PDA

Επιστροφή στο Forum : Spoudes Stin ITALIA

ELGI
04-09-08, 00:49
:bhi:Xereto ola ta meli tou In Out

Pedia xriasome tin voithia sas
psaxno kapion pou spoudase Italia
genika peri kostous tis fititikis zois ke ton spoudon

Efxaristo:bigpray: ELGI

Spyrakos
04-09-08, 19:56
Τον βρηκες.

Δεν πιστευω οτι πλεον συμφερει. Η μαλλον, εξαρταται ισχυρα απο τον τοπο. Στην Νοτια Ιταλια (Ναπολι, Μπαρι, Παλερμο, Κατανια) το ελαχιστο ποσο διαβιωσης (χωρις εξοδους, λουσα, σε σπιτι με συγκατοικους κλπ) ειναι λιγο πανω απο τα χιλια ευρω. Θα πρεπει ομως να εισαι ιδιαιτερα προσεκτικη καθως προκειται για περιοχες γενικα με υψηλη εγκληματικοτητα, σε βαθμο που ισως (ειδικα για μια ξενοφερτη γυναικα) περιοριζει τις ελευθεριες σου, πχ να βγεις εξω να πιεις κανα ποτο ή να γυρισεις αργα σπιτι απο διαβασμα σε κανεναν συμφοιτητη. Στην Κεντρικη-Βορεια Ιταλια το ποσο αυτο αυξανεται απο 50 μεχρι και 100% (ενδεικτικα αναφερω οτι το 1993 πληρωνα ενοικιο για ενα δωματιο στην Φλωρεντια οσα πληρωνα το 2006 για ενα δυαρι μονος μου στο Παλερμο).

Σε αυτα θα πρεπει να προσθεσεις τα εξοδα της σχολης (πληρωνεις καποιους φορους-διδακτρα, ενδεικτικα γυρω στα 700-1500 ευρω το χρονο), καθως και αυτα των βιβλιων (δεν παιζουν δωρεαν συγγραματα), επισης διολου ευκαταφρονητα.

Η ποιοτητα των σπουδων ποικιλλει αναλογως σχολης και πανεπιστημιου απο ιδια και χειροτερα της Ελλαδος μεχρι πολυ καλα. Πρεπει δε να εισαι προετοιμασμενη για γραφειοκρατικες διαδικασιες ιδιες και χειροτερες με τις δικες μας, καθως και για διαφορα καψωνια στο Πανεπιστημιο (γενικα κυριαρχει η αποψη "οσοι λιγοτεροι παρουν πτυχιο, τοσο το καλυτερο"), κοψιματα χωρις λογο κλπ.

Στην τελικη, επειδη εκανα και ενα περασματακι απο την ΣΚωτια, εχω την εντυπωση οτι αν σε παιρνει και η σχολη που θες να κανεις ειναι συμβατη (πχ οχι Ιατρικη), αξιζει τον κοπο να παει κανεις στο Ηνωμενο Βασιλειο. Οι σπουδες ειναι γενικα καλυτερες, απο οργανωση σκιζουν και εκτος Λονδινου το κοστος ζωης ειναι πολυ λογικο.

Αν θες κατι παραπανω μου λες.

Angelman
16-09-08, 07:38
Εγώ σπούδασα Ιταλία...Έχω πάει Perugia-Firenze-Bari...Έμεινε και στις τρεις παραπάνω πόλεις...Η Φλωρεντία θέλει λίγο πολύ γύρω στα 1200-1500 ευρώ αλλά δεν είναι για εξόδους κλπ..Θα την πρότεινα ΜΟΝΟ για διακοπές...Το ενοίκιο εκεί για μια απλή γκαρσονιέρα φτάνει ακόμα και τα 800 ευρώ!! Η Perugia από την άλλη είναι μια πιο ήσυχη πόλη συμμαζεμένη και γενικά θα την πρότεινα ανεπιφύλακτα για σπουδές..Η εγκληματικότητα εκεί δεν είναι μεγάλη και περπατάς-βγαίνεις κλπ άνετα! Έχει και πάρα πολλούς Έλληνες...!Το κόστος είναι λίγο χαμηλότερο από την Φλωρεντία και πρέπει να υπολογίζεις γύρω στα 1000-1200...Ανάλογα το ενοίκιο! Αυτό να ξέρεις θα ανεβάζει τα έξοδα!!Εκτός βέβαια και αν μπορείς να βρεις κάτι καλό γιατί μην ξεχνάς ΠΑΝΤΑ υπάρχει κάτι καλύτερο!! Να είσαι προετοιμασμένη για έναν τελείως διαφορετικό τρόπο ζωής αλλά και για διαφορετική κουλτούρα!!Το δεν βαριέσαι ή το δεν πειράζει εκεί πάνε περίπατο!!Ακολουθείς τους νόμους και μόνον αυτους..Όσον αφορά το Μπάρι όντως έχει υψηλή εγκληματικότητα μέσα στο κάστρο ειδικά με τους μαφιόζους αλλά γενικά καλή και πιο οικονομική ζωή! Εκεί το κόστος θα κυμαίνετε γύρω στα 700-800 ευρώ! Μπορείς να βρεις δυάρι ακόμα και με 200 ευρώ σε άριστη κατάσταση!!Τα πανεπιστήμια είναι πάρα πολύ καλά..! Εγώ θα σου έλεγα perugia μιας και ο τρόπος ζωής είναι πολύ καλός αλλά η εγκληματικότητα αρκετά περιορισμένη...! Όσο αφορά τα δίδακτρα βγαίνουν κατόπι της δύλωσης του φορολογικού εισοδήματος των γωνιών σου! Κάνεις μετάφραση στα ιταλικά την δήλωση και έπειτα τη δίνεις στο πανεπιστήμιο για να μην πληρώσεις το μέγιστο ποσό που είναι γύρω στα 1500 το εξάμηνο! Κάποιος με μια μέση μισθοδοσία θα πληρώνει γύρω στα 250-400 ευρω το εξάμηνο... Ελπίζω να βοήθησα...Ότι απορίες τυχών έχεις μπορούμε να τις συζητήσουμε..<o></o>

manos.man
07-12-08, 21:49
καλησπέρα σε όλα τα μέλη...θα ήθελα να μου πείτε όσοι και ότι γνωρίζουν για τα τις σπουδές στα οικονομικά στην Ιταλία..π.χ. για τις τιμές,τις πόλεις,τα πάντα που θα μου φανούν χρήσιμα...ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όλους!!!

Nearchus
18-12-08, 08:54
Μια συμβουλή,
όποιος θέλει να σπουδάσει στην Ιταλία, η σε άλλη χώρα, πρέπει πρωτίστως να έχει αποφασίσει να δουλέψει και να ζήσει εκεί, αυτή είναι η άποψή μου και δεν συνεχίζω σε τυχόν 'ναι μεν αλλά...' που θα εγερθούν γιατί θέλει πολύ ανάλυση.

Αυτό βέβαια η το καταλαβαίνει αυτό κάποιος αμέσως με την πρώτη η δεν το καταλαβαίνει ποτέ...... ούτε με τις χίλιες ,.

stifmaister
22-03-09, 01:59
kalhspera!3ereis kaneis ti paizei sxetika me tis e3etaseis eisagwghs se italika panepisthmia iatrikhs??

gerasimos83
22-03-09, 13:52
οι εξετασεις εισαγωγης στα περισσοτερα πανεπιστημια ειναι ερωτησεις πολλαπλης επιλογης σε μαθηματικα, χημεια, βιολογια, φυσικη και ιταλικη κουλτουρα & ιστορια.

ωστοσο καθως το καθε πανεπιστημιο λειτουργει ανεξαρτητα, καλα θα κανεις να τσεκαρεις το πανεπιστημιο που σε ενδιαφερει ψαχνοντας στο σαιτ του.

shilah
22-03-09, 14:20
Ελα ποιος θελει;
Λοιπον σε μια πολη του Βορρα οπως ειναι η Μπολονια(με το αρχαιοτερο πανεπιστημιο στην Ευρωπη)η ζωη εχει ως εξης.
Επειδη ο κοσμος αρχισε να αναχωρει,λογω κρισης αλλα και ζωης στην πολη,τα νοικια εχουν πεσει.
Αλλα παλι ειναι υπερβολικα.Μονοκλινο απο 500/650 ευρω.(μπανιο,κουζινα,)Στο κεντρο της πολης.
Δυο δωματια(με συγκατοικο εννοειται)μπανιο,κουζινα απο 650/700.Εκτος κεντρου.
Εγω ζω σε ενα σπιτι,διαμερισμα,με 3 δωματια κουζινα,μπανιο,ζω σε προαστιο,εχω δηλαδη και εξοδα αυτοκινητου και δινω 940 ευρω.
Το πανεπιστημιο τωρα.Εξαρταται η σχολη.Αυτη που εκανα εγω,εδινα το 1ο εξαμηνο 600 ευρω και το 2ο 800(γιατι βαζαν μεσα και τα εξοδα βιβλιοθηκης)
Η ζωη ειναι πανακριβη,και τα πανεπιστημια αρκετα δυσκολα.Αν δουλευεις και μαζι,οπως προτινει ο Νεαρχος,βαλτε 12/15 χρονια για να τελειωσετε.Εκτος αν ειστε διανοιες.Πανω απο ολα μην ρθειτε χωρις προγραμμα.Πρεπει να αποφασισετε οτι ο κωλος σας θα γινει κοκκινος και τα μαλλια σας(για τα αγορια)θα εξαφανιστουν.
Στο νοτο,η κατασταση ειναι σαφως καλυτερη.Ζουσα και στο νοτο και τα λεφτα που ξοδευα ηταν γυρω στο 40% λιγοτερα.Βεβαια ηταν και τελη δεκαετιας 90.Τα πανεπιστημια ειναι πιο βατα.
Αν θελετε την συμβουλη μου,ξεχαστε την Ιταλια.Ειναι ψυχοφθορα,μελαγχολικη και δεν προσφερει και την καλυτερη παιδεια,μιας και αυτο που ενδιαφερει τα πανεπιστημια ειναι να εχουν φοιτητες και οχι να βγαζουν επιστημονες.
Δεν την προτινω και για αλλους λογους τους οποιους βεβαια δε χρειαζεται να αναλυσω,μιας και μιλαμε για σπουδες.

shilah
22-03-09, 14:22
Εισασωγικες εξετασεις εχει σε σχολες τις οποιες υπαρχει μεγαλος αριθμος φοιτητων.Η ειναι εξεδικευμενες.Παραδειγμα για να μπεις στην φαρμακευτικη,δεν χρειαζεται εξετασεις αν και ο αριθμος ειναι μεγαλος.Για την Ιατρικη,ναι,αλλα ενας Ελληνας μαθητης του Λυκειου,που καταλαβαιενι και λιγο την γλωσσα,θα γελασει με αυτα που θα δει.

gerasimos83
22-03-09, 18:11
"ενας Ελληνας μαθητης του Λυκειου,που καταλαβαιενι και λιγο την γλωσσα,θα γελασει με αυτα που θα δει."

ετσι ειναι. ευκολα μπαινεις αλλα μετα...

stifmaister
22-03-09, 18:41
o terastios xronos pou xreiazetai gia na bgaleis thn sxolh egeite sthn duskolia twn thematwn pou peftoun se kathe e3etastikh?

gerasimos83
22-03-09, 19:14
κυριως στον τεραστιο ογκο υλης και στην παλαβομαρα των καθηγητων.

stifmaister
22-03-09, 19:18
vata panepisthmia iatrikhs me kalh poiothta spoudwn k xwris na paizoun trela fees se poia xwra uparxoun?

tzelaki
23-03-09, 01:02
geia sas!
Psaxnw plirofories gia sxoles arxitektonikhs sthn italia, kathws k ti akrivws xreiazetai gia ta panepisthmia ekei..
an kapoios kserei h spoudazei kapou ekei tha me dieykoline poly na me enhmerwsei k emena giati exw arxisei na pelagwnw... :P
eyxaristw poly!

Spyrakos
23-03-09, 19:52
Απο την δικη μου εμπειρια, αλλα και ΠΟΛΥ εγκυρη πηγη της Αρχιτεκτονικης σχολης στην Αθηνα, η τοπ σχολη αρχιτεκτονικης της Ιταλιας ειναι αυτη της Βενετιας. Μακρια απο Φλωρεντια, καθως εχει απομεινει μονο το ονομα αλλα στην πραγματικοτητα οι σπουδες ειναι πλεον τρισαθλιες, ενω το Παλερμο εχει μια πολυ αξιοπρεπη και ανερχομενη σχολη η οποια αρχιζει να γινεται γνωστη και διεθνως.

stifmaister
09-05-09, 20:53
kalhspera!!mporei kapoios na m anaferei endeiktikes times sta noikia spitiwn se noties poleis??euxaristw ek twn proterwn!!

Spyrakos
09-05-09, 21:25
Τιμες προ 6μηνου περιπου για Σικελια γυρω στα 350-400 ευρω για δυαρακι (κουζινο-σαλονο, υπνοδωματιο, μπανιο).

stifmaister
09-05-09, 22:31
genika oi times se alles poleis tou notou keimenontai sta idia epipeda?se poleis tou bora uparxei peripou 50% au3hsh stis times?

stifmaister
22-06-09, 16:11
kalhspera! mporei kapoios p spoudazei iatrikh stn italia na m dieukrinisei posa xronia kanei o mesos oros tn foithtwn na apokthsoun to ptuxio tous?

gerasimos83
22-06-09, 16:39
>=10 χρονια για σχολες ιατρικης, αρχιτεκτονικης, πολιτικων μηχανικων
7-9 για φαρμακευτικη

stifmaister
15-07-09, 18:01
Καλησπερα!υπαρχεια καποιος στο forum ο οποιος να χρειαστηκε να κανει ισοτιμια του ελληνικου απολυτηριου προκειμενου φοιτησει σε ιταλικο πανεπιστημιο?αν ναι παρακαλω αναφερετε μου πληροφοριες περι της διαδικασιας.ευχαριστω εκ των προτερων!!

shilah
15-07-09, 18:07
Τα χρονια ειναι λιγο μακρυα και δεν θυμαμαι 100%.Το 97 εγω εκανα μεταφραση σε συμβολαιογραφο το απολυτηριο και μετα στο Ιταλικο προξενειο Σαλονικης για απαραιτητες σφραγιδες.Ισως αν παρεις τηλεφωνο το προξενειο,να ρωτησεις πληροφοριες θα ηταν καλυτερα.

stifmaister
15-07-09, 18:12
σε περιπτωση οπου ο βαθμος προσβασης ειναι κατω του 10?

shilah
16-07-09, 06:07
μμμ.Δεν ξερω τι να σου πω.Τοτε το οριο ηταν 13 1/2.Αλλα δεν υπηρχε Ευρωπαικη ενωση με αυτην την εννοια που ειναι τωρα.
Εννοεις οτι στο απολυτηριο σου εισαι κατω απο 10?
Δεν "μενεις" στην ιδια ταξη ετσι?Η εννοεις οτι εγραψες στις πανελληνιες κατω απο 10?Για αυτο μην στεναχωριεσαι.Τα πανεπιστημια εδω δουλευαν και δουλευουν ακομα φανταζομαι με γνωμονα το χρημα.Εγω ημουν 2η δεσμη,και στα χαρτια μου στις πανελληνιες παρεδωσα σκιτσα.Γιατι ηξερα οτι θα φυγω.

shilah
16-07-09, 06:09
Αλλα δεν ξερω και το συστημα της Ελλαδος πλεον ετσι;Δε επαιζε ρολο τοτε στο απολυτηριο τι θα κανεις στις πανελληνιες.

stifmaister
16-07-09, 23:15
αναφερομαι μονο στον βαθμο προσβασης.υπαρχει καποιος στο forum ο οποιος να χρειαστηκε να κανει ισοτιμια λογου βαθμου προσβασης?

gerasimos83
12-08-09, 22:00
ο βαθμος του ελληνικου απολυτηριου δε μετραει. τη μεταφραση τη θελουν σαν αποδειξη του οτι εχεις τελειωσει το λυκειο.

Georginaaa
18-08-09, 18:17
Geia sas! 8a h8ela na mou peite oti mporeite sxetika me tis sxoles paidagwgikwn sthn italia... e3oda gia enoikio kai ta sxetika... poies perioxes protinete kai poies sxoles! euxaristw...

domenico
31-08-09, 14:16
ο βαθμος του ελληνικου απολυτηριου δε μετραει. τη μεταφραση τη θελουν σαν αποδειξη του οτι εχεις τελειωσει το λυκειο.

exo to idio problimame ton stif fetos teliosa kai o bathmos prosbashs einai kato pao 10 ekna ata xartia m gia D di valore to perimeno atm alla mou eipan oti thelo xartia ta opoia metafrasmena sthn B bathmia tou bari ( topos spoudhs) kai to amount ton xartion einai ligo terastio .......kai den ksero an tha prolabo thn egrafh gia auto to etos .....overall exp polu anxodeis kai oi upeuthinh eixan simperifora apathestath...http://www.inout.gr/images/icons/icon8.gif
<!-- / message -->

gerasimos83
05-09-09, 18:17
δεν ξερω αν τους ιταλους τους ενδιαφερει το μετρο της βασης του 10.
για πληροφοριες καλα θα κανετε να ρωτησετε στο ιταλικο ινστιτουτο στην αθηνα.

marsela
27-09-09, 20:36
exw dikous mou sthn italia pou spoudazoun ekei..ta didaktra sta panepisthmia einai girw sta 1500 eurw..kai to na meineis se spiti monos s einai poli akriva ta enoikia..prepei na meineis me enan sugatoiko gia na mhn exeis polla eksoda..epishs,prepei na vreis douleia ekei..alliws de prokeitai na ta vgaleis pera..egw skeftomai na figw apo tou xronou pou teleiwnw th sxolh k na kanw metaptixiako i spoudes ekei..to thema einai oti d kserw an iparxei kati adistoixo k kalo sthn eidikothta mou-aisthtikh..fetos ksekinaw italika sto italiko institouto.padws prepei na xw sthn akrh toulaxiston 3.000 eurw g na ta vgalw pera to prwto kairo ws otou vrw douleia..

marsela
27-09-09, 20:41
angelman να σε ρωτησω για την ρωμη και τον τροπο ζωης εκει.εχω φιλους μου που μενουν εκει κ θα παω να μεινω κ να σπουδασω απ οτι σκεφτομαι.απλα δε ξερω κατα ποσο με συμφερει να μεινω μονη μ η να βρω συγκατοικο κ που.Επισης,τι πλεονεκτηματα εχω για να σπουδασω αισθητικη εκει-εχω ηδη τελειωσει την ειδικοτητα αυτη εδω-η να κανω κατι καλυτερο πανω σε κατι αλλο..

Spyrakos
28-09-09, 17:02
Εντελως απο περιεργεια: τι στο καλο μπορει να περιλαμβανει ενα μεταπτυχιακο στην αισθητικη?

Περαν τουτου, ελπιζω να εχεις ξεκαθαρο οτι για να κανεις μεταπτυχιακο οπουδηποτε, αλλα ειδικα στο εξωτερικο, πρεπει να εχεις αναγνωρισμενο προπτυχιακο τιτλο. Στην περιπτωση σου δηλαδη, πτυχιο ΤΕΙ απο το τμημα Αισθητικης και Κοσμητολογιας. Εαν απο την αλλη εννοεις καποιο ΙΕΚ/ΕΕΣ αισθητικης, μην μπεις σε κοπους και εξοδα γιατι δεν προκειται να γινεις δεκτη οπουδηποτε για ο,τιδηποτε.

makiz88
28-09-09, 20:05
kalispera paidia..thelw na spoudasw oikonomika stin italia an kapoios mporei na mou dwsei plirofories tha tou eimai upoxreos..tnx!

marcy
11-12-09, 15:22
Γεια σας! Αν κάποιος θέλει να σπουδάσει Ιατρική, πόσα χρόνια θα του πάρουν οι σπουδές του πάνω σε αυτόν τον κλάδο? Ποια πορεία ακολουθεί ακριβώς με τα Πανεπιστήμια?

gerasimos83
11-12-09, 15:32
οι σπουδες διαρκουν μια 6ετια, βεβαια σπανια τελειωνει καποιος μεσα στα 6 χρονια, υπολογιζε καπου 8 εως 10, μπορει και παραπανω.

η πορεια ειναι απλη, δινεις εξετασεις, αν περασεις μπαινεις και μετα...σπουδαζεις.

marcy
11-12-09, 17:41
Τιιιιιιιιιιιιι? Τόσα πολλά χρόνια? Έλεος! 10 χρόνια ζωής μόνο διάβασμα!!!:bigthinki!!!!

efkarpos
15-12-09, 10:39
Καλύτερα 10 χρόνια μάγειρας...

marcy
15-12-09, 15:45
:biglol::biglol::biglol::biglol:! Les, e?

boubouki
25-09-10, 23:50
Χαιρεται!
Παιδια αν μπορει καποιος να με βοηθησει.Ειμαι φοιτητρια στο Οικονομικο Πανεπιστημιο Αθηνων αλλα φετος παιρνω το πτυχιο μου και εχω σκοπο να κανω στροφη 180 μοιρων και να ξεκινησω σπουδες Φαρμακευτικης στην Ιταλια.
Υπαρχει καποιος που ξερει να μου πει ποια πολη να διαλεξω?
Ψαχνω μια πολη που να σποδαζουν πολλοι Ελληνες γιατι δεν θα την παλεψω αλλιως 5 χρονια, αλλα που να μην σου φυγει ο πατος να τελειωσεις διοτι δεν εχω και παρα πολλες αντοχες...
Μετα απο πολυ ψαξιμο εχω καταληξει σε Urbino, Camerino, Messina, Catania και Salerno
Εχει κανεις υποψη του καμια?
Εχει κατι αλλο να μου προτεινει?
Ποσο παιζει να διαφερει το επιπεδο απο την ΑΣΟΕΕ που ειμαι τωρα με αυτες τις σχολες?

gerasimos83
26-09-10, 00:28
Urbino, Camerino ειναι καλα, οτιδηποτε κατω απο Ρωμη = Aφρικα.

απ οτι ξερω οι δυο πρωτες πολεις εχουν σχετικα "ευκολες" σχολες, συγκρινομενες με Φλωρεντια οπου σε περιποιουνται δεοντως.
ενδεχομενως να βρεις και καποιους Ελληνες εκει, αλλα σιγουρα θα βρεις περισσοτερους σε μεγαλυτερες πολεις, στη Φλωρεντια υπαρχουν αρκετοι, κυριως ομως στην αρχιτεκτονικη.

και δε θα αποκαλουσα το Ουρμπινο "πολη", ειναι πολυ μικρο αλλα παρα παρα πολυ ομορφο.

boubouki
27-09-10, 17:19
Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Η αληθεια ειναι οτι ειπες ακριβως αυτο που ηθελα να ακουσω. Ενταξει εννοειτε πως δεν περιμενω να παρω το πτυχιο για την πλακα, αλλα το θεμα ειναι πως οι μισοι απο αυτους που ρωτησα με απογοητευσαν του τυπου καλυτερα να πας ρουμανια αν δεν εχεις αντοχες, στο Ουρμπινο το επιπεδο ειναι πολυ υψηλο.
Ενω ηθελα μονο να σιγουρευτω πως τα πραγματα εκει δεν θα ειναι οπως εδω στην Φαρμακευτικη Αθηνων που τελειωσε ο αδερφος μου κ εφτυσε αιμα.

Το θεμα για μενα εκλεισε!
Θα γραφτω στο Urbinoxwri xaxaxa

Spyrakos
27-09-10, 18:16
Απο αυτες που ειπες να πας Urbino, τουλαχιστον ειναι ομορφα.

ME, SA οι πιθανοτητες να περασεις καλα ειναι λιγες, στην CT πολυ περισσοτερες αλλα δεν ξερω τι λεει η σχολη-αν ειναι στα επιπεδα του Παλερμο παντως θα ειναι αρκετα εως πολυ δυσκολη. Το Καμερινο ξεχνα το, θα σε φανε οι λυκοι και αδικως καθως ειναι το μονο στανταρ υπο διαλυση πανεπιστημιο της Ιταλιας, τοσο που συζητειται η αφαιρεση της ομοτιμιας του πτυχιου του.

PRORECCO
14-10-10, 14:03
Μπορεί κάποιος να μου πεί ποιά είναι τα καλύτερα παν/μια της Ιταλίας για ναυπηγική - σχεδιασμό πλοίων?

tatianak1
11-11-10, 22:27
γειά σας παιδιά έχω κάποιες απορίες και ελπίζω μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει.λοιπόν ενδιαφέρομαι για σπουδές ιατρικής στην ιταλία εάν δεν περάσω στην ελλάδα.θα ήθελα να μάθω με βάση ποιά κριτήρια γίνεσαι δεκτός σε ενα πανεπιστήμιο εκει.γνωρίζω οτι δίνεις κατατακτήριες εξετάσεις αλλά ενδιαφέρομαι να μάθω για το μετέπειτα.δηλαδή πόσο κοστίζουν τα πανεπιστήμια ετησίως,πόσα χρόνια ειναι οι σπουδές της ιατρικής και πως είναι το κόστος ζωής περίπου.έχω ακούσει πως το καλύτερο πανεπιστήμιο για σπουδές ιατρικής ειναι στο μιλάνο.δεν γνωρίζω κατα πόσο ισχύει αλλά μήπως ξέρετε πόσο κοστίζει το πανεπιστήμιο του μιλάνου?και κάτι ακόμα,μήπως γνωρίζετε κατα πόσο μετράει ο βαθμός των πανελληνίων?αυτά!περιμένω απάντηση απο όποιον γνωρίζει κάτι

Spyrakos
12-11-10, 08:16
Αν δεν εχει αλλαξει κατι τραγικα τελευταια:

- Ο βαθμος των πανελληνιων δεν μετραει καθολου, θα δωσεις εξετασεις κανονικα μαζι με ολους τους υπολοιπους υποψηφιους (Ιταλους και μη), θα βγει μια ενιαια βαθμολογια, εαν εισαι μεσα στους πρωτους Χ (οπου Χ ο αριθμος των εισακτεων) περνας, αν οχι του χρονου παλι.

- Ετη σπουδων: 6 επισημως, ανεπισημως κανεις δεν ξερει. Η συντριπτικη πλειοψηφια παντως τη βγαζει στα 8-10. Οι λογοι πολλοι, και σε διαβεβαιω οτι το κοπροσκυλιασμα δεν ειναι απαραιτητα μεταξυ τους.

- Κοστος ζωης: διαφερει δραματικα μεταξυ βορρα και νοτου (ισως και πανω απο 50%). Σε καθε περιπτωση, αν θες να ζεις ανθρωπινα (ανθρωπινα σημαινει να μην ζεις μαζι με αλλους 5-6, να βγαινεις τουλαχιστον μια φορα στις 15 και να μην τρως κρεας καθε Πασχα και Χριστουγεννα) να υπολογιζεις τουλαχιστον 1000 ευρω το μηνα για καπου νοτια, και 300-500 ευρω παραπανω για καπου στον βορρα.

- Το Μιλανο που λες ειναι μια καλη ιατρικη σχολη, σιγουρα δεν ειναι η καλυτερη (UCSC στη Ρωμη, αλλα δεν μπορεις να μπεις οσο και να θες). Το κοστος των σπουδων πρεπει πλεον να κυμαινεται γυρω στα 1000-1500 ευρω ετησιως συν τα βιβλια σου.

Προσωπικη αποψη: τα περασα (τελειωσα το 2002 την σχολη, το 2007 την ειδικοτητα), αλλα το παιδι μου δεν θα το εστελνα με τιποτε. Η Ιατρικη ειναι ενα κορεσμενο επαγγελμα στην Ιταλια, και οι σχολες αντικατοπτριζουν αυτο το γεγονος εχοντας αδικαιολογητα δυσκολεψει τον κυκλο σπουδων, χωρις αυτο να συνεπαγεται αναλογη αυξηση του επιπεδου. Τα εξοδα ειναι δυσαναλογα πολλα, φαντασου οτι πριν 3 χρονια εγω εκανα δυο δουλειες και τα εβγαζα περα τσιμα-τσιμα (μονο για νοικι σε μια γκαρσονιερα στο Παλερμο εδινα >500 ευρω).

Προσωπικα σου προτεινω ανεπιφυλακτα, εφ'οσον θελεις Ιατρικη και εξωτερικο, να πας Τσεχια. Πηγε φετος η κορη ενος συνεργατη στο Plzen, το επιπεδο ειναι απιστευτα υψηλο, τα εξοδα πολυ πιο περιορισμενα και πιανουν τοπο (με τα ιδια 500 ευρω νοικιαζει τριαρι ρετιρε πληρως ανακαινισμενο σε κτιριο με θυρωρο στο κεντρο της πολης), τα μαθηματα εξ'ολοκληρου στα Αγγλικα και, το κυριοτερο, με την εισοδο της Τσεχιας στην ΕΕ το πτυχιο αναγνωριζεται αυτοματα.

tatianak1
12-11-10, 13:56
απο όσο ξέρω τα πανεπιστήμια σαν κόστος,στην Ιταλία ειναι πιο φθηνά.δεν ξέρω όμως κατα πόσο ισχύει αυτό.για να καταλάβω είπες οτι σε ένα πανεπιστήμιο του Μιλάνου δεν μπαίνεις με τίποτα ή της Ρώμης?γνωρίζω οτι τα σπίτια είναι πολύ ακριβά αλλα υπάρχει και η πιθανότητα του συγκάτοικου.ο γιός του γιατρού μου τελείωσε ιατρική στην Ιταλία και μου είπε οτι ναι έιναι δύσκολα αλλά δεν έχει και τρομερές διαφορές με άλλες χώρες του εξωτερικού.πάνω κάτω τα ίδια πρέπει να είναι παντού...

Spyrakos
13-11-10, 09:28
- Στη Ρωμη, το UCSC (universita cattolica del sacro cuore) ειναι της Εκκλησιας και δεν δεχεται ξενους, τουλαχιστον οχι μεσω των συνηθων διαδικασιων. Θεωρειται το πιο κομπλε πανεπιστημιο της χωρας τουλαχιστον οσον αφορα την ιατρικη κι εχει απο πισω του το Policlinico Agostino Gemelli, οπου φτανει να πω οτι νοσηλευεται ο εκαστοτε Παπας.

- Οσον αφορα στο κοστος, τα πανεπιστημια στην Ιταλια θεωρητικα ειναι δωρεαν, πρακτικα πληρωνεις ενα ποσο ετησιως εν ειδει τελων φοιτησης, βιβλιοθηκης κτλ, το οποιο υπολογιζεται με βαση το οικογενειακο εισοδημα και το οποιο οντως δεν ακουγεται τραγικο εν πρωτοις, βεβαια οταν κληθεις να το πληρωσεις το βλεπεις διαφορετικα.

Ενδεικτικα, για το Μιλανο φετος (http://www.unimi.it/studenti/tasse/43686.htm) η πρωτη δοση ειναι 685 ευρω και η δευτερη δοση παει απο 104 μεχρι 3134 ευρω αναλογως εισοδηματος - πχ για ενα οικογενειακο εισοδημα (το οποιο δεν ειναι μονο ο,τι δηλωνεις στην εφορια, αλλα ενας πιο περιπλοκος υπολογισμος που συμπεριλαμβανει ακινητα κλπ) της ταξης των 35000 ευρω ετησιως παει γυρω στα 1150 ευρω, πες δηλαδη συνολικα ενα διχιλιαρο.

- Η λυση του συγκατοικου υπαρχει παντου, δεν ειναι αποκλειστικα ιταλικο φαινομενο. ;)
Τα ενοικια ομως ειναι πραγματικα πανακριβα, μην εκπλαγεις δηλαδη αν για ενα σπιτι με 2 κρεβατοκαμαρες κληθεις να πληρωσεις κανα χιλιαρικο ευρωπουλα το μηνα-ειδικα αν ψαχνεις κοντα στο Πανεπιστημιο.

- Η δυσκολια ενος Πανεπιστημιου εχει μια διπλη υποσταση: αυτην της πραγματικης δυσκολιας, η οποια ειναι συναρτηση του κυκλου σπουδων και της σοβαροτητας με την οποια αντιμετωπιζει ενα πανεπιστημιο τις σπουδες που προσφερει και τους σπουδαστες που το επιλεγουν, και αυτην της τεχνητης δυσκολιας, η οποια δεν εξυπηρετει κανεναν απολυτως σκοπο εκτος απο αυτον της παρεμποδισης των φοιτητων να ολοκληρωσουν τις σπουδες τους.

Στην Ιταλια συμβαινει κατα κορον το δευτερο, και το γεγονος οτι οι εξετασεις ειναι σχεδον αποκλειστικα προφορικες δεν διευκολυνει καθολου την κατασταση (δεν εξεταζονται ολοι οι υποψηφιοι στα ιδια θεματα οπως στις γραπτες, γεγονος που δινει την δυνατοτητα στον εξεταζοντα να θεσει ερωτησεις εξαιρετικα διαφορετικης δυσκολιας στους διαφορους υποψηφιους).

Ξαναλεω, κανε οπως νομιζεις-εγω δεν μπορω να μην σου πω τι παιζει και επαναλαμβανω οτι αν ειχα παιδι που επρεπε να σπουδασει ιατρικη στο εξωτερικο, θα το εστελνα Τσεχια αβλεπει.

gerasimos83
13-11-10, 11:15
ξερει τι λεει ο Spyrakos.

tatianak1
13-11-10, 13:36
οκ σε ευχαριστώ πολύ για όλα όσα μου είπες ήταν αρκετά χρήσιμα για εμένα.για οποιαδήποτε απορία μου θα σε ξαναπροτιμήσω :P

gr.gr
22-11-10, 16:01
geia sas paidia. Endoiaferomai na spoudasw psihologia sthn italia kai skeftomoun sigekrimena sthn florentia. Mporeite na mou dwsete plirofories gia th zwh th sxolh kai ton tropo eisagwghs sto panepistimio...?? Fysika an exete na mou proteinete kai kati diaforetiko p.x. se allh polh....

marianoulita
22-11-10, 21:16
παιδια επειδη θα ηθελα να σπουδασω στην ιταλια θα ηθελανα μα8ω τι ακριβωσ χρειαζονται για να μ δεχτουν σε καποιο ιταλικο πανεπιστημιο...γτ στην ιταλικη πρεσβεια οι πληροφορειεσ ειναιελαχιστεσ...

nortan
26-11-10, 13:36
Γειά σου Τατιάνα. Για να σπουδάσεις Ιατρικλή στην Ιταλία πρέπει να μιλάς την Ιταλική Γλώσσα, αν και δεν θα την πιστοποιήσεις, διότι τα μελη της Ευρωπαικής Ένωσης δεν την πιστοποιούν, πλην όμως πρέπει αν είσαι σε επιπεδο, lower αγγλικών διότι θα δώσεις τα μαθήματα. Μαθηματικά φυσική χημεία βιολογία κουλτουρα λογική. 80 ερωτήσεις με τυο σύστημα πολλαπλών επιλογών, και πρέπει να πιάσεις την βάση του πανεπιστημίου για να μπορέσεις να εισαχθείς. Θα πρέπει να βρείς ένα εξειδικευμε΄νο κεντρο να σε ετοιμάσει. Πρέι να σου πω ότι η επιλογή της πόλης γίνεται με βάση την επίδοσή σου στα μαθήματα, με βάση, τις βάσεις των πανεπιστημίων αλλα και το κόστος ζωής της πόλης. Στο κέντρο της Ιταλίας είναι όπως στην Ελλάδα, στο βορρά πιο ακριβά και στο Νότι ελαφρώς πιο φτηνά. Οι ερωτήσεις στα μαθήματα της Ιατρικής που θα δώσεις είναι Βιολογία 18, χημεία 11, φυσική και μαθηματικά 11 και λογική κουλτούρα 40.
Θέλει καλή προετοιμασία, και σωστή επιλογή της πόλης.
Πέρυσι μαθητής με 30 ερωτήσεις στην 80 στην bologna έμπαινε στην Φαρμακευτική και με τις ίδιες ερωτήσεις στην parma έμπαινε στην ιατρική!
στγην διαθεσή σου πάντα

nortan
26-11-10, 13:46
Σπυράκο, οι τιμές που λες με όλη την ευλάβεια δεν ισχύουν! Δεν ξέρω από που παιρνεις στατιστικά αλλά στην Ρώμη δεν είναι ανάγκη να μένεις στο !!!!centro storico.
Και στην Αθήνα άμα μένεις στην Ακρόπολη, ή στο κολονάκι, ή στο Λυκαβητό είναι ακριβά!!
Μπορείς να μείνει στην Ostia όπως μένουν όλοι οι φοιτητές! Η Ιταλία αυτή την στιγμή έχει 15000 φοιτητές! Η ρώμη είναι όπως η Αθήνα, έχει γκύζη, αιγαλεω, χαιδάρι, δεν είναι ανάγκη να πας στο ζωγράφου στην πανεπιστημιουπολη δίπλα να μείνεις!
Οι τιμές που δείνεις, δεν ανταποκρίνονται. Διάβασα κάπου αλλού για τα συγγραματα που στην Ιταλία τα πληρώνεις! Ναι έχεις δίκιο δεν υπάρχουν δωρεάν βιβλία, αλλά δεν θα τα πάρεις και όλα καινούργια, όσοι τα παιρνούν τα βάζουν αγγελία και τα δίνουν μισοτιμής! Την Ανατομία θα την πάρεις καινούργια γιατί θα σου μείνει στην βιβλιοθήκη. αλλά κάτι φυσικές χημείες, secondari e complementari....τα παίρνεις μεταχειρισμένα!
Το κόστος ζωής στην Ιταλία αν μιλάμε για κέντρο της Ιταλίας είναι γύρω στα 800 ευρώ. στο βορρά γύρω 1000 και στο Νότο γύρω στα 700.
Το φαγητό στοιχίζει στο φοιτητικό εστιατόριο από 0,50 λεπτά έως και 4 ευρώ το ακριβώτερο ανάλογα με το reditto (εκκαθαριστικό του καθενός)

με ευλάβεια nortan

nortan
26-11-10, 13:51
Σπυράκο σε κάποιο post γράφεις ότι στο UCSC δεν μπαίενις άμα είσαι ξένος! Δεν ισχύει ! άμα περάσεις το esame di ammissione και πληρώνεις μπαίνεις. Σε αυτήν την σελίδα γράφεις: "Το Μιλανο που λες ειναι μια καλη ιατρικη σχολη, σιγουρα δεν ειναι η καλυτερη (UCSC στη Ρωμη, αλλα δεν μπορεις να μπεις οσο και να θες). Το κοστος των σπουδων πρεπει πλεον να κυμαινεται γυρω στα 1000-1500 ευρω ετησιως συν τα βιβλια σου."
Το Universita' Cattolica σίγουρα είναι πολύ δύσκολο Πανεπιστήμιο, όμως γιατί να πας εκεί, έχει Sapienza, Tor Vergata, Universit'a III και ΌΛΑ αναγνωρισμένα απο ΔΟΑΤΑΠ!
γιατί να πας στους παπάδες δεν το καταλαβαίνω!
Όσο για τις τιμές που δίνεις, 1000-1500 και τα βιβλία, είναι για αυτούς που πάνε dolce vita στην Ιταλία, με την πιστωτική και το Τζιπ του μπαμπά! Δεν ισχύουν αυτά που λές! Άκου με, ξέρω καλά!

Spyrakos
27-11-10, 09:59
Ελα παππου μου να σου δειξω τ'αμπελοχωραφα σου.

Κατ'αρχας εγω μιλησα για τις τιμες του Μιλανου.

Επειτα, εζησα στην Ιταλια απο το 1991 μεχρι το 2007. Μπορει ωστοσο οι παπαδες να δεχονται ξενους, αλλα πιστεψε με στην Ιταλια δεν ζεις με αυτα τα λεφτα, εκτος αν θες να κανεις την ζωη του λαθρομεταναστη-και δεν ειχα ουτε πλουσιο μπαμπα, ουτε τζιπ, ουτε πιστωτικη, και πολλα απο αυτα τα χρονια δουλευα. Χιλια ευρω στο Παλερμο το 2007 μενοντας σε δυαρι με συγκατοικο κανανε φτερα χωρια πολλα-πολλα και χωρις να εχω στο κεφαλι μου πια ουτε βιβλια ουτε tasse d'iscrizione.

Και ξαναλεω, γιατι να παω Ιταλια να κανω τον φτωχομπινε τρωγωντας τα σαπιοφαγητα στις εστιες και να μην παω Τσεχια με τα ιδια λεφτα να ειμαι μαγκας σε πανεπιστημιαρα εξ'ισου αναγνωρισμενη?

Τεσπα, οπως νομιζετε.

george1111111
28-11-10, 04:48
paidia geia sas...8elw na paw italia gia gumnastikh akadhmia...ti paizei???se poia polh???uparxei pswmi panw se auto to antikeimeno??

nortan
29-11-10, 12:41
Spyrako: αν μιλήσουμε για αμπελοχώραφα θα δείς ότι τα διαπιστευτήριά μου είναι πολύ δυνατά. Ο χρόνος που έμεις στην Ιταλία είναι αρκετός, αλλά οι πληροφορίες που δίνεις είναι παντελώς λανθασμένες! Βέβαια ο καθένας μπορεί να δίνει ότι πληροφορίες θέλει, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και έτσι! Σε πληροφορώ ότι υπάρχουν παιδιά στο κέντρο της Ιταλίας που πληρώνουν σπίτι (monolocale=gkarsoniera) 120 ευρώ! Βέβαια η ίδια γκαρσονιέρα στο Μιλάνο έχει 800 ευρώ! Αλλά γιατί να πάει Μιλάνο? τόσες πόλεις έχει η Ιταλία , 72 Κρατικά Πανεπιστήμια. Και γιατί να πάει στην Τσεχία όπως λές, όταν πρέπει να δώσει στο ΔΟΑΤΑΠ 10 μαθήματα στην επιστροφή, τουτέστιν 2-3 χρόνια ακόμα! ενώ από Ιταλία μετά το esame di stato δεν δίνει ούτε μισό μάθημα !
Όσο για την mensa συγχώρεσέ με αλλά για πια σαπιοφάγητα μιλάς? Έχεις φάει στην mensa της Σαπιεντσα? έχεις φάει στην mensa της Φλωρεντίας (San Gallo) ή στης Πίζας (cisanello ή Centrale via dei martiri) μα είμαστε σοβαροι? Οι Ιταλοί έχουν επενδύσει στην παιδεία τους, στα εστιατόρια τους.
Cmq, άκουσέ με, είναι η δουλειά μου και γωρίζω πολύ καλά!

nortan
29-11-10, 12:44
george: η Γυμναστική ακαδημία είναι η σχολή SCIENZE MOTORIE και έχει εξετάσεις στην Ιταλία. Η επιλογή της πόλης γίνεται με βάση κάποια κριτήρια. Την επίδοσή σου στα μαθήματα, τις βάσεις των πανεπιστημίων και το κόστος ζωής της πόλης. Ναι μεν μια καλή προετοιμασία από ένα εξειδικευμένο Κέντρο, αλλά το παιχνίδι θα παιχτεί στην επιλογή της πόλης. όσο για το ψωμί που ρωτάς δεν γνωρίζω και δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς...εννοείς αν θα βρείς δουλειά στην ελλάδα? Αυτό ισχύει για όλες τις σχολές.

nortan
29-11-10, 12:56
spyrako: το 120 ευρώ είναι στην πόλη του καμερίνο που είναι πιο κάτω από την ακνόνα, και άμα θέλεις μπορούμε να επικοινωνήσουμε να στου δώσω και τηλέφωνο. (Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι στο κέντρο της Ιταλίας πληρώνουν όλοι 120 ευρώ γκαρσονιέρα.)Σε γενικές γραμμές στο κέντρο της Ιταλίας, μιλάμε για 550 ευρώ τα δυάρια και 300-350 ευρώ οι γκαρσονιέρες! Όσο είναι και στην ελλάδα. Αυτά στο Βορρά διπλασιάζονται. Τώρα για το παλέρμο αν δεν σου έφταναν 1000 ευρώ, χωρίς τάσσες και βιβλία όπως λές, τι να σου πω φιλαράκι....εξαρτάται και από την ζωή που κάνεις! Στο παλέρμο γνωρίζω μαθητές που πληρώνουν δυάρι 500 ευρώ!

Spyrakos
30-11-10, 08:14
- Στην μενσα της φλωρεντιας (casa dello studente βεβαια, δεν ηξερα να ξενιτευτω στην αλλη ακρη της πολης για ενα πιατο φαϊ) ετρωγα για 4 χρονια, κι εχω βγαλει απειρα τσιροτα απο τις σαλατες και μια φορα ενα κομματι συρμα γυρω στους 7-8 ποντους μεσα απο ενα πιατο πουρε. Ακομη χειροτερα, οταν το πηγα πισω ξινισανε και τα μουτρα τους, βγαλανε το συρμα και ξανακουμπησαν στον παγκο το πιατο.

- Τσεχια και ΔΟΑΤΑΠ μας τελειωσε, get your facts straight. Πληρης ισοτιμια και αναγνωριση χωρις εξετασεις εφ'οσον εχεις εγγραφει μετα την ενταξη της χωρας στην ΕΕ (αποφ. ΔΣ ΔΟΑΤΑΠ 70/28-11-2008).

- Χωρις παρεξηγηση, αλλα το να φερνεις τις τιμες των σπιτιων στο Κατω Νευροκοπι της Ιταλιας σαν παραδειγμα δεν ειναι και πολυ καλο επιχειρημα.

- Κι εγω τοσα εδινα. Βαλε απο πανω φως-νερο-τηλεφωνο φαγητα καναν καφε και στο τσακιρ κεφι μια βολτα τη βδομαδα και πες μας τη σουμα. Οταν δεν ειναι χιλια θα ειναι 800-900, αλλα φυσικα την διαφορα θα την βαζεις ακρη για να κανεις τα εισιτηρια σου για καμια βολτα στην πατριδα και τα εκτακτα εξοδα σου αν δεν θελεις να εισαι συνεχεια στο "δωσε και σωσε".

Α και φυσικα μην τυχον και θελησεις κανα αυτοκινητακι, καθαρισες τα ουρα σου σε τελη κυκλοφοριας και ασφαλειες-αυτο το λεω γιατι ολοι σκεφτονται "τι καλα στην Ιταλια ειναι φτηνα τα αμαξια θα τσιμπησω ενα σαραβαλακι να κανω τη δουλεια μου".

Τεσπα, δεν προκειται να επανελθω στο θεμα. Εγω την θητεια μου την εκανα και με το παραπανω, τοτε αξιζε οριακα, τωρα πλεον με τις τιμες της Αγγλιας στα ιδια επιπεδα και την Τσεχια στην ΕΕ θεωρω δεδομενο οτι η Ιταλια ειναι πεθαμενη υποθεση για σπουδες και προκειται αποκλειστικα για πεταμα χρηματων και χρονου μιας και ουτε ακαδημαϊκα λεει τιποτε (πλην εξαιρεσεων), ουτε οικονομικα συμφερει.

Θετικες επιστημες-χρηματοοικονομικα-ψυχολογια-πολυτεχνειακα? Αγγλια.
Ιατρικη-οδοντιατρικη-φαρμακευτικη? Τσεχια.

Οι υπολοιπες κατα περιπτωση. Τωρα, οπως ειπες κι εσυ, ο καθενας κανει ο,τι θελει.

ΥΓ:

Cmq, άκουσέ με, είναι η δουλειά μου και γωρίζω πολύ καλά!

Εμ πες το απ'την αρχη να συνεννοηθουμε... πεσμενες οι δουλειες, ε? ;)

nortan
30-11-10, 13:05
Δεν γνωρίζω γιατί λές τέτοια πράγματα! Στην Φλωρεντία σπούδασα και εγώ? Που έτρωγες και έβαζες τσιρότα? στο Careggi ή στην San gallo? Ποιο casa dello studente μου λες? εκεί έτρωγες???
Όσο για το ΔΟΑΤΑΠ για τα Πανεπιστήμια της Τσεχίας, έχεις κανένα φίλο που τελείωσε τελευταία? για ρώτα να δεις τι γίνεται? Διότι από ιταλία οι γιατροί, πάνε μεταφραστικο, μετά νομαρχία και μετα γραφονται στον ιατρικό συλλογο! Το ίδιο γίνεται και με την Τσεχία?

λες: - Χωρις παρεξηγηση, αλλα το να φερνεις τις τιμες των σπιτιων στο Κατω Νευροκοπι της Ιταλιας σαν παραδειγμα δεν ειναι και πολυ καλο επιχειρημα.

Συγνώμη το Καμερίνο ξέρεις που πέφτει? είναι ΒΟΡΡΑΣ στην ANCONA δίπλα!!!
ΠΟιός δεν θέλει να πάει στον Βορρά?! Λές ότι χάλαγες 1000 ευρώ, μα τι έτρωγες aragosta al cartoccio???!

όσο για τα αυτοκίνητα άλλαξα ....6 με 6 αυτοκινητοβιομηχανίες (fiat-lancia-alfaromeo-maserati-laborghini ecc...3-4-5ετίας είναι παμφθηνα!!!!

Η Ιταλία είναι το άπιαστο όνειρο των φοιτητών στην ελλάδα! Πως προτείνεις την Τσεχία? Παίρνεις την ευθύνη εσύ αν αντιμετωπίσουν πρόβλημα στην αναγνώρηση να έρθουν να σε βρούνε και να καθαρίσεις εσύ?

Ψυχολογία, Πολυτεχνείο προτείνεις Αγγλία? Υπάρχει καλύτερη Αρχιτεκτονική από της Ιταλίας? Ψυχολογία γιατί προτείνεις αγγλία. όταν θέλεις 8-9000 το χρόνο στο πανεπιστήμιο? Μα πως τα λες αυτά?!

λες: Εμ πες το απ'την αρχη να συνεννοηθουμε... πεσμενες οι δουλειες, ε? ;)

λες να κάνω 20 χρόνια "σπουδές στην Ιταλία" και να είναι πεσμένες οι δουλειές?
είμαι μαζόχας εhhh??? Θέλεις να έρθεις στην σχολή μου να δείς τον κόσμο που φεύγει? Δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω το όνομα της σχολής διότι δεν θέλω να κάνω διαφίμηση από εδώ. Αν θέλεις όμως γκουκλάρισε italingua και κάτι θα βρείς! Όμως σου εξηγώ ότι όλα όσα λες είναι ανυπόστατα και δεν έχουν καμμία βάση. Μπορεί να μην μπόρεσες να πάρεις Πτυχίο (δεν δικαιολογούνται τόσα χρόνια) μπορεί και να πήρες, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει η Ιταλία που τα Πανεπιστήμια της είναι πρώτα στις διεθνείς κατατάξεις!!
Ούτε εγώ επανέρχομαι στο θέμα, με στεναχωρεί , άνθρωπος που τον έζησε και τον σπούδασε η Ιταλία να μιλάει έτσι απαξιωτικά γιαυτήν την χώρα που είναι 500 χρόνια μπροστά από την Ελλάδα.

Spyrakos
30-11-10, 14:34
- Casa dello studente "Piero Calamandrei", Viale Morgagni. Ναι, στο Careggi.

- Για ακαδημαϊκη αναγνωριση, ολα τα πτυχια πανε ΔΟΑΤΑΠ. Για επαγγελματικα δικαιωματα (αδεια ασκησης επαγγελματος), οπως τα λες εσυ. Ναι, και της Τσεχιας. Αν δεν ημουν αρκετα σαφης, αυτο (http://www.doatap.gr/gr/apofaseisds.php) μαλλον θα ειναι:

http://www.universal.edu.gr/images/stories/doatap2010.jpg

- Γιατι, το Κατω Νευροκοπι σου φαινεται Νοτος? :biglol:

- Φτηνα ειναι τα αυτοκινητα, εγω μιλησα για τελη κυκλοφοριας και ασφαλεια. Ειδικα για την τελευταια, ενας 20χρονος φοιτητης κατοικος Φλωρεντιας που θα ασφαλισει για πρωτη φορα ενα Punto 1.2 του 2000 θελει μονο για αστικη ευθυνη πανω απο €2.500 το χρονο. Εγω εδινα σε classe Β/Μ 4 για ενα πεζω 1.6 γυρω στα €1400 το χρονο το 2007, με το που εφερα Ελλαδα το ιδιο αμαξι το κοστος επεσε σε λιγοτερα απο τα μισα. Τζαμπα man, ε? :biglol:

- και πτυχιο πηρα, και ειδικοτητα εκανα και μεταπτυχιακα και απ'ολα. Την Ιταλια την αγαπησα για τα καλα της και την αντιπαθησα απο τα στραβα της, εχω φιλους αδερφικους εκει και εκλαψα με μαυρο δακρυ την ημερα που εφυγα και αφησα μια ολοκληρη ζωη πισω μου. Και δεν μιλω απαξιωτικα, απλως καθαρα ωφελιμιστικα ωστε να μην τρωνε τα παιδια αμασητες τις παπατζες που τους πουλανε δεξια και αριστερα.

Δικαιωμα σου να μην σου αρεσει, αλλωστε ψωμι τρως απο αυτη την ιστορια, αλλα αυτη ειναι η (εμπεριστατωμενη απο γεγονοτα και εμπειριες) γνωμη μου και οχι μονο η δικη μου, αλλα των περισσοτερων απο τα παιδια που φαγαμε ψωμι κι αλατι τοσα χρονια.

ΥΓ: Βλεπω οτι την αποφαση του ΔΟΑΤΑΠ που παραθετω την εχεις στην σελιδα σου κατω απο τον τιτλο "Δεν αναγνωριζονται τα αγγλοφωνα", ενω η αποφαση αναφερει ακριβως το αντιθετο. Δεν καθησατε καν να την διαβασετε ή παραπληροφορειτε σκοπιμα αραγε? :bigthinki

ΥΓ2: Θα ηταν καλο μια σελιδα σχολης ιταλικων που εχει επιλογη γλωσσας στην αρχικη της να εχει και περιεχομενο οταν κανεις πατησει "Italiano", γιατι εγω βλεπω το απολυτο κενο.

ΥΓ3: Για το Universita' per Stranieri di Perugia (http://www.unistrapg.it/) που ειναι το κεντρο αναφορας για την Ιταλικη γλωσσα κουβεντα δεν βλεπω. Για την Αρχιτεκτονικη μας επιασε ο πονος, για την Ιταλικη γλωσσα μονο τα ιδιωτικα κολλεγια ειναι καλα? :bnotalk:

Over and out.

nortan
01-12-10, 14:55
Βλέπω ότι διάβασες, όμως πάμε πάλι από την αρχή!

1. Όσον αφορά το Casa dello studente στην FI τι εννοείς..ότι έτρωγες στο careggi che βρήκες σύρμα ...8 πόντους μέσα? αυτά έγραφες! Δεν παίζει αυτό βρε φίλε, και εγώ στο σπίτι μου βρήκα μια μύγα...εσύ σπίτι σου δεν βρήκες ποτέ τίποτα?! αλλά σύρμα.....hmmmm

2. η αναρτηση που σήκωσες τι λέει την κατάλαβες? Εσύ έδωσες esame di stato? Πέρασες από ΔΟΑΤΑΠ???? Ακόμα η Τσεχία δεν έχει ενταχθεί στο πλήρες σύστημα. Ναί ανήκει ευρωπαική ένωση, EE,όμως σε ρώτησα έχεις φίλο από Τσεχία που να έχει τελειώσει σε Πανεπιστήμιο εκεί? Εμένα φίλοι που έδωσαν τους εβγαλαν μάθηματα διότι τα προγράμματα τους δεν έχουν ενταχθεί πλήρως στο πρόγραμμα του ΔΟΑΤΑΠ.
Επίσης η άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος δίδεται στην Ιταλία, που την παίρνουν όλοι, και δεν περνάνε ΚΑΘΟΛΟΥ από το δοαταπ. Από Τσεχία πρέπει να δώσουν ΑΔΕΙΑ ΕΞΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ στην Ελλάδα!

(Στην Αγγλια που πρότεινες σε post είσαι ενημερωμένος ότι τα δίδακτρα από 3000 λίρες πήγαν 9000 λίρες τον χρόνο?)

Για το Νευροκόπι δεν καταλαβαίνω τι γράφεις....Δεν μου απάντησες αν ξέρεις το Καμερίνο ή την Macerata που τα παιδιά πληρώνουν 120 ευρώ δωμάτιο!
Στο Παλέρμο σήμερα μίλαγα με μαθητή, 500 ευρώ το δυάρι, ήτοι, 250 a testa!
Τι ζωή έκανες με 1200 εσύ? Φίλε η dolce vita και η aragosta πληρώνεται!!!

Όσο για τις ασφάλειες....
τι είναι αυτά που γράφεις?????!!! Δηλαδή για πεζώ 1600 cc στην ελλάδα πληρώνεις τα μισα?!?!?!!
Εγώ ρε φίλε που έχω ΤΖΙΠ sorento 3.500 cc γιατί πληρώνω 800 ευρώ το χρόνο?!?!
Ο αδελφος μου που είναι Ιταλία πληρώνει bollo για ενα scirocco 1600 modello 2007 750 ευρώ το χρόνο! Που τις είδες τις τιμές αυτές που λες?!

Ναι βρε φίλε μου και εμεις τα κάναμε αυτά που λες, αλλά 1991 με 2007.......πολλα τα χρονάκια!! σπούδαζες μόνο?

Καλά..καλά...το δάκρυ σου δεν πιστεύω να ήταν και τόσο μαύρο, μιλάς με πολύ κολακευτικά λόγια για να ήταν μαύρο!

Η γνώμη και αυτά που γράφεις είναι αποκλειστικά δικά σου, γιατί αναφέρεις ότι είναι γνώμη κι αλλων?!?! Μήπως είσαι εγγεγραμμένος στο σύλλογο ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑΝ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΑΣΑΝ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ, ή στο είπαν φίλοι σου? Στις συναντήσεις που κάνουμε δεν αναφέρονται τα παιδιά με αυτόν τον τρόπο ούτε αναφέρονται αερολογίες τέτοιες! όσο για τον κόσμο που φεύγει στην Ιταλία σε πληροφορώ ότι είναι ΛΑΟΘΑΛΑΣΣΑ, με 72 Κρατικά Πανεπιστήμια μόνο στην Ιατρική έχει 10.000 θέσεις Φαρμακευτική δεν έχει εξετάσεις, Νομική δεν έχει εξετάσεις, Πολυτεχνείο δεν έχει εξετάσεις εκτός από ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ αλλά και εκεί τους βάζουμε ΛΑΟΘΑΛΑΣΣΑ ΣΟΥ ΛΕΩ! Οι περισσότερες σχολές είναι ανοιχτές....και εσύ προτείνεις Τσεχίες και Αγγλίες?!!
Το κόστος ζωής είναι ίδιο με την Ελλάδα, και αν μου βρείς στο PALERMO παιδί που ξοδεύει πάνω από 1000 ευρώ, θα σε στείλω 2 μήνες να κάνεις διακοπές στο κολέγιό μου στο Μιλανο!

Δεν είναι θέμα να μου αρέσει η να μην μου αρέσει!
Τρώω ψάρι, γιατί έχω λεφτα να το φάω! Όμως, αφού έχει ζήτηση η Ιταλία λέω αυτά που συμβαίνουν και τρώω από αυτό! Είναι δυνατόν να υποστηρίζω μια δουλειά χωρίς να τρώω ψωμί? Εσύ στην δικιά σου δουλειά τι υποστηρίζεις?! Τα αντίθετα από αυτα που συμβαίνουν? ma daiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!

Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει παπάτζες? ελληνικό είναι αυτό?! Και τι πουλάει ποιός?
Μπορείς αυτά να τα γράψεις επωνυμα, ποιός πουλάει τι...και τι σημαίνει παπάτζα...τότε βέβαια θα πρέπει ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ! εκτός κι αν μιλάμε με αερολογίες!

Δεν γνωρίζω για πια σελίδα "μου" μιλάς! Δεν έχω σελίδα στο internet εγώ! Απλά ότι κάνει το italingua το κανω και εγώ!

Δεν ξέρω τι εννοείς "italiano" ούτε που πατάς, δεν έχω σελίδα στο net !

Ρε σύ γιατί λες τέτοια πραγματα...έχεις πάρει και Πτυχίο στην Ιταλία, είσαι επιστήμονας!
Είναι δυνατον (κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου τώρα) ένα κέντρο ιταλικών σπουδών να στέλνει στην Ιταλία τους φοιτητές της Ελλάδος, για να μάθουν Ιταλικά?!?!
Γιατί να γράφει Universita per gli Stranieri? Πως θα πάει ένας φοιτητής που σπουδάζει στην Ελλάδα, και θέλει να μάθει Ιταλικά, να πάει στην...PERUGIA???!?!
Δηλαδή το ότι στέλνει τα παιδιά να δώσουν CELI που είναι αναγνωρισμένα στην Ελλάδα και ανήκουν στο Universita per gli stranieri (είναι δικά του δηλ. τα CELI) δεν σου κάνει? Τι σημαίνει αυτό που λες, ότι και καλά σνομπαρουμε το "Stranieradiko"
Είσαι εκτός θέματος και εκτός σκέψης, μιλάς με εμπάθεια! Πάλι το ξαναλέω.
Είναι δυνατόν να στέλνουμε στα CELI και να θέλουμε να σνομπαρουμε το στρανιεράδικο????????????????????????????????????? ?????????????????????????

Για πια Αρχιτεκτονική μιλάς που μας έπιασε ο πόνος!! Δεν έχεις καταλάβει τίποτα, Για όλες τις σχολές πονάμε! Ιατρική, Νομική (μήπως και προτείνεις Αγγλία με το αγγλοσαξωνικό και τΙς...9000 ΛΊΡΕς???) Πολυτεχνείο, Ψυχολογία τα πάντα φιλαρακι μας ενδιαφέρουν!Τέλοςπαντων, οι φίλοι και συνάδελφοι εδώ, που σπούδασαν στην Ιταλία, γελάνε με αυτά που γράφεις.....

Είπες δεν θα επανερθεις.
Η προσφορά που σου έστειλα ισχύει, και όχι μόνο, όταν το αποφασίσεις μπορούμε να πιστοποιήσουμε και την γλώσσα μετά από τόσο χρόνια που έχεις στην Ιταλια (αν δεν την έχεις πιστοποιήσει ακόμα)

μετά τιμής ( nortan)

Spyrakos
01-12-10, 20:09
Θελει ανθρωπος ν'αγιασει και δεν τον αφηνεις...

η αναρτηση που σήκωσες τι λέει την κατάλαβες? Εσύ έδωσες esame di stato? Πέρασες από ΔΟΑΤΑΠ???? Ακόμα η Τσεχία δεν έχει ενταχθεί στο πλήρες σύστημα. Ναί ανήκει ευρωπαική ένωση, EE,όμως σε ρώτησα έχεις φίλο από Τσεχία που να έχει τελειώσει σε Πανεπιστήμιο εκεί? Εμένα φίλοι που έδωσαν τους εβγαλαν μάθηματα διότι τα προγράμματα τους δεν έχουν ενταχθεί πλήρως στο πρόγραμμα του ΔΟΑΤΑΠ.
Επίσης η άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος δίδεται στην Ιταλία, που την παίρνουν όλοι, και δεν περνάνε ΚΑΘΟΛΟΥ από το δοαταπ. Από Τσεχία πρέπει να δώσουν ΑΔΕΙΑ ΕΞΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ στην Ελλάδα!

Φιλε μου αν κανεις αυτη τη δουλεια και δεν ξερεις την διαφορα μεταξυ επαγγελματικης και ακαδημαϊκης ισοτιμιας τι να σου πω... βεβαιως και esame di stato εδωσα και ΔΟΑΤΑΠ περασα, τι θες τωρα να σου σκαναρω το πιστοποιητικο ισοτιμιας του ΔΟΑΤΑΠ?

Αλλο πραγμα η αδεια ασκησης επαγγελματος, αλλο πραγμα η ακαδημαϊκη ισοτιμια. Φυσικα και βγαζεις αδεια χωρις ΔΟΑΤΑΠ, αν θες ομως να κανεις ενα διδακτορικο στην Ελλαδα ή να ακολουθησεις ακαδημαϊκη καριερα πρεπει ουτως ή αλλως να εχεις τιτλο ισοτιμιας του πτυχιου σου.

Εγω λοιπον καταλαβα τι λεει η αναρτηση, εσυ καταλαβες?

Στα Ελληνικα ειναι: ειναι αποδοχη εισηγησης για την ΑΡΣΗ της αποφασης που ελεγε οτι τα αγγλοφωνα πανεπιστημια της Τσεχιας δεν αναγνωριζονται ως ισοτιμα. Ως εκ τουτου, εφ'οσον κανεις εχει εγγραφει στο Πανεπιστημιο μετα την ημερομηνια ενταξης, δικαιουται για το πτυχιο του πληρη ισοτιμια χωρις συμπληρωματικες εξετασεις.

Μιας που το εγγραφο ειναι του 2008, καταλαβαινεις οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ οποιοσδηποτε φιλος σου ή μη να εχει τελειωσει Τσεχια κανοντας χρηση αυτου του καθεστωτος, πολυ περισσοτερο που η Τσεχια ενταχθηκε στην ΕΕ την 1/5/2004 (και, αρα, οι πρωτοι εγγραφεντες μετα την ενταξη μπηκαν στο ακαδημαϊκο ετος 2005-2006, πραγμα που σημαινει οτι πτυχιουχοι τωρα θα αρχισουν να εμφανιζονται, κατανοητο?)-αντιθετα, οποιος εγγραφεται ΤΩΡΑ υπαγεται σε αυτο το καθεστως.

(Στην Αγγλια που πρότεινες σε post είσαι ενημερωμένος ότι τα δίδακτρα από 3000 λίρες πήγαν 9000 λίρες τον χρόνο?)

Διδακτρα κατ'αρχην ειπαμε εχει και η Ιταλια, και διολου ευκαταφρονητα μαλιστα. Βεβαιως και ειμαι γνωστης της υπο συζητηση αυξησης των διδακτρων, αλλα ουτε αυτα ειναι ιδια παντου, ενω το νουμερο που λες αναφερεται σε ΜΕΓΙΣΤΟ ποσο. Μαλιστα, αναλογως ειδικοτητας, τα πιο φτηνα σε διδακτρα περιφερειακα πανεπιστημια της Αγγλιας (εκτος Λονδινου) αλλα και αυτα της Σκωτιας και της Ουαλιας ειναι σε πολλες περιπτωσεις και τα καλυτερα στους τομεις τους (πχ Ναυπηγικη και γενικα πολυτεχνειο Γλασκωβης, Aquaculture και Media/Marketing/Finance στο Stirling και στο Cardiff κ.ο.κ.).

Eπιπλεον, ο φοιτητης μπορει να παρει student loan που θα αρχισει να ξεπληρωνει απο την στιγμη που θα κερδιζει πανω απο ~20.000 λιρες ετησιως-αρα να σπουδασει χωρις να επιβαρυνει την οικογενεια του. Και ας μην μιλησουμε καλυτερα για τις παροχες των Πανεπιστημιων στους φοιτητες, θα κλαψουμε ολοι μαζι παρεα, Ελληνες και Ιταλιανοι.

Α, και επιπλεον εκει θα τελειωσεις στην ωρα σου, δεν θα σε αφηνουνε fuori corso με το ετσι θελω επειδη στραβομαμηθηκε η καθηγητρια το βραδυ πριν τις εξετασεις (ειπαμε, προφορικες εξετασεις ντε!) κ.ο.κ.

Για το Νευροκόπι δεν καταλαβαίνω τι γράφεις....Δεν μου απάντησες αν ξέρεις το Καμερίνο ή την Macerata που τα παιδιά πληρώνουν 120 ευρώ δωμάτιο!
Στο Παλέρμο σήμερα μίλαγα με μαθητή, 500 ευρώ το δυάρι, ήτοι, 250 a testa!
Τι ζωή έκανες με 1200 εσύ? Φίλε η dolce vita και η aragosta πληρώνεται!!!

- Καμερινο βορρας, Νευροκοπι επισης Βορρας. Χωριο το ενα (7000 κατοικοι σε μια χωρα 60 και βαλε εκατομμυριων), χωριο και το αλλο (2000 κατοικοι σε μια χωρα των 11 εκατ.). Κρυο, ερημια και λυκοι στο ενα, κρυο ερημια και λυκοι και στο αλλο. Αμα οι δικοι μας ειχαν αρκετο βυσμα ωστε να τους ανοιξουν κι εκει ενα ΤΕΙ, θα ηταν ταλε κουαλε. :p

- Δεν ειπα πουθενα οτι πληρωνα παραπανω απο τοσα, για την ακριβεια διναμε κατι τις παραπανω (€560). Ουτε ειπα πουθενα για 1200, εσυ το λες, εγω για χιλιαρικακι μιλησα. Αν λοιπον ξεκινας με το καλημερα χωρις φως, νερο, τηλεφωνο, θερμανση, φαγητο (ας μην πουμε για τσιγαρα και καμια εξοδο) απο τα €250-300, βαλε αλλα 150 για τα τσιγαρα μου, αλλο ενα συντηρητικο 300αρι για το φαγητο μου (€10 την ημερα δεν ειναι πολλα, και στη μενσα να τρως τοσα θες), κι ενα κατοσταρικο για φως-νερο-τηλεφωνο, νατο το 850αρι.

Και ακομα δεν εχεις βαλει βενζινη, δεν εχεις καβαντζωσει φραγκο για τις δυσκολες ωρες που θα ερθει η ασφαλεια και το bollo (αν εχεις αμαξι), και-το κυριοτερο-ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΘΕΡΜΑΝΣΗ. Και καλα στο Νοτια τη βγαζεις με καμια σομπιτσα (το δικο μου σπιτι δεν ειχε καν καλοριφερ), στον Βορρα αγαπουλα τι κανεις? Παιρνεις αγκαλια τις αρκουδες να σε ζεστανουνε? Οχι, αναβεις το καλοριφερ και οταν σκασει το conguaglio απο το υγραεριο κανα 600αρι ευρω κλαις με μαυρο δακρυ και λες "μαμα, στειλε". ;)

Αστακους δεν ειδα εγω πουθενα, αλλα αν εσυ επιμενεις οτι ειναι πολυτελεια να καπνιζεις, να εχεις ενα δεκαρικακι την ημερα για το φαγητο σου και κανα καφεδακι στο ορθιο, να εχεις τηλεφωνο στο σπιτι τοτε ερχεσαι στα λογια μου που ελεγα οτι για να την βγαλεις φτηνα πρεπει να κανεις ζωη λαθρομεταναστη.

Γιατι ξεχνας φιλε μου οτι πλεον το καθε παληκαρι και η καθε κοπελια που θα παει εξω να σπουδασει, αυτα τα γουστα τα εχει σε ημερησια διαταξη στο σπιτι, και το κινητο του λοιπον θα θελει, και το ιντερνετι θα ζητησει, και το πλυμενο ρουχαλακι και ενα καλο πιατο φαϊ και καμια βολτιτσα θα θελησει να βγει να πιει κανα ποτακι, και κανα ψωνιο θα θελησει με τις εκπτωσεις, δεν θα παει στην Ιταλια για σπουδες για να μαραζωνει κλειδωμενο σε ενα κρυο σπιτι, ετσι εχει μαθει πια και ο,τι κανει στο σπιτι του θα θελει να το κανει κι εκει.

Όσο για τις ασφάλειες....
τι είναι αυτά που γράφεις?????!!! Δηλαδή για πεζώ 1600 cc στην ελλάδα πληρώνεις τα μισα?!?!?!!

Ναι, κι αμα θελεις επισης σου σκαναρω τις αποδειξεις που γραφουν πανω τα λεφτα.

Εγώ ρε φίλε που έχω ΤΖΙΠ sorento 3.500 cc γιατί πληρώνω 800 ευρώ το χρόνο?!?!

Γιατι εσυ εισαι πιθανοτατα κοντα στα 40, σε κλαση bonus malus 1 ενω ο υποψηφιος αγοραστης ειναι 19-20 και θα μπει σε κλαση 14. Γι'αυτο.

Ο αδελφος μου που είναι Ιταλία πληρώνει bollo για ενα scirocco 1600 modello 2007 750 ευρώ το χρόνο! Που τις είδες τις τιμές αυτές που λες?!

LOL κατ'αρχας δεν υπαρχει Scirocco ουτε 1600 ουτε του 2007. Δευτερον, το Scirocco 1.4 στην Ελλαδα πληρωνει bollo (=τελη κυκλοφοριας) 220 ευρω, δηλαδη λιγοτερο απο το ενα τριτο απο αυτα που λες. Αλλα επειδη μαλλον μπερδευτηκες:

http://img88.imageshack.us/img88/6822/polizza.jpg

Ειπαμε: 20αχρονος αντρας φοιτητης, κατοικος Φλωρεντιας ασφαλιζει Punto 1.2 του 2000 με εναρξη τον Ιανουαριο το 2011 χωρις legge bersani (δεν εχει αλλο αυτοκινητο ηδη ασφαλισμενο στην Ιταλια). Κοιτα και αλλου αμα θες να δεις τη γλυκα.

Ναι βρε φίλε μου και εμεις τα κάναμε αυτά που λες, αλλά 1991 με 2007.......πολλα τα χρονάκια!! σπούδαζες μόνο?

Σου ειπα ηδη οτι εκτος απο τις σπουδες εργαστηκα κιολας εκει και εκανα κι ενα ερευνητικο μεταπτυχιακο σε τριτη χωρα (Σκωτια) μεσω του Ιταλικου Πανεπιστημιου. Πρεπει με το ζορι να ημουνα ασωτος μπεκρης χασικλης και πουτανιαρης, ε?

Η γνώμη και αυτά που γράφεις είναι αποκλειστικά δικά σου, γιατί αναφέρεις ότι είναι γνώμη κι αλλων?!?! Μήπως είσαι εγγεγραμμένος στο σύλλογο ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑΝ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΑΣΑΝ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ, ή στο είπαν φίλοι σου? Στις συναντήσεις που κάνουμε δεν αναφέρονται τα παιδιά με αυτόν τον τρόπο ούτε αναφέρονται αερολογίες τέτοιες! όσο για τον κόσμο που φεύγει στην Ιταλία σε πληροφορώ ότι είναι ΛΑΟΘΑΛΑΣΣΑ, με 72 Κρατικά Πανεπιστήμια μόνο στην Ιατρική έχει 10.000 θέσεις Φαρμακευτική δεν έχει εξετάσεις, Νομική δεν έχει εξετάσεις, Πολυτεχνείο δεν έχει εξετάσεις εκτός από ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΗ αλλά και εκεί τους βάζουμε ΛΑΟΘΑΛΑΣΣΑ ΣΟΥ ΛΕΩ! Οι περισσότερες σχολές είναι ανοιχτές....και εσύ προτείνεις Τσεχίες και Αγγλίες?!!

- Δεν εχω αναγκη κανενα συλλογο να μου πει τι εζησα, ευχαριστω. Ουτε τι συζηταγαμε με τα παιδια εκει εξω.

- Στις συναντησεις που κανετε ευλογατε τα γενια σας, με το συμπαθειο.

- Λαοθαλασσα... τι μου θυμιζει... α ναι:

http://www.youtube.com/watch?v=b5axH4jy7sY

Παπας εδω, παπας εκει... :laugh::laugh::laugh:

Το κόστος ζωής είναι ίδιο με την Ελλάδα, και αν μου βρείς στο PALERMO παιδί που ξοδεύει πάνω από 1000 ευρώ, θα σε στείλω 2 μήνες να κάνεις διακοπές στο κολέγιό μου στο Μιλανο!

Ευχαριστω δεν θα παρω, αλλα αμα θες με το ζορι να μαθεις στειλε κανα ΠΜ στον Siokogol ή τον LordArthas εδω μεσα και ρωτα τους αυτοπροσωπως.

Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει παπάτζες? ελληνικό είναι αυτό?! Και τι πουλάει ποιός?
Μπορείς αυτά να τα γράψεις επωνυμα, ποιός πουλάει τι...και τι σημαίνει παπάτζα...τότε βέβαια θα πρέπει ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΚΙΟΛΑΣ! εκτός κι αν μιλάμε με αερολογίες!

παπατζα=φουμαρο, φυκι για μεταξωτη κορδελα. ΟΚ?

Η ονοματολογια δεν εχει σημασια φιλε μου, την παπατζα την πουλανε ολοι αυτοι που εμφανιζουν εναν παραδεισο οπου ολοι περνανε πανεπιστημιο και τελειωνουν στην ωρα τους, ξοδευοντας ελαχιστα χρηματα και περνωντας ζαχαρη, ολοι αυτοι που οργανωνουν με το αζημιωτο "εκπαιδευτικα" ταξιδια σε "κολλεγια" στα διαφορα Ριμινι, Μιλανο, Urbino, Ρωμη, Φλωρεντια και καλα για τελειοποιηση της γλωσσας -χωρις φυσικα να αναφερουν οτι πολλα απο αυτα τα "κολλεγια" ειτε ειναι δικα τους ειτε τους δινουν μιζα για να στελνουν κοσμο, οτι θα κανεις ουσιαστικα μια ακριβη vacanza και δεν θα μαθεις τιποτε παραπανω απ'οτι ηξερες.

Αυτους που βαζουν να μαθουν στα παιδια τεχνικη ορολογια ασχετοι ανθρωποι και που απασχολουν διδακτικο προσωπικο χωρις καν επαρκεια ή με ενα ξερο CELI 5.

Ετσι κι αλλιως, αν και οταν ο φοιτητακος φαει τα αγγουρια η δουλεια του παπατζη φροντιστηριουχου θα εχει ηδη γινει και ολα καλα-αλλωστε οπως ειναι γνωστο, αλλος το τρωει και ζοριζεται κι αλλος το τρωει και δροσιζεται. :biglol:

Υπαρχουν σωστοι επαγγελματιες? Φυσικα και υπαρχουν, εγω ειχα την τυχη να με προετοιμασει μια απο αυτες, η οποια μετα απο καποια χρονια σιχαθηκε τη σαπιλα και την εκανε στην επαρχια αλλαζοντας δουλεια. Δυστυχως δεν ειναι η πλειοψηφια.

Δεν γνωρίζω για πια σελίδα "μου" μιλάς! Δεν έχω σελίδα στο internet εγώ! Απλά ότι κάνει το italingua το κανω και εγώ!

Δεν ξέρω τι εννοείς "italiano" ούτε που πατάς, δεν έχω σελίδα στο net !

Εσυ την ανεφερες, οχι εγω. Αν δεν ειναι δικη σου ΟΚ, παντως αυτα που εγραψα ισχυουν, ο τυπος ειναι για το πεος.

Είναι δυνατον (κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου τώρα) ένα κέντρο ιταλικών σπουδών να στέλνει στην Ιταλία τους φοιτητές της Ελλάδος, για να μάθουν Ιταλικά?!?!
Γιατί να γράφει Universita per gli Stranieri? Πως θα πάει ένας φοιτητής που σπουδάζει στην Ελλάδα, και θέλει να μάθει Ιταλικά, να πάει στην...PERUGIA???!?!
Δηλαδή το ότι στέλνει τα παιδιά να δώσουν CELI που είναι αναγνωρισμένα στην Ελλάδα και ανήκουν στο Universita per gli stranieri (είναι δικά του δηλ. τα CELI) δεν σου κάνει? Τι σημαίνει αυτό που λες, ότι και καλά σνομπαρουμε το "Stranieradiko"
Είσαι εκτός θέματος και εκτός σκέψης, μιλάς με εμπάθεια! Πάλι το ξαναλέω.
Είναι δυνατόν να στέλνουμε στα CELI και να θέλουμε να σνομπαρουμε το στρανιεράδικο????????????????????????????????????? ?????????????????????????

Σε παρακαλω, μην υποτιμας την νοημοσυνη την δικη μου και αυτων που μας διαβαζουν.
Δεν θα παει στην Perugia να μαθει ιταλικα, αλλα αν παει στην Ιταλια για τελειοποιηση της προετοιμασιας του για τις εξετασεις ή για εκπαιδευτικο ταξιδι, αντι να τον στειλεις στο ιδιωτικο κολλεγιο της συμφορας (ή ακομη και σε καλο αλλα ακριβο, τυπου Dante Alighieri) τον στελνεις Στρανιεραδικο με υποπολλαπλασιο κοστος.

Τέλοςπαντων, οι φίλοι και συνάδελφοι εδώ, που σπούδασαν στην Ιταλία, γελάνε με αυτά που γράφεις.....

Εδω να δεις τι γελιο εχει πεσει, σπανε οι καρεκλες.

Εσυ εχεις κερδος απο αυτα που υποστηριζεις φιλε μου, εγω ουτε φροντιστηριο εχω, ουτε κοσμο προετοιμαζω. Ο,τι ηταν να περασω το περασα, το τι πραγματικα συμβαινει το ξερω και με το συμπαθειο δεν δινω δεκαρα για το αν θα κατσει καποιος να ακουσει ή οχι τη συμβουλη του "παλιου" ή αν θα επιλεξει να ακολουθησει αυτους που του χαϊδευουν τα αυτια.

Ασχολουμαι απλα επειδη το μαγαζακι εδω περα το εχω ζησει χρονια τωρα και δε θελω να το λυμαινεται ο καθε ενας για να τραβαει νερο στον μυλο του ανενοχλητος.

Η προσφορά που σου έστειλα ισχύει, και όχι μόνο, όταν το αποφασίσεις μπορούμε να πιστοποιήσουμε και την γλώσσα μετά από τόσο χρόνια που έχεις στην Ιταλια

Χρειαζεσαι μαθηματα ή μου προσφερεις δουλεια? :p :p :p

Με αγαπη, Τσικης. :blovekiss

siokogol
01-12-10, 21:47
Αντε, μιας και αναφερθηκε το ονομα μου και για να αποφυγω τα ΠΜ, ας τοποθετηθω επι του θεματος..
Η αληθεια ειναι οτι τη σημερον ημερα τα πραγματα δεν ειναι τα ιδια με 10 χρονακια πριν οπως τα ζησαμε. Μπορει η ζωη στο Παλερμο να ηταν πιο φθηνη σε σχεση με αυτη της Αθηνας (που μενω κι εγω), αλλα ο ιταλικος βορρας δεν παιζοταν και δεν παιζεται ακομα. Περισσοτερα εξοδα για θερμανση (κυριως), ακριβοτερα τα βασικα αγαθα και φανταζομαι τα διδακτρα.
Περασαν τα χρονια, ανεβηκαν οι τιμες ΠΑΝΤΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ε αναμενομενο ηταν να ανεβουν και στην Ιταλια. Γνωμη μου ειναι οτι το ΧΙΛΙΑΡΙΚΑΚΙ φευγει στο νερο, κανοντας μια κανονικη ζωη, χωρις πολλες κραιπαλες και υπερβολες. Βεβαια, καποιος που παει διπλα, μην περιμενει και μην κανει το λαθος να συγκρινει νυχτερινες ζωες και τσαρκες οπως στην Ελλαδα. Να ειναι προετοιμασμενος να μη βλεπει τιποτα μετα τις 8.30 μμ, ουτε για τσιγαρα! Τελος παντων, αυτα ειναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ.
Θελω να πω, ομως, οτι σημερα και οπως εχει καταντησει το συστημα εισαγωγης στην Ελλαδα (δεν ξερω αν αλλαξει του χρονου), αυτοι που παλαιοτερα θα εφευγαν γιατι ηταν κουτσουρα και στην Ελλαδα δεν ειχαν μια ελια να κρεμαστουν, ενω στην Ιταλια περνουσαν παρελαση λογω numero aperto, σημερα δινουν Πανελληνιες, παιρνουν ενα ταλιρακι και περνουν Καλαμπακα-συντηρητες πριζων (με καθε σεβασμο στην Καλαμπακα και στις πριζες).
Οι εποχες αλλαξαν, δεν υπαρχει και η ιταλικη λιρουλα, που καποιοι ΑΚΟΜΑ στην Ιταλια (αιωνιοι φοιτητες) την αναπολουν και πινουν grappa στη μνημη της..
Για μενα οποιος φυγει για Ιταλια, να μην περιμενει πολλες διαφορες, να καταλαβει οτι και στα ιταλικα πανεπιστημια γινεται ξεσκαρταρισμα στα 2 πρωτα ετη (κοινως παει το machete συννεφο) και να ειναι ετοιμος για ενα αλφα-σεβαστο εξοδο, ειδικα τον πρωτο καιρο (με συμβολαια και καπαρα σπιτιου, συμβολαια ρευματος, τηλεφωνου κτλ) και μετα μπαινοντας σε εναν ρυθμο σχολης και ψυχολογικο, κανει τα κουμαντα του.
Τι τα θελετε, φιλοι μου... Αυτη η Ευρωπαϊκη Ενωση και η Κριση ΤΟΥΣ, τα γονατισαν ΟΛΑ!
Μπαινω τωρα tgcom.it , γιατι αναπολησα...

:beer:

eLENitsaaa
07-12-10, 03:51
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΙΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΣΤΑ 24 ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗ

ΚΑΙ
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΚΑΝΩ ΑΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΔΙΔΑΧΤΡΑ ΠΩΣ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ
ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ?
ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗΣ?
ΙΤΑΛΙΑ Η ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗ?ΠΕΡΝΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΟΣΟ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ?
ΑΣ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΚΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

siokogol
09-12-10, 15:43
Ζορια τα πραγματα στην Ιταλια για οδοντιατρικη.. Πριν μερικα χρονια (στο Παλερμο τουλαχιστον) εμπαιναν καμια 10αρια ατομα στα 250. Και οι μισοι απο τους 10 ηταν παιδια οδοντιατρων (αν με εννοεις...). Να ειμαι ειλικρινης, τωρα δεν ξερω τι γινεται.
Αλλα και στα 24 που εισαι,δε νομιζω οτι σε πολυσυμφερει χρονικα, βαλε μεσα κι ενα ευλογο χρονο προσαρμογης στα ιταλικα δρωμενα. Ρωτα και σε ενα φροντιστηριο προετοιμασιας για τελευταιες πληροφοριες. :beer:

Spyrakos
09-12-10, 17:29
Για διδακτρα κλπ δες προηγουμενα ποστ.

Η προπτυχιακη φοιτηση ειναι 5ετης, και η εισαγωγη γινεται κατοπιν εξετασεων που θα δωσεις μαζι με ολους τους υπολοιπους υποψηφιους (Ιταλους και μη). Η δυσκολια εισαγωγης ειναι πολυ σημαντικη, καθως οι θεσεις ειναι πολυ περιορισμενες (στα περισσοτερα πανεπιστημια μεταξυ 10 και 30) και η ζητηση παρα πολυ μεγαλη.

Γενικα θεωρειται πολυ πιο δυσκολο να μπεις σε σχεση με την ιατρικη, πραγματι ειναι και πολυ λιγοτεροι οι ξενοι φοιτητες Οδοντιατρικης. Θα ελεγα να το σκεφτεις πολυ καλα (και λογω ηλικιας οπως ειπε ο Siokogol) και να κοιταξεις και προς Τσεχια μερια οπως ειπα και παραπανω, καλυτερα και απο τα φροντιστηρια ισως θα ηταν να απευθυνθεις στα Προξενεια των χωρων για λεπτομερειες.

maria euh
05-01-11, 22:57
geia sas paidia
diabassa ta proigoumena post,kai epeidei me endiaferei kai emena na fugw gia spoudes stin italia gia dikoisi epixeirhsewn,kai to epsaksa alla na sas pw tin alitheia den ebgala idiaitera akri,kai mias kai exetai tin empeiria tha ithela na mou peite,poio panepistimio mou protinete gia tis sugkekrimenes spoudes,to opoio na exei kai kapoio kurws,kai bebaia poli pou na min einai idiaitera akribi ..euxaristw poli,tha to ektimousa an mou apantousate..

gerasimos83
05-01-11, 23:12
bocconi milano!

jk, ειλικρινα γι αυτη τη σχολη δεν μπορω να βοηθησω.

maria euh
05-01-11, 23:14
se euxaristw poli gerasime pou mou apantises,alla logika milano den tha einai kai akriba?

gerasimos83
05-01-11, 23:18
ναι, και το bocconi ειναι το πιο φημισμενο οικονομικο στην Ιταλια. επιπλεον νομιζω ειναι ιδιωτικο και πολυ ακριβο, καταλαβαινεις.

maria euh
05-01-11, 23:25
pffff katalaba...

Spyrakos
06-01-11, 11:48
Καλα τα λεει ο Γερασιμος. Κορυφη το Bocconi, αλλα θα δωσεις κατι παραπανω. Απο την αλλη, νομιζω οτι δεν αξιζει να ασχοληθεις με αλλες σχολες στην Ιταλια οσον αφορα τον κλαδο του Business, τραβα UK (με τα νεα κολπα διδακτρων εκτος Λονδινου φυσικα, κατα προτιμηση Ουαλια ή Σκωτια, αξιολογοτατα τα Cardiff, St. Andrews, Stirling, Edinburgh, αλλα και τα Warwick, Lancaster στην Αγγλια) αν δεν μπορεις να πας Milano.

panosinter
19-01-11, 03:12
paidia geia sas!! xreiazomai th voh8eia sas.. 8elw na spoudasw sth italia kai 8elw na m pei kapoios ti xreiazetai na exw gia na eisax8w se kapoioa panepisthmio kai 8elw n peite panepisthmia oikonomikwn sthn italia

cristy
29-01-11, 17:00
Γεια σας και από εμένα! Νέο μέλος λοιπόν στην παρέα. Εγω mates την πήρα την απόφασή μου. Τελικά μετά από πολύ σκέψη θα φύγω για ιατρική στην Ιταλία. Πιστεύω, μάλλον το 2012 με το καλό. Το οικονομικό είναι ένα σοβαρό θέμα, αλλά με όλα αυτά εδώ στην Ελλάδα δεν είμαστε και πολύ καλύτερα. Άσε που στην Ιταλία τα πανεπιστήμια είναι εξίσου καλά (κάποια ίσως και καλύτερα) με την Ελλάδα.
Βοήθεια, κριτική, συμβουλές κ.α είναι δεκτά

evan84
29-01-11, 17:14
paidia geia sas!! xreiazomai th voh8eia sas.. 8elw na spoudasw sth italia kai 8elw na m pei kapoios ti xreiazetai na exw gia na eisax8w se kapoioa panepisthmio kai 8elw n peite panepisthmia oikonomikwn sthn italia

Γεια σας και από εμένα! Νέο μέλος λοιπόν στην παρέα. Εγω mates την πήρα την απόφασή μου. Τελικά μετά από πολύ σκέψη θα φύγω για ιατρική στην Ιταλία. Πιστεύω, μάλλον το 2012 με το καλό. Το οικονομικό είναι ένα σοβαρό θέμα, αλλά με όλα αυτά εδώ στην Ελλάδα δεν είμαστε και πολύ καλύτερα. Άσε που στην Ιταλία τα πανεπιστήμια είναι εξίσου καλά (κάποια ίσως και καλύτερα) με την Ελλάδα.
Βοήθεια, κριτική, συμβουλές κ.α είναι δεκτά

Διαβάστε τις προηγούμενες αναρτήσεις του θέματος και αν έχετε απορίες, τις συζητάτε με αυτούς που έχουν σπουδάσει εκεί.

cristy
29-01-11, 17:27
OK, τα έχουμε διαβάσει όλα τα προηγούμενα posts.
Εγώ προσωπικά αυτό που είπα ήταν ότι: αν υπάρχει κάποιος/α αν θέλει να σχολιάσει.

evan84
29-01-11, 18:38
http://www.iime.org/database/europe/italy.htm Οι ιατρικές σχολές της Ιταλίας
Η γνώμη ενός έμπειρου http://www.inout.gr/showpost.php?p=197990&postcount=2
Η γνώμη ενός άλλου έμπειρου http://www.inout.gr/showpost.php?p=200249&postcount=3
Έχουν σχολιάσει και άλλοι και μάλιστα ενδελεχώς. Έχεις κάποιες επιπλέον ερωτήσεις; Να σχολιάσει επί ποιου πράγματος;
Ακόμα μπορείς και να απευθυνθείς στα φροντιστήρια ιταλικών που προετοιμάζουν υποψήφιους για τις εκεί εξετάσεις. Αν μένεις Αθήνα στα ν. προάστια μπορείς να ρωτήσεις στο φροντιστήριο που είναι πάνω στην Αχιλλέως στο Π. Φάληρο.

marika23
11-02-11, 03:33
καλησπέρα!ενδιαφερομαι να σπουδάσω στην ιταλια φωτογραφία και βρήκα ένα σχετικό εξάμηνο πρόγραμμα στην φλωρεντια στο centro italiano: http://www.centroitalianofirenze.it/en/photography/florence/photography-and-multimedia/corso-accademico-di-cinema-e-videoproiezione.html
Γνωρίζετε αν η συγκεκριμένη "σχολή" είναι αξιόπιστη?Γιατί τα διδακτρα είναι 1900 ευρώ για έξι μήνες και αν τα δωσω θα ήθελα τουλάχιστον να πιάσουν τόπο...
ευχαριστώ προκαταβολικά :-)

Spyrakos
11-02-11, 07:58
Πηγαινε στο πρωτο ΙΕΚ/ΕΕΣ/whateva που θα συναντησεις εδω, πιο φτηνα θα σου'ρθει και τα ιδια θα μαθεις. Η σχολη που παραθετεις ειναι μια ιδιωτικη σχολη κυριως γλωσσας με παρελκομενα καποια μαθηματα αγνωστου ποιοτητας. Επιπλεον, σορρυ κιολας, αλλα αν θεωρεις "σπουδες" ενα εξαμηνο προγραμμα...

Η μονη σχολη που παρεχει σπουδες οπως πρεπει κι οχι οπως κι οπως στον τομεα της τεχνης που γνωριζω ειναι το DAMS (http://www.eng.unibo.it/PortaleEn/Academic+programmes/Courses/ArtsandHumanities/1stDegree/2007/CoursePage20070343.htm) στη Bologna, αλλα μαλλον ειναι λιγακι πιο βαρυ σαν προγραμμα απ'οσο σε ενδιαφερει.

shilah
27-03-11, 04:42
1900 ευρω για 6 μηνες ειναι κλεψια.Μιλαμε για ενα ινστιτουτο που το προιον του δεν ειναι καν η φωτογραφια που θελεις εσυ συγκεκριμενα.Η αληθεια ειναι οτι δε γνωριζω την σχολη.Αν και εμεινα εκει.Το Dams της Μπολωνια που λεει ο φιλος ειναι καλο.Αν και τα ατομα που γνωρισα ηταν εξω φρενων,Θελω να σου πω οτι μου ειπαν οτι ειναι καλο.Δε ξερω τι παιζεται.Αλλα δεν ειναι εξαμηνου,ειναι σχολη.Κατι υποδιαιστερο απο την Καλων τεχνων,που ειναι πανεπιστημιο.Αλλα μιλαμε για χρονια.

Katerina sav
19-05-11, 20:18
geia sas...epeidi mallon tha pao italia na spou daso farmakeytiki kai sigkekrimena stn bologna...mipos mporei na mou pei kapios plirofories sxetika me to kostos diaviosis..ta enikia kai genika pos einai i zoi ekei kai ta panepistimia....eyxaristo poli!!:)

Katerina sav
20-05-11, 17:26
paidia opoios ksereis sas parakalo apantiste mou....:bigpray:

Spyrakos
20-05-11, 23:43
Τι ακριβως δεν σε καλυπτει απο την προηγηθεισα συζητηση?

Katerina sav
21-05-11, 11:09
apla thelo na matho sigkekrimena gia bologna....

gerasimos83
21-05-11, 12:51
θα δω αν μπορεσω να μαθω κατι για bologna

Katerina sav
21-05-11, 12:55
eyxaristo poli!!!:)

iliana
23-05-11, 13:22
kalispera.. please mporeite na me enimerwsete se sxesi me tin sxoli aisthitkis stin italia ws pros to kostos , se poies perioxes uparxei.. kai ti prepei na gnwrizw gia na me dextoun stn sugkekrimeni sxoli?

gerasimos83
23-05-11, 18:19
για bologna τα κοστη ειναι αναλογα με αυτα της φλωρεντιας.
300-400 για συγκατοικηση, πανω απο 700 για να ενοικιασεις διαμερισμα.

Katerina sav
24-05-11, 10:54
eyxaristo para poli!!! :)

iliana
26-05-11, 23:14
kalispera.. please mporeite na me enimerwsete se sxesi me tin sxoli aisthitkis stin italia ws pros to kostos , se poies perioxes uparxei.. kai ti prepei na gnwrizw gia na me dextoun stn sugkekrimeni...

elria
26-06-11, 22:12
geia sas...eimai foititria 1o xrono sthn italia sxolh farmakeytikis...skeftomai gia metagrafh sto urbino...gnorizei kapoios to epipedo spoudon ekei alla kai to poso eukola einai na zhsei kapoios se mia toso mikrh polh...??..

gerasimos83
26-06-11, 22:59
απο ποια πολη θες να φυγεις;
:icon_mrgr

elria
26-06-11, 23:16
apo chieti

elria
26-06-11, 23:24
mia mikrh polh konta sthn pescara

gerasimos83
26-06-11, 23:31
αρα ηδη εισαι σε μικρη πολη, δε νομιζω να σε πολυπειραξει η αλλαγη.

το Urbino αλλωστε ειναι πολυ ομορφο.

starlight
10-08-11, 19:42
Καλησπέρα!!Πολύ καλές οι πληροφορίες που έχετε δώσει..Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει πράγματα για το πανεπιστήμιο της Siena!!Κατά πόσο είναι δύσκολο/εύκολο..Η ζωή είναι τσιμπημένη οικονομικά απ'οτι έχω καταλάβει..Θα προτιμούσατε το πανεπιστήμιο της Siena από αυτό της Bologna?

eleniven
19-10-11, 17:11
Γεια σας!! Ενδιαφερομαι για σπουδες αρχιτεκτονικης στην Ιταλια! Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να σπουδασω εκει σε περιπτωση που δεν καταφερω να περασω στο πολυτεχνειο της Αθηνας! Εχω ακουσει παρα πολλα ομως οσον αφορα τις σπουδες στην Ιταλια και εχω μπερδευτει...Ενδιαφερομαι πιο πολυ για Βενετια, ξερω οτι ειναι ο,τι καλυτερο να σπουδασει καποιος αρχιτεκτονικη στη Βενετια!! θελω λοιπον να μαθω για τα διαδακτρα, ποσα χρονια διαρκει, κοστος ζωης και αν θεωτειται ευκολο να βρει καποιος δουλεια σε περιπτωση που δεν θα μπορεσει να τα βγαλει περα αλλιως!!
Ευχαριστω προκαταβολικα:blovekiss

VioVio
07-11-11, 01:28
Καλησπέρα σας!
Please χρειαζομαι την βοήθεια σας.
Θέλω να μαθω ιταλικα.Εκανα 3 χρονια στη σχολή μου και τα εχω ξεχασει.
Μου προτειναν Perugia per stranieri και Comune di Milano, lingua per stranieri.
Τι λετε ??
Τι αξιζει?

Spyrakos
07-11-11, 14:13
Universita per stranieri di Perugia. Δημοσιο, φτηνο σε σχεση με τα υπολοιπα, καλη ζωη, μικρη περπατησιμη πολη, υψηλο επιπεδο.

belth
13-01-12, 20:09
Γεια σας!!! Θα ηθελα επειγοντως τη βοηθεια σας!!!!
Ειμαι φοιτητης νομικης, και σκεφτομουν καποιο erasmus ή μεταπτυχιακο(αργότερα) στην Ιταλία...Το βρισκετε καλη ιδεα? Πιστευετε ότι αξιζει ή μπα; Και αν ναι, σε ποιο πανεπιστημιο θα αξιζε;;; Θα ηθελα οσες δυνατον περισσοτερες γνωμες...

Ella
13-08-12, 14:15
geia sas 8a i8ela na rvthsv ean kapoios gnvrizei otidhpote gia tin kalvntexnvn sthn florentia i kapoies plirofories gia thn poli

eyxaristw polu :bigpray:

ntina ntina
23-08-12, 20:51
Γεια,
Σκέφτομαι να σπουδασω στην Ιταλια electronic engineering αλλα δεν ξερω αν ειναι καλη επιλογη και πραγματικα δεν θα το ηθελα να το μετανιωσω.Εχετε μηπως καμια ιδεα κανα καλο πανεπιστημιο και οικονομικεσ πολεισ?

Linguros
01-10-12, 15:49
Μακάρι να σας βοηθήσει παίδες, άνοιξε φαρμακευτική στην Κύπρο συν μετεγγραφές (http://www.unic-greece.gr/%CE%A3%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CE%95%CF%80%CE%B9%C F%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CF%8E%CE%BD/%CE%A6%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%85%C F%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE.aspx) για όσους ενδιαφέρονται βολεύει στάνταρ! ;)

mayakotras
17-06-13, 00:21
Γεια σας παιδια, ενδιαφέρομαι να φυγω σε λίγο καιρό με τον σύντροφο μου για Φλωρεντία, για σπουδές πάνω στο σχέδιο μόδας, μπορει κάποιος να με ενημερώσει για έξοδα ενοικίων και γενικότερα για καθημερινά έξοδα? ευχαριστω πολυ !

gerasimos83
17-06-13, 12:59
καλημερα, δες 2 site μεσιτικων γραφειων να παρεις μια ιδεα: tecnocasa.it , casa.it

εξαρταται αν θα μεινετε στο κεντρο, τα ενοικια ειναι πιο ακριβα σε σχεση με περιοχες λιγο πιο εξω. οπως και να χει η φλωρεντια ειναι μικρη, δε θελει πολλη ωρα να φτασεις στο κεντρο με τη συγκοινωνια.

mayakotras
17-06-13, 23:55
σε ευχαριστω πολυ, θα θελαμε κέντρο ειναι η αλήθεια, χωρίς βέβαια να ξέρουμε πολλα για να είμαι ειλικρινής. Ο σύντροφος μου ειναι κομμωτής, σε τι κατάσταση ειναι εκει τα κομμωτήρια γενικα? έχουμε σκοπο τον Οκτώβριο να παμε περίπου 2 εβδομαδες να ψαξουμε για δουλειές και εγώ να επισκεφτώ την σχολή απο κοντα, αλλα ως εκει ... στην πράξη τα μαθαίνεις ολα! :)