέχει,λειτουργικά προβλήματα δεν έχω,ψυχολογικά όμως πέφτω πολύ ανα διαστήματα. Όσοι έχετε κάνει κάτι παρόμοιο αν μπορείτε να μου δωσετε παραπάνω πληροφορίες. Ευχαριστω