PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα στην καρδια?

blackpitgr
07-04-08, 14:48
Καλησπερα σε ολους,:bhi:

εψαχνα για ενα forum με θεματα υγειας για να υποβαλω μερικες ερωτησεις που με αποσχολουν τελευταια!

Οσοι λοιπον μπορειτε να με βοηθησετε 8α το εκτιμουσα ιδιαιτερα:bigsmile:!

Το θεμα λοιπον ειναι οτι τελευταια εχω καποιες ενοχλησεις στο στηθος (πονους) που διαρκουν αρκετα κ μου

προκαλουν μικρη δυσπνοια το βραδι οταν ξαπλωνω! Επισης καποιες φορες νοιοθω κ ενα μουδιασμα για πολυ

μικρη διαρκεια στην πλατη (περιοχη της καρδιας).....

Για ενα σχολειο καταδυσης χρειαστηκε να επισκεφ8ω ενα καρδιολογο ο οποιος μου εκανε καρδιογραφημα κ

με ακουσε, ολα καλα......του ειπα οτι εχω καποιους πονους αλλα μου ειπε οτι ειναι απλα

νευροπονοι!!! :ah:

Παρεληψα ομως το μουδιασμα κ βλεπω οτι το ολο περιστατικο συνεχιζεται!!

Εχετε καποια απαντηση? γνωριζετε κατι επι του θεματος?

Φανταζομαι οτι θα πρεπει να κανω κ αλλες εξετασεις κ τεστ κωποσεως? Τι μπορει να ειναι?

Βασικη πληροφορια ειμαι 31 χρονων, male....

Spyrakos
07-04-08, 15:10
Risk factors ?
Κληρονομικη προδιαθεση? αλλοι συγγενεις σου με προβλημα καρδιας σε μικρη ηλικια? ο πονος και η δυσπνοια εμφανιζονται μονο στην βραδυνη κατακλιση ή και κατα την εκτελεση οποιασδηποτε φυσικης ασκησης (οπως πχ ανεβαινοντας σκαλες)?
Τι εννοεις δυσπνοια? Απλα δεν μπορεις να παρεις βαθιες ανασες επειδη πονας ή αισθανεσαι την αναγκη να σηκωθεις και να ανοιξεις το παραθυρο σαν να σου λειπει ο αερας? Αν σηκωνεσαι η "δυσπνοια" περναει?

Οχι οτι αποκλειεται να προκειται για μυϊκους πονους, αλλα ειναι σιγουρο οτι δεν προκειται να σε καθησυχασω, ειδικα μεσω μιας ιστοσελιδας.

Δωσε κι αλλα στοιχεια οπως αυτα που σε ρωταω παραπανω, αλλα εφ'οσον δεν σε καλυπτει η εξηγηση που σου εδωσε ο ειδικος μαλλον θα επρεπε να συμβουλευτεις και καποιον αλλο ειδικο και να υποβληθεις σε μια πιο εμπεριστατωμενη ερευνα του θεματος με υπερηχο καρδιας, ακτινογραφια θωρακος (δεν ειναι απαραιτητο να φταιει η καρδια, οι πνευμονες μπορουν επισης να δωσουν παρομοια συμπτωματα) και ισως τεστ κοπωσεως, σπινθηρογραφημα, αξονικη τομογραφια και μετρηση ομοκυστεϊνης ορου.

blackpitgr
07-04-08, 15:20
αρχικα ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση στο προβλημα μου Σπυρος!!! οχι δεν εχω κληρονομικη προδιαθεση. Γυμναζομαι παρα πολυ τακτικα κ δεν εχω διαπιστωση κανενα απολυτως προβλημα....δυσποινα, οχι οτι πρεπει να σηκωθω αλλα σαν ενα μικρο βαρος στο στηθος. Δεν χρειαζεται ουτε να ανοι3ω το παραθυρο.

Γενικα ειμαι αρκετα αγχωδης κ οσες φορες ειχα πονους σκεφτομουν οτι μαλλον φταιει αυτο?

Spyrakos
07-04-08, 16:24
Ειναι εξαιρετικα δυσκολο να υποφερεις απο καρδια και να μην εχεις συμπτωματα επι σωματικης ασκησεως αλλα μονο οταν ξαπλωνεις το βραδυ. Το ιδιο βεβαια κατ'αρχην ισχυει και για πνευμονολογικα προβληματα. Υπο αυτη την οπτικη γωνια καταλαβαινω τον γιατρο που σε καθησυχασε.

Επιπλεον, μια αγχωδης νευρωση σιγουρα μπορει να προκαλεσει σωματικα συμπτωματα (η γνωστη "σωματοποιηση").

Παρ'ολα αυτα, εσυ ξερεις τα συμπτωματα σου περισσοτερο απο τον καθενα, ενω εγω δεν σε εχω δει καν απο κοντα, ποσο μαλλον να σε εξετασω. Οποτε, εαν δεν καλυπτεσαι απο τα παραπανω, οπως ειπα και πριν, επι επιμονης των ενοχλησεων σου μπορεις να αποταθεις σε καποιον αλλον γιατρο ωστε να διασταυρωσεις γνωμες, εστω και μονο για να σου φυγει η ιδεα. Εαν τελικα δεν αποδειχτει καμια υπαρκτη σωματικη ασθενεια, ισως θα επρεπε να ψαξεις τα αιτια του αγχους σου και πως να τα καταπολεμησεις, μιας που μπορει να βρεις ανακουφιση απο εκει που δεν το περιμενεις. Και να θυμασαι οτι οι διαταραχες της ψυχικης υγειας, οσο ελαφριας μορφης και αν ειναι, ειναι σημαντικες οσο αυτες της σωματικης.

maddoctor
07-04-08, 18:35
Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο. Από τα λεγομενά σου, και χωρίς αυτό να είναι απόλυτο, δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο καρδιολογικό πρόβλημα. Βέβαια ένα τέστο κοπώσεως θα εξαφάνιζε και την παραμικρή υποψία. Εφόσον λες ότι είσαι αγχώδης άνθρωπος, δεν είναι απίθανο να φταίει κάτι τέτοιο.

blackpitgr
07-04-08, 18:42
σας ευχαριστω παρα πολυ κ τους 2,

ειστε Super,

ακομπλεξάριστοι γιατροι της νεας γενιας.

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ, πραγματικα!!!!

Xardas
30-04-08, 01:16
Γειά σας :bhi: Είμαι 16 χρονών και αντιμετωπίζω τα τελευταία 2-3 χρόνια ένα παρόμοιο, αν όχι το ίδιο πρόβλημα.

Πολλές φορές καθημερινώς (συνήθως το βραδυ), και σχεδόν πάντα οταν ξαπλώνω στο κρεβάτι νιώθω επίσης μερικούς πόνους κ μουδιάσματα στην περιοχή της καρδιάς (στο στηθος, στην πλάτη και στο αριστερό μου χέρι). Παρόλα αυτα δεν έχω δυσπνοια οπως ο blackpitgr. Οι πόνοι διαρκούν αρκετά και εκτός απο ενοχλητικοί είναι ιδιαίτερα ανησυχητικοί. Έχω πάει σε παθολόγο, και μετά σε καρδιολόγο και μου είπαν οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω ακόμα τι προκαλέι τους πόνους.

Δυστυχώς είμαι αρκετά αγχώδης άνθρωπος (πίεση απο το σχολειο, ξενες γλωσσες κτλ) αλλά πιστεύω πως είμαι "μικρός" ακόμα :p για να έχω τέτοια προβλήματα

Τι να κάνω? Μήπως φταίει και στην δικη μου περίπτωση το αγχος? (και εγω οταν γυμναζομαι αντι να πονάω περισσότερο όπως "είναι" το φυσιολογικό αν πονάει η καρδιά κάποιου απ'όσο ξέρω, δεν νιώθω κανένα πόνο)

Rafail K.
25-01-13, 14:52
Γεια σας :bhi: ειμαι 15 ετων και θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση και βοηθηστε με αν μπορειτε...τωρα τελευταια εχω κατι πονους απο την μερια της καρδιας οι οποιοι δεν διαρκουν πανω απο 3 δευτερολεπτα,και ενα μουδιασμα στην πλατη μου...τι ειναι αυτο που εχω???ειναι προβλημα στην καρδια??? Σας παρακαλω βοηθηστε με :bigpray: εχω τρομαξει πολυ τον τελευταιο καιρο!!!!

jojefb
25-01-13, 15:18
Γεια σας :bhi: ειμαι 15 ετων και θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση και βοηθηστε με αν μπορειτε...τωρα τελευταια εχω κατι πονους απο την μερια της καρδιας οι οποιοι δεν διαρκουν πανω απο 3 δευτερολεπτα,και ενα μουδιασμα στην πλατη μου...τι ειναι αυτο που εχω???ειναι προβλημα στην καρδια??? Σας παρακαλω βοηθηστε με :bigpray: εχω τρομαξει πολυ τον τελευταιο καιρο!!!!

το έχεις πει στους γονείς σου?
μην κάθεσαι και γράφεις εδώ ότι απάντηση και να πάρεις δεν έχει σημασία
πες το στους γονείς σου τώρα και να πάτε σε έναν γιατρό

Rafail K.
25-01-13, 15:48
Ευχαριστω πολυ jojefb θα το κανω αμεσως!!!Υπαρχει περιπτωση να ειναι απο την καρδια??

maddoctor
25-01-13, 16:42
Κανείς δεν μπορεί να σου δώσει αυτη την απάντηση, εφόσον δεν σε έχει εξετάσει. Το καλύτερο είναι να ενημερώσεις τους γονείς σου και αυτοί μέσω του παιδιάτρου σου αρχικώς, να διαποστωθεί εάν υπάρχει πρόβλημα. Στο διαδίκτυο ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα βρεις λύση στο προβλημά σου

Rafail K.
25-01-13, 16:51
Ευχαριστω πολυ και παλι...