PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζωή μετά το θάνατο ή όχι?

Σελίδες : [1] 2

Gotti
16-03-08, 09:23
Αφορμή γι' αυτό το θέμα, στάθηκε μία ερώτηση που έκανα σε ένα quiz! Επειδή όμως απ' ότι καταλαβαίνω, είναι κάτι που μάλλον σηκώνει αρκετή συζήτηση σας ρωτάω: Πιστεύετε ότι μετά το θάνατο η ψυχή πάει κάπου αλλού? Κι αν ναι που? Υπάρχει κόλαση και παράδεισος? Πείτε μου τη γνώμη σας!
Προσωπικά έχω βέβαια πολλά ερωτηματικά πάνω στο θέμα αυτό, αλλά πιστεύω ότι υπάρχει ζωή μετά το θάνατο. Εκείνο που έχω καταλάβει είναι (απ' όσο έχω διαβάσει σχετικά), είναι το φως που βλέπει κάποιος να τον οδηγεί, μόλις πεθάνει. Που όμως καταλήγει αυτό το φως? Γιατί υπάρχουν μαρτυρίες ανθρώπων που επανήλθαν στη ζωή, που λένε ότι άκουγαν μια γλυκιά μουσική? Εσείς τι γνωρίζετε σχετικά?
Δείτε κι αυτό:http://www.alito.gr/modules.php?name=News&file=print&sid=68

Archangel
16-03-08, 11:34
Καλημέρα,
Gotti αυτό που θυμάμαι για την μετ αθάνατο ζωή προέρχεται αν θυμάμαι καλά από γραπτά του πλάτωνα,τα οποία είχα διαβάσει πριν 3 χρόνια,γράφει πως μετά το θάνατο η ψυχές των ανθρώπων συγκεντρώνονται σε ένα μέρος και εκεί γίνεται..κάτι σαν διαχωρισμός ανάλογα με τις πράξεις που έκαναν εν ζωή..Αυτοί που διέπραξαν εγκλήματα,ανθρωποκτονίες..τους έριχναν πάνω σε κάκτους και τους μαστίγωναν κάποιοι..σαν εκτελεστές (δεν θυμάμαι καλά),τα μαστίγια των οποίων είχαν αγκάθια..Κάτι έγραφε για μια μαύρη τρύπα που τους έριχναν μέσα και μετά τους βασάνιζαν με τον τρόπο που είπα πιο πάνω για 1000 χρόνια...Όσο αφορά για αυτούς που έκαναν καλές πράξεις..έπιναν από ένα ποτάμι και στη συνέχεια ξέχναγαν τα πάντα...

Μέχρι εκεί θυμάμαι,αλλά όποιος γνωρίζει καλύτερα ας με διορθώσει γιατί δεν τα θυμάμαι και πολύ καλά..!!!

Gotti
16-03-08, 13:13
Δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό του Πλάτωνα να σου πω και την αμαρτία μου, αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι αναλόγως με το τι άνθρωπος ήσουν, ενόσω ζούσες,εκεί πάει και η ψυχή σου μετά το θάνατο. Όμως αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με το ότι η ψυχή επανέρχεται ξανά και ξανά μέχρι να τελειοποιηθεί?
Τι ισχύει τελικά?

agrypas
16-03-08, 14:50
Δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό του Πλάτωνα να σου πω και την αμαρτία μου, αλλά κάπου είχα διαβάσει ότι αναλόγως με το τι άνθρωπος ήσουν, ενόσω ζούσες,εκεί πάει και η ψυχή σου μετά το θάνατο. Όμως αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με το ότι η ψυχή επανέρχεται ξανά και ξανά μέχρι να τελειοποιηθεί?
Τι ισχύει τελικά?

Gotti, πιστεύεις ότι θα πάρεις τεκμηριωμένη απάντηση; Άνοιξες ένα θέμα που είναι καθαρά υποκειμενικό και κανείς δεν θα μπορέσει να απαντήσει, παρά να πει απλά την άποψη του.

Προσωπικά λοιπόν, δεν πιστεύω στη μετά θάνατο ζωή. Για μένα (όσο κυνικό και... ορθολογιστικό κι αν ακούγεται αυτό σε κάποιους) η ζωή υπάρχει μέσα στο σώμα μας μέσω των συνάψεων του εγκεφάλου μας ο οποίος με την σειρά του ζει και τρέφεται από το υπόλοιπο σώμα (αίμα, οξυγόνο, ...). Μόλις πάψει να λειτουργεί ο... φορέας της ζωής (το σώμα μας), το "φως" σβήνει. Τελεία!

Και κατά την διαδικασία αυτή, το τι παιχνίδια κάνει ο εγκέφαλος ώστε να βλέπουμε φώτα και να ακούμε μουσική, λίγο πριν το τέλος (που μπορεί να κρατάει μερικά δευτερόλεπτα κι εμείς να νομίζουμε ότι κρατάει ώρες), αυτό είναι κάτι που ακόμα δεν το γνωρίζουμε. Λογικό πάντως μου φαίνεται, αυτό φαινόμενο να είναι το ίδιο (περίπου) για όλους, αφού κοινές είναι και οι διαδικασίες (του θανάτου) για όλους εκείνη τη στιγμή. Δηλ. πεθαίνει ο εγκέφαλος και δημιουργεί τις ίδιες παραισθήσεις. Σαν να βλέπουμε το ίδιο όνειρο. Γιατί ποιος μπορεί να μου αποδείξει ότι όλα αυτά δεν είναι ένα όνειρο ή παραίσθηση. Και αν είναι μάλιστα και τόσο έντονο (λογικό λόγω καταστάσεων) φυσικό είναι να νομίζουν αυτοί που το είδαν, ότι το έζησαν κιόλας. Είναι κάτι που μας έχει συμβεί λίγο-πολύ σε όλους κάποια στιγμή της ζωής μας με έναν εφιάλτη για π.χ. Μέχρι να το καταλάβουμε (κι αν) ότι ήταν όνειρο, είμαστε ακόμα τρομαγμένοι.

Όσο για το θέμα της "ψυχής" που αναφέρεις, είναι ένα άλλο τεράστιο θέμα. Τι είναι ψυχή;

Τέλος πάντων. Κι εγώ την γνώμη μου λέω. Δεν μπορώ να αποδείξω τίποτα.

Gotti
16-03-08, 15:15
Gotti, πιστεύεις ότι θα πάρεις τεκμηριωμένη απάντηση; Άνοιξες ένα θέμα που είναι καθαρά υποκειμενικό και κανείς δεν θα μπορέσει να απαντήσει, παρά να πει απλά την άποψη του..
Φυσικά και γνωρίζω τι θέμα έχω βάλει. Τις σκέψεις του καθενός θέλω να μάθω. Ίσως κάποιος να γνωρίζει περισσότερα και να είναι σε θέση να δώσει κάποιες απαντήσεις.

Δηλ. πεθαίνει ο εγκέφαλος και δημιουργεί τις ίδιες παραισθήσεις. Σαν να βλέπουμε το ίδιο όνειρο. Γιατί ποιος μπορεί να μου αποδείξει ότι όλα αυτά δεν είναι ένα όνειρο ή παραίσθηση. Και αν είναι μάλιστα και τόσο έντονο (λογικό λόγω καταστάσεων) φυσικό είναι να νομίζουν αυτοί που το είδαν, ότι το έζησαν κιόλας. Είναι κάτι που μας έχει συμβεί λίγο-πολύ σε όλους κάποια στιγμή της ζωής μας με έναν εφιάλτη για π.χ. Μέχρι να το καταλάβουμε (κι αν) ότι ήταν όνειρο, είμαστε ακόμα τρομαγμένοι.
.
Από κάποιο γεγονός στο οποίο έτυχε να είμαι παρούσα γνωρίζω ότι δεν είναι όνειρο, ούτε εφιάλτης. Αν νεκρώνει το σώμα και ο εγκέφαλος δεν είναι, πιστεύω, λογικό να βλέπει κάποιος και να ακούει διάφορα. Είναι αντιφατικό. Κανονικά σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, θα έπρεπε μόλις κλείνει ο εγκέφαλος να μην υπάρχει καμία λήψη ήχου και εικόνας (για να το πω κυνικά ή και απλά αν θες). Όταν κάτι βγαίνει από την πρίζα παύει να λειτουργεί,έτσι δεν είναι? Τι όνειρο να βλέπει και τι ήχους να ακούει?

kelly
17-03-08, 04:45
Τίποτα δεν χάνεται...το έχει απαντήσει πολύ καλά χιλιάδες χρόνια πριν ο φιλόσοφος «Τα πάντα ρει»
Ηράκλειτος

agrypas
17-03-08, 09:37
Από κάποιο γεγονός στο οποίο έτυχε να είμαι παρούσα γνωρίζω ότι δεν είναι όνειρο, ούτε εφιάλτης. Αν νεκρώνει το σώμα και ο εγκέφαλος δεν είναι, πιστεύω, λογικό να βλέπει κάποιος και να ακούει διάφορα. Είναι αντιφατικό. Κανονικά σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, θα έπρεπε μόλις κλείνει ο εγκέφαλος να μην υπάρχει καμία λήψη ήχου και εικόνας (για να το πω κυνικά ή και απλά αν θες). Όταν κάτι βγαίνει από την πρίζα παύει να λειτουργεί,έτσι δεν είναι? Τι όνειρο να βλέπει και τι ήχους να ακούει?

Αυτά που βλέπει κάποιος και σου είπε ότι τα είδε μπορεί να τα είδε πριν "βγει" απ' τη πρίζα, ή μάλλον (ορθότερη απάντηση) το "ρεύμα" που περνάει από τα εγκεφαλικά κύτταρα δεν σταματάει με ένα κλικ. Συνεχίζει για κάποιο διάστημα και μετά τον θάνατο του υπόλοιπου σώματος. Κι αυτό γιατί πρόκειται για χημικές διαδικασίες που συνεχίζονται για λίγο ακόμα. Δεν είναι από πυρίτιο!!!

Αν μετά (σε μερικά λεπτά δηλ. πριν γίνει μόνιμη και σοβαρή ζημιά) επανέλθει ο παλμός και αιματωθεί ξανά ο εγκέφαλος (άρα οξυγόνο), επανέρχεται ο ασθενής και θυμάται το όνειρό του (γιατί έχει καταγραφεί), που ως μια έντονη διαδικασία που ήταν, νομίζει (λογικό) πως "έζησε" κάτι άλλο.

Τίποτα δεν χάνεται...το έχει απαντήσει πολύ καλά χιλιάδες χρόνια πριν ο φιλόσοφος «Τα πάντα ρει»
Ηράκλειτος

Δηλ. τα πάντα μετασχηματίζονται. ΣΩΣΤΟΤΑΤΟ! Μιλούσε για ΥΛΗ όμως.

kelly
17-03-08, 14:02

και ενέργεια

Gotti
17-03-08, 15:58
Αυτά που βλέπει κάποιος και σου είπε ότι τα είδε μπορεί να τα είδε πριν "βγει" απ' τη πρίζα, ή μάλλον (ορθότερη απάντηση) το "ρεύμα" που περνάει από τα εγκεφαλικά κύτταρα δεν σταματάει με ένα κλικ.
Και καλά είναι απαραίτητο να βλέπει φως και να ακούει μουσική? Και να σε πληροφορήσω ότι αυτός που τα είδε και τα άκουσε δεν ήταν κάποιος που δεν γνώριζε από ανθρώπινο οργανισμό και τις λειτουργίες του. Ως γιατρός με άριστες γνώσεις περί των λειτουργιών του ανθρωπίνου σώματος, ήταν σε θέση να καταλάβει το πραγματικό και το "ονειρικό".

agrypas
18-03-08, 12:57
Να στο θέσω αλλιώς: Αν ποτέ πάθω κάτι παρόμοιο, είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα νοιώσω κι εγώ το ίδιο, και θα τα πιστέψω όλα αυτά. Είναι τόσο έντονα όλα αυτά που το μυαλό παίζει διάφορα παιχνίδια. Δεν ξέρω αν μετά από τέτοια ΤΡΟΜΑΡΑ μπορεί κανείς να διατηρήσει την λογική του και την ψυχραιμία του, τουλάχιστον στο θέμα αυτό.

Τώρα όμως, με τρίτη ματιά, κρατάω τις αποστάσεις μου.

2012
18-03-08, 13:12
Όπως λέγανε κάποτε και οι παλιοί Τροτσκιστές :
"Το ερώτημα δεν είναι άν υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο, αλλά αν υπάρχει ζωή τώρα" ... :beer:

Gotti
18-03-08, 16:09
Μη μου αλλάζετε το θέμα βρε παιδιά! Είμαι σαφέστατη νομίζω. Ρώτησα αν υπάρχει ζωή μετά το θάνατο! Οι παλιοί Τροτσκιστές είναι φυσικό να έθεταν το παραπάνω ερώτημα. Ζωή ήταν αυτή που ζούσαν?

kazo
18-03-08, 16:20

Κατ' αρχή είσαι σίγουρη πως υπάρχει ψυχή; Κανένας δεν το έχει αποδείξει...

Gotti
18-03-08, 17:00
Καλά εσύ απ' ότι φαίνεται δεν έχεις. Ας μιλήσει τότε κάποιος που έχει .

kazo
18-03-08, 17:06
Καλά εσύ απ' ότι φαίνεται δεν έχεις. Ας μιλήσει τότε κάποιος που έχει .

Συμφωνώ μαζί σου. Δεν μπορώ να έχω κάτι το ανύπαρκτο.

Σχετικά με το φως που βλέπει κάποιος, ας θυμίσω τι είπε (απ' ότι λένε τουλάχιστο) ο Γκαίτε πεθαίνοντας. Με τη φράση αυτή, "φως, περισσότερο φως", μάλλον μαύρο σκοτάδι έβλεπε ο άνθρωπος κι ας ήταν και πιστός.
:bflower:

kelly
18-03-08, 18:05
υπάρχουν πάρα πολλές ενδείξεις οτι υπάρχει ψυχή,το να αποδείξεις οτι υπάρχει ψυχή αποδεικνύεις οτι υπάρχει μετα θάνατον ζωή και φυσικά Θεός!

kazo
18-03-08, 18:10
υπάρχουν πάρα πολλές ενδείξεις οτι υπάρχει ψυχή,το να αποδείξεις οτι υπάρχει ψυχή αποδεικνύεις οτι υπάρχει μετα θάνατον ζωή και φυσικά Θεός!

Ενδιαφέρον ποιες είναι αυτές οι ενδείξεις. Για τις αποδείξεις δεν ρωτάω, μια και (σύμφωνα με τα όσα γράφεις) δεν υπάρχουν.

kelly
18-03-08, 18:16
μπορείς να μου αποδείξεις οτι αγαπάς τους γονείς σου?

kazo
18-03-08, 18:22
μπορείς να μου αποδείξεις οτι αγαπάς τους γονείς σου?

Ευχαριστώ για την ερώτηση και την ευκαιρία που μου δίνεις να σου απαντήσω ανάλογα. Δεν μπορώ μια και έχουν πεθάνει. Δεν μπορείς να αγαπάς κάτι το οποίο δεν υπάρχει. Μπορείς όμως να το θυμάσαι με θετικά ή αρνητικά αισθήματα. Αλλά και να μην είχαν πεθάνει και πάλι δεν θα μπορούσα, μια και η αγάπη είναι συναίσθημα, ή αλλιώς ειπωμένο αποτέλεσμα χημικής αντίδρασης.

kelly
18-03-08, 18:31
λυπάμαι πολύ...αυτό ακριβώς ήθελα να πω με την ερωτηση μου οτι κάποια πράγματα δεν αποδεικνύονται ακριβώς...

υπάρχει βέβαια και η περίπτωση αυτών που λένε οτι το απόδειξαν,ρίξε μια ματια σε αυτο το ενδιαφέρον βιβλίο http://www.victorzammit.com/book/

Gotti
18-03-08, 19:46
Για κοιτάξτε κι αυτό:
Ένα από τα πιο σημαντικά βιβλία που γράφτηκαν για το φαινόμενο του θανάτου είναι της Migene Gonzalez - Wippler από το Πουέρτο Ρίκο, με πτυχία ανθρωπολογίας και ψυχολογίας - «Τι συμβαίνει μετά το θάνατο» εκδόσεις Αλκυών. Η συγγραφέας προσπαθεί να ερμηνεύσει μέσα από επιστημονικά δεδομένα το άλυτο αυτό φαινόμενο, παραθέτοντας συνάμα και πολλές αναφορές ανθρώπων που «βίωσαν» κάποιες σχετικές εμπειρίες.
Στη σελίδα 26 γράφει με παραστατικό τρόπο: «...αφού πεθάνουμε, το φυσικό σώμα αποσυντίθεται στα βασικά του στοιχεία, τα οποία κατόπιν ανακυκλώνονται από τη φύση για να δημιουργηθούν άλλες μορφές ζωής (...) ενώ ο κόσμος της ύλης χάνεται αφού πεθάνουμε, ο κόσμος της νόησης -η αληθινή ουσία μας, το μέρος στο οποίο πηγαίνουμε κάθε βράδυ- είναι ο τελικός χώρος ανάπαυσης, όπου η συνειδητότητά μας συνεχίζει να υπάρχει μετά το τέλος της φυσικής ζωής». Στη συνέχεια η συγγραφέας συμπεραίνει με πειστική βεβαιότητα: «Με βάση αυτά που μας λέει η επιστήμη, μπορούμε να δεχτούμε πως η προσωπικότητά μας επιβιώνει από το τραύμα του θανάτου και συνεχίζει να ζει σε έναν άλλο κόσμο ή ένα άλλο πνευματικό ή αστρικό επίπεδο».Η ανθρώπινη ψυχή
Το μέγα ερώτημα παραμένει: Τι συμβαίνει μετά το τέλος της ανθρώπινης ζωής; Μερικοί ψυχολόγοι υποστηρίζουν ότι η επιστήμη σε 20 περίπου χρόνια θα μπορεί να δώσει επιστημονικές εξηγήσεις. Από την άλλη, το θέμα ανάγεται στη σφαίρα της φιλοσοφίας, της θρησκείας, της μεταφυσικής και του μυστικισμού. Ως εκ τούτου δεν είναι καθόλου εύκολη μια ενιαία απάντηση. Μας λένε ότι η ανθρώπινη ψυχή είναι μια μορφή ενέργειας. Σύμφωνα με τους φυσικούς νόμους, κάθε μορφή ενέργειας δεν χάνεται. Απλά μεταβάλλεται σε κάτι διαφορετικό, όπως για παράδειγμα γίνεται με το νερό, όταν βράσει εξατμίζεται με τη μορφή υδρατμών, αλλά δεν χάνεται. Ίσως εδώ απορρέει το γεγονός της αιώνιας ψυχής. Ένα γεγονός που τεκμηριώνει, θα λέγαμε, την αφθαρσία του πνεύματος. Γι’ αυτό είχε δίκαιο ο Αριστοτέλης που έλεγε ότι «η γένεση κάποιου πράγματος είναι πάντα φθορά άλλου και η φθορά κάποιου είναι η γένεση άλλου».
Ο Nils Jacobson, στο βιβλίο του «Ζωή χωρίς θάνατο;» στη σελίδα 99 γράφει χαρακτηριστικά: «Ο κόσμος που υποδέχεται το ανθρώπινο ον μετά το θάνατο είναι επομένως, σύμφωνα με τη γλώσσα του Μαρτίνου, ο πνευματικός κόσμος και η κατάσταση κατά το χρόνο που ακολουθεί αμέσως μετά το θάνατο του σώματος ονομάζεται η πρώτη σφαίρα. Ο υλικός είναι ένας κόσμος χρόνου και χώρου, αλλά ο πνευματικός είναι ένας κόσμος χρόνου και κατάστασης».
Ο συγγραφέας ασφαλώς διαχωρίζει την ύλη από το πνεύμα. Στη σελίδα 100 δίνει ανάγλυφα αυτή τη μεταφυσική πραγματικότητα: «Μετά το θάνατο, η ύπαρξη δεν μπορεί να κάνει επαφή με την πραγματική ύλη. Αντίθετα, νιώθει λεπτομέρειες σε κάτι που θα μπορούσε να ονομαστεί το δικό της σύμπαν διανοητικής ζωής. Δηλαδή, όλα τα πράγματα για τα οποία η ύπαρξη έχει γνώση και εμπειρία, όλες οι ιδέες και αναμνήσεις που είναι αποτυπωμένες στη συναίσθησή του». Πριν από 18 αιώνες, ο Μάρκος Αυρήλιος έγραφε τούτα τα στοχαστικά λόγια για την ύπαρξή μας μέσα στο σύμπαν: «Σκέψου την ουσία του σύμπαντος, της οποίας είσαι ελάχιστο μέρος και την αιωνιότητα, από την οποία σύντομο και βραχύτατο διάστημα έχει δοθεί σε εσένα...»
Δεν το έγραψα εγώ φυσικά αλλά ας μη βιαστούν μερικοί να το καταδικάσουν. Ας κάνουν μια προσπάθεια να το κατανοήσουν.

kazo
18-03-08, 19:59
Δεν το έγραψα εγώ φυσικά αλλά ας μη βιαστούν μερικοί να το καταδικάσουν. Ας κάνουν μια προσπάθεια να το κατανοήσουν.Υπάρχουν πολλές θεωρίες. Μεταξύ αυτών είναι και η θεωρία που θέλει τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα (φωνή, σκέψη...) να παραμένουν στο χώρο. Δεν υπάρχει τίποτα το μεταφυσικό στη θεωρία της μετατροπής και του άφθαρτου της ύλης. Στη συνέχεια η συγγραφέας συμπεραίνει με πειστική βεβαιότητα: «Με βάση αυτά που μας λέει η επιστήμη, μπορούμε να δεχτούμε πως η προσωπικότητά μας επιβιώνει από το τραύμα του θανάτου και συνεχίζει να ζει σε έναν άλλο κόσμο ή ένα άλλο πνευματικό ή αστρικό επίπεδο».Φυσικά η πειστική βεβαιότητα δεν είναι απόδειξη. Εδώ ελπίζω να μη διαφωνούμε.

kazo
18-03-08, 20:10
λυπάμαι πολύ...αυτό ακριβώς ήθελα να πω με την ερωτηση μου οτι κάποια πράγματα δεν αποδεικνύονται ακριβώς...

Μη λυπάσαι καθόλου.Όλες οι μηχανές και οι οργανισμοί έχουν ημερομηνία λήξης. Το βασικό, ουσιαστικό, σημαντικό και όλα τα θετικά με την ίδια κατάληξη, είναι να ζήσεις καλά τη ζωή σου. Καλά και αποδοτικά.

Gotti
18-03-08, 20:19
Μη λυπάσαι καθόλου.Όλες οι μηχανές και οι οργανισμοί έχουν ημερομηνία λήξης. Το βασικό, ουσιαστικό, σημαντικό και όλα τα θετικά με την ίδια κατάληξη, είναι να ζήσεις καλά τη ζωή σου. Καλά και αποδοτικά.
Απλά κυνικός. Αν βάζεις τους γονείς στην ίδια κατηγορία με τις μηχανές, τώρα καταλαβαίνω γιατί μιλάς για ανυπαρξία ψυχής. Ειδικά αυτό το "καλά και αποδοτικά" με τσάκισε! (ειρωνικό ήταν αυτό - μην το πάρεις και πάνω σου)

kazo
18-03-08, 20:25
Κυνικός = αδιάντροπα ειλικρινής. Αυτός που δεν ωραιοποιεί τις καταστάσεις.
Δίκιο έχεις. Και τον εαυτό μου βάζω στην ίδια κατηγορία.

Ειδικά αυτό το "καλά και αποδοτικά" με τσάκισε! (ειρωνικό ήταν αυτό - μην το πάρεις και πάνω σου)
Μήπως η ειρωνεία κρύβει την απέραντη συμπάθειά σου προς ένα κυνικό;;;
:bflower::bflower:

Μα και οι άνθρωποι μηχανές είναι. Από κρέας βέβαια, αλλά μηχανές. Η στατιστική μιλά για μέσο όρο ζωής και οι κατασκευαστές μηχανημάτων και τροφίμων αναφέρουν ημερομηνία λήξης.

Gotti
18-03-08, 20:30
Τότε τι παριστάνεις σ' αυτή τη ζωή?
Θα πρέπει να είναι πολύ άχαρη η ζωή σου. Ειλικρινά σε λυπάμαι. Σε λαδώνουν τουλάχιστον καλά? Να έχεις και κάτι να περιμένεις.

nanami
18-03-08, 20:30
...Το βασικό, ουσιαστικό, σημαντικό και όλα τα θετικά με την ίδια κατάληξη, είναι να ζήσεις καλά τη ζωή σου. Καλά και αποδοτικά.

Πράγμα το οποίο σημαίνει ... ;
Υ.Γ.: Παρεπιμπτόντως, πολύ εν - δια - φέρον (αυτό που εντός του τον θεό φέρει, δηλαδή) θέμα ...:bigwing:

Gotti
18-03-08, 20:34

Μήπως η ειρωνεία κρύβει την απέραντη συμπάθειά σου προς ένα κυνικό;;;
Θεέ μου φύλαγε!

kelly
18-03-08, 20:38
εάν θες αποδείξεις πρέπει να διαβάσεις το παραπάνω βιβλίο kazo

byronstelios
18-03-08, 20:45
Αν όντως κάποιος θέλει να ερευνήσει το θέμα διεξοδικά θα πρέπει να διαβάσει αρχαίους φιλόσοφους.
Στο ΦΑΙΔΩΝ ή "Περί ψυχής" του Πλάτωνα περιγράφεται ο τελευταίος διάλογος του Σωκράτη με τους μαθητές του.Ο Σωκράτης έχει τεκμηριομένη άποψη περί αθανασίας της ψυχής.
Ο Σιμμίας και ο Κέβης, (φιλόσοφοι από την Θήβα) πείθονται μέσα από παραβολές του Σωκράτη για την αθανασία της ψυχής.
Gotti ρίξ'του μια ματιά.

kazo
18-03-08, 20:53
Τότε τι παριστάνεις σ' αυτή τη ζωή?
Θα πρέπει να είναι πολύ άχαρη η ζωή σου. Ειλικρινά σε λυπάμαι. Σε λαδώνουν τουλάχιστον καλά? Να έχεις και κάτι να περιμένεις.

Κάνεις λάθος. Κάθε άλλο παρά άχαρη δεν είναι. Μια από τις χαρές μου είναι και η συζήτηση μαζί σου. Ειλικρινά.
:bflower::bflower::bflower:
-------------------------
εάν θες αποδείξεις πρέπει να διαβάσεις το παραπάνω βιβλίο kazo

Θα το κάνω, αν και πιστεύω ότι θα βρω μόνο υποθέσεις ή ενδείξεις.

2012
18-03-08, 20:59
Ρώτησα αν υπάρχει ζωή μετά το θάνατο! Οι παλιοί Τροτσκιστές είναι φυσικό να έθεταν το παραπάνω ερώτημα. Ζωή ήταν αυτή που ζούσαν?
Οι παλιοί Τροτσκιστές έλεγαν επίσης ό,τι "όσο χειρότερα, τόσο καλύτερα", περιμένοντας βέβαια ότι κάποτε ο κόσμος θα αγανακτούσε ακριβώς από τα χειρότερα και θα αντιδρούσε επιτέλους, πράγμα, που δυστυχώς αποδείχθηκε φενάκη. Η σημερινή ζωή είναι μάλλον χειρότερη από αυτήν που ζούσαν οι Τροτσκιστές φίλοι μου και γι αυτό ίσως και οι ερωτήσεις στα fora του είδους : "Ζωή μετά τον θάνατο ή όχι".

:--) Αστειεύομαι βέβαια :--). Σε σχέση με την ουσία της ερώτησής, ίσως θα ήταν καλό να αντικαταστήσει κανείς την λέξη "ζωή" με την λέξη "συνείδηση", αφού είναι φανερό ότι υπάρχουν τύποι ζωής, που πολύ πιθανό δεν αντιλαμβανόμαστε, ενεργειακές καταστάσεις, "ορατών τε και αοράτων πεδίων", που οι μάλλον ατελείς αισθήσεις μας, τα επίσης ατελή μας μηχανήματα και τα ελλιπή μας δεδομένα αδυνατούν να συλλάβουν.

Προσωπικά έχω την εντύπωση, (την εν-τύπωση, όχι την πίστη, άποψη, δόγμα), ότι Ζωή - Συνείδηση υπάρχει και πρίν την γέννηση και μετά τον θάνατο και ότι ο κάθε κόκκος άμμου, το κάθε άτομο ή άστρο και το λεγόμενο κβαντικό κενό ακόμη, είναι απολύτως γεμάτα από αυτή.

Άλλοι το λέν αυτό Θεό, άλλοι Ζωή, άλλοι Αλήθεια, άλλοι Συνείδηση, άλλοι Φώς, άλλοι Παγκόσμια Ψυχή και πάει λέγοντας. Το ίδιο δεν έχει λέξεις και οπωσδήποτε ούτε την έννοια του "χρόνου".

VagelisKs
18-03-08, 21:04
νομιζω οτι ηρθε και η στιγμη να απαντησω και εγω...δεν εχω διαβαση πολλα βιβλια...δεν ακουσει πολλεσ αποψεις εκτοσ απο τις δικες σας...αλλα εχω μια πολυ καλη αποψη...

οχι δεν υπαρχει μετα το θανατο ζωη...
τελος...
καποια θεματα καλυτερα να μην τα πολυ ψαχνουμε...δεν βγαζουν ακρη..δεν μπορει να αποδειχθει.....

kazo
18-03-08, 21:09
Σε σχέση με την ουσία της ερώτησής, ίσως θα ήταν καλό να αντικαταστήσει κανείς την λέξη "ζωή" με την λέξη "συνείδηση", αφού είναι φανερό ότι υπάρχουν τύποι ζωής, που πολύ πιθανό δεν αντιλαμβανόμαστε, ενεργειακές καταστάσεις, "ορατών τε και αοράτων πεδίων", που οι μάλλον ατελείς αισθήσεις μας, τα επίσης ατελή μας μηχανήματα και τα ελλιπή μας δεδομένα αδυνατούν να συλλάβουν.

Προσωπικά έχω την εντύπωση, (την εν-τύπωση, όχι την πίστη, άποψη, δόγμα), ότι Ζωή - Συνείδηση υπάρχει και πρίν την γέννηση και μετά τον θάνατο και ότι ο κάθε κόκκος άμμου, το κάθε άτομο ή άστρο και το λεγόμενο κβαντικό κενό ακόμη, είναι απολύτως γεμάτα από αυτή.

Άλλοι το λέν αυτό Θεό, άλλοι Ζωή, άλλοι Αλήθεια, άλλοι Συνείδηση, άλλοι Φώς, άλλοι Παγκόσμια Ψυχή και πάει λέγοντας. Το ίδιο δεν έχει λέξεις και οπωσδήποτε ούτε την έννοια του "χρόνου".

Εξαιρετικά ενδιαφέρον.
Μήπως θα μπορούσες να δώσεις τον ορισμό της "συνείδησης";

nanami
18-03-08, 21:16

Το "καλά" μπορώ να το εν -νοήσω (σημαίνει "ωραία" για σένα βέβαια), το "απο-δοτικά" με μπερδεύει λίγο, για διεκρίνησέ το... Τι "απο-δίδεις" και σε ποιον το απο-δίδεις;
Υπεκφεύγεις, κυνικέ, ή δε συμπαθείς ... τα γατιά;;:biglol::biglol:

kazo
18-03-08, 21:23
Το "καλά" μπορώ να το εν -νοήσω (σημαίνει "ωραία" για σένα βέβαια), το "απο-δοτικά" με μπερδεύει λίγο, για διεκρίνησέ το... Τι "απο-δίδεις" και σε ποιον το απο-δίδεις;
Υπεκφεύγεις, κυνικέ, ή δε συμπαθείς ... τα γατιά;;:biglol::biglol:

Θα το καταλάβεις αν σου πω ότι είμαστε συνάδελφοι;
------------------------
Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ τα σκυλιά. Τα γατιά είναι άγρια και υποχθόνια. Σαν τις γυναίκες.

Gotti
18-03-08, 21:39
Οι παλιοί Τροτσκιστές έλεγαν επίσης ό,τι "όσο χειρότερα, τόσο καλύτερα", περιμένοντας βέβαια ότι κάποτε ο κόσμος θα αγανακτούσε ακριβώς από τα χειρότερα και θα αντιδρούσε επιτέλους, πράγμα, που δυστυχώς αποδείχθηκε φενάκη. Η σημερινή ζωή είναι μάλλον χειρότερη από αυτήν που ζούσαν οι Τροτσκιστές φίλοι μου και γι αυτό ίσως και οι ερωτήσεις στα fora του είδους : "Ζωή μετά τον θάνατο ή όχι".
Όχι άλλη αναφορά στους Τροτσκιστές! Έλεος! Φτάνει πια! Και έτσι όπως τα λες είναι σαν να πρόκειται για ΤΙΣ σοφίες!
Άλλαξε τροπάρι σε παρακαλώ και πες αυτό που θες χωρίς να αναμασάς αυτές τις κενές φράσεις, καταντάει κουραστικό.
Αν η ζωή η δική σου είναι χειρότερη από αυτήν που ζούσαν οι Τροτσκιστές είναι καθαρά δικό σου θέμα. Μην το γενικεύεις.

nanami
18-03-08, 21:47
Πόσο συν-α-δελφοι, φίλτατε; (Εγώ προσωπικά το "συν" το έχω διαγράψει εδώ και πολύ καιρό, ούτε το συνάντησα πουθενά στον ...συγκεκριμένο επαγγελματικό χώρο, άρα θα είμασταν "αδελφοί" , μα θα διαφωνούσες ως ...ά-θεος, εξάλλου κι αυτό το έκοψα, επειδή το βρήκα μάλλον "στερητικό" αντί "αθροιστικό", ας μιλήσουμε, λοιπόν, ως "σκέτοι" δελφοί...)
Κι εγώ τ' αγαπώ τα ... σκυλιά, μα τον Κύνα, αλλά και τα γατιά (ως θηλυκής φύσεως) έχουν τη ...χάρη τους ... Είναι ... εφτά-ψυχα!
Απάντησε στο ερώτημα μου, σε παρακαλώ, για να μπορέσω να καταλάβω το όλο σκεπτικό σου σε σχέση με το θέμα αυτού του "τόπου"... για να συνεχιστεί κι ο διάλογος...

vasilisv
18-03-08, 21:51
Φαντάζομαι το αν πιστεύει κάποιος στη μετά θάνατο ζωή έχει μεγάλη σχέση με το αν πιστεύει σε θεό η όχι.
Προσωπικά περνάω μια κατάσταση αθεϊσμού οπότε θα σου πω ότι δεν με πολυενδιαφερει αν υπάρχει η όχι ζωή μετά τον θάνατο αφού ,το πιο πιθανό,εγω δεν θα το πάρω χαμπάρι.Τώρα αυτά τα παιδικά παραμύθια για κόλαση που σε βασανίζουν και σε πετάνε πάνω σε κάκτους η σε σιγοψήνουν μέχρι να ροδίσεις δεν με αγγίζουν.
Οσο αναφορά το φως και τη μουσική εγώ θα ήθελα λίγο πριν τα τινάξω να δω πολλές όμορφες γυναίκες και να ακούσω Floyd .

Τέλος μιας που δεν μπορώ να σου απαντήσω επίτρεψε μου να κάνω μια ευχή.
Μακάρι να υπάρχει παράδεισος γι αυτούς που το αξίζουν .

kazo
18-03-08, 21:53
Θα σου απαντήσω αν γίνεις πιο συγκεκριμένη και συμφωνήσεις να γράφεις με τον τετριμμένο τρόπο. Τουτέστιν χωρίς την περιττή χρήση συμβόλων. Είμαι σίγουρος ότι τα όσα γράφεις θα τραβούν την προσοχή και χωρίς τις παύλες. Γίνεται;:bigwing:

nanami
18-03-08, 22:48
Ωραία! Επειδή το θέμα άπτεται της λεγόμενης ηθικής φιλοσοφίας, όταν παραδέχεσαι ότι δεν υπάρχει "ζωή" μετά θάνατον, αυτό σημαίνει ότι αρνείσαι και την έννοια της "ψυχής" ατομικής ή παγκόσμιας ως άθεος (το ΄χεις δηλώσει σε άλλο τόπικ) και όχι αγνωστικιστής (;)άρα και της αθανασίας της (;). Συνεπώς, όταν λες "ζω αποδοτικά" και, λαμβάνοντας υπόψη την όλη "υλιστική" και "μηχανιστική" σου αντίληψη περί ανθρώπινης ζωής, στο μόνο που πάει το μυαλό μου ότι "αποδίδεις" στον πλανήτη Γη είναι απλώς ... κόπρανα εν ζωή και μετά θάνατον τροφή για τα σκουλήκια (Συγγνώμη, αν σε προσβάλλουν τα λεγόμενά μου, και οι (Νεο)πλατωνικοί γίνονται εξόχως κυνικοί, όταν το απαιτούν οι περιστάσεις και δυσάρεστα ... ειλικρινείς, μέχρι αηδίας θα έλεγα
Τα κεφαλάκια ερωτούν ... δεν είναι προς ... αποκεφαλισμό :biglol::biglol:

kazo
18-03-08, 23:34
Κάθε άλλο παρά προσβολή νοιώθω από τα λεγόμενά σου. Αντίθετα θα έλεγα ότι μου αρέσει να "συνομιλώ" με άτομα που καταλαβαίνουν και δέχονται την καυστική "πλάκα" (όπως εσύ απ' ότι έδειξε η αντίδρασή σου στη "στριμμένη" παρατήρησή μου). Θα έλεγα πως η "απόδοσή" μου σχετίζεται με το νόημα της υπογραφής σου (αν και έχω τσακωθεί με τη γλώσσα αυτή). Μεταδίδω αυτό που δεν πρέπει να χάνεται. Προσφέρω αυτά που μου πρόσφεραν. Νομίζω ότι αυτό είναι υποχρέωση του καθενός.

mpagasas
19-03-08, 00:25
τι λέτε σε παιδιά.;;; ο γκαίτε την ώρα που πέθαινε...... απλά πέθαινε! Τον ζώσανε τα φίδια! Σκοτείνιασε ο τόπος γύρω του. Τι θέλατε να παραγγείλει κανα καφέ.;;; έτοιμος να δει τα ραδίκια ανάποδα ήτανε. Τη συγχώρεμενη τη μανούλα του έβλεπε . Νομίζατε ότι εκείνη την ώρα ήθελε να φιλοσοφίσει.;;;

kazo
19-03-08, 01:05
τι λέτε σε παιδιά.;;; ο γκαίτε την ώρα που πέθαινε...... απλά πέθαινε! Τον ζώσανε τα φίδια! Σκοτείνιασε ο τόπος γύρω του. Τι θέλατε να παραγγείλει κανα καφέ.;;; έτοιμος να δει τα ραδίκια ανάποδα ήτανε. Τη συγχώρεμενη τη μανούλα του έβλεπε . Νομίζατε ότι εκείνη την ώρα ήθελε να φιλοσοφίσει.;;;

Αυτό λέω κι εγώ. Ούτε φωτάκια ούτε αγγελάκια. Απλά και φυσιολογικά τίναξε τα πέταλα ο άνθρωπος.

akrapt
19-03-08, 04:06
Τι ισχύει τελικά?

Ολοι μα όλοι μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε σε ένα τέτοιο θέμα.
Αυτό που αναφέρεις είναι η βασική αρχή του Βουδισμού που ανεβαίνεις η κατεβαίνεις κλίμακα(sorry για τη χοντρική τοποθέτηση) ανάλογα με το...ποιόν της προηγούμενης ζωής.
Εχεις κάτι σαν 7 ευκαιρίες για να φτάσεις στη Νιρβάνα κατα τους Βουδιστές.

nanami
19-03-08, 06:47
Κάθε άλλο παρά προσβολή νοιώθω από τα λεγόμενά σου. Αντίθετα θα έλεγα ότι μου αρέσει να "συνομιλώ" με άτομα που καταλαβαίνουν και δέχονται την καυστική "πλάκα" (όπως εσύ απ' ότι έδειξε η αντίδρασή σου στη "στριμμένη" παρατήρησή μου). Θα έλεγα πως η "απόδοσή" μου σχετίζεται με το νόημα της υπογραφής σου (αν και έχω τσακωθεί με τη γλώσσα αυτή). Μεταδίδω αυτό που δεν πρέπει να χάνεται. Προσφέρω αυτά που μου πρόσφεραν. Νομίζω ότι αυτό είναι υποχρέωση του καθενός.
Και όμως δεν έκανα πλάκα... έναν απολύτως λογικό συνειρμό βάσει των "υλιστικών" και "μηδενιστικών" (δεν ειρωνεύομαι) θέσεών σου έκανα και λαμβάνοντας υπόψη και το WWF δεδομένου ότι, για κάποιον που δεν αποδέχεται την αθανασία αυτού που συνήθως αποκαλούμε ψυχή, η παρουσία του ανθρώπου στη Γη, η ζωή δηλαδή, είναι αυτή ακριβώς η "μηχανιστική" διαδικασία: γεννιέμαι, αναπτύσσομαι και ζω καταναλώνοντας ζώσα ύλη, την οποία "επεξεργασμένη" αποδίδω στη φύση, και, εν συνεχεία, πεθαίνω γενόμενος κομμάτι της τροφικής αλυσίδας ... Κάπως έτσι δεν πάει το όλο πράγμα;
Τώρα ως προς την απάντησή σου: "Μεταδίδω αυτό που δεν πρέπει να χάνεται... Προσφέρω αυτά που μου πρόσφεραν" ... Μπορείς να διευκρινήσεις τι εννοείς με τα τονισμένα; Φαντάζομαι ότι δεν αναφέρεσαι σε "υλικά" πράγματα ... αφού καλώς ή κακώς η ύλη χάνεται κάποτε ... Όσο για την έννοια "υποχρέωση" θα μ' ενδιέφερε πολύ να μάθω πώς την αντιλαμβάνεται κάποιος "μηδενιστής"...
Υ.γ 1: Κι εγώ τα βαριέμαι τα λατινικά ... Ποιο νόημα έχει να ψάχνεις χαλκό στην αυλή του γείτονα, όταν έχεις χρυσάφι άφθονο στην αυλή σου. Ο Μπέϊκον, όμως, είναι νόστιμος ενίοτε!
Υ.γ. 2: Φαλόλογος ή Φαλλόλογος;:bigwing::bigwing::biglol::biglol:

kazo
19-03-08, 07:50
@nanami
Εξήγησε μου σε παρακαλώ γιατί μου κολλάς ταμπέλα; Του μηδενιστή ή οποιαδήποτε άλλη;
Από πότε αυτός που δεν δέχεται τη μετά θάνατο ζωή είναι αυτόματα μηδενιστής;;;
Δεν το ξανασκέφτεσαι καλύτερα;

2012
19-03-08, 13:26
Όχι άλλη αναφορά στους Τροτσκιστές! Έλεος! Φτάνει πια! Και έτσι όπως τα λες είναι σαν να πρόκειται για ΤΙΣ σοφίες!
Άλλαξε τροπάρι σε παρακαλώ και πες αυτό που θες χωρίς να αναμασάς αυτές τις κενές φράσεις, καταντάει κουραστικό.
Αν η ζωή η δική σου είναι χειρότερη από αυτήν που ζούσαν οι Τροτσκιστές είναι καθαρά δικό σου θέμα. Μην το γενικεύεις.

Μάλλον οι αναθυμιάσεις των σκουπιδιών στην καλύτερη ζωή, που νομίζεις πως έχεις, έχουν νεκρώσει εκτός από το χιούμορ σου και την ικανότητά σου να αντιλαμβάνεσαι τι διαβάζεις.

Η αναφορά στους Τροτσκιστές είναι παλιό λεκτικό χιουμοριστικό "σόφισμα" να αποδοθεί κάτι το ανέκδοτο (χωρίς συγγραφικό πατέρα δηλ) σε μία πηγή. Αντί για Τροτσκιστές θα μπορούσε να ήταν οι Βουδδιστές Ζέν, οι γυμνοσοφιστές των Ινδιών, ο Τζάκ Νίκολσον στην "Λάμψη", ο Κρισναμούρτι νεαρός, ο Μάσα Τσούτσες και πάει λέγοντας.

Όσο γι΄αυτό που ήθελα να πώ, το είπα στην αμέσως επόμενη παράγραφο, που δεν κατάφερες να διαβάσεις.

Gotti
19-03-08, 19:33
Μάλλον οι αναθυμιάσεις των σκουπιδιών στην καλύτερη ζωή, που νομίζεις πως έχεις, έχουν νεκρώσει εκτός από το χιούμορ σου και την ικανότητά σου να αντιλαμβάνεσαι τι διαβάζεις.
Το παρατραβάς! Ίσως για να δημιουργήσεις εντυπώσεις και ποσώς με ενδιαφέρει.Και δε με ξέρεις και τόσο καλά για να μπορείς να κρίνεις το χιούμορ μου.
Μην συνεχίζεις στο ίδιο προσβλητικό στυλ. Πες την άποψή σου. Αν πάλι δε σ' ενδιαφέρει το θέμα, απλά μην πεις τίποτα.
Και το κυριότερο απ' όλα: δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις τούτο:
Δεν το νομίζω απλώς, ΕΧΩ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΖΩΗ.
Η αναφορά στους Τροτσκιστές είναι παλιό λεκτικό χιουμοριστικό "σόφισμα" να αποδοθεί κάτι το ανέκδοτο (χωρίς συγγραφικό πατέρα δηλ) σε μία πηγή. Αντί για Τροτσκιστές θα μπορούσε να ήταν οι Βουδδιστές Ζέν, οι γυμνοσοφιστές των Ινδιών, ο Τζάκ Νίκολσον στην "Λάμψη", ο Κρισναμούρτι νεαρός, ο Μάσα Τσούτσες και πάει λέγοντας.

Όσο γι΄αυτό που ήθελα να πώ, το είπα στην αμέσως επόμενη παράγραφο, που δεν κατέφερες να διαβάσεις.

Αυτό το είδος χιούμορ (μάλλον αποτυχημένο θα έλεγα) δεν το έχω ακούσει ποτέ μου.Μήπως είναι εφεύρεση δική σου? Άσε που δεν καταλαβαίνω και για ποιό λόγο θα πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις τέτοιου είδους ταμπέλα σε κάποιες "ορφανές" κουβέντες. Τι νόημα έχει? Γράψε καλύτερα: "κάποιος είπε". Αυτό το κόλλημα με τους Τροτσκιστές και τα δήθεν λεγόμενά τους, καταντάει κουραστικό.

nanami
19-03-08, 20:35
@nanami
Εξήγησε μου σε παρακαλώ γιατί μου κολλάς ταμπέλα; Του μηδενιστή ή οποιαδήποτε άλλη;
Από πότε αυτός που δεν δέχεται τη μετά θάνατο ζωή είναι αυτόματα μηδενιστής;;;
Δεν το ξανασκέφτεσαι καλύτερα;
Συγγνώμη, αλλά κάπως έπρεπε να ορίσω την όλη θεώρηση ... Εξάλλου, τους έβαλα σε εισαγωγικά τους όρους. Την "ταμπέλα" είτε την αποδέχεσαι είτε όχι. Όρισε μόνος σου τη θέση που εκφράζεις. Τα προηγούμενα ερωτήματα ισχύουν...

Myself
19-03-08, 20:41
Δυο πραγματα μπορουν να συμβουν μετα θανατον...

1) Το απολυτο τιποτα...... Game Over... Finato la musica... The End.

2) Η ψυχη (αν υπαρχει) ως ενεργεια που ειναι μεταλλάσσετε και συνεχιζει
υπο αλλη μορφη.

Τιποτα απο τα δυο ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να το αλλαξετε ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ.
Οτι και να γινετε ολοι θα το μαθουμε αργα η γρηγορα, οποτε ζηστε οτι ζητε η οπως
το λενε οι αμερικανοι... Be where you are when you are.

Και μακρια απο θρησκειες, αυτες θελουν τη σκλαβια της ψυχης σας οχι τη σωτηρια της.

Romanos O 1os
19-03-08, 20:57
τελος παντον.
οσο ψαχνεις τοσο χαναισε.
μετρατε το υψος σας, για τα μετρα που θα νοικιασετε οταν ερθη η ορα,
να δειτε φος η σκοταδι.
καπιος λησμονημενος καθηγητης εβλεπε φος, κε πειγε να το βρη.

Gotti
19-03-08, 21:02
Δυο πραγματα μπορουν να συμβουν μετα θανατον...

1) Το απολυτο τιποτα...... Game Over... Finato la musica... The End.

2) Η ψυχη (αν υπαρχει) ως ενεργεια που ειναι μεταλλάσσετε και συνεχιζει
υπο αλλη μορφη.

Τιποτα απο τα δυο ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ να το αλλαξετε ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ.
Οτι και να γινετε ολοι θα το μαθουμε αργα η γρηγορα, οποτε ζηστε οτι ζητε η οπως
το λενε οι αμερικανοι... Be where you are when you are.

Και μακρια απο θρησκειες, αυτες θελουν τη σκλαβια της ψυχης σας οχι τη σωτηρια της.
Συγγνώμη, και πειράζει δηλαδή αν υπάρχει κάποιος προβληματισμός? Καταλαβαίνω ότι το θέμα δε σας ενδιαφέρει, οπότε γιατί μπαίνετε στον κόπο κι ασχολείστε? Φυσικά και όλοι κάποια μέρα θα μάθουμε αν υπάρχει ή όχι ζωή μετά το θάνατο και δεν αλλάζει τίποτα, αλλά αυτό δεν νομίζω ότι εμποδίζει την οποιαδήποτε συζήτηση. Εσείς εφόσον το έχετε λύσει το θέμα και δεν σας προβληματίζει, δεν υπάρχει λόγος να χάνετε το χρόνο σας. (Μιλάω σε πληθυντικό πρόσωπο, γιατί είδα ότι υπάρχει και η σύμφωνη γνώμη του Kazo.)

Romanos O 1os
19-03-08, 21:11
Συγγνώμη, και πειράζει δηλαδή αν υπάρχει κάποιος προβληματισμός? Καταλαβαίνω ότι το θέμα δε σας ενδιαφέρει, οπότε γιατί μπαίνετε στον κόπο κι ασχολείστε? Φυσικά και όλοι κάποια μέρα θα μάθουμε αν υπάρχει ή όχι ζωή μετά το θάνατο και δεν αλλάζει τίποτα, αλλά αυτό δεν νομίζω ότι εμποδίζει την οποιαδήποτε συζήτηση. Εσείς εφόσον το έχετε λύσει το θέμα και δεν σας προβληματίζει, δεν υπάρχει λόγος να χάνετε το χρόνο σας. (Μιλάω σε πληθυντικό πρόσωπο, γιατί είδα ότι υπάρχει και η σύμφωνη γνώμη του Kazo.)

τορα μαλιστα!!! αφου σημφονη ο καζο.
μπα σε καλο σου ρε πεδι μου εινε κε βραδυ.
τι σε επιασε με αυτο το θεμα.
τελος παντον.
αμα πας παρεμε στο κινητο να με πεις:biglol:
ΥΣ
μεταξημας. ΕΓΟ ΘΑ ΕΙΜΕ ΣΤΟΝ ΣΕΙΡΙΟ.
ξερεις τον κοδικο?

g7
19-03-08, 21:15

θα παρακαλεσω ολους σας να μην απευθυνεστε με ειρωνικα σχολια στους υπολοιπους!!!!

Romanos O 1os
19-03-08, 21:20
θα παρακαλεσω ολους σας να μην απευθυνεστε με ειρωνικα σχολια στους υπολοιπους!!!!

ενταξει τορα.
με την καλη ενοια γραφουν τα πεδια.
χορις αλατοπιπερο θα πλιξουμε :bflower:

mpagasas
19-03-08, 21:21
code Ε.........

Romanos O 1os
19-03-08, 21:24
code Ε.........

ευχαριστω!

mpagasas
19-03-08, 21:28
λάθος! Ευχαροιστό! :)

Romanos O 1os
19-03-08, 21:31
λάθος! Ευχαροιστό! :)
να μη δεισ ανθροπον να προκοβη:beer:

Gotti
19-03-08, 21:38
Ξεκολλάτε βρε παιδιά! Επί της ουσίας μηδέν τελικά!
Mpagasas κάτι είχες κάποτε για σεντόνια! Δεν το βλέπω. Περιορίζεσαι σε εκτός θέματος παρατηρήσεις!

mpagasas
19-03-08, 21:48
είμαι φοβερά κουρασμένος και το μόνο που με ευχαριστεί είναι το χιούμορ. Από παρασκευή που μάλλον θα πάρω ρεπό θα φροντίσω να κατεβάσω μέχρι και μαξιλαροθήκες. :)

Myself
19-03-08, 22:04
Μπορει καποιος εδω μεσα να εξηγησει οταν λεγωντας "Μετα θανατον ζωη" τι ακριβως
εννοει?

mpagasas
19-03-08, 22:07
το όχι θα ήταν μια αποδεκτή απάντηση; :)

Myself
19-03-08, 22:09
Ευχαριστω που σε ενδιαφερει το πως χανω τον χρονο μου αλλα δικος μου ειναι και θα τον
χανω οπως θελω εγω.
το όχι θα ήταν μια αποδεκτή απάντηση; :)
Βρε μια χαρα θα ηταν αλλα οχι σε τι ακριβως?

mpagasas
19-03-08, 23:19
μα στην ερώτηση σου φυσικά.

Jiovana
19-03-08, 23:34
Ο φόβος μας θέτει την ερώτηση για την μετά θάνατο ζωή,αν υπάρχει προλαβαίνουμε να διορθώσουμε αυτά που μας βασανίζουν οτι θα μας ακολουθήσουν ή θα μας τιμωρήσουν κ στην άλλη ζωή.αλλά επειδή δεν προκειται να πάρουμε απάντηση στο αν υπάρχει ας ζήσουμε το τώρα γιατί κ να ξέραμε προετοιμασία δεν γίνεται για να αντιμετωπίσουμε καμιά ζωή.

Archangel
19-03-08, 23:39
Ο φόβος μας θέτει την ερώτηση για την μετά θάνατο ζωή,αν υπάρχει προλαβαίνουμε να διορθώσουμε αυτά που μας βασανίζουν οτι θα μας ακολουθήσουν ή θα μας τιμωρήσουν κ στην άλλη ζωή.αλλά επειδή δεν προκειται να πάρουμε απάντηση στο αν υπάρχει ας ζήσουμε το τώρα γιατί κ να ξέραμε προετοιμασία δεν γίνεται για να αντιμετωπίσουμε καμιά ζωή.

Απο τον φόβο του ανθρώπου για το θάνατο επιβιώνουν όλες οι θρησκείες σήμερα(αλλά και παλιότερα)...γιατί όλοι φοβόμαστε το ''μετά''...

nanami
20-03-08, 06:29
Φίλτατε Κaze, ακόμη περιμένω απάντηση στο ερώτημα περί της έννοιας του "Μεταφέρω αυτά που δεν πρέπει να χάνονται ... Προσφέρω αυτά που μου πρόσφεραν" καθώς και στο πώς εννοείς την έννοια "υποχρέωση" ανεξαρτήτως "ταμπέλας" (Μην την κάνεις "γυριστή" η συζήτηση μπορεί να δώσει πολύ "ζουμί" σε σχέση με το θέμα του "τόπου" μας, αν θελήσεις να τη συνεχίσεις, που μάλλον δε θέλεις).
Υ.γ. Αν δεν μπορείς να απαντήσεις σ' αυτά τα ερωτήματα, ως συνάδελφος δείξε τουλάχιστον μια κάποια ... αλληλεγγύη σε μένα ... τη "γκαστρωμένη" απαντώντας σε πολύ πιο απλά ερωτήματα που μου ετέθησαν σε ΑΣΕΠοδιαγωνισμό: Πότε έγινε η 8η Σταυροφορία; Ποιος ύψωσε το λιοντάρι της Χερώνειας; (Δε μπορώ να συνεχίσω σ' αυτή τη ζωή, αν δε λάβω απαντήσεις, από την εμπειρία των μεγαλυτέρων μου, σ' αυτά τα ουσιώδη ερωτήματα;)

Myself
20-03-08, 06:32
μα στην ερώτηση σου φυσικά.
Ααααα :bigsmile:

Βρε εγω το ξερω απλα ηθελα να δω ποσοι εδω μεσα τα εχουν 400 ακομα. :biglol:

kazo
20-03-08, 06:37
Ααααα :bigsmile:

Βρε εγω το ξερω απλα ηθελα να δω ποσοι εδω μεσα τα εχουν 400 ακομα. :biglol:

Αν τα είχαμε 400 η ζωή θα ήταν βαρετή. Με 350 συμβιβάζεσαι;
:biglol::bigwing::mafia:

Myself
20-03-08, 06:37
Επιμενω στην ερωτηση μου τη εννοουμε λεγωντας "Αλλη ζωη"
Μαλλον οι οποιες τυψεις μας βαραινουν ειναι μεχρι να πεθανουμε απο κει και περα
αντιο τελος ολα αυτα.
Φαντασου να εισαι καθικι σε ολη σου την ζωη και στα 80 σου (αν φτασεις μεχρι εκει)
να θες να διορθωσεις τις αδικιες... Γινεται? Εμ δε γινεται, οποτε την κανεις απο εδω μαλλον
με ενα αισθημα οτι τσαμπα εχασες την ζωη σου εδω.
Αν τα είχαμε 400 η ζωή θα ήταν βαρετή. Με 350 συμβιβάζεσαι;
Εδω σε βρισκω πολυ σωστο !!!! Πεντε πανω πεντε κατω θα βρεθουμε καπου !!!

Σημ. Μα καλα υπνο δεν εχεις?

kazo
20-03-08, 06:52
Η "άλλη ζωή" είναι η εφεύρεση της εκκλησίας για να κρατάει τον κόσμο δέσμιο.
Από τη στιγμή που πεθαίνουμε απλά αρχίζει η αλλαγή της μορφής της ύλης και τίποτα άλλο.
Σίγουρα μερικοί κάνουν αυτό που λες- περιμένουν να φτάσει η ώρα που δεν θα είναι ικανοί για αμαρτία, οπότε το ρίχνουν στο θεοτικό, αλλά οι περισσότεροι κάνουν τις, όποιες, αμαρτίες τους και για κρατάνε μια πισινή, πάνε κάπου κάπου στην εκκλησία.
Πιστεύω ότι η, όποια, θρησκεία δεν είναι τίποτα άλλο από ένα δεκανίκι το οποίο χρησιμοποιούν αυτοί που διστάζουν ή φοβούνται να περπατήσουν στηριζόμενοι μόνο στις δικές τους δυνάμεις.
Άλλοι συνειδητά, άλλοι ασυνείδητα, άλλοι γιατί έτσι έχουν μάθει από μικροί.

nanami
20-03-08, 07:16
Πιστεύω ότι η, όποια θρησκεία, δεν είναι τίποτα άλλο από ένα δεκανίκι το οποίο χρησιμοποιούν αυτοί που διστάζουν ή φοβούνται να περπατήσουν στηριζόμενοι μόνο στις δικές τους δυνάμεις.
Άλλοι συνειδητά, άλλοι ασυνείδητα, άλλοι γιατί έτσι έχουν μάθει από μικροί.
Σ' ευχαριστώ που απάντησες εν μέρει στο ερώτημα... Δεν ξέρεις ούτε τι ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ ούτε τι ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ. Είσαι και συ θύμα διαφόρων "προκαταλήψεων", ψάχνεις επίσης "εξωθεν" τις απαντήσεις δια της αρνήσεως... Κρίμα!! Απορρίπτεις στην ουσία αυτό που μεταφέρεις και προσφέρεις.Αντίφαση. Ούτε και στα light μπορείς να δώσεις ... απάντηση...
Ευτυχώς, εσύ θα πάρεις σύνταξη σε λίγο καιρό... Εγώ όμως όχι...
.................................................. .................................................. .........................
Το "θρησκεύεσθαι" είναι άρρηκτα δεμένο με την έννοια "ΆΝΘΡΩΠΟΣ" (Άνω -θρώσκων) κι όχι Ηuman(χωμάτινος). Από τη στιγμή που θέτουμε το ερωτήματα του τύπου "Ποιος είμαι;" "Γιατί υπάρχω;" "Είμαι αθάνατος;" "Υπάρχει κάποια δύναμη πέρα από μένα μεγαλύτερη;" "Τι ρόλο βαράω εδώ στη Γη;" "Υπάρχει ζωή μετά θάνατον," κ.λπ. μπαίνουμε στη διαδικασία του "θρησκεύεσθαι" (Η πρωταρχική σημασία της έννοιας θρησκεία είναι πέρα και πάνω από τα επιμέρους "θρησκεύματα" που κατά καιρούς εμφανίστηκαν) συνειδητά και ασυνείδητα
Υ.Γ. Με το αυτοκίνητό μου, με το οποίο λειτουργούμε κατ' ανάλογο τρόπο, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να κάνω τόσο εν -δια-φέρουσες συζητήσεις... (Συγγνώμη για τις παύλες, παλιά λειτουργούσαν συμπληρωματικά των ...τελειών).

Archangel
20-03-08, 11:44
...Μαλλον οι οποιες τυψεις μας βαραινουν ειναι μεχρι να πεθανουμε απο κει και περα
αντιο τελος ολα αυτα....

Γιαυτό λέμε ότι τα πρώτα 100 χρόνια είναι δύσκολα :biglol: μετά.....όλα καλά!!

Gotti
20-03-08, 21:43
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι οι τύψεις είναι αυτές που καθορίζουν το αν υπάρχει ζωή μετά το θάνατο! Δηλαδή κατά τη γνώμη μου, η ψυχή (η οποία πιστεύω ότι υπάρχει), δεν πεθαίνει, αλλά είναι ενέργεια που δε χάνεται. Τι γίνεται όμως? Που πάει αυτή η ενέργεια?Το σώμα εντάξει, ως ύλη, αποσυντίθεται. Η ψυχή?

Myself
20-03-08, 22:26
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι οι τύψεις είναι αυτές που καθορίζουν το αν υπάρχει ζωή μετά το θάνατο! Δηλαδή κατά τη γνώμη μου, η ψυχή (η οποία πιστεύω ότι υπάρχει), δεν πεθαίνει, αλλά είναι ενέργεια που δε χάνεται. Τι γίνεται όμως? Που πάει αυτή η ενέργεια?Το σώμα εντάξει, ως ύλη, αποσυντίθεται. Η ψυχή?
Γιατι να ανησυχει καποιος απο τωρα γι αυτο? Η ακομη καλλυτερα γιατι να ανησυχεί γενικως.

Αφου εκ των προτερω ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ οτι απαντηση ΔΕΝ θα παρει.

Αντε και καποιος σου πει οτι παει σε μια αλλη ζωη που ξαναγεννιέται ως σαλιγκαρι
μπορεις να κανεις κατι?

Βεβαια θα μου πεις οτι μπορει να ανυπομονει καποιος να ξαναγενηθει ως σαλιγκαρι οποτε
παω πασο.

Οπως το σωμα γινεται μερος του υπάρχοντος οικοσυστήματος ετσι και η ψυχη γινεται
μερος της ενεργειας που υπαρχει παντου τριγυρω μας και σε διαφορες μορφες.

agrypas
20-03-08, 23:00

Προσωπικά πάλι, πιστεύω πως ΤΙΠΟΤΑ δεν καθορίζει αν υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο, γιατί απλά ΔΕΝ υπάρχει.

Καλό είναι να πιστεύουμε σε οτιδήποτε, αρκεί να γνωρίζουμε ΤΙ είναι αυτό. :bigsmile:

mpagasas
20-03-08, 23:18
Το λοιπόν... Για να απαντήσεις το ερώτημα της ζωής μετά τον θάνατο(την ακριβή απάντηση δεν την ξέρει κανείς) θα πρέπει να ξεκινήσεις με μια λεπτομερή και ειλικρινή ενδοσκόπηση. Τι είσαι τι θέλεις τι ζητάς τι αισθάνεσαι. Το ζήτημα δεν μπορεί να εξεταστεί με συμβατικούς επιστημονικούς όρους διότι θα εξευτελίζε την ίδια την επιστήμη . Είναι καθαρά θεολογικό. Αν πιστεύεις στην ύπαρξη του θεού με οποία ονομασία η περιγραφή πιστεύεις και στην μετά θάνατον ζωή. Αν όχι απλά πιστεύεις ότι είσαι μια ανώτερη μορφή, ένα ανώτερο σκαλί στην διατροφική αλυσίδα και τελείωσε το θέμα. Οι οποίες άλλες προσεγγίσεις αποτελούν προφάσεις για αντιδικία σχετικά με τιν ύπαρξη η όχι του θεού και ουδεμία σχέση έχουν με αυτό καθεαυτό το ερώτημα. Το τι είδους ζωή αποτελεί υποκατηγορία του ναι πιστεύω στην μετά θάνατον ζωή. Το αν ο βιολογικός θάνατος αποτελεί ανακύκλωση η τερματισμός η οτιδήποτε άλλο αποτελεί υποκατηγορία του όχι δεν πιστεύω στην μετά θάνατον ζωή. Εγώ ανήκω στην κατηγορία αυτών σου πιστεύει στην ύπαρξη του θεού( ίσως με αντιρρήσεις σχετικά με το πως μας τον περιγράφουν) άρα πιστεύω στην μετά θάνατον ζωή. Το πως είναι αυτή η ζωή δεν το γνωρίζω, εύχομαι στο μακρινό μέλλον(ελπίζω :) ) να εχω την δυνατότητα να επιστρέψω να είστε και πεις καλά (κι αυτό το ελπίζω :) :) ) και να μπορέσω να σας τα πω...... χαρτί και καλαμαρι. Εύχομαι η τοποθέτησή μου να απάντησε το ερώτημα σου αγαπητή Gοtti και να σου άνοιξε την όρεξη να ανοίξεις ένα καινούργιο θέμα εξίσου πετυχημένο όπως αυτό σχετικά με την ύπαρξη η όχι του θεού όπως και ένα άλλο σχετικά με το ποιος και πως είναι ο θεός για να μην κουράζουμε τους αθεους της παρέας μας με αφορισμούς και άσκοπους αλληλοχαρακτηρισμούς.

agrypas
21-03-08, 00:10
Προσωπικά mpagasa δεν κουράζομαι καθόλου!! Υπάρχει βέβαια το ζήτημα του χρόνου στο να απαντήσω, αλλά σίγουρα δεν είναι κούραση.

Εξάλλου η Gotti δεν είδα να βάζει κανόνες για την συμμετοχή ή όχι κάποιων στην συζήτηση αυτή! Την άποψή μας λέμε όλοι μας, και απλά συζήτηση κάνουμε. Ως εκεί! Μη μεγαλοποιούμε τα πράγματα... :beer:

Myself
21-03-08, 06:22
Εξάλλου η Gotti δεν είδα να βάζει κανόνες για την συμμετοχή ή όχι κάποιων στην συζήτηση αυτή!
Αυτα τα λογια ΕΙΝΑΙ της αξιαγαπητης κατα αλλα Gotti....

"Εσείς εφόσον το έχετε λύσει το θέμα και δεν σας προβληματίζει, δεν υπάρχει λόγος να χάνετε το χρόνο σας"

Τα συμπερασματα (και) δικα σου.

nanami
21-03-08, 06:33
Διαβάζω πολύ εν-δια-φέρουσες:biglol: απόψεις και την έχω ...καταβρεί, διότι κανείς δεν προσπαθεί ... να αποδείξει με κάποια επιχειρήματα (θα ήταν ακόμη πιο ενδιαφέρον, γιατί θα "ακόνιζε" και το μυαλό μας) αν υπάρχει ή δεν υπάρχει ζωή μετά θάνατον. Εγώ, δεν μπορώ να απαντήσω με βεβαιότητα, αλλά, αποδεχόμενη την ύπαρξη της ψυχής και την έννοια του "θρησκεύευσθαι" ή του "φιλοσοφείν" (για να μην τσαντίζονται οι ...άθεοι) ως στοιχείο της ανθρώπινης φύσης, στην ουσία καταφάσκω υπέρ της συνέχισης της ζωής με κάποιον άλλο τρόπο μετά θάνατον. Το τονίζω, το ερώτημα αυτό δεν μπορεί να λάβει απάντηση, αν δεν έξετάσουμε τις δύο προαναφερόμενες έννοιες ("ψυχή" και "θρησκεία") καθώς και το ζήτημα του "σκοπού" της ζωής. Το διασκεδαστικό είναι ότι οι αυτοαποκαλούμενοι "άθεοι" στην πραγματικότητα "δογματίζουν" (όπως ακριβώς κάνουν και όλοι όσοι ακολουθούν διάφορα θρησκεύματα) με "αφοριστικές" ρήσεις του στυλ η "θρησκεία είναι δεκανίκι" (αγνοώντας την εννοιολογική διαφορά μεταξύ "θρησκείας" εν γένει και "θρησκεύματος" ειδικότερα) ή ζωή μετά θάνατον "ΔΕΝ υπάρχει" (αλλά χωρίς ... προσπάθεια απόδειξης). Ακόμη και η αδυναμία μας να δώσουμε αποδείξεις για την ύπαρξη ή όχι ζωής μετά θάνατον στην ουσία αποτελεί παραδοχή ότι ο εγκέφαλός μας αδυνατεί να συλλάβει με τις πεπερασμένες δυνατότητές του το συμπαντικό -ας πούμε- "σχέδιο", άρα κάτι (ένας υπερνούς ίσως) πρέπει να υπάρχει πέρα από μας που συνέλαβε το "σχέδιο" αυτό, άρα και ο άνθρωπος κάποιο ρόλο πρέπει να βαράει μέσα σ' αυτό (γιατί έχει νοημοσύνη, γιατί αρθρώνει λόγο;)...

mpagasas
21-03-08, 08:48
Προσωπικά mpagasa δεν κουράζομαι καθόλου!! Υπάρχει βέβαια το ζήτημα του χρόνου στο να απαντήσω, αλλά σίγουρα δεν είναι κούραση.

Εξάλλου η Gotti δεν είδα να βάζει κανόνες για την συμμετοχή ή όχι κάποιων στην συζήτηση αυτή! Την άποψή μας λέμε όλοι μας, και απλά συζήτηση κάνουμε. Ως εκεί! Μη μεγαλοποιούμε τα πράγματα... :beer:

Η πρότασή μου για δύο χωριστά threads έχει πρακτική και μόνο σημασία. Είναι εντελώς άλλο θέμα η ύπαρξη η όχι του θεού και εντελώς άλλο η θρησκειολογική μελέτη του. Αν (λέμε τώρα) εσύ είσαι της άποψης οτι δεν υπάρχει θεός ποιός ο λόγος συμμετοχής για το πως εγώ αντιλαμβάνομαι τον θεό;; Σε χωριστό θέμα θα μπορέσουμε να παραθέσουμε τις απόψεις μας . Σκέψου το και διαφορετικά. Ένας απο τους λόγους ύπαρξης πολλών threads σtο inout είναι για να μην μπλέκουν τα διάφορα θέματα.:bigsmile:

2012
21-03-08, 15:00
Όποιος θέλει να μάθει τί έλεγαν οι Πλάτων - Σωκράτης επί του θέματος άς διαβάσει τον λεγόμενο "Μύθο του Ηρος" στην "Πολιτεία".

paris4u
21-03-08, 16:58
σε ερευνες που εγιναν σε μοναδες εντατικης θεραπειας αποδειχτηκε οτι κατα τον θανατο το σωμα χανει 21 γραμ. αυτο ειναι το βαρος της ψυχης,πλεον εχουμε και αποδειξεις οτι υπαρχει ψυχη.οσο ζουμε η ψυχη ειναι ενα με το σωμα/συνειδηση μετα τον θανατο απελευθερωνεται και αποκτα αντιληψη και υποσταση,μνημες θετικες ή αρνητικες που φυσικα δεν διορθωνονται γιατι δεν εχει πλεον επαφη με τον υλικο κοσμο

agrypas
22-03-08, 01:52
Η πρότασή μου για δύο χωριστά threads έχει πρακτική και μόνο σημασία. Είναι εντελώς άλλο θέμα η ύπαρξη η όχι του θεού και εντελώς άλλο η θρησκειολογική μελέτη του. Αν (λέμε τώρα) εσύ είσαι της άποψης οτι δεν υπάρχει θεός ποιός ο λόγος συμμετοχής για το πως εγώ αντιλαμβάνομαι τον θεό;; Σε χωριστό θέμα θα μπορέσουμε να παραθέσουμε τις απόψεις μας . Σκέψου το και διαφορετικά. Ένας απο τους λόγους ύπαρξης πολλών threads σtο inout είναι για να μην μπλέκουν τα διάφορα θέματα.:bigsmile:

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σχετικά με τη "σωστή" συμμετοχή μου στο forum.

Μου υποδεικνύεις δηλ. να μην αναφέρομαι σε ένα θέμα, που κατά την γνώμη μου έχει άμεση σχέση με το παρόν θέμα. Και τότε πως θα απαντήσω, αφού συνδέονται; Επειδή εσύ έχεις την άποψη ότι είναι ξεχωριστά θέματα, πρέπει να συμφωνήσουμε και οι υπόλοιποι; Εξάλλου έχω απαντήσει ήδη ΚΑΙ σε αυτό το θέμα πολύ παλιότερα.

Επίσης nanami να πω πως δεν χρειάζεται να στεναχωριέσαι μήπως μας τσαντίσεις. Δεν τσαντιζόμαστε τόσο εύκολα. Μίλα ελεύθερα. Είπαμε συζήτηση κάνουμε, όχι πόλεμο! :bflower: (είδες! "μυγιάστηκα", για να προλάβω μερικούς...).

Όσο για τους "δογματισμούς" μας, να πω πως για μένα (που δεν πιστεύω* στην ύπαρξη της μετά θάνατον ζωής), μου είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να το αποδείξω. Και όχι μόνο μου είναι ΠΟΛΥ δύσκολο, αλλά μου είναι και ΑΔΥΝΑΤΟΝ!

Αυτός που πρέπει να αποδείξει κάτι είναι αυτός που το υποστηρίζει, όχι ο άλλος που το αντικρούει (γιατί δεν έχει αποδείξεις)! Δε νομίζεις;

*πιστεύω: αποδέχομαι κάτι (ή όχι) χωρίς να μπορώ όμως να το αποδείξω. Το είπα και παλιότερα πως ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει αποδείξεις γι αυτό το θέμα. Απλά λέμε την γνώμη μας...

Myself
22-03-08, 06:34
Μου υποδεικνύεις δηλ. να μην αναφέρομαι σε ένα θέμα...
Εχουμε γεμιση τυπους εδω μεσα που μας λενε ποτε πρεπει να μιλησουμε και οταν
μιλησουμε τι πρεπει να πουμε....ωραια πραμματα δηλαδη.
Αληθεια τωρα που ειπα αυτα, που ειναι η/ο Gotti?

Επίσης nanami να πω πως δεν χρειάζεται να στεναχωριέσαι μήπως μας τσαντίσεις. Δεν τσαντιζόμαστε τόσο εύκολα. Μίλα ελεύθερα. Είπαμε συζήτηση κάνουμε,
Μωρε τσαντιζομαστε πως δε τσαντιζομαστε το θεμα ειναι ομως να το ξεπερναμε ευκολα
οταν αναβουνε τα αιματα και να προχωραμε.

Όσο για τους "δογματισμούς" μας, να πω πως για μένα (που δεν πιστεύω* στην ύπαρξη της μετά θάνατον ζωής), μου είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να το αποδείξω. Και όχι μόνο μου είναι ΠΟΛΥ δύσκολο, αλλά μου είναι και ΑΔΥΝΑΤΟΝ!
Αυτός που πρέπει να αποδείξει κάτι είναι αυτός που το υποστηρίζει, όχι ο άλλος που το αντικρούει (γιατί δεν έχει αποδείξεις)! Δε νομίζεις;
Μου θυμισες εδω την θεωρια του μονοκερου που καποτε ανεφερε ο spyrakos (μαλλον)
και ειχε αρκετο ενδιαφερον.

mpagasas
22-03-08, 08:43

Μου υποδεικνύεις δηλ. να μην αναφέρομαι σε ένα θέμα, που κατά την γνώμη μου έχει άμεση σχέση με το παρόν θέμα. Και τότε πως θα απαντήσω, αφού συνδέονται; Επειδή εσύ έχεις την άποψη ότι είναι ξεχωριστά θέματα, πρέπει να συμφωνήσουμε και οι υπόλοιποι; Εξάλλου έχω απαντήσει ήδη ΚΑΙ σε αυτό το θέμα πολύ παλιότερα.

Επίσης nanami να πω πως δεν χρειάζεται να στεναχωριέσαι μήπως μας τσαντίσεις. Δεν τσαντιζόμαστε τόσο εύκολα. Μίλα ελεύθερα. Είπαμε συζήτηση κάνουμε, όχι πόλεμο! :bflower: (είδες! "μυγιάστηκα", για να προλάβω μερικούς...).

*πιστεύω: αποδέχομαι κάτι (ή όχι) χωρίς να μπορώ όμως να το αποδείξω. Το είπα και παλιότερα πως ΚΑΝΕΙΣ δεν έχει αποδείξεις γι αυτό το θέμα. Απλά λέμε την γνώμη μας...

Αγαπητέ agrypas ανέβασα 2 θέματα εντελώς διαφορετικά για να καταλάβεις τι ενοούσα......:bigthinki

Gotti
22-03-08, 08:53
σε ερευνες που εγιναν σε μοναδες εντατικης θεραπειας αποδειχτηκε οτι κατα τον θανατο το σωμα χανει 21 γραμ. αυτο ειναι το βαρος της ψυχης,πλεον εχουμε και αποδειξεις οτι υπαρχει ψυχη.οσο ζουμε η ψυχη ειναι ενα με το σωμα/συνειδηση μετα τον θανατο απελευθερωνεται και αποκτα αντιληψη και υποσταση,μνημες θετικες ή αρνητικες που φυσικα δεν διορθωνονται γιατι δεν εχει πλεον επαφη με τον υλικο κοσμο
Το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό. Άρα η ψυχή έχει (και) ύλη? Γιατί αυτά τα 21 γραμμάρια είναι ύλη έτσι δεν είναι?

arkandos
22-03-08, 08:59
Εμένα ένα με απασχολεί.Αν υπάρχει μετά θάνατον ζωή η σύνταξη της προηγούμενης θα μεταφερθεί σε αυτήν ή τσάμπα χαιρόμασταν:biglol::biglol:

Gotti
22-03-08, 09:27
Εχουμε γεμιση τυπους εδω μεσα που μας λενε ποτε πρεπει να μιλησουμε και οταν
μιλησουμε τι πρεπει να πουμε....ωραια πραμματα δηλαδη.
Αληθεια τωρα που ειπα αυτα, που ειναι η/ο Gotti?

Μου θυμισες εδω την θεωρια του μονοκερου που καποτε ανεφερε ο spyrakos (μαλλον)
και ειχε αρκετο ενδιαφερον.

Δεν το ήξερα να κάθομαι στις 6.30 χαράματα Σαββάτου μπροστά στον υπολογιστή!Τις τελευταίες ημέρες παρατηρώ ότι ενώ γίνεται κάποια προσπάθεια να δοθούν κάποιες απαντήσεις υπάρχουν κάποιοι που προσπαθούν να πάνε την κουβέντα κάπου αλλού και δεν το καταλαβαίνω. Και για όσους δεν έχουν αντιληφθεί το ξαναλέω.
Το θέμα που έθεσα είναι αν υπάρχει ζωή μετά το θάνατο. Για μερικούς αυτό το θέμα δεν πρέπει να τίθεται, γιατί είναι άνευ ουσίας και σημασίας. Άλλοι πάλι το έχουν ψάξει κι έχουν αναρρωτηθεί. Κάποιοι είπαν ότι δεν (πρέπει να) υφίσταται τέτοιο θέμα, ότι δεν πρέπει να ανησυχούμε για κάτι τέτοιο από τώρα, ότι δεν υπάρχει ψυχή κλπ. Εντάξει το εμπεδώσαμε. Επειδή όμως παρατηρώ ότι υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να μπούνε σε βαθύτερη ίσως συζήτηση και να απαντήσουν σε κάποια ερωτήματα, και να θέσουν κάποια άλλα γιατί τόση αντίδραση? Γιατί δεν το δέχεστε αυτό? Γιατί προσπαθείτε να αποπροσανατολίσετε το θέμα και αναλώνεσθε σε συζητήσεις άνευ ουσίας και σημασίας?

tselepoura
22-03-08, 14:28
Poli endiaferon.Pou to vrikes???

dusan
22-03-08, 14:39

Για την έρευνα δεν έχω ακούσει τίποτα.Πάντως πριν μερικά χρόνια είχε γυριστεί μια ταινία (21 γράμμαρια) ,αν δεν κάνω λάθος με τον Σων Πεν, που έλεγε ακριβώς αυτό. Η διαφορά βάρους του σώματος μετά τον θάνατο είναι 21 γραμμάρια. Ο Paris μπορεί να επιβεβαιώσει αν υπάρχουν επιστημονικές αποδείξεις για το φαινόμενο...

agrypas
23-03-08, 00:07
Αγαπητέ agrypas ανέβασα 2 θέματα εντελώς διαφορετικά για να καταλάβεις τι ενοούσα......:bigthinki

Το κατάλαβα πολύ καλά φίλε μου. Απλά η απάντηση (ΓΙΑ ΜΕΝΑ το τονίζω) στο ερώτημα αυτού εδώ του θέματος εμπλέκει και το άλλο (δηλ. υπάρχει σύνδεση, ΔΕΝ είναι και τόσο ανεξάρτητα).

Αλλά για να σε καθησυχάσω, επειδή είσαι και νέος (στο forum), να σε πληροφορήσω πως το θέμα περί ύπαρξης του θεού έχει τεθεί και παλιότερα, και έχω εκθέσει τις απόψεις μου. Θα το κάνω όμως και στο νεότερο. Μην ανησυχείς.

Ας αφήσουμε λοιπόν στην άκρη τις συμβουλές για το πως πρέπει να απαντάνε οι άλλοι, και ας κοιτάξουμε καλύτερα πως πρέπει να απαντάμε εμείς...

Myself
23-03-08, 07:26
έχει τεθεί και παλιότερα, και έχω εκθέσει τις απόψεις μου. Θα το κάνω όμως και στο νεότερο. Μην ανησυχείς.
Να πω και γω κατι ο λιιιγο παλιοτερος?
Ολα τα θεματα (μα ΟΛΑ μιλαμε) κανουν ενα κυκλο και ξανα-τιθονται απο καινουργια
ως επι το πλειστον μελη αλλα και συγκυριών.

Ολοι μας σωστο ειναι να απανταμε στους καινουργιους εστω και αν τα εχουμε χιλιοπει.

Σωστα μιλας argypa.

Gotti
23-03-08, 08:34
Για να καταλάβω κι εγώ! Για να βρω απάντηση στο αν υπάρχει ζωή μετά το θάνατο, θα πρέπει να το ψάξω από θεολογικής πλευράς? Από φιλοσοφικής πλευράς με ενδιαφέρει περισσότερο και από επιστημονικής!
Αν ανακατέψω τη θρησκεία δεν νομίζω ότι θα μπορέσω να βρω άκρη!
Παραθέτω το παρακάτω:
Υπάρχει ζωή μετά το θάνατο; Μια ομάδα πνευμαπσπκών ερευνών με την ονομασία Scole Experimental Group (SEG) υποστηρίζει ότι έχει συγκεντρώσει πάνω από 1 .200 ώρες ηχογραφημένων φωνών, μηνυμάτων και συνομιλιών, προερχόμενων από άλλες διαστάσεις, και πιο συγκεκριμένα από την περιοχή της «μεια-θάνατον ζωής». http://www.diodos.gr/images/par_parad/20050315.jpgΗ SEG υποστηρίζει επίσης ότι έχει βίντεο και φωτογραφικά στοιχεία από ανεξήγητα φώτα που εμφανίζονταν σε δωμάτια, όπου λάμβαναν χώρα πνευμαπσπκές συγκεντρώσεις. Επίσης χειρόγραφα μηνύματα και εικόνες αιθερικής τοπιογραφίας, που θα μπορούσαν να αποτελούν υς προπες εντυπώσεις ενός ανθρώπου από την 'Αλλη Πλευρά. Δύο φορές τη βδομάδα, από το 1993 ως το 1 998, η SEG συνεδρίαζε στο σπίτι της Σάνιρα και Ρόμπιν Φοη.
Η SEG πραγματοποίησε αυτές τις συγκεντρώσεις για να αποκτήσει, μέσω των πνευμαποπκών πειραματισμών, στοιχεία που θα παρουσίαζε στη συνεχεια στο κοινό Τα στοιχεία αυτά δόθηκαν στον Κην Μονταγκί, μέλος ιης Οργάνωσης Φυσικών Ερευνών (SEG), ο οποίος ενιυπωσιάστηκε και τα έδειξε σ' έναν αριθμό ακαδημαϊκών, γιατρών, επιστημόνων και παραισθησιολόγων. Ο Δρ. Ρούπερτ Ιέλντρεηκ, που παραβρέθηκε οε μια ουνεδρίαση, δήλωσε: «Δεν ξέρω τη είχαν κάνει, αλλά ήταν κάτι το φανταοακό. Αισθανόμουν λες κι ένα αόρατο χέρι με είχε αγγίξει στους ώμους. Ο σκεπτικιστικός μου νους ήταν εξ ολοκλήρου απορροφημένος, αλλά αυτό δεν μπόρεσα να το εξηγήσω».
Αυτό που έκανε την έρευνα της SEG διαφορετική απ' όλες τις προηγούμενες είναι ότι η εν λόγω πνευματιοτικη ομάδα ισχυρίζεται ότι εργάστηκε πάνω οε νέες τεχνολογίες, χάρη στις οποίες μπόρεσε να έρθει σ' επαφή με οντότητες της Άλλης Πλευράς. Οι νέες εντυπωσιακές τεχνολογίες αφαιρεσαν την ανάγκη για διάμεσα (μέντιουμ), προκείμενου να παραχθούν εκτοπλάσματα, μια τεχνική γνωστή από τον 19ο αιώνα. Αντί για τα μέντιουμ αυτές οι νέες μορφές ενέργειας μπορούν να παραγάγουν φωτα, ήχους, μορφές και αντικείμενα.
Λέτε τα μεντιουμ του μελλοντος να είναι κάποιες περίτεχνες ηλεκτρονικές συσκευές, που θα μας ταξιδεύουν ακόμη και στην Απέναντι Πλευρά;

agrypas
23-03-08, 16:59
Προσωπικά μου είναι πολύ δύσκολο να αποδεχτώ οποιαδήποτε "επιστημονική" έρευνα η οποία δεν είναι δημοσιευμένη και δεν έχει αποδεχτεί από την επιστημονική κοινότητα.

Τόσο απλά! Έχει πλημμυρίσει το internet από "επιστημονικές ομάδες" που ερευνούν τα... παραφυσικά! Έλεος!

Εξάλλου αν ήταν τεκμηριωμένα και αδιαμφισβήτητα (άρα αποδεκτά) όλα αυτά, θα είχε γίνει και ο αντίστοιχος... πάταγος.

Όταν γίνει λοιπόν, ΤΟΤΕ θα δεχτώ να το δω το θέμα και από επιστημονικής άποψης.

tselepoura
23-03-08, 17:38
Tha to mathoume otan pethanoume.Prokite na alaksei tipota ean to apodiksoume prin ton thanato???H erotisi apefthinete ston Agrypa kai se osous den pistevoune.Den thelo apadisi aplos thelo na to skeftounai.To mono pou tha eithela einai na sevomaste ta pistevo tou kathenos.O Hristos pou gnorizo ego eipe stous mathites tous na girisoun padou kai na didaksoun tin alithia.Ean sinadisoun anthropous na min endiaferode na figoun amesos kai tha tous kanonisi aftos.Afto simenei oti apagorevete na prospatheis na didaksis tin pisti se aftous pou den endiaferode.To simadiko einai oti den krinomaste me tin pisti mas ala me tois praksois mas.

shilah
23-03-08, 21:15
Tha to mathoume otan pethanoume.Prokite na alaksei tipota ean to apodiksoume prin ton thanato???H erotisi apefthinete ston Agrypa kai se osous den pistevoune.Den thelo apadisi aplos thelo na to skeftounai.To mono pou tha eithela einai na sevomaste ta pistevo tou kathenos.O Hristos pou gnorizo ego eipe stous mathites tous na girisoun padou kai na didaksoun tin alithia.Ean sinadisoun anthropous na min endiaferode na figoun amesos kai tha tous kanonisi aftos.Afto simenei oti apagorevete na prospatheis na didaksis tin pisti se aftous pou den endiaferode.To simadiko einai oti den krinomaste me tin pisti mas ala me tois praksois mas.

Δηλαδη πιστευεις στο Καρμα;

Τελος παντων,δε μπορω και γω να κρινω.Θα ηθελα παρα πολυ να υπηρχε ζωη μετα τον θανατο,γιατι 70 χρονια πανω κατω,μου φαινονται πολυ λιγα.Θα ηταν κατι το υπεροχο για μενα να γινοταν κατι σαν τα κουκουλια και τις πεταλουδες.Να φτιαχνουμε το πνευμα εν ζωη και μετα να απελευθερωνεται.Αλλα μετα συνερχομαι απο τον φανταστικο μου κοσμο,ξεροντας οτι εχουν ζησει σε αυτον τον κοσμο τερατα,οπως,το πιο μπαναλ,ο Χιτλερ.
Μονο στην ιδεα οτι ενας τετοιος ανθρωπος εχει δικαιωμα 2ης ζωης ανατριχιαζω.

tselepoura
23-03-08, 22:23
Δηλαδη πιστευεις στο Καρμα;

Τελος παντων,δε μπορω και γω να κρινω.Θα ηθελα παρα πολυ να υπηρχε ζωη μετα τον θανατο,γιατι 70 χρονια πανω κατω,μου φαινονται πολυ λιγα.Θα ηταν κατι το υπεροχο για μενα να γινοταν κατι σαν τα κουκουλια και τις πεταλουδες.Να φτιαχνουμε το πνευμα εν ζωη και μετα να απελευθερωνεται.Αλλα μετα συνερχομαι απο τον φανταστικο μου κοσμο,ξεροντας οτι εχουν ζησει σε αυτον τον κοσμο τερατα,οπως,το πιο μπαναλ,ο Χιτλερ.
Μονο στην ιδεα οτι ενας τετοιος ανθρωπος εχει δικαιωμα 2ης ζωης ανατριχιαζω.
Mono stin idea oti enas tetios kai poloi aloi pou den tous kseroumai den tha psithoun stin kolasi gia mia olokliri eoniotita ανατριχιαζω.Polous apo aftous pou kivernane ton kozmo me afton ton tropo den prokite oute na tous mathoume.Ase na iparhei mia kolasi na heromaste kai emois oti mia fora tha timorithoune kai aftoi.

paris4u
24-03-08, 22:26
Το έχω διαβάσει κι εγώ αυτό. Άρα η ψυχή έχει (και) ύλη? Γιατί αυτά τα 21 γραμμάρια είναι ύλη έτσι δεν είναι?

τον τελευταιο καιρο υπαρχει μια θεωρια που κατακτα ολο και περισσοτερο την επιστημονικη κοινοτητα που λεει οτι ουσιαστικα δεν υπαρχει υλη αλλα μονο ενεργεια!!! δηλαδη οποιο κομματι υλης και να παρουμε αν διαιρεσουμε περα απο τον πυρηνα τις χορδες υπερχορδες κουαρκ κ.α τοτε φτανουμε οχι σε σωματιδια ΑΛΛΑ σε ενεργεια.

kazo
24-03-08, 23:21
τον τελευταιο καιρο υπαρχει μια θεωρια που κατακτα ολο και περισσοτερο την επιστημονικη κοινοτητα που λεει οτι ουσιαστικα δεν υπαρχει υλη αλλα μονο ενεργεια!!! δηλαδη οποιο κομματι υλης και να παρουμε αν διαιρεσουμε περα απο τον πυρηνα τις χορδες υπερχορδες κουαρκ κ.α τοτε φτανουμε οχι σε σωματιδια ΑΛΛΑ σε ενεργεια.

Ενέργεια χωρίς ύλη... Ενδιαφέρον. Δώσε κι άλλες πληροφορίες σε παρακαλώ.

paris4u
24-03-08, 23:24
θα ψαξω αυτα τα θυμαμαι απο αντιστοιχα ντοκυμαντερ στην νετ και ετ3 με τον Σαββιδη καποιες συζητησεις.Αυριο ομως

Gotti
27-03-08, 02:21
θα ψαξω αυτα τα θυμαμαι απο αντιστοιχα ντοκυμαντερ στην νετ και ετ3 με τον Σαββιδη καποιες συζητησεις.Αυριο ομως
Περιμένουμε να μας διαφωτίσεις περισσότερο!:bigthinki

shilah
27-03-08, 02:43
Mono stin idea oti enas tetios kai poloi aloi pou den tous kseroumai den tha psithoun stin kolasi gia mia olokliri eoniotita ανατριχιαζω.Polous apo aftous pou kivernane ton kozmo me afton ton tropo den prokite oute na tous mathoume.Ase na iparhei mia kolasi na heromaste kai emois oti mia fora tha timorithoune kai aftoi.

Εχεις δικιο.δε θελω να σου στερησω τετοια ικανοποιηση.Σε αυτο ειμαι και γω μαζι σου.

Gotti
27-03-08, 02:47
Δεν νομίζω ότι υφίσταται ο μύθος της κολάσεως με τα καζάνια που βράζουν! Έχει ξεπεραστεί πλέον αυτό.

kelly
27-03-08, 03:01
ποιός πραγματικά ξέρει?γιατί να μην έχει δίκιο ο Δάντης?έστω και αλληγορικά...
Ποιός πραγματικά μπορεί να μας πει?

Myself
27-03-08, 06:40
Προσωπικά μου είναι πολύ δύσκολο να αποδεχτώ οποιαδήποτε "επιστημονική" έρευνα η οποία δεν είναι δημοσιευμένη και δεν έχει αποδεχτεί από την επιστημονική κοινότητα.
Δηλαδη θες να πεις οτι η δημιουργία της εν λογο ταινιας δε θεωρειτε επιστημονική
δημοσιευση?
:bigsmile:

agrypas
27-03-08, 09:48
Μερικοί και το "10000 BC" μερικοί θα το δουν ως έγκριτο ντοκιμαντέρ! Τι να κάνω δηλαδή; :biglol:

Myself
27-03-08, 18:21
Μερικοί και το "10000 BC" μερικοί θα το δουν ως έγκριτο ντοκιμαντέρ! Τι να κάνω δηλαδή;
Ωπα μεγαλε (pardon για την οικειότητα!) τωρα θετεις μεγα θεμα...
Δηλαδη λενε ψεματα οτι τα μαμουθ ανεβαζαν πετρες στις πυραμιδες?

Gotti
27-03-08, 20:22
Ε, όχι ρε παιδιά! Το θέμα είναι η ζωή μετά το θάνατο! Γι' αυτούς τους προβληματισμούς ανοίξτε σχετικό θέμα!

agrypas
27-03-08, 22:57
Ωπ! Έχεις δίκιο. Παρασυρθήκαμε... :bflower:

Gotti
27-03-08, 23:06
Ευχαριστώ.

CELEB
27-03-08, 23:12
Η σκεψη οτι ισως να υπαρχει ζωη μετα θανατον ειναι αρκετα αισιοδοξη διοτι σε αυτη τη περιπτωση δεν βλεπεις τον θανατο ως το τελος αλλα ως ενα μεταβατικο σταδιο για να πας καπου αλλου. Ο Πλατωνας μιλαει για τον κοσμο των ιδεων και για την αιωνιοτητα της ψυχης . Ολες οι πληροφοριες που αποκταμε απο τις αισθησεις μας κατα την διαρκεια της ζωης μας αποθηκευονται στην ψυχη και μετα τον θανατο η ψυχη φευγει απο το νεκρο σωμα και παει σε αλλο εχοντας αναλιωτες τις εμπειριες του προηγουμενου σωματος. Με αυτη την σκεψη η ψυχη ειναι αιωνια.

Πιο πανω καποιος ειπε για ενεργεια. Πως μπορει να συνδεθει η Θεωρια των Χορδων με την αιωνιοτητα ? δεν το καταλαβα, μπορεις σε παρακαλω να μου το exigiseis??

paris4u
30-03-08, 22:07
Ωπα μεγαλε (pardon για την οικειότητα!) τωρα θετεις μεγα θεμα...
Δηλαδη λενε ψεματα οτι τα μαμουθ ανεβαζαν πετρες στις πυραμιδες?

:biglol::bigsmile::biglol:

alphabeta
05-04-08, 00:59
Ζωή μετά το θάνατο; Αν η συζήτηση μπαίνει σε επίπεδο των "πιστεύω" του καθενός, τότε η συζήτηση αυτή καθεαυτή δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, αφού καταλήγει σε απλή (στατιστική) παράθεση διαφορετικών "πιστεύω" και τίποτα περισσότερο. Αν όμως μπαίνει σε επίπεδο φιλοσοφικής αναζήτησης, τότε έχει μέν νόημα, αλλά ταυτόχρονα απαιτείται και η στοιχειώδης δεοντολογία που λέει ότι προχωράμε πάντα από το γνωστό στο άγνωστο, με βάση συγκεκριμένους δεοντολογικούς και μεθοδολογικούς κανόνες και χωρίς υπερβάσεις του τύπου "εγώ έτσι πιστεύω ότι είναι, άρα έτσι μάλλον θα είναι)...

Σ'αυτό το thread διάβασα ακόμα και τις γνωστές "αποδείξεις" περί ύπαρξης "βάρους 21 γραμμαρίων" αυτού που αποκαλούμε "ψυχή", και τις είδα μάλιστα να περνάνε και ώς "αποδεδειγμένες πέραν αμφιβολίας"... Από πού κι ως πού ρε παιδιά; Το πείραμα που έκανε αυτός ο τύπος πρίν από 100 χρόνια, με τα ελλιπέστατα μέσα της εποχής, μπήκε κανένας στον κόπο να το διαβάσει; Αμφιβάλλω! Γιατί αν έκανε τον κόπο θα διαπίστωνε ότι από τις 6 περιπτώσεις -όλες κι όλες- που εξετάστηκαν, ΜΟΝΟ στη ΜΙΑ διαπιστώθηκε η μείωση του βάρους κατά 21 γραμμάρια που μπορεί να οφείλεται σε χίλιες δυό αιτίες... Αν τώρα κάποιοι το θεωρούν αυτό "απόδειξη" εγω πάω πάσο... Ψάχτε και μόνοι σας και βρείτε τι έχει ειπωθεί σχετικά με αυτο το θέμα, μη βγούμε και off topic...

Ζωή... Τί είναι ζωή; Πώς την ορίζουμε; Ο πίθηκος έχει ζωή... Τα δελφίνια έχουν ζωή... Οι κατσαρίδες έχουν ζωή... Το ίδιο και οι αμοιβάδες... Ακόμα και ο ιός της γρίπης έχει κι αυτός ζωή... Για σκεφτείτε το λίγο... Οταν λοιπόν πάμε στον όρο "ζωή" και κολλάμε από δίπλα του και κάτι πρόσθετο που το ονομάζουμε "ψυχή", τότε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ θα πρέπει να δεχτούμε ότι "ψυχή" έχουν ΟΛΑ τα έμβια, είτε άνθρωποι είναι αυτά, είτε σαλμονέλες, είτε μυκητες! Σωστά; Κι ακόμα χειρότερα, αν δεχτούμε ότι αυτή η "ψυχή" διατηρείται και μετά θάνατον, τότε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ θα πρέπει επίσης να δεχτούμε ότι "μετά θάνατον ζωή" απολαμβάνουν ΟΛΑ τα έμβια, πάει να πεί, ακόμα κι ο πίθηκος ή ακόμα κι ο ιός της γρίππης που σκοτώσαμε με το αντιβιωτικό...

Εκτός κι αν όταν λέμε "ζωή" εννοούμε ΜΟΝΟ την ανθρώπινη, όταν λέμε "ψυχή" εννοούμε ότι ΜΟΝΟ ο άνθρωπος έχει "ψυχή" και πάει λέγοντας... Οπότε, νομιζω ότι η παροιμία "Γιάννης κερνάει και Γιάννης πίνει" ταιριάζει εδώ γάντι με την περίπτωση και να μην το κουράζουμε άλλο "φιλοσοφικά".

Αναρωτηθήκατε ποτέ αν η εφεύρεση αυτού που λέμε "ψυχή" (διότι περί εφεύρεσης πρόκειται) οφείλεται σε ένα εξελικτικό χαρακτηριστικό εγκεφαλικής λειτουργίας που ΜΟΝΟ ο άνθρωπος διαθέτει; Ποιό είναι αυτό το χαρακτηριστικό; Η εγκεφαλική διεργασία γνωστή με τον όρο "ΦΑΝΤΑΣΙΑ"! Και γιατί την έχει ΜΟΝΟ ο ανθρωπος; Διότι ο άνθρωπος είναι το ΜΟΝΟ είδος που εξοικειώθηκε με τη ΦΩΤΙΑ και τη χρησιμοποίησε πρός όφελός του, η οποία φωτιά στη συνέχεια του επέτρεψε να παραμένει ζεστός και ξύπνιος μέσα στη σπηλιά ΣΧΕΔΙΑΖΟΝΤΑΣ το κυνήγι της επόμενης ημέρας, και πολλά άλλα ακόμα, που θεωρώ περιττό να αναφέρω εδώ. Ετσι κατάφερε να φτάσει στην κορφή της τροφικής αλυσίδας και το ένα έφερε το άλλο και βρισκόμαστε εδώ σήμερα να συζητάμε και να φιλοσοφούμε για διάφορα χρησιμοποιώντας τη σκέψη μας και τη φαντασία μας, την ίδια ώρα που τα λιοντάρια στις σαβάννες της Αφρικής, κοιμούνται αυτή τη στιγμή χωρίς να προβληματίζονται ούτε για το αύριο, ούτε για το πού θα πάει η "ψυχή" τους όταν τα κακαρώσουν...

Επειδή όμως εμείς έχουμε τη δυνατότητα να φανταζόμαστε διάφορα, αυτό δεν σημαίνει ότι ότι φανταζόμαστε είναι και σωστό ή υπαρκτό! Αν μή τι άλλο, οι αισθήσεις μας, σε συνδυασμό και με την εξέλιξη των εγκεφαλικών μας λειτουργιών, μάς έχουν οδηγήσει μέχρι σήμερα σε μια λιγο-πολύ αξιόπιστη είκόνα για τον κόσμο που μας περιβάλλει... Ελα όμως που η γνώση ότι είμαστε στην κορφή μας κάνει ταυτόχρονα και εγωιστές (πάει να πεί, ανθρωποκεντρικούς)... Είναι ποτέ δυνατόν έγω να σταματήσω να υπάρχω;;; Ποτέ των ποτών! Κάτι θα πρέπει να γίνει ώστε να ΣΥΝΕΧΙΣΩ να υπάρχω ακόμα και μετά το βιολογικό μου θάνατο!... Και ώπ! Βάζω τη φαντασία μου να δουλέψει κι απο κεί και πέρα φτιάχνω και μετα θάνατον ζωή, και παραδείσους και κολάσεις και ότι άλλο τραβάει η όρεξή μου... Και λέγε-λέγε φτάνω στο σημείο να τα θεωρώ "αποδεδειγμένα" χωρις να έχω γι αυτά απολύτως καμμιά ουσιαστική απόδειξη... Κι αυτό το λέω "πίστη" και πολλές φορές φτάνω να το εξισώνω και με την απόδειξη... Και μαϊντανός να γίνουν όλα...

Πάρτε έναν υγιέστατο άνθρωπο, ξαπλώστε τον στο τραπέζι, διασωληνώστε τον ώστε να υποστηρίξετε τις βασικές σωματικές του λειτουργίες, και αφαιρέστε του την παρεγκεφαλίδα. Τι έχετε; ΕΝΑ ΦΥΤΟ! Καμμία κίνηση, καμμιά έκφραση, καμμία αίσθηση, τίποτα! Αυτό λοιπόν που ονομάζουμε "ψυχή" δεν είναι τίποτα άλλο από το σύνολο των ηλεκτροχημικών εγκεφαλικών λειτουργιών για τις οποίες ο ίδιος ο εγκέφαλός μας έχει ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ! Μόλις κοπούν κάποια καλώδια, ψάχτε εσείς να βρείτε "ψυχές" μετά...

Το ίδιο συμβαίνει και με το θάνατο... Οι ηλεκτροχημικές διεργασίες απαιτούν ενέργεια που προμηθεύεται ο εγκέφαλος από τις υποστηρικτικές διεργασίες που λαμβάνουν χώρα σε όλο το υπόλοιπο σώμα, και τις ονομάζουμε χοντρικά "μεταβολισμό". Πάει να πεί, μετατροπή της πρωτογενούς τροφής σε άλλα χημικά στοιχεία και εντεύθεν σε διάφορες μορφές ενέργειας με τελική κατάληξη τη θερμική. Ποιός είπε ότι το δεύτερο αξίωμα της θερμοδυναμικής δεν ισχύει ΚΑΙ για τον άνθρωπο; Οταν λοιπόν επέλθει ο θάνατος, τέρμα το πανηγύρι κι ότι ζήσαμε, ζήσαμε... Από κεί και περα αναλαμβάνει η εντροπία με τελική κατάληξη την αποσύνθεση...

Το ίδιο που ισχύει για την κατσαρίδα, το ίδιο ισχύει και για τον άνθρωπο... Βεβαίως η κατσαρίδα δεν διαθέτει φαντασία κι έτσι δεν μπορεί η κακομοίρα να γράψει την άποψή της εδώ στο φόρουμ για τη δική της φιλοσοφική θεώρηση των πραγμάτων...

Κι έτσι μένουμε μόνοι μας εδώ οι άνθρωποι να αλωνίζουμε και να τα θεωρούμε όλα κάτω από το πρίσμα του δικού μας ανθρωποκεντρικού "συμφέροντος"... Αλλωστε τι διάολο, το δικαιούμαστε, καθότι "υπερδύναμη"!!!...

Πρόταση: Αράξτε ένα ξάστερο καλοκαιρινό βράδυ, μακρυά από τα φώτα της πόλης, και αφήστε το βλέμμα σας να κοιτάξει πρός τα πάνω για λίγη ώρα... Κι αναρωτηθείτε ΤΙ είστε εσείς μπροστά σ'ΑΥΤΟ που αντικρύζετε εκείνη τη στιγμή... Και τότε θα διαπιστώσετε ότι τόσο η "ψυχή" σας, όσο και το "εγώ" σας μίκρυναν τόσο πολύ που ούτε κάν μπορείτε πιά να τα διακρίνετε...

Το ξέρω, το έχω πάθει...

:bigwing:

perman
05-04-08, 01:28
Αν και ούτε εγώ πιστεύω ότι υπάρχει μετά θάνατον ζωή, καθώς ότι νιώθουμε είναι αποτέλεσμα χημικών ουσιών και ηλεκτρισμού (αποδεδειγμένα), έχω μερικά ερωτήματα γι αυτούς που πιστεύουν ότι υπάρχει μετά θάνατον ζωή, βασισμένη στο ότι υπάρχει ψυχή...

Η ψυχή έχει αισθήσεις?? Βλέπει?? Ακούει?? Γενικά, μπορεί να δεχτεί ερεθίσματα απ το περιβάλλον??
Η ψυχή μπορεί να επεξεργαστεί ερεθίσματα?? Μπορεί να σκεφτεί??
Έχει την ίδια μορφή με το μέχρι πρότεινως σώμα που βρισκόταν?? Κινείται??
Κουβαλάει μαζί της ότι πληροφορίες έχεις συλλέξει κατά τη διάρκεια της προηγούμενης ζωής??

Δλδ, αν πεθάνουμε και όντως υπάρχει, υπάρχει περίπτωση να πάρουμε χαμπάρι τπτ μετά??? Υπάρχει περίπτωση να κάνουμε μια 2η ζωή??

agrypas
05-04-08, 01:38
Σε παρακαλώ Perman! Γιατί τόση δυσπιστία; Τόσοι και τόσοι έχουν βγει στην ... τηλεόραση και μας έχουν διηγηθεί περιστατικά της προηγούμενης ζωής τους.

Έχουν και μάρτυρες: Αυτούς της προηγούμενης ζωής τους! Ρώτα τους! :biglol:

alphabeta
05-04-08, 02:01
Και για να δείτε πόσο χύμα και φλού αρτιστίκ είναι αυτά τα πράγματα, αρκεί να σκεφτείτε ότι ακόμα και αυτή η ίδια η ΣΤΙΓΜΗ του θανάτου (ΜΕΤΑ την οποία περνάμε -υποτίθεται- σε άλλη διάσταση) δεν είναι (ούτε κάν αυτή) επακριβώς καθορισμένη!!!

Ποιά ακριβώς στιγμή επέρχεται ο θάνατος;

- Οταν σταματήσει η αναπνοή;
- Οταν σταματήσει η καρδιά;
- Οταν νεκρωθεί ο εγκέφαλος;
- Οταν νεκρωθούν τα κύτταρα;
- Οταν αναγγελθεί ο θάνατος από το γιατρό με τη νομική έννοια της αναγγελίας;

Πότε;

Γιατί όλα τα παραπάνω ΔΕΝ συμβαίνουν ταυτόχρονα, αλλά μεσολαβεί κάποιο χρονικό διάστημα από το ένα στο άλλο... Ας βρούμε λοιπόν πρώτα ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ πεθαίνουμε, και μετά αποφασίζουμε για το τι γίνεται (ή δεν γίνεται) "μετά"...

Myself
05-04-08, 05:53
Ζωή μετά το θάνατο; Αν η συζήτηση μπαίνει σε επίπεδο των "πιστεύω" του καθενός, τότε η συζήτηση αυτή καθεαυτή δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, αφού καταλήγει σε απλή (στατιστική) παράθεση διαφορετικών "πιστεύω" και τίποτα περισσότερο.
.
.
.

Πρόταση: Αράξτε ένα ξάστερο καλοκαιρινό βράδυ, μακρυά από τα φώτα της πόλης, και αφήστε το βλέμμα σας να κοιτάξει πρός τα πάνω για λίγη ώρα... Κι αναρωτηθείτε ΤΙ είστε εσείς μπροστά σ'ΑΥΤΟ που αντικρύζετε εκείνη τη στιγμή... Και τότε θα διαπιστώσετε ότι τόσο η "ψυχή" σας, όσο και το "εγώ" σας μίκρυναν τόσο πολύ που ούτε κάν μπορείτε πιά να τα διακρίνετε...

Το ξέρω, το έχω πάθει...

Ευχαριστουμε για πολυ καλογραμμενο (και ευκολο-διαβαστο) κειμενο σου.

Σε ανυποπτο χρονο εχω πει οτι δυο τεινα μπορουν να συμβουν μετα θανατον...

1) Ειτε συνεχιζουμε τον "δρομο" μας με καποια αλλη "μορφη"
2) Η τελος, the end, τερμα το πανηγυρι, το απολυτο τιποτα.

Καμμια απο τις παραπανω επιλογες δεν μπορουμε να επηρεάσουμε η να χειραγωγήσουμε
οποτε καλο ειναι να ζησουμε αυτο που ζουμε και αλλος αργα αλλος γρηγορα θα μαθουμε
τι γινεται.
Μην ξεχνατε οτι αυτο που αφηνουμε πισω μας μπροστα μας δεν προκειτε να το ξαναβρουμε (μαλλον).
Και επεσε αυτη η αντιπαθεστατη η Gotti (που ουτε να τσακωθει μαζι μου πλεον δεν απαξιώνει) να με φαει :bkiss:

Παντως πρεπει να ομολογησω οτι τετοιου ειδους συζητησεις ασκουν μια γοητεια στους
ανθρωπους (σε μερικους τουλαχιστον) και δεν αφηνω τον εαυτο μου απ΄εξω.

Ποιά ακριβώς στιγμή επέρχεται ο θάνατος;

- Οταν σταματήσει η αναπνοή;
- Οταν σταματήσει η καρδιά;
- Οταν νεκρωθεί ο εγκέφαλος;
- Οταν νεκρωθούν τα κύτταρα;
- Οταν αναγγελθεί ο θάνατος από το γιατρό με τη νομική έννοια της αναγγελίας;

Πότε;

Γιατί όλα τα παραπάνω ΔΕΝ συμβαίνουν ταυτόχρονα, αλλά μεσολαβεί κάποιο χρονικό διάστημα από το ένα στο άλλο... Ας βρούμε λοιπόν πρώτα ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ πεθαίνουμε, και μετά αποφασίζουμε για το τι γίνεται (ή δεν γίνεται) "μετά"...
ΠΟΛΥ μου αρεσε αυτο...τοσο πολυ που θα το υοθετησω.
:bigbest:

Gotti
05-04-08, 09:45
Δε θέλω να τσακωθώ μαζί σου ούτε και με κανέναν άλλο. Τις απόψεις μου τις έχω πει ήδη. Και απλά διαβάζω αυτά που γράφει ο καθένας.
Τώρα περιμένω να ακούσω την άποψη της κατσαρίδας.:biglol::biglol:
Και για να εξηγούμαι. Όταν έθεσα το παραπάνω θέμα, περίμενα απάντηση από άτομα που ίσως τους έχει απασχολήσει και το έχουν ψάξει ή απλά αναρωτηθεί. Λογικό είναι κάποιους να μην τους ενδιαφέρει τι γίνεται όταν αφήσουμε το μάταιο τούτο κόσμο ή απλά πιστεύουν ότι δεν υπάρχει τίποτα μετά το θάνατο και φυσικά δεν τους αφορά το ερώτημα που έχω θέσει.
Απλά είναι τα πράγματα.

tselepoura
05-04-08, 13:26
<STRONG>
Η λέξη ψυχή «είναι από τις πιο δύσκολες και στη Βίβλο και στη χριστιανική γραμματεία»[1] (http://www.oodegr.com/oode/dogma/psyxi1.htm#_edn1). Η ψυχή είναι πολυσήμαντη μέσα στην Αγία Γραφή και την πατερική γραμματεία. Φανερώνει πολλά πράγματα. Όπως σημειώνει ο καθηγητής Χρηστός Γιανναράς, «οι Εβδομήκοντα μεταφραστές της Π.Δ. μετέφεραν στα ελληνικά με την λέξη ψυχή το εβραϊκό nephesch<SPAN lang=EL> που είναι ένας πολυσήμαντος όρος. Ψυχή ονομάζεται κάθε τι έμβιο, κάθε ζώο, συνηθέστατα όμως μέσα στην Γραφή πρόκειται για τον άνθρωπο. Δηλώνει τον τρόπο με τον οποίο η ζωή εκδηλώνεται στον άνθρωπο. Δεν αναφέρεται σε ένα μόνο τμήμα της ανθρώπινης ύπαρξης – το πνευματικό, σε αντίθεση προς το υλικό – αλλά σημαίνει τον ολόκληρο άνθρωπο, ως ενιαία ζωντανή υπόσταση. Η ψυχή δεν κατοικεί απλώς στο σώμα, αλλά εκφράζεται με το σώμα, που κι αυτό, όπως και η σάρκα ή η καρδία αντιστοιχεί στο εγώ μας, στον τρόπο με τον οποίο πραγματοποιούμε την ζωή. Ψυχή είναι ένας άνθρωπος, είναι κάποιος...»[2] (http://www.oodegr.com/oode/dogma/psyxi1.htm#_edn2). Η ψυχή δεν είναι η αιτία της ζωής, αλλά είναι κυρίως ο φορέας της ζωής[3] (http://www.oodegr.com/oode/dogma/psyxi1.htm#_edn3).http://www.oodegr.com/oode/dogma/psyxi1.htm
<FONT size=4>Ότι και να λέμε για τον Θεό χάνει την αξία του εάν δεν απαντηθεί το μεγαλύτερο υπαρξιακό μας ερώτημα. Αναφέρομαι βέβαια στην μετα θάνατον ζωή. Όπως σοφά παρατηρεί ο αθεϊστής Frank Tipler<SPAN lang=EL>, «εάν δεν υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο, τότε η ύπαρξη ή η μη-ύπαρξη του Θεού παύει να έχει σημασία». Τί μας νοιάζει εάν υπάρχει Θεός ή εάν ο Θεός είναι Θεός αγάπης εάν στο μέλλον δεν θα υπάρχουμε για να απολαμβάνουμε την ύπαρξη και την αγάπη του; Ποιό το όφελος ενός Θεού που δεν ζωοποιεί τους νεκρούς;

alphabeta
05-04-08, 14:57
[όσους] ...πιστεύουν ότι δεν υπάρχει τίποτα μετά το θάνατο ...φυσικά δεν τους αφορά το ερώτημα που έχω θέσει.
Κάνεις λάθος, και φυσικό είναι ίσως, μετά από 9 σελίδες, να μη θυμάσαι ούτε εσύ η ίδια το ερώτημα που είχες θέσει.

Σου θυμίζω λοιπόν τον τίτλο του: Ζωή μετά το θάνατο ή όχι?

Το σε ποιούς αναφέρεται, ποιούς αφορά και ποιών την κατάθεση άποψης υπονοεί το "ή όχι" είναι νομίζω τόσο προφανές ώστε να μή χρειάζεται παραπέρα επεξήγηση.

Και κάτι ακόμα: Μην θεωρείς ότι ΜΟΝΟ όσοι πιστεύουν στη μετα θάνατο ζωή έχουν ψαχτεί σχετικά με το θέμα, ενώ όσοι δεν πιστεύουν είναι "άψαχτοι"... Θα σου έλεγα ότι κατά την ταπεινή μου άποψη, περισσότερο ψαγμένοι είναι όσοι ΔΕΝ πιστεύουν στη μετα θάνατο ζωή. Και ξέρεις γιατί; Διότι η αποδοχή της μεταθανάτιας ζωής το μόνο που απαιτεί από κάποιον είναι πίστη. Ενώ η άρνησή της συνδέεται με πολύ πιο σύνθετους και διεξοδικούς συλλογισμούς μέχρι να φτάσει στην τελική αιτιολόγηση αυτής της άρνησης... Βλέπεις δεν απαιτείται να αιτιολογείς την πίστη σου (γι αυτό άλλωστε λέγεται και πίστη), ενώ χρειάζεται να αιτιολογείς όλα τα υπόλοιπα.

Οπως λές κι εσύ, πολύ απλά είναι τα πράγματα...

Gotti
05-04-08, 15:56
Κάνεις λάθος, και φυσικό είναι ίσως, μετά από 9 σελίδες, να μη θυμάσαι ούτε εσύ η ίδια το ερώτημα που είχες θέσει.

Σου θυμίζω λοιπόν τον τίτλο του: Ζωή μετά το θάνατο ή όχι?

Το σε ποιούς αναφέρεται, ποιούς αφορά και ποιών την κατάθεση άποψης υπονοεί το "ή όχι" είναι νομίζω τόσο προφανές ώστε να μή χρειάζεται παραπέρα επεξήγηση.

Και κάτι ακόμα: Μην θεωρείς ότι ΜΟΝΟ όσοι πιστεύουν στη μετα θάνατο ζωή έχουν ψαχτεί σχετικά με το θέμα, ενώ όσοι δεν πιστεύουν είναι "άψαχτοι"... Θα σου έλεγα ότι κατά την ταπεινή μου άποψη, περισσότερο ψαγμένοι είναι όσοι ΔΕΝ πιστεύουν στη μετα θάνατο ζωή. Και ξέρεις γιατί; Διότι η αποδοχή της μεταθανάτιας ζωής το μόνο που απαιτεί από κάποιον είναι πίστη. Ενώ η άρνησή της συνδέεται με πολύ πιο σύνθετους και διεξοδικούς συλλογισμούς μέχρι να φτάσει στην τελική αιτιολόγηση αυτής της άρνησης... Βλέπεις δεν απαιτείται να αιτιολογείς την πίστη σου (γι αυτό άλλωστε λέγεται και πίστη), ενώ χρειάζεται να αιτιολογείς όλα τα υπόλοιπα.

Οπως λές κι εσύ, πολύ απλά είναι τα πράγματα...
Θυμάμαι πάρα πολύ καλά το θέμα που έβαλα(όπως και όλα όσα έχω βάλει στο forum). Εννοώ γι' αυτούς που έχουν ψαχτεί και έχουν καταλήξει κάπου. Έτσι άλλοι έχουν καταλήξει στο ότι δεν υπάρχει και άλλοι στο ότι υπάρχει. Υπάρχει και μια άλλη κατηγορία που το παραπάνω θέμα τους αφήνει παγερά αδιάφορους.
Και θα διαφωνήσω μαζί σου. Η αποδοχή της μεταθανάτιας ζωής δεν απαιτεί απαραίτητα πίστη. Δεν είναι όλα άσπρα- μαύρα σ' αυτή τη ζωή. Και τώρα απ' ότι καταλαβαίνω, θέλεις να πεις, ότι όσοι πιστεύουν ότι υπάρχει ζωή μετά το θάνατο, το έχουν σαν άποψη απλά και μόνο επειδή το επιτάσσει η θρησκεία ή η πίστη. Και ότι το έχουν δεχτεί άνευ σκέψης.
Προσωπικά να σου πω, έχω μάθει να αιτιολογώ αυτά που σκέφτομαι, να τα περνάω από "κόσκινο" και να μην δέχομαι αμάσητη τροφή.
Ζήτησα την σκέψη των άλλων που τους έχει απασχολήσει το συγκεκριμένο ζήτημα και όχι να ερμηνεύσω τη δική μου απάντηση (τουλάχιστον όχι ακόμα).
Και κάτι τελευταίο. Με τη λέξη ζωή μετά το θάνατο, εννοώ την οποιαδήποτε συνέχεια, της ψυχής, των γνώσεων κλπ.

perman
05-04-08, 16:13
Εγώ πάντως περιμένω μια απάντηση στα ερωτήματά μου... Γιατί το ποστ του tselepoura παραήταν αόριστο...

alphabeta
05-04-08, 16:31
Και τώρα απ' ότι καταλαβαίνω, θέλεις να πεις, ότι όσοι πιστεύουν ότι υπάρχει ζωή μετά το θάνατο, το έχουν σαν άποψη απλά και μόνο επειδή το επιτάσσει η θρησκεία ή η πίστη.
Προσωπικά να σου πω, έχω μάθει να αιτιολογώ αυτά που σκέφτομαι, να τα περνάω από "κόσκινο" και να μην δέχομαι αμάσητη τροφή.
Ο όρος "πίστη" ΔΕΝ περιλαμβάνει μόνο τη θρησκευτική... "Πιστεύω" σημαίνει ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ ότι δέχομαι κάτι ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΑ χωρίς να μπορώ να το αιτιολογήσω. Οποιος είναι σε θέση να αιτιολογήσει και να αποδείξει αυτά που "πιστεύει", τότε δεν χρειάζεται κάν να τα πιστεύει, διότι αν μπορεί να τα αιτιολογήσει και να τα αποδείξει, αυτό σημαίνει οτι τα ΓΝΩΡΙΖΕΙ! Και κάτι που το γνωρίζεις, δεν χρειάζεται να το πιστεύεις...

Και μια και μιλάμε για αποδείξεις, σημαντικό είναι επίσης και τούτο: Το βάρος της απόδειξης του ισχυρισμού του το έχει ΜΟΝΟ εκείνος ο οποίος ισχυρίζεται κάτι. ΟΧΙ εκείνος ο οποίος αρνείται τον ισχυρισμό. Παράδειγμα: Το "απόδειξέ μου ότι υπάρχει μετά θάνατον ζωή" είναι εύλογο αίτημα πρός κάποιον που ισχυρίζεται την ύπαρξή της. Αντίθετα, το "απόδειξέ μου ότι ΔΕΝ υπάρχει μετά θάνατον ζωή" αποτελεί λογικό ατόπημα, καθόσον αντικείμενο απόδειξης μπορεί εξ ορισμού να αποτελεί ΜΟΝΟ η θέση και ΟΧΙ η αντίθεση. Το αναφέρω αυτό, επειδή σ'αυτό το λογικό ατόπημα πέφτουν πάρα πολύ συχνά οι κάθε είδους "πιστεύοντες", σε ανάλογες συζητήσεις...

Κι επειδή η κατσαρίδα που της έριξα προχτές BAYGON τα τίναξε και μας άφησε χρόνους, λίγο πρίν γυρίσει ανάσκελα, μου έγνεψε να πλησιάσω κοντά της... Κι όταν το έκανα, μου ψιθύρισε με μισοσβησμένη φωνή: Ρώτα τη Gotti, με βάση το δικό της "κόσκινο" οι κατσαρίδες έχουν ψυχή; εχουν μετα θάνατον ζωή;

Τι να της πω; (όχι σ'αυτήν, αυτή πάει πιά, -αλλά στην επόμενη που θα τσακώσω με το BAYGON)...

:angel:

Gotti
05-04-08, 16:41
Αφού μιλάς και με τις κατσαρίδες, έχω κάτι απορίες, την επόμενη μην την σκοτώσεις, κράτα την όμηρο μπας και βγάλω καμιά άκρη.

tselepoura
05-04-08, 16:43
Ο όρος "πίστη" ΔΕΝ περιλαμβάνει μόνο τη θρησκευτική... "Πιστεύω" σημαίνει ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ ότι δέχομαι κάτι ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΑ χωρίς να μπορώ να το αιτιολογήσω. Οποιος είναι σε θέση να αιτιολογήσει και να αποδείξει αυτά που "πιστεύει", τότε δεν χρειάζεται κάν να τα πιστεύει, διότι αν μπορεί να τα αιτιολογήσει και να τα αποδείξει, αυτό σημαίνει οτι τα ΓΝΩΡΙΖΕΙ! Και κάτι που το γνωρίζεις, δεν χρειάζεται να το πιστεύεις...

Και μια και μιλάμε για αποδείξεις, σημαντικό είναι επίσης και τούτο: Το βάρος της απόδειξης του ισχυρισμού του το έχει ΜΟΝΟ εκείνος ο οποίος ισχυρίζεται κάτι. ΟΧΙ εκείνος ο οποίος αρνείται τον ισχυρισμό. Παράδειγμα: Το "απόδειξέ μου ότι υπάρχει μετά θάνατον ζωή" είναι εύλογο αίτημα πρός κάποιον που ισχυρίζεται την ύπαρξή της. Αντίθετα, το "απόδειξέ μου ότι ΔΕΝ υπάρχει μετά θάνατον ζωή" αποτελεί λογικό ατόπημα, καθόσον αντικείμενο απόδειξης μπορεί εξ ορισμού να αποτελεί ΜΟΝΟ η θέση και ΟΧΙ η αντίθεση. Το αναφέρω αυτό, επειδή σ'αυτό το λογικό ατόπημα πέφτουν πάρα πολύ συχνά οι κάθε είδους "πιστεύοντες", σε ανάλογες συζητήσεις...

Κι επειδή η κατσαρίδα που της έριξα προχτές BAYGON τα τίναξε και μας άφησε χρόνους, λίγο πρίν γυρίσει ανάσκελα, μου έγνεψε να πλησιάσω κοντά της... Κι όταν το έκανα, μου ψιθύρισε με μισοσβησμένη φωνή: Ρώτα τη Gotti, με βάση το δικό της "κόσκινο" οι κατσαρίδες έχουν ψυχή; εχουν μετα θάνατον ζωή;

Τι να της πω; (όχι σ'αυτήν, αυτή πάει πιά, -αλλά στην επόμενη που θα τσακώσω με το BAYGON)...

:angel:Gia tous hristianous i apodiksi einai i zoi tou Hristou kai i anastasi tou.

kazo
05-04-08, 16:47
Gia tous hristianous i apodiksi einai i zoi tou Hristou kai i anastasi tou.

Άλλο η απόδειξη και άλλο η δοξασία.

tselepoura
05-04-08, 16:52
Άλλο η απόδειξη και άλλο η δοξασία.
Doksasia simeni oti eheis adirisois gia to pos ezise kai pethane o Hristos?

alphabeta
05-04-08, 16:56
έχω κάτι απορίες, την επόμενη μην την σκοτώσεις, κράτα την όμηρο μπας και βγάλω καμιά άκρη.

Κοίτα να δείς που, ακόμα και για τις υπαρξιακές μας ανησυχίες, η απάντηση βρίσκεται τελικά μόνο στο Γκουαντάναμο...

:biglol::biglol::biglol:

Φίλε μου, αυτό που λές δεν βγάζει νόημα. Η λέξη "απόδειξη" έχει συγκεκριμένη έννοια και σημασία, και βασίζεται σε συγκεκριμένους πανανθρώπινους κανόνες λογικής και μεθοδολογίας που καμμιά απολύτως σχέση δεν έχουν ούτε με θρησκείες ούτε με "πιστεύω"... Η απόδειξη είναι απόδειξη, πάει τέλειωσε... Οπως ακριβώς ένα αεροπλάνο για να πετάξει βασίζεται στις ΙΔΙΕΣ αρχές αεροδυναμικής φυσικής, είτε μεταφέρει χριστιανούς είτε μεταφέρει οπαδούς του χάρε κρίσνα...

kazo
05-04-08, 16:56
Σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ αλλά μόνο ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ για την (ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΜΗ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ) ύπαρξή του. Την ανάσταση δεν την συζητάμε, μια και είναι παραμύθι της Χαλιμάς (δεν έχει αποδειχτεί ούτε στο 0% από κανένα).

tselepoura
05-04-08, 17:03
Σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ αλλά μόνο ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ για την (ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ) ύπαρξή του. Την ανάσταση δεν την συζητάμε, μια και είναι παραμύθι της Χαλιμάς (δεν έχει αποδειχτεί ούτε στο 0% από κανένα).
Den thelo na mpo se mia toso megali sizitisi pou den tha mas vgalei pouthena.Tha eithela omos na vrethei enas epistimonas diethnous fimis na asholithei me to agio fos to Pasha sta Ierosolima.:bigthinki:bhi:

Myself
05-04-08, 17:06
Ο όρος "πίστη" ΔΕΝ περιλαμβάνει μόνο τη θρησκευτική... "Πιστεύω" σημαίνει ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ ότι δέχομαι κάτι ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΑ χωρίς να μπορώ να το αιτιολογήσω. Οποιος είναι σε θέση να αιτιολογήσει και να αποδείξει αυτά που "πιστεύει", τότε δεν χρειάζεται κάν να τα πιστεύει, διότι αν μπορεί να τα αιτιολογήσει και να τα αποδείξει, αυτό σημαίνει οτι τα ΓΝΩΡΙΖΕΙ! Και κάτι που το γνωρίζεις, δεν χρειάζεται να το πιστεύεις..
Μπορει σε παρακαλω να μου πεις ποσο χρονων εισαι?

kazo
05-04-08, 17:09
Tha eithela omos na vrethei enas epistimonas diethnous fimis na asholithei me to agio fos to Pasha sta Ierosolima.:bigthinki:bhi:Οι επιστήμονες, δεν ασχολούνται με την απόδειξη μύθων. Αυτό το έχει αναλάβει η εκκλησία.

perman
05-04-08, 17:10

Τι και πώς ακριβώς το απέδειξε δλδ;

agrypas
05-04-08, 17:19
Και μια και μιλάμε για αποδείξεις, σημαντικό είναι επίσης και τούτο: Το βάρος της απόδειξης του ισχυρισμού του το έχει ΜΟΝΟ εκείνος ο οποίος ισχυρίζεται κάτι. ΟΧΙ εκείνος ο οποίος αρνείται τον ισχυρισμό.

Άστα φίλε, έρχεσαι δεύτερος. :beer:

Το έχω θέση τουλάχιστον 4-5 φορές το ερώτημα/θέση (μάλιστα ακριβώς όπως το τοποθετείς εσύ) για το ποιος πρέπει να αποδείξει κάτι.
Η μόνιμη απάντηση: "Απόδειξέ μου ΕΣΥ ότι ΔΕΝ υπάρχει!"

Δεν πρόκειται να σου απαντήσει ή να πάρει θέση, κανείς...

tselepoura
05-04-08, 17:20
Οι επιστήμονες, δεν ασχολούνται με την απόδειξη μύθων. Αυτό το έχει αναλάβει η εκκλησία.
Ola einai Muthos.:biglol::biglol::biglol:

alphabeta
05-04-08, 17:20
Tha eithela omos na vrethei enas epistimonas diethnous fimis na asholithei me to agio fos to Pasha sta Ierosolima.
Να στο θέσω ώς εξής: Ενας απλός κάμεραμαν με μιά κάμερα θα αρκούσε! Ούτε επιστήμονας χρειάζεται να είναι, ούτε διεθνούς φήμης, ούτε τίποτα...

Αλλά για πήγαινε και κάνε μια τέτοια πρόταση στο Πατριαρχείο, κι έλα μετά να μας πείς τι σου απάντησαν...

Είναι πολλά τα λεφτά Αρη! Και όχι μόνο τα λεφτά, αυτό είναι το λιγώτερο... Η εξουσία και η δύναμη να κατευθύνεις τις μάζες ήταν ανέκαθεν πολύ πιο σημαντική από τα λεφτά, επειδή ακριβώς αυτή η εξουσία είναι που ΓΕΝΝΑ τα λεφτά...

Πίστευε και μη ερεύνα, δε λένε; Ξέρουν πολύ καλά γιατί το λένε!

tselepoura
05-04-08, 17:30
Να στο θέσω ώς εξής: Ενας απλός κάμεραμαν με μιά κάμερα θα αρκούσε! Ούτε επιστήμονας χρειάζεται να είναι, ούτε διεθνούς φήμης, ούτε τίποτα...

Αλλά για πήγαινε και κάνε μια τέτοια πρόταση στο Πατριαρχείο, κι έλα μετά να μας πείς τι σου απάντησαν...

Είναι πολλά τα λεφτά Αρη! Και όχι μόνο τα λεφτά, αυτό είναι το λιγώτερο... Η εξουσία και η δύναμη να κατευθύνεις τις μάζες ήταν ανέκαθεν πολύ πιο σημαντική από τα λεφτά, επειδή ακριβώς αυτή η εξουσία είναι που ΓΕΝΝΑ τα λεφτά...

Πίστευε και μη ερεύνα, δε λένε; Ξέρουν πολύ καλά γιατί το λένε!
Ta pisteveis afta pou les?Ego eho dei poles fores video.Pistevo oti enas Astrofisikos tha mporouse na prosegisi me perisoteres apodiksois tin alithia.Ase pou tha ginotan kai o pio diasimos ston kozmo.

alphabeta
05-04-08, 17:33
"Απόδειξέ μου ΕΣΥ ότι ΔΕΝ υπάρχει!"
Ετσι, έτσι!

- Κατηγορούμενε, τι έχεις να δηλώσεις για το φόνο;

- Είμαι αθώος, κύριε πρόεδρε!

- Μα τι λές κατηγορούμενε, εδώ υπάρχουν πέντε αυτόπτες μάρτυρες που σε είδαν να πυροβολείς το θύμα εν ψυχρώ!!!

- Ε, και λοιπόν; Τι αξία έχουν πέντε μάρτυρες κύριε πρόεδρε; Εγώ μπορώ να σας φέρω εδώ πέντε εκατομμύρια μάρτυρες που ΔΕΝ με είδαν να πυροβολώ το θύμα!!!

Πιασ' το αυγό και κούρεψ' το!

:beer:

Ta pisteveis afta pou les?Ego eho dei poles fores video.
Κι εγώ το έχω δεί το βίντεο... Αυτό που ο παπάς ΒΓΑΙΝΕΙ από την κρύπτη με το φώς! Βίντεο που να δείχνει από την αρχή ώς το τέλος ΤΙ κανει ο παπάς ΜΕΣΑ στην κρύπτη, έχεις δεί;

Εδώ σε θέλω μάστορα!

:bigthinki

tselepoura
05-04-08, 17:38
Ετσι, έτσι!

- Κατηγορούμενε, τι έχεις να δηλώσεις για το φόνο;

- Είμαι αθώος, κύριε πρόεδρε!

- Μα τι λές κατηγορούμενε, εδώ υπάρχουν πέντε αυτόπτες μάρτυρες που σε είδαν να πυροβολείς το θύμα εν ψυχρώ!!!

- Ε, και λοιπόν; Τι αξία έχουν πέντε μάρτυρες κύριε πρόεδρε; Εγώ μπορώ να σας φέρω εδώ πέντε εκατομμύρια μάρτυρες που ΔΕΝ με είδαν να πυροβολώ το θύμα!!!

Πιασ' το αυγό και κούρεψ' το!

:beer:

Κι εγώ το έχω δεί το βίντεο... Αυτό που ο παπάς ΒΓΑΙΝΕΙ από την κρύπτη με το φώς! Βίντεο που να δείχνει από την αρχή ώς το τέλος ΤΙ κανει ο παπάς ΜΕΣΑ στην κρύπτη, έχεις δεί;

Εδώ σε θέλω μάστορα!

:bigthinkiMe ena ipnameno Fos na anavei ta keria eeeeeeeee????Afto to video enoeis?:bcool:

tselepoura
05-04-08, 17:54
Ksehasa na sou po oti ego den polipistevo se video.Tha pao kai tha do o idios ti pezete.Den mporo na katalavo tous epistimones pou asholoude me oles tois theories kai ksodevode ekatomiria gia na apodiksoume pos dimiourgithikame na min ehoune koskinisei afta ta fenomena i tous Mithous ean protimas.Tha to eithela poli.

kazo
05-04-08, 17:56
Me ena ipnameno Fos na anavei ta keria eeeeeeeee????Afto to video enoeis?:bcool:

Όχι. Το άλλο με τον παπά και τον αναπτήρα.
:biglol::mafia:

tselepoura
05-04-08, 20:26
Όχι. Το άλλο με τον παπά και τον αναπτήρα.
:biglol::mafia:
:biglol::biglol::biglol::bcool:

Gotti
05-04-08, 21:01
Αφορμή γι' αυτό το θέμα, στάθηκε μία ερώτηση που έκανα σε ένα quiz! Επειδή όμως απ' ότι καταλαβαίνω, είναι κάτι που μάλλον σηκώνει αρκετή συζήτηση σας ρωτάω: Πιστεύετε ότι μετά το θάνατο η ψυχή πάει κάπου αλλού? Κι αν ναι που? Υπάρχει κόλαση και παράδεισος? Πείτε μου τη γνώμη σας!
Προσωπικά έχω βέβαια πολλά ερωτηματικά πάνω στο θέμα αυτό, αλλά πιστεύω ότι υπάρχει ζωή μετά το θάνατο. Εκείνο που έχω καταλάβει είναι (απ' όσο έχω διαβάσει σχετικά), είναι το φως που βλέπει κάποιος να τον οδηγεί, μόλις πεθάνει. Που όμως καταλήγει αυτό το φως? Γιατί υπάρχουν μαρτυρίες ανθρώπων που επανήλθαν στη ζωή, που λένε ότι άκουγαν μια γλυκιά μουσική? Εσείς τι γνωρίζετε σχετικά?
Πόσες προσπάθειες πρέπει άραγε να κάνω για να σας επαναφέρω στο αρχικό θέμα?
Να σας θυμίσω ότι υπάρχει σχετικό θέμα (για την ύπαρξη ή όχι του Θεού) και το έχει βάλει ο φίλος mpagasas.

Myself
05-04-08, 21:50
Να σας θυμίσω ότι υπάρχει σχετικό θέμα (για την ύπαρξη ή όχι του Θεού) και το έχει βάλει ο φίλος mpagasas.
Κατ αρχην πρεπει να μας κανεις το τραπεζι σε ολους τους αιωνιους ανυπάκουους που δεν
λενε να συμορφωθουν με αυτα που λες.
Βρε gestapo ασε να πουμε και καμμια κουβεντα παραπανω, ασε που καθε πασχα ανασύρουμε
το θεμα "Αγιο" φως και τοτε αρχιζει η ρουλα να τσακωνεται με την σουλα που συμφωνησε
με την λουκια που ελεγε οτι το "αγιο" φως τοι αναβει ο παπας με το πουλι του...

Και μπηκε στη μεση ο Mitsos που του αρεσει να τον φωναζουν ληδα να τους πει οτι δεν
ειναι σωστες κουβεντες αυτες και αυτος κανει καθε βραδι την προσευχη του και ζηταει
απο τον καλο θεουλη να μαζεψει γρηγορα τα λεφτα για την αλλαγη....

Και προκύπτει το ερωτημα.... μα τι λεω?

tselepoura
06-04-08, 00:19
Otan anigode teties sizitisois fisiko einai na ksefevgoun.Anagastika.Ola einai alisida.Kanenas epistimonas den asholite me tetia themata kai etsi einai ligo diskolo na iparhoun apodiksois arketa pistikes gia olous.Na sou doso ena paradigma.Oloi ehete akousi gia mavres,aspres,kokkines mageies.Poloi me kapion tropo kaloune pnevmata.Oloi ehoume akousoi tetiou idous istories,oi opies einai efkola na apodihtoun me mia kamera opos leei kai o filos mou o alphabeta.Tora den ksero ean einai pnevmata,psihes,demones ktl.Ean ishioun afta ta paramithakia sigoura tha mas voithouse stin sizitisi gia tin iparksi tis psihis.

agrypas
06-04-08, 00:42

Πάλι τα ίδια!

Βρε Gotti άσε την... καθοδήγηση για το πως πρέπει να συζητάμε και να απαντάμε. Δεν είναι δικαίωμά μας;

Όσον με αφορά δε, θα απαντάω έτσι ώστε να τεκμηριώσω καλύτερα την θέση μου. Αν αυτό εμπλέκει και άλλα θέματα (γιατί πολύ απλά: εμπλέκονται) τότε ΘΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ!

alphabeta
06-04-08, 00:44
Φοβού τους ProMembers και moderating φέροντες... ΑΥΤΟ κι αν ήταν off topic! Χα!

perman
06-04-08, 10:37

Αν θες να είσαι on topic απάντησε στα ερωτήματά μου... Ή προσπάθησε τουλάχιστον... Απ' το να λες συνέχεια τα ίδια, καλύτερο είναι... :p

tselepoura
06-04-08, 11:31
Αν θες να είσαι on topic απάντησε στα ερωτήματά μου... Ή προσπάθησε τουλάχιστον... Απ' το να λες συνέχεια τα ίδια, καλύτερο είναι... :p
Afti i selida adiprosopevei tin hristianiki apopsi tou thematos.Rikse mia matia ohi tipota alo aplos gia na gnorizeis tin propaganda tis alis merias.http://www.oodegr.com/oode/dogma/psyxi1.htm

kazo
06-04-08, 14:35
Afti i selida adiprosopevei tin hristianiki apopsi tou thematos.Rikse mia matia ohi tipota alo aplos gia na gnorizeis tin propaganda tis alis merias.http://www.oodegr.com/oode/dogma/psyxi1.htm

Δυστυχώς η χριστιανική άποψη βασίζεται σε δοξασίες και όχι σε επιστημονικές έρευνες.
Αν λάβουμε υπόψη την αρχή του "πίστευε και μη ερεύνα", δεν βλέπω σε τι θα βοηθήσει η ανάγνωση των χριστιανικών (ή άλλων θρησκευτικών) κειμένων.

nanami
06-04-08, 16:43
..."Πίστευε και μη. Ερεύνα!" έτσι είναι το σωστό.

agrypas
06-04-08, 17:13
Μπορείς Νανά να μας πεις ποιος και που την είπε; Που υπάρχει γραμμένη δηλαδή; Για να δούμε τελικά αν αυτή η τελεία (ή έστω το κόμμα) υπάρχει...

kelly
06-04-08, 17:21
για δες εδώ agrypas http://forums.pathfinder.gr/Religion_Beliefs/Array/thread.html?thread=104396&id=163255

tselepoura
06-04-08, 18:33
για δες εδώ Gotti http://www.oodegr.com/oode/a8eismos/a8eism6.htm
για δες εδώ agrypashttp://www.oodegr.com/oode/dogma/erevna1.htm
για δες εδώ agrypas http://www.oodegr.com/oode/dogma/erevna1.htm

tselepoura
06-04-08, 18:52
για δες εδώ Kelly http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=13958&m=Y10&aa=1
Mipos ksehasa kanenan??????:biglol::biglol::biglol:

Gotti
06-04-08, 19:01
για δες εδώ Gotti http://www.oodegr.com/oode/a8eismos/a8eism6.htm

Για πες μου να καταλάβω, γιατί μου δίνεις να διαβάσω link για τον αθεϊσμό? Γιατί κάπου σ' έχασα!!

tselepoura
06-04-08, 19:42
Για πες μου να καταλάβω, γιατί μου δίνεις να διαβάσω link για τον αθεϊσμό? Γιατί κάπου σ' έχασα!!
Signomi re.Plaka spao.:beer: Ohi me esena.

kazo
06-04-08, 21:09
Την Γ' Οικουμενική Σύνοδο συνεκάλεσε το 431 στην Εφεσο της Μικράς Ασίας ο αυτοκράτορας Θεοδόσιος B'. Αντικείμενό της ήταν να εξετάσει μία ακόμη αίρεση που είχε εμφανιστεί στους κόλπους της εκκλησίας και που προκαλούσε μεγάλη αναταραχή. Κύριος απολογητής της νέας αίρεσης ήταν ο ίδιος ο Πατριάρχης Κωνσταντινουπόλεως Νεκτάριος. Την αφορμή είχε δώσει ο ιερέας Αναστάσιος, προσκείμενος στον Νεκτάριο, ο οποίος σε κήρυγμά του είχε πει τα εξής: «Θεοτόκον την Μαρίαν καλείτω μηδείς, Μαρία γαρ άνθρωπος ην, υπό ανθρώπου δε Θεόν τεχθήναι αδύνατον», τη Μαρία δηλαδή να μην την αποκαλείτε Θεοτόκο, γιατί η Μαρία ήταν άνθρωπος, και το να γεννηθεί Θεός από άνθρωπο είναι αδύνατον.

Ξέσπασε σκάνδαλο, και όταν ο Νεκτάριος θέλησε να δικαιολογήσει τον ιερέα, οι εξηγήσεις του όξυναν την κατάσταση ακόμη περισσότερο, αφού τα όσα έλεγε αποτελούσαν στην ουσία άρνηση της θείας υποστάσεως του Ιησού. Ο Νεστόριος υποστήριζε ότι ο Χριστός διέθετε δύο υποστάσεις, τη θεία και την ανθρώπινη, συναφείς αλλά χωριστές μεταξύ τους, και ότι η θεία υπόστασή του χρησιμοποίησε την ανθρώπινη ως απλό όργανο. Αρα ο Χριστός δεν ήταν Θεός ομοούσιος με τον Πατέρα αλλά «Θεοφόρος ή κτήτωρ της θεότητος», και η Παναγία, έχοντας γεννήσει «ψιλόν άνθρωπον» με τον οποίο η θεία φύση ήλθε σε συνάφεια, δεν έπρεπε να αποκαλείται Θεοτόκος (αυτή που έτεκε Θεόν) αλλά Χριστοτόκος.

Επικεφαλής της εκστρατείας κατά του Νεστορίου είχε τεθεί ο Πατριάρχης Αλεξανδρείας Κύριλλος, ο οποίος και προήδρευσε της συνόδου. Σε αυτήν πήραν μέρος 200 περίπου επίσκοποι. Τρεις έξαρχοι εκπροσώπησαν τις δυτικές εκκλησίες και τον Πάπα Κελεστίνο A' ο οποίος είχε ήδη καταδικάσει τον Νεστόριο. Ο Νεστόριος, αν και είχε προσκληθεί, δεν προσήλθε.

H ετυμηγορία της συνόδου υπήρξε καταδικαστική για τον Νεστόριο, και ο Θεοδόσιος επικύρωσε τις αποφάσεις της και εξόρισε τον αιρεσιάρχη. Ο νεστοριανισμός εξοντώθηκε στη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία αλλά επέζησε αλλού. Τον υιοθέτησε η χριστιανική εκκλησία της Περσίας, και ίχνη του, λιγοστά πάντως, συναντιούνται ακόμη και σήμερα στο Ιράν, στο Ιράκ, στη Συρία, στην Ινδία, καθώς και στη Βόρεια και στη Νότια Αμερική.Κοίτα ρε με τι ασχολούνται τα άτομα την εποχή εκείνη...
Λες και τώρα είμαστε καλύτεροι δηλαδή...

alphabeta
06-04-08, 21:23
Ορίστεεεεεεε;;;;;;;;; Τι έγινε ρε παιδιά; Αποφάσισε η χριστιανική θεολογία να εκφράζεται με μεθόδους που χρησιμοποιούσε η Πυθία στο μαντείο των Δελφών;;; Και μάλιστα να πλασσάρεται η σύνταξη αυτή και ώς "σωστή";;;

Οτι άλλο θέλετε είναι, μόνο σωστή ΔΕΝ είναι! Δεν χρειάζεται να έχει κανείς μεταπτυχιακά στην ελληνική γραμματεία για να μπορέσει να δεί ότι η τελεία εκεί που τίθεται είναι εντελώς ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ και συντακτικά ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ!!!

Και είναι λάθος, επειδή, αν ήταν έτσι το νόημά της, τότε σε ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν θα υπήρχε το συμπλεκτικό "και" αλλά το διαζευκτικό "ή"!!!

"πίστευε ή μή, ερεύνα". Ετσι μάλιστα: Να ερευνάς, είτε πιστεύεις, είτε όχι!

"πίστευε και μη, ερεύνα" = αλαμπουρνέζικα και το μέγα έλεος... (ή άλλιώς: ένα κόμα δεν φέρνει την άνοιξη! Χρειάζονται κι άλλα πράγματα.)

Μην ξεχάσουμε και τα ελληνικά μας δηλαδή, για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα!

tselepoura
06-04-08, 22:18
Ορίστεεεεεεε;;;;;;;;; Τι έγινε ρε παιδιά; Αποφάσισε η χριστιανική θεολογία να εκφράζεται με μεθόδους που χρησιμοποιούσε η Πυθία στο μαντείο των Δελφών;;; Και μάλιστα να πλασσάρεται η σύνταξη αυτή και ώς "σωστή";;;

Οτι άλλο θέλετε είναι, μόνο σωστή ΔΕΝ είναι! Δεν χρειάζεται να έχει κανείς μεταπτυχιακά στην ελληνική γραμματεία για να μπορέσει να δεί ότι η τελεία εκεί που τίθεται είναι εντελώς ΑΥΘΑΙΡΕΤΗ και συντακτικά ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ!!!

Και είναι λάθος, επειδή, αν ήταν έτσι το νόημά της, τότε σε ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν θα υπήρχε το συμπλεκτικό "και" αλλά το διαζευκτικό "ή"!!!

"πίστευε ή μή, ερεύνα". Ετσι μάλιστα: Να ερευνάς, είτε πιστεύεις, είτε όχι!

"πίστευε και μη, ερεύνα" = αλαμπουρνέζικα και το μέγα έλεος...

Μην ξεχάσουμε και τα ελληνικά μας δηλαδή, για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα!

για δες εδώ alphabeta http://www.oodegr.com/oode/dogma/erevna1.ht (http://www.oodegr.com/oode/dogma/erevna1.htm)

alphabeta
06-04-08, 22:29
για δες εδώ alphabeta http://www.oodegr.com/oode/dogma/erevna1.ht (http://www.oodegr.com/oode/dogma/erevna1.htm)
Ευχαριστώ για το link, αλλά το κείμενο πάσχει σοβαρά στο τελικό συμπέρασμά του... Οι Χριστιανοί, λέει, πρέπει να ερευνούν την πίστη τους...

Μα, η δογματική πίστη, εξ ορισμού ΔΕΝ μπορεί να αποτελεί αντικείμενο έρευνας!... Μια θεωρία, μπορεί να ερευνηθεί. Μια υπόθεση, επίσης. Ενα δόγμα, ΠΟΤΕ! Διότι τότε δεν θα ήταν δόγμα!

Η έρευνα λοιπόν μιας θρησκείας από τους πιστούς της, μπορεί να έχει νόημα ΜΟΝΟ άν η θρησκεία αυτή εκληφθεί ώς θεωρία ή έστω ώς υπόθεση εργασίας!

Ξέρεις εσύ κανένα Χριστιανό, για παράδειγμα, που να βλέπει το Χριστιανισμό σαν θεωρία; Αν ξέρεις, γράψε όνομα, τηλέφωνο και διεύθυνση...

Και τί θα γίνει, ας πούμε, αν η έρευνα αποδείξει ότι τελικά το δόγμα είναι μπαρούφα; Εδώ σε θέλω! Εκτός αν εννοούμε σαν "έρευνα" ΜΟΝΟ το πέστε-με-τα-μούτρα-στο-διάβασμα-αλλά-ΜΟΝΟ-για-να-γίνετε-ακόμα-πιο-πιστοί-αλλιώς-μαύρος-αφορισμός-που-σας-έφαγε!

:biglol:

tselepoura
06-04-08, 22:41
Ευχαριστώ για το link, αλλά το κείμενο πάσχει σοβαρά στο τελικό συμπέρασμά του... Οι Χριστιανοί, λέει, πρέπει να ερευνούν την πίστη τους...

Μα, η δογματική πίστη, εξ ορισμού ΔΕΝ μπορεί να αποτελεί αντικείμενο έρευνας!... Μια θεωρία, μπορεί να ερευνηθεί. Μια υπόθεση, επίσης. Ενα δόγμα, ΠΟΤΕ! Διότι τότε δεν θα ήταν δόγμα!

Η έρευνα λοιπόν μιας θρησκείας από τους πιστούς της, μπορεί να έχει νόημα ΜΟΝΟ άν η θρησκεία αυτή εκληφθεί ώς θεωρία ή έστω ώς υπόθεση εργασίας!

Ξέρεις εσύ κανένα Χριστιανό, για παράδειγμα, που να βλέπει το Χριστιανισμό σαν θεωρία; Αν ξέρεις, γράψε όνομα, τηλέφωνο και διεύθυνση...

Και τί θα γίνει, ας πούμε, αν η έρευνα αποδείξει ότι τελικά το δόγμα είναι μπαρούφα; Εδώ σε θέλω! Εκτός αν εννοούμε σαν "έρευνα" ΜΟΝΟ το πέστε-με-τα-μούτρα-στο-διάβασμα-αλλά-ΜΟΝΟ-για-να-γίνετε-ακόμα-πιο-πιστοί-αλλιώς-μαύρος-αφορισμός-που-σας-έφαγε!

:biglol:Ti einai afta pou les.Malon ta eheis hasi.:biglol::biglol::biglol:
Προσπαθούν λοιπόν να πουν ότι αυτή η ρήση δεν είναι Χριστιανική, χρησιμοποιώντας το εδάφιο της Αγίας Γραφής που βρίσκεται στο Ιωάννης 5/ε: 39. Συνήθως δεν ξέρουν ούτε καν πού βρίσκεται, και λένε μόνο: "Η Αγία Γραφή λέει: "Ερευνάτε τας γραφάς", άρα πρέπει να ερευνάμε, και το "πίστευε και μη ερεύνα είναι αντιχριστιανική ρήση".
Πράγματι, στο εδάφιο εκείνο, λέει αυτή τη φράση. Όμως δεν λέει μόνο αυτή! Ολόκληρο το εδάφιο είναι το εξής, μαζί με το επόμενο εδάφιο, το 40: "39 ερευνάτε τας γραφάς, ότι υμείς δοκείτε εν αυταίς ζωήν αιώνιον έχειν· και εκείναί εισιν αι μαρτυρούσαι περί εμού· 40 και ου θέλετε ελθείν προς με ίνα ζωήν έχητε". Με απλά λόγια, στο εδάφιο αυτό, λέει ο Χριστός: "Ερευνάτε τις γραφές, επειδή θεωρείτε ότι έτσι θα βρείτε ζωή, και (πράγματι), αυτές είναι που μαρτυρούν για Εμένα. Αλλά δεν θέλετε να έρθετε προς Εμένα, για να έχετε ζωή".
Όπως παρατηρείτε, το εδάφιο δεν έχει καμία σχέση με τη χρήση που κάνουν οι ημιμαθείς εκείνοι, που το χρησιμοποιούν εναντίον του: "Πίστευε και μη ερεύνα". Γιατί αν και πράγματι υπάρχει στο εδάφιο η φράση: "ερευνάτε τας γραφάς", δεν είναι μόνη της. Οι ημιμαθείς χρησιμοποιούν τη φράση ξεκομμένη, και όταν τη χρησιμοποιούν έτσι, φαίνεται ως Προστακτική. Σαν να προστάζει δηλαδή ο Χριστός, να "ερευνάμε τις γραφές". Όμως ο Χριστός, δεν χρησιμοποιεί εκεί προστακτική.
Η φράση "ερευνάτε τας γραφάς", είναι μέρος μιας ευρύτερης πρότασης, όπου ο Χριστός λέει ότι καλή είναι μεν η έρευνα των Γραφών, αλλά για να βρει κάποιος ζωή, πρέπει να πιστέψει και να ΠΑΕΙ στον Χριστό, ο οποίος μαρτυρείται προφητικά από τις γραφές.
Ο Χριστός εδώ λοιπόν, ούτε αρνείται την έρευνα των γραφών, αλλά ούτε την προστάζει. Μάλιστα λέει ότι δεν είναι το σημαντικότερο πράγμα για τη σωτηρία, μάλιστα είναι και ανεπαρκής από μόνη της! Και αυτό σημαίνει, ότι ΚΑΚΩΣ χρησιμοποιούν κάποιοι αυτό το εδάφιο, ενάντια στο "Πίστευε και μη Ερεύνα".:beer:

alphabeta
06-04-08, 23:02
Αντε να πούμε ότι εγω τα έχω χάσει... Εστω! Ομως δε μας είπες, τελικά τι πρέπει να κάνουν οι χριστιανοί βρε αδερφέ; να ερευνούν ή όχι; και με ποιό τρόπο; θα μας πεί κάποιος επιτέλους να καταλάβουμε κι εμείς οι "χαμένοι";

ΥΓ: Το κειμενάκι το διάβασες μέχρι το τέλος να δείς τι λέει σαν συμπέρασμα;

tselepoura
06-04-08, 23:04
Αντε να πούμε ότι εγω τα έχω χάσει... Εστω! Ομως δε μας είπες, τελικά τι πρέπει να κάνουν οι χριστιανοί βρε αδερφέ; να ερευνούν ή όχι; και με ποιό τρόπο; θα μας πεί κάποιος επιτέλους να καταλάβουμε κι εμείς οι "χαμένοι";

ΥΓ: Το κειμενάκι το διάβασες μέχρι το τέλος τι λέει;
Den ksereis na diavazeis.
Ο Χριστός εδώ λοιπόν, ούτε αρνείται την έρευνα των γραφών, αλλά ούτε την προστάζει. Μάλιστα λέει ότι δεν είναι το σημαντικότερο πράγμα για τη σωτηρία, μάλιστα είναι και ανεπαρκής από μόνη της

alphabeta
06-04-08, 23:07
Den ksereis na diavazeis.
Ομολογώ πώς όχι. Δεν ξέρω... Δεν βλέπω όμως να βοηθάς κι εσύ που ξέρεις να διαβάζεις...

Η ερώτηση που έκανα ήταν πολύ απλή. Η απάντηση ποιά είναι; Οτι οι γραφές λένε ότι δεν ξέρω να διαβάζω; Μεγάλη μου τιμή να ασχολούνται οι γραφές με την πάρτη μου...

tselepoura
06-04-08, 23:08
αυτό είναι ένα ερώτημα που μας αφορά άμεσα. Γιατί αν ίσχυε το: "Πίστευε και μη Ερεύνα", πώς θα ήταν δυνατόν εμείς να ερευνούμε το Χριστιανικό δόγμα, και να είμαστε Ορθόδοξοι Χριστιανοί
Η Ανάσταση του Χριστού, είναι το κεντρικό Χριστιανικό δόγμα. Αν λοιπόν η Εκκλησία μας επιτρέπει, και μάλιστα μας ΠΡΟΤΡΕΠΕΙ να ερευνήσουμε την ίδια την Ανάσταση του Χριστού, πόσο μάλλον όλα τα άλλα! Δείτε τι λέει ένα τροπάριο της Κυριακής του Θωμά:
Χαίρεις ερευνώμενος!
Διό, Φιλάνθρωπε,
Προς τούτο προτρέπεις τον Θωμάν.
Όχι μόνο ο Χριστός δεν είπε στον ("άπιστο") Θωμά "πίστευε και μη ερεύνα", αλλά τον προέτρεψε να ελέγξει με τα ίδια του τα χέρια τις τρύπες από τα καρφιά Του!
Αυτά τα απλά, αποτελούν απόδειξη, πως η Ορθοδοξία ΠΡΟΤΡΕΠΕΙ να ερευνήσουμε... Είναι πολύ ενδιαφέρουσα επ' αυτού η υμνολογία της Κυριακής του Θωμά από το Πεντηκοστάριο. Η υμνολογία της ημέρας είναι εκπληκτική! Ρίξτε αν θέλετε μια ματιά στην εξής ιστοσελίδα: http://www.tcgalaska.com/glt/ (http://www.tcgalaska.com/glt/)

Προσέξτε ότι οι Πατέρες λένε ότι ο Θωμάς απουσίασε "οικονομικώς" στην πρώτη εμφάνιση του Κυρίου (δηλαδή κατ' οικονομίαν!) έτσι ώστε να αποδειχθεί η Ανάσταση και με έρευνα.

1ο
Των Μαθητών δισταζόντων,
τη ογδόη ημέρα, επέστη ο Σωτήρ, ού ήσαν συνηγμένοι,
και την ειρήνην δους τω Θωμά εβόησε:
Δεύρο Απόστολε, ψηλάφησον παλάμας, αις τους ήλους έπηξαν.
Ω καλή απιστία τού Θωμά!
των πιστών τας καρδίας εις επίγνωσιν ήξε,
και μετά φόβου εβόησεν:
Ο Κύριός μου και ο Θεός μου, δόξα σοι.

2ο
Των θυρών κεκλεισμένων, επέστης Χριστέ προς τους Μαθητάς,
Τότε ο Θωμάς, οικονομικώς ουχ ευρέθη μετ' αυτών,
έλεγε γάρ, ου μη πιστεύσω, εάν μη ίδω καγώ τον Δεσπότην,
ίδω την πλευράν, όθεν εξήλθε το αίμα, το ύδωρ, το βάπτισμα,
ίδω την πληγήν, εξ ης ιάθη το μέγα τραύμα ο άνθρωπος,
ίδω, πώς ουκ ην, ως πνεύμα, αλλά σάρξ και οστέα.
Ο τον θάνατον πατήσας, και Θωμάν πληροφορήσας,
Κύριε, δόξα σοι.
Πιστεύουμε ότι τα παραπάνω είναι επαρκή, για να δείξουν ότι η Χριστιανική πίστη είναι πίστη ΕΡΕΥΝΑΣ και τεκμηρίωσης και όχι ευπιστίας.
Eho mia eidea.Diavase tin propaganda mas kai meta these erotimata.Etsi tha ginoume kai oi 2 kaliteroi http://www.oodegr.com/oode/dogma/erevna1.htm

alphabeta
06-04-08, 23:14
Σε ρώτησα και πιό πάνω αν διάβασες το τελικό συμπέρασμα του κειμένου και δεν μου απάντησες! Διάβασέ το λοιπόν εσύ που ξέρεις να διαβάζεις:

όσοι νομίζουν ότι μπορούν με την έρευνα να "εξετάσουν" την ουσία του Θεού, πάλι λανθάνουν.

Σου φαίνεται ότι αφορά σοβαρή "έρευνα" το πιο πάνω που διάβασες; Αν με την έρευνα δεν εξετάσεις την ουσία του θεού σε μια θρησκεία, τότε τι θα εξετάσεις; πόσες τρίχες είχε ο Ιούδας στα γένια του;

Και στην τελική ρε φίλε, στο είπα και παραπάνω: ΔΟΓΜΑ και ΕΡΕΥΝΑ don't mix!

Πιο απλά δεν γίνεται να στο πώ... Μην το κουράζουμε άλλο λοιπόν.

tselepoura
06-04-08, 23:18
Σε ρώτησα και πιό πάνω αν διάβασες το τελικό συμπέρασμα του κειμένου και δεν μου απάντησες! Διάβασέ το λοιπόν εσύ που ξέρεις να διαβάζεις:

όσοι νομίζουν ότι μπορούν με την έρευνα να "εξετάσουν" http://www.oodegr.com/oode/dogma/erevna1.htm, πάλι λανθάνουν.

Σου φαίνεται ότι αφορά σοβαρή "έρευνα" το πιο πάνω που διάβασες;

Και στην τελική ρε φίλε, στο είπα και παραπάνω: ΔΟΓΜΑ και ΕΡΕΥΝΑ don't mix!

Πιο απλά δεν γίνεται να στο πώ... Μην το κουράζουμε άλλο λοιπόν.
Elpizo na eisai sovaros.Ean eiparhei theos o opios mas dimiourgise pisteveis oti mporeis na eksetaseis την ουσία του Θεού.Vres prota apo ti dimiourgithikes kai meta psahneis kai gia to theo.
Tora katalava.Parerminefses tin leksi ousia.Ok sorry

alphabeta
06-04-08, 23:23
Vres prota apo ti dimiourgithikes kai meta psahneis kai gia to theo.
Ακόμα εκεί είσαι εσύ; Εγώ και πάρα πολλοί άλλοι ξέρουμε εδω και πολύ καιρό από τι έχουμε δημιουργηθεί. Είμαστε φτιαγμένοι από ΑΣΤΡΟΣΚΟΝΗ!... Ας είναι καλά η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ επιστημονική έρευνα, σε αντίθεση με κάποιες άλλες "έρευνες" σαν αυτές που αναφέρεις, που μόνο έρευνες δεν είναι...

Εσύ ακόμα ψάχνεις;

tselepoura
06-04-08, 23:27
Ακόμα εκεί είσαι εσύ; Εγώ και πάρα πολλοί άλλοι ξέρουμε εδω και πολύ καιρό από τι έχουμε δημιουργηθεί. Είμαστε φτιαγμένοι από ΑΣΤΡΟΣΚΟΝΗ!... Ας είναι καλά η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ επιστημονική έρευνα, σε αντίθεση με κάποιες άλλες "έρευνες" σαν αυτές που αναφέρεις, που μόνο έρευνες δεν είναι...

Εσύ ακόμα ψάχνεις;
:biglol::biglol::bhi:Ama to apodiksate mpravo.

alphabeta
06-04-08, 23:32
Καρατσεκαρισμένο σου λέω!

agrypas
06-04-08, 23:45
alphabeta νέος είσαι ακόμα στο forum. :bigsmile:

Σιγά-σιγά θα μας.. μάθεις :bcool:

tselepoura
06-04-08, 23:55
Καρατσεκαρισμένο σου λέω!
Elpizo na sou lithikan ta erotimatika gia to pisteve kai mi erevna.

agrypas
07-04-08, 00:26
Πάντως tselepoura (όπως θα ξέρεις) προσωπικά δεν έχω ερωτήματα για το "πίστευε και μη(,) ερεύνα". Επειδή δεν με αφορά το θέμα...

Gotti
07-04-08, 01:07
Είμαι υπέρ της έρευνας πρώτα και μετά της πίστης σε κάτι (γενικά μιλάω και όχι ειδικά και μόνο γι' αυτό το θέμα).

tselepoura
07-04-08, 01:09
Kanis den kimate simera?????

alphabeta
07-04-08, 01:13
Είμαι υπέρ της έρευνας πρώτα και μετά της πίστης σε κάτι (γενικά μιλάω και όχι ειδικά και μόνο γι' αυτό το θέμα).
Πάλι κόντρα θα σου πάω, αλλά δεν μπόρεσα να το αφήσω να πέσει χάμω, ρε γμτ...

Σκοπός και επακόλουθο της έρευνας είναι η ΓΝΩΣΗ (ή έστω η βάσιμη πιθανολόγηση). ΟΧΙ η πίστη!

Δεν ερευνάς και μετά πιστεύεις... Ερευνάς και μετά γνωρίζεις (ή τουλάχιστον πλησιάζεις πρός τη γνώση)...

Πίστη και γνώση είναι δυο εντελώς διαφορετικά πράγματα!

(εκτός κι αν το παραπάνω που είπες το εννοείς διαφορετικά απ' ότι το κατάλαβα, οπότε γράψε λάθος)...

Gotti
07-04-08, 01:36
Το είπα διαφορετικά και βιάστηκες.

Ioustina
16-04-08, 14:39

αφου μονο αυτο βλεπω

ìåôáèáíÜôéá åìðåéñßá
Çìåñïìçíßá Tuesday, October 12 @ 10:05:22 EEST
ÈÝìá áëçèéíÝò

Åäþ êáé ðåñéóóüôåñá áðü åßêïóé ÷ñüíéá, ïé êïíôéíÝò óôï èÜíáôï åìðåéñßåò ("Near Death Experience" Þ NDE) Ý÷ïõí áðïóðÜóåé ôï åíäéáöÝñïí ôùí åðéóôçìüíùí. ×Üñç óôçí ðñüïäï ôùí éáôñéêþí ïñãÜíùí ôçò åíôáôéêÞò, üðùò ôïõ çëåêôñïóüê, Ý÷ïõí åìöáíéóôåß ðïëëïß Üíèñùðïé ðïõ äçëþíïõí üôé Ý÷ïõí æÞóåé áõôÞ ôçí åìðåéñßá ðïõ äéáäñáìáôßæåôáé óôá óýíïñá ôïõ äéêïý ìáò, ìå ôïí Üëëï, ôïí Üõëï êüóìï. ×åéñïýñãïé, ãéáôñïß, øõ÷ßáôñïé, öéëüóïöïé, áíèñùðïëüãïé, êôë, äåí îÝñïõí ðùò íá ÷áñáêôçñßóïõí áõôÜ ôá öáéíüìåíá, ìéáò êáé ãíùñßæïõí ðïëý êáëÜ üôé ôï íá ðáñáäå÷ôïýí åðßóçìá üôé ìðïñåß íá õðÜñîåé ìéá æùÞ ìåôÜ ôï èÜíáôï áðïôåëåß ñßóêï áðü ôç óôéãìÞ ðïõ èñçóêåõôéêÝò ðáñáäüóåéò êáé éäåïëïãßåò èá ìðïñïýóáí íá áðáéôÞóïõí Þ áêüìá êáé íá áíôëÞóïõí åðéðëÝïí áðïäåßîåéò.

Gotti
16-04-08, 16:03
αφου μονο αυτο βλεπω

ìåôáèáíÜôéá åìðåéñßá
Çìåñïìçíßá Tuesday, October 12 @ 10:05:22 EEST
ÈÝìá áëçèéíÝò

Åäþ êáé ðåñéóóüôåñá áðü åßêïóé ÷ñüíéá, ïé êïíôéíÝò óôï èÜíáôï åìðåéñßåò ("Near Death Experience" Þ NDE) Ý÷ïõí áðïóðÜóåé ôï åíäéáöÝñïí ôùí åðéóôçìüíùí. ×Üñç óôçí ðñüïäï ôùí éáôñéêþí ïñãÜíùí ôçò åíôáôéêÞò, üðùò ôïõ çëåêôñïóüê, Ý÷ïõí åìöáíéóôåß ðïëëïß Üíèñùðïé ðïõ äçëþíïõí üôé Ý÷ïõí æÞóåé áõôÞ ôçí åìðåéñßá ðïõ äéáäñáìáôßæåôáé óôá óýíïñá ôïõ äéêïý ìáò, ìå ôïí Üëëï, ôïí Üõëï êüóìï. ×åéñïýñãïé, ãéáôñïß, øõ÷ßáôñïé, öéëüóïöïé, áíèñùðïëüãïé, êôë, äåí îÝñïõí ðùò íá ÷áñáêôçñßóïõí áõôÜ ôá öáéíüìåíá, ìéáò êáé ãíùñßæïõí ðïëý êáëÜ üôé ôï íá ðáñáäå÷ôïýí åðßóçìá üôé ìðïñåß íá õðÜñîåé ìéá æùÞ ìåôÜ ôï èÜíáôï áðïôåëåß ñßóêï áðü ôç óôéãìÞ ðïõ èñçóêåõôéêÝò ðáñáäüóåéò êáé éäåïëïãßåò èá ìðïñïýóáí íá áðáéôÞóïõí Þ áêüìá êáé íá áíôëÞóïõí åðéðëÝïí áðïäåßîåéò.

Αυτό είναι το κείμενο. Απ' ότι κατάλαβα όταν πατάς το link που έδωσα, σου βγάζει αυτά τα αλαμπουρνέζικα!:biglol:Αν είναι έτσι, τότε διάβασέ το από δω:
-----------------------------------------------------------------
[μεταθανάτια εμπειρία
Ημερομηνία Tuesday, October 12 @ 10:05:22 EEST
Θέμα αληθινές

Εδώ και περισσότερα από είκοσι χρόνια, οι κοντινές στο θάνατο εμπειρίες ("Near Death Experience" ή NDE) έχουν αποσπάσει το ενδιαφέρον των επιστημόνων. Χάρη στην πρόοδο των ιατρικών οργάνων της εντατικής, όπως του ηλεκτροσόκ, έχουν εμφανιστεί πολλοί άνθρωποι που δηλώνουν ότι έχουν ζήσει αυτή την εμπειρία που διαδραματίζεται στα σύνορα του δικού μας, με τον άλλο, τον άυλο κόσμο. Χειρούργοι, γιατροί, ψυχίατροι, φιλόσοφοι, ανθρωπολόγοι, κτλ, δεν ξέρουν πως να χαρακτηρίσουν αυτά τα φαινόμενα, μιας και γνωρίζουν πολύ καλά ότι το να παραδεχτούν επίσημα ότι μπορεί να υπάρξει μια ζωή μετά το θάνατο αποτελεί ρίσκο από τη στιγμή που θρησκευτικές παραδόσεις και ιδεολογίες θα μπορούσαν να απαιτήσουν ή ακόμα και να αντλήσουν επιπλέον αποδείξεις.

http://www.supernatural.gr/images/files_nde_pic.jpg

Ωστόσο, οι ασθενείς που έζησαν αυτήν την εμπειρία δε μιλούν και πολύ εύκολα από φόβο μην οδηγηθούν σε ψυχιατρικά άσυλα. Πολύ λογικό. Χαρακτηριστικό το παράδειγμα ενός γιατρού στη γαλλική τηλεόραση που δήλωσε σε κάποιο ντοκιμαντέρ για τις εμπειρίες αυτές: "Την πρώτη φορά που ένας από τους ασθενείς μου μου διηγήθηκε αυτό που έζησε, έσκασα στα γέλια. Δεν πιστεύω σε τέτοιες χαζομάρες." Δεν υπάρχει χειρότερος κουφός από εκείνον που δε θέλει ν΄ ακούσει, λέει ένα παλιό ρητό. Γι αυτό λοιπόν το λόγο, για να πειστούν ότι δεν πρόκειται περί ενός φαινομένου που συμβαίνει μόνο στη δική τους χώρα, τις Ηνωμένες πολιτείες, δύο γιατροί, οι Erlendur Haraldsson και Karl Isis, σχεδίασαν και πραγματοποίησαν μια σοβαρή επιστημονική έρευνα με τη συνεργασία πολλών χιλιάδων ασθενών που βρίσκονταν είτε στο τελευταίο στάδιο της ασθένειάς τους είτε ακολουθούσαν ακόμα θεραπευτική αγωγή. Ξεκίνησαν λοιπόν από τις Ινδίες και πέρασαν στη συνέχεια στις ΗΠΑ, κι αυτό για να βεβαιωθούν ότι οι θρησκευτικές πεποιθήσεις και το πολιτιστικό υπόβαθρο δεν επηρεάζουν αυτά που διηγούνται εκείνοι που φέρονται να έχουν ζήσει την εμπειρία.

Η έρευνα έβγαλε ότι υπάρχει πραγματικά κάτι, κάτι μάλιστα πολύ συγκεκριμένο, αλλά τι είναι αυτό; Διότι, όπως οι δυο γιατροί, έτσι ακριβώς και πολλοί συνάδελφοί τους σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης κατάφεραν να αναγνωρίσουν μέσα από μαρτυρίες τα διάφορα στάδια της έλευσης του θανάτου για τους ανθρώπους εκείνους που "επανέρχονται", όμως για εκείνους που "έφυγαν" για τα καλά, το μυστήριο, τουλάχιστον από επιστημονικής άποψης, παραμένει. Και , τι σύμπτωση, οι χιλιάδες αυτές περιγραφές μοιάζουν να κολλάνε περίφημα με το διάσημο πίνακα του Jerome Bosch "η άνοδος προς τον ουράνιο παράδεισο" (ελαιογραφία σε ξύλο), όπως επίσης με το κείμενο του Πλάτωνα όπου αναφέρεται η μεταθανάτια εμπειρία του στρατιώτη Ηρ (Πλάτωνος, Πολιτεία), ή ακόμα στα αιγυπτιακά Βιβλία των Νεκρών...

Οι σκεπτικιστές δε διστάζουν να μας διαβεβαιώσουν ότι οι καταστάσεις αυτές προέρχονται από ένα χημικό μάγμα (ενδορφίνες κλπ..) που εκκρίνεται από τον εγκέφαλο τη στιγμή που επέρχεται ο θάνατος. (Οι ενδορφίνες εκκρίνονται αυθόρμητα από τον εγκέφαλο σε ακραίες καταστάσεις φόβου ή πόνου και παίζουν το ρόλο ισχυρότατου παραισθησιογόνου). Μια εξήγηση που δε θα υπήρχε κανένας λόγος να απορρίψουμε αν δεν υπήρχαν οι μαρτυρίες για εγκατάλειψη του σώματος, μαρτυρίες τόσο απίστευτες όσο και αληθινές, αλλά κυρίως εξακριβωμένες. Πως ένας αγρότης που δεν είχε δει ποτέ στη ζωή του χειρουργείο μπορεί και περιγράφει με λεπτομέρειες που ούτε φοιτητής της ιατρικής δε θα έδινε, τα κουμπιά που πατούσαν οι χειρούργοι, τα μπουκαλάκια που έδιναν οι βοηθοί, το στάδιο την ανάνηψης με τις μεγαλύτερες λεπτομέρειες, την ελιά στο πρόσωπο της νοσοκόμας που βρισκόταν πίσω του μόνο κατά διάρκεια της επέμβασης, και όλα αυτά παρακολουθώντας τα από το ταβάνι του χειρουργείου; Πως είναι δυνατό να φανταστούμε ότι ένας ασθενής, απλωμένος στο χειρουργικό τραπέζι, με το σώμα του ανοιγμένο από τα νυστέρια, υπό την επίδραση αναισθητικού ή πολλές φορές σε κώμα, επανέρχεται και αρχίζει να διηγείται στους γιατρούς ιστορίες ελάχιστα πιστευτές, εάν αυτές οι ίδιες οι ιστορίες δεν έχουν κάτι το βαθιά εντυπωσιακό και πρωτάκουστο; Η πρώτη τους άλλωστε αντίδραση είναι να παρατηρήσουν τους γιατρούς που τους επανέφεραν στη ζωή: "Γιατί με επαναφέρατε, ήμουν τόσο όμορφα εκεί.", είναι μια φράση που έχουν ακούσει πολλοί αναισθησιολόγοι.

Οι γιατροί πάντως εκτιμούν ότι από τη στιγμή που η καρδιά σταματά να χτυπά και το εγκεφαλογράφημα δε δίνει πια καμιά ένδειξη λειτουργίας , ο άνθρωπος είναι νεκρός. Ωστόσο, δημοσιεύοντας έναν απολογισμό της έρευνάς τους, οι δυο γιατροί, Haraldsson και Isis, γράφουν: "Εκείνο που ανακαλύψαμε, από τη μια μας ξάφνιασε και από την άλλη μας γέμισε ελπίδα. Το βιβλίο αυτό αποτελεί μια νέα μαρτυρία, η οποία βασίζεται σε παρατηρήσεις περισσοτέρων των χιλίων γιατρών και νοσοκόμων. Αυτή η μαρτυρία μας κάνει υποχρεωτικά να πιστέψουμε ότι υπάρχει μια ζωή μετά θάνατον, άλλωστε καμιά άλλη υπόθεση δε θα μπορούσε να εξηγήσει καλύτερα τα συλλεγόμενα στοιχεία."

Ο καρδιοχειρούργος Michael Sabom ήταν ένας από τους πρώτους που "απέρριψε" οριστικά με επιστημονική επισημότητα τις μαρτυρίες για τις μεταθανάτιες εμπειρίες (εγκατάλειψη του σώματος, τούνελ, δυνατό άσπρο φως, συνάντηση με νεκρούς συγγενείς,...) αντιτιθέμενος έντονα σε εκείνον που τράβηξε την προσοχή του κόσμου πάνω στις εμπειρίες αυτές, τον δόκτορα Raymond Moody, το 1976, με το βιβλίο του "Η Ζωή μετά ζωής". Ο σκεπτικιστής λοιπόν καρδιολόγος, θεωρούσε ότι οι μαρτυρίες που είχε συλλέξει ο Moody αποτελούσαν μια φάρσα από τη μεριά κάποιων δημοσιογράφων, και πως θα έπρεπε να αποφεύγεις τη ράτσα των ανθρώπων αυτών όπως ο διάβολος το λιβάνι. "Έχω συμμετάσχει σε δεκάδες καρδιακές ανανήψεις, πολλές φορές ακραίας μορφής, και ποτέ δεν άκουσα κάτι παρόμοιο από τους ασθενείς μου. Το βιβλίο του Moody, αποτελεί καθαρή απάτη, είναι απλώς μια μπλόφα. Δεν υπακούει σε κανένα επιστημονικό κριτήριο και αυτό είναι άλλωστε κάτι που και ο ίδιος ο συγγραφέας του βιβλίου παραδέχεται μόλις στην πρώτη σελίδα."

Για να στηρίξει ακόμα περισσότερο το συλλογισμό του, την επόμενη κιόλας μέρα πηγαίνει στο καρδιολογικό του κέντρο και θέτει ερωτήσεις στους ασθενείς του. Οι δύο πρώτοι δεν αλλάζουν κάτι. Η τρίτη ασθενής που ερωτάται του ζητάει να μην την περάσει για τρελή και του διηγείται τη επιθανάτια εμπειρία της. Ο γιατρός συνεχίζει να ρωτά τους ασθενείς του και πέφτει σε ακόμα μια περίπτωση επιθανάτιας εμπειρίας. Οι μέχρι τώρα πεποιθήσεις του αρχίζουν να ακροβατούν σε τεντωμένο σκοινί και, από τη στιγμή εκείνη, αποφασίζει να βάλει νερό στο κρασί του και να ξεκινήσει ο ίδιος μια έρευνα ώστε να έχει την καρδιά του καθαρή. Η έρευνα θα διαρκέσει τέσσερα χρόνια και θα αποσπάσει μαρτυρίες ανθρώπων που απέδρασαν από το θάνατο παρά του ότι είχαν κριθεί και δηλωθεί, από τη χειρουργική ομάδα, νεκροί κατά τη διάρκεια της επέμβασης. Έτσι λοιπόν, δουλεύοντας για τον ίδιο του τον εαυτό, ο γιατρός Michael Sabom, θα καταλήξει στα ίδια συμπεράσματα με τον Raymond Moody. Το ίδιο και οι επιστήμονες που θα τον διαδεχτούν, θα καταλήξουν κι αυτοί σε παρόμοιο συμπέρασμα.

Θα μπορούσε να αναρωτηθεί κάποιος τι το περίεργο υπάρχει με τις εμπειρίες αυτές, αφού όλες οι θρησκείες ευαγγελίζονται μια ζωή μετά θάνατον. Όμως, ακόμα και για τους πιο σκεπτικιστές, εκείνο που θα αποτελούσε τη χαρακτηριστική βολή πάνω στην ολιγοπιστία τους για τις κοντινές στο θάνατο εμπειρίες, βρίσκεται στις μαρτυρίες παιδιών, που εκ φύσεως δεν μπορούμε με ευκολία να υποπτευτούμε ότι έχουν επηρεαστεί από θρησκευτικές και πολιτιστικές δοξασίες. Τα παιδιά λοιπόν επίσης, μέσα από τη δική τους ιδιόμορφη γλώσσα, περιγράφουν τις ίδιες λεπτομέρειες, τις ίδιες αισθήσεις. Η πιο γνωστή έρευνα που έχει πραγματοποιηθεί με αντικείμενό της αποκλειστικά παιδιά είναι εκείνη του Melvin Morse, σε συνεργασία με τέσσερις άλλους παιδίατρους, που δημοσιεύτηκε στο "American Journal of Diseases of Children". Σε διακόσιες συνομιλίες του με παιδιά από 3 ως 16 χρονών στο νοσοκομείο του Σιάτλ, ο Melvin Morse απέσπασε ακριβώς τριάντα τρεις συγκεκριμένες περιγραφές τύπου NDE.

Όπως είναι όμως φυσικό, μόνο ένα γεγονός που μπορεί να επαναληφθεί με τη θέλησή μας και που μπορεί να εξηγηθεί με μαθηματικούς τύπους μπορεί να θεωρηθεί επιστημονικά υπαρκτό, και υπό αυτήν την έννοια οι μαρτυρίες παραμένουν μαρτυρίες και δεν αποτελούν αποδείξεις. Σήμερα φαίνεται πολύ δύσκολο να βρεις πραγματικά μια απόδειξη της ύπαρξης ζωής μετά τη ζωή, ακόμα κι αν όλες οι ενδείξεις τείνουν προς αυτό το συμπέρασμα. Κι έπειτα, το να παραδεχτείς επίσημα ότι υπάρχει μια "άλλη" ζωή, θα ξεκινούσε μια διαδικασία επανεξέτασης πολλών καθιερωμένων αξιών...

Όταν ο θάνατος πλησιάζει. Η επιθανάτια εμπειρία βήμα - βήμα

Οι επιστήμονες κατάφεραν έπειτα από χιλιάδες μαρτυρίες να χαρτογραφήσουν τα διαφορετικά στάδια μιας επιθανάτιας εμπειρίας. Καμιά περίπτωση δε μοιάζει ακριβώς με μια άλλη και η χαρτογράφηση δεν αποτελεί παρά ένα θεωρητικό μοντέλο, υπό την έννοια ότι κάποιοι ασθενείς άρχισαν απ΄ ευθείας από το στάδιο 2 ή 5 και τερμάτισαν στο στάδιο 7 ή 9 ή 10. Όλοι τους διευκρινίζουν ότι η εμπειρία τους δεν περιγράφεται με λόγια αλλά ήταν τόσο ωραία που ποτέ πια δε θα έχουν να φοβηθούν το θάνατο (τις συνθήκες ναι, όχι όμως τον φυσικό θάνατο). Αυτά τα διαφορετικά στάδια επέρχονται είτε τη στιγμή του ατυχήματος είτε στο νοσοκομείο.

1) Ο ασθενής ακούει να δηλώνεται νεκρός ή δεν καταλαβαίνει τη νέα του "υπόσταση".
2) Αίσθηση ειρήνης και απώλειας της επίγειας ζωής. Ο ασθενής δεν δίνει σημασία στο σώμα του, σα να επρόκειτο περί ενός φακέλου που τον περικλείει, ή ενός χαμένου γαντιού.
3) Ένας ήχος, μια μουσική μπαίνουν σιγά σιγά στη συνείδησή του και χάνει επαφή με το περιβάλλον.
4) Ο ασθενής "βγαίνει" από το σώμα του και αιωρείται, ή ακόμα διαπερνά τοίχους ή ταβάνια. Βλέπει όλα τα πράγματα υπό γωνία 360 μοιρών και ακούει το ίδιο καλά αυτά που λένε αλλά και αυτά που σκέφτονται οι γιατροί. Η όρασή του γίνεται zoom. Του αρκεί να ρίξει το βλέμμα του σε ένα χώρο ή σε ένα αντικείμενο, κι αυτό ταυτόχρονα μεγαλώνει.
(Περίπτωση ενός 11χρονου παιδιού με ανακοπή καρδιάς μέσα στο διάδρομο του νοσοκομείου: άκουσε ένα περίεργο σφύριγμα στ' αυτιά του και ανθρώπους που μιλούσαν. Στη συνέχεια αιωρούνταν στο ταβάνι του δωματίου και κοιτούσε από πάνω το σώμα του. Άκουσε μια νοσοκόμα που έλεγε:"ελπίζω να μη χρειαστεί να το κάνουμε" και στη συνέχεια παρακολουθούσε όλη την επιχείρηση της καρδιοπνευμονικής του ανάνηψης. Είδε μια νοσοκόμα "να του βάζει στο σώμα ένα είδος λίπους και στη συνέχεια να δίνει τις "ρακέτες" στο γιατρό" και όταν ο γιατρός πάτησε το κουμπί, ξαναβρέθηκε με μιας πίσω στο σώμα του. Έβλεπε τώρα το γιατρό από πάνω του.
5) Αλλαγή περιβάλλοντος: ο ασθενής νιώθει να "ρουφιέται" με πρωτοφανή ταχύτητα σε ένα σκοτεινό τούνελ, μια μαύρη σπείρα, ένα σκοτεινό σωλήνα, ένα πηγάδι, κλπ.
6) Σε κάποιες μαρτυρίες, ο ασθενής μας βεβαιώνει ότι είδε και άλλους στο ίδιο ταξίδι μέσα στο τούνελ.(περίπτωση μιας νεαρής πάνω στη γέννα: "βρισκόμουν μέσα σ' ένα είδος τούνελ ή ασανσέρ. Υπήρχαν γύρω μου παρουσίες που με ενθάρρυναν, όπως σε ποδηλατικούς αγώνες που ο κόσμος γύρω ενθαρρύνει τους ποδηλάτες.")
7) Διακρίνει ένα άσπρο φως η ένταση του οποίου τον έλκει. Το φως αυτό, παρά του ότι είναι πολύ μεγάλης έντασης, δεν τυφλώνει. Είναι ένα φως που "εκπέμπει αγάπη", "μια αγάπη άγνωστη πάνω στη γη", μέσα στην οποία ο ασθενής θέλει όσο τίποτε άλλο να αναμιχθεί.
8) Συναντά είτε νεκρούς φίλους και συγγενείς είτε "μια ύπαρξη από φως". Από εκεί και πέρα, δύο πιθανότητες:
9) Ή οι συγγενείς τού λένε να επιστρέψει -"η ώρα σου δεν έχει φτάσει" - οπότε νιώθει να ωθείται πάλι πίσω προς τα πίσω.
10) Είτε η "φωνή" της ύπαρξης από φως τον ρωτάει: "Τι έκανες στη ζωή σου;" Εκείνη ακριβώς τη στιγμή ο ασθενής βλέπει να περνάει από μπροστά του ολόκληρο το film της ζωής του, με όλες τις λεπτομέρειες, ακόμα και τις πιο ξεχασμένες, και μαζί μ' αυτό βλέπει και τις συνέπειες των πράξεών του πάνω στη ζωή των άλλων. Η δοκιμασία αυτή χαρακτηρίζεται από τους ασθενείς που "επέστρεψαν" ως η πιο τρομακτική, διότι τίποτα δεν μπορεί να κρυφτεί. Η "φωνή" τον ξαναστέλνει λοιπόν πίσω, ή , πιο σπάνιο, τον αφήνει να επιλέξει ο ίδιος. Εκείνος ξέρει ότι αν περάσει πέρα από αυτό το όριο, η επιστροφή θα είναι αδύνατη.
11) Επιστροφή στο σώμα.

Μια μαρτυρία: " Δεν ήθελα να επιστρέψω".

"Θα το θυμάμαι για πάντα. Στο νοσοκομείο de Pontarlier, ο γυναικολόγος διέγνωσε χωρίς καθυστέρηση κύστη στις ωοθήκες εξαιρετικά επικίνδυνη και προγραμμάτισε να χειρουργηθώ την επομένη. Η επέμβαση διεξήχθη χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα και με πήγαν στο δωμάτιό μου. Με το που βρέθηκα στο κρεβάτι, ένοιωσα πολύ άσχημα, δεν μπορούσα να αναπνεύσω και νόμιζα ότι ζούσα σ' έναν εφιάλτη. Ένοιωσα να ρουφιέμαι σε μια μαύρη πηχτή θάλασσα, κολλώδη κύματα με παράσερναν, κι έπειτα, τελείως ξαφνικά, το φως. Ένα φως τέτοιο που μ' έκανε να ουρλιάξω: "Δε θέλω να επιστρέψω" (στη Γη). Η διαδικασία ανάνηψης διήρκεσε τρία τέταρτα της ώρας. Δεν ήθελα να επιστρέψω. Εκείνο το φως ήταν τόσο εκπληκτικό, τόσο όμορφο, κάτι το μεγαλειώδες, ένα ξημέρωμα ασύγκριτο με εκείνο που υπάρχει στη Γη. Ήθελα να συναντήσω αυτό το φως, επιθυμούσε να πάω εκεί που ήταν, να το πιάσω, όμως έπειτα, με μιας, όπως μια πτώση από μια κούνια που βρίσκεται σε κίνηση, επέστρεψα πίσω. Τα βαλα με τους γιατρούς. Ο άντρας μου που παραβρίσκονταν στην επέμβαση, δεν καταλάβαινε. Είχαν σπάσει τα αγγεία μου, είχα γίνει κατάμαυρη, για λίγο δεν είχα καταπιεί τη γλώσσα μου και τα πλευρά μου έσπασαν κατά την προσπάθεια των γιατρών να ανανήψω. Εγώ όμως ακτινοβολούσα ένα είδος ανθρώπου που έχει καταγοητευτεί, μαγευτεί από κάτι. Ήταν τόσο ωραίο.

Μετά από καιρό κακοχαρακτήρισα τον εαυτό μου που ήθελε εκείνη τη στιγμή να αφήσει πίσω τον άντρα μου και τα παιδιά μου. Στη δεύτερη εγχείρηση που έκανα, χρόνια αργότερα, φοβόμουν πολύ γιατί ήμουν σίγουρη ότι αυτή τη φορά δε θα επέστρεφα. Όμως τίποτα δε συνέβη. Όλα αυτά, τι άλλαξαν σε μένα; Πρώτα απ' όλα, έδωσε στόχο στη ζωή μου. Βρίσκομαι εδώ γιατί οφείλω να τελειώσω τη ζωή μου. Ξέρω όμως ότι μετά θα είναι θαυμάσια. Αντιθέτως, δε θα αυτοκτονήσω ποτέ. Είναι ωστόσο μια τραυματική εμπειρία διότι θέλουμε να μιλήσουμε γι αυτά που ζήσαμε και δεν μπορούμε. Ήμουν ήδη τυχερή που οι γιατροί μου με άκουσαν χωρίς να νομίσουν ότι τρελάθηκα. Στη συνέχεια διαπίστωσα ότι την ίδια εμπειρία έζησαν κι άλλοι, πράγμα που με βοήθησε να το ξεπεράσω χωρίς πρόβλημα. Ένα πράγμα είναι σίγουρο, δε φοβάμαι πια το θάνατο. Είμαι τώρα σίγουρη ότι ο παράδεισος είναι αυτό το φως και ότι η Γη είναι το Καθαρτήριο."

πηγή (http://www.supernatural.gr/files_nde.htm)

Το άρθρο αυτό προέρχεται από alito.gr
http://www.alito.gr} (http://www.alito.gr/)

Myself
16-04-08, 18:03
Ειμαι πολυ περιεργος να μου πειτε απο ΠΟΥ προκύπτει αυτο????
Να ερευνησω τι? Την υπαρξη του ανυπαρκτου? Η την μη υπαρξη του ανυπαρκτου?
Το ειπε καποιος βλακας (αν το ειπε ετσι) και πρεπει να το κανουμε σημαια δηλαδη?

Και ας πουμε οτι απο καπου προκυπτει, γιατι να το επικαλείτο μια δοξασια/θρησκεια?

Μονο κακο μπορει να της κανει και τιποτα αλλο, αφου ολες οι θρησκειες επι της γης
θελουν τους οπαδους τους μη σκεπτόμενους.

Και ως γνωστον, σκεπτομενος ανθρωπος και οπαδος ειναι δυο έννοιες αντιθετες.

Πως να σας το πω αλλιως να το καταλαβετε...χμμ

Ειναι σα να λετε Κουγιας και Βατιδου μαζι... γινετε? δε γινετε που να χτυπιεστε.

Gotti
16-04-08, 18:13
Ειναι σα να λετε Κουγιας και Βατιδου μαζι... γινετε? δε γινετε που να χτυπιεστε.
Μα εντελώς άσχετο με το θέμα!:biglol:

tselepoura
16-04-08, 23:12
Μα εντελώς άσχετο με το θέμα!:biglol:
Mi tou dineis simasia aplos otan diavazei kapies leksois opos theos,thriskia k.t.l to pathenei afto.:bhi:Eimaste filoi apo palia kai ton ksero kala.Etsi MYSELF???:bflower:

agrypas
17-04-08, 00:01
Ειμαι πολυ περιεργος να μου πειτε απο ΠΟΥ προκύπτει αυτο????

Καταρχάς μη σκοτίζεσαι και πολύ γιατί κανείς ως τώρα δεν μας είπε που υπάρχει γραμμένο, για να εξακριβώσουμε αν υπάρχει η τελεία ή όχι!!! :biglol:

Εξάλλου όσοι πιστεύουν ότι υπάρχει ας το πιστεύουν!! Δεν χρειάζονται αποδείξεις!

tselepoura
17-04-08, 00:06
Καταρχάς μη σκοτίζεσαι και πολύ γιατί κανείς ως τώρα δεν μας είπε που υπάρχει γραμμένο, για να εξακριβώσουμε αν υπάρχει η τελεία ή όχι!!! :biglol:

Εξάλλου όσοι πιστεύουν ότι υπάρχει ας το πιστεύουν!! Δεν χρειάζονται αποδείξεις!
Eho dei ekpompi sto diskovery.:bhi:

tselepoura
17-04-08, 00:18
Psahte sto http://www.blue-whitegt.com/details.php?id=32964 gia to History Channel: Παράδεισος:Η μετά θάνατον ζωή

Gotti
17-04-08, 00:21
Mi tou dineis simasia aplos otan diavazei kapies leksois opos theos,thriskia k.t.l to pathenei afto.:bhi:Eimaste filoi apo palia kai ton ksero kala.Etsi MYSELF???:bflower:
Ευχαριστώ για την ενημέρωση και διευκρίνηση!:biglol::biglol::biglol:

agrypas
17-04-08, 01:06
Eho dei ekpompi sto diskovery.:bhi:

Αναφέρει που υπάρχει γραμμένο να πάμε να το δούμε;

Myself
17-04-08, 08:40
Mi tou dineis simasia aplos otan diavazei kapies leksois opos theos,thriskia k.t.l to pathenei afto.Eimaste filoi apo palia kai ton ksero kala.Etsi MYSELF???
(πολυ) Σωστος ο νεος....:bigbest:

Εχουμε (προ) ιστορια εμεις οι δυο :biglol:
Καταρχάς μη σκοτίζεσαι και πολύ γιατί κανείς ως τώρα δεν μας είπε που υπάρχει γραμμένο, για να εξακριβώσουμε αν υπάρχει η τελεία ή όχι!!!
Αααα γι αυτο εχει πεσει μουγκα στη στρουγκα και κανεις δεν μου απανταει...
ΕΓΩ να σκοτιστω? Σκοτιζωνται αυτοι που αμφιβαλουν, απλα εγω ρωταω μπας και μαθω
τιποτα παραπανω, σιγα μη μαθω δηλαδη.

Σωστο σε βρισκω, εξαλου οπως ειπε ο αγαπητος alphadelta, περι πιστης προκειτε, δηλαδη οχι
για κατι σοβαρο και αποδεδειγμένο.

tselepoura
17-04-08, 17:30
Αναφέρει που υπάρχει γραμμένο να πάμε να το δούμε;
Ase eimai poli stenahorimenos.:bcrying:Eiha katevasei ena dokimader sto opio oi epistimones meletisan arketes metathanaties empiries alla to ehasa.Tha tromakseis posoi poloi anthropoi ehoune tetiou idous empiries.Pou tha paei re gamoto tha to vro.:bigbest:

tselepoura
17-04-08, 19:05
Epitelous to vrika.ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΕΤ3 15/2/07 (επιθανάτια εμπειρία)

Πρόσφατες μέθοδοι της ιατρικής τεχνολογίας έχουν καταφέρει να επαναφέρουν ανθρώπους από τη στιγμή του θανάτου, ή και μετά. Αυτά τα ιατρικά θαύματα έφεραν στο φως το φαινόμενο που ονομάζεται "επιθανάτια εμπειρία" στην οποία οι άνθρωποι που αποκοιμούνται υπό τον έλεγχο των γιατρών, ξυπνούν έχοντας μαζί τους ζωντανά οράματα από ένα δυνατό φως και μια μεγάλη αίσθηση αγάπης. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει μαρτυρίες ανθρώπων που συμμετείχαν στο πείραμα και συνεντεύξεις με ειδικούς και επιστήμονες της θεολογίας.

http://www.blue-whitegt.com/details.php?id=35573

agrypas
18-04-08, 00:04
Epitelous to vrika.ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΕΤ3 15/2/07 (επιθανάτια εμπειρία)

Πρόσφατες μέθοδοι της ιατρικής τεχνολογίας έχουν καταφέρει να επαναφέρουν ανθρώπους από τη στιγμή του θανάτου, ή και μετά. Αυτά τα ιατρικά θαύματα έφεραν στο φως το φαινόμενο που ονομάζεται "επιθανάτια εμπειρία" στην οποία οι άνθρωποι που αποκοιμούνται υπό τον έλεγχο των γιατρών, ξυπνούν έχοντας μαζί τους ζωντανά οράματα από ένα δυνατό φως και μια μεγάλη αίσθηση αγάπης. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει μαρτυρίες ανθρώπων που συμμετείχαν στο πείραμα και συνεντεύξεις με ειδικούς και επιστήμονες της θεολογίας.

http://www.blue-whitegt.com/details.php?id=35573

Σωστά τα λέει: ΟΡΑΜΑΤΑ!. Σιγά το πράγμα! Οράματα έχουν και οι ζωντανοί που είναι και περισσότεροι!! :biglol:

tselepoura
18-04-08, 00:17
Σωστά τα λέει: ΟΡΑΜΑΤΑ!. Σιγά το πράγμα! Οράματα έχουν και οι ζωντανοί που είναι και περισσότεροι!! :biglol:
Ehei megalo endiaferon.Pistepseme.:bigbest:

Gotti
18-04-08, 01:20
Συμφωνώ. Το έχω δει κι εγώ.

2012
18-04-08, 02:26
http://imageshack.gr/files/ddagox80oph9wsnsyv56.jpg

alphabeta
18-04-08, 02:32
http://imageshack.gr/files/ddagox80oph9wsnsyv56.jpg
Μα με πόση χάρη, αλήθεια, ο σκελετός μεταμορφώνεται σε έμβρυο... Δλδ εδώ θα ξεχάσουμε και τη λίγη βιολογία που ξέρουμε περί σπερματοζωαρίου, περι ωαρίου, περί μίτωσης και μείωσης...

Τι να τα κάνουμε όλα αυτά... Εδώ έχουμε σκελετό!!! Ελεος ρε αδέρφια! Ελεος!!!

agrypas
18-04-08, 13:41
Βρε την... Άρια φυλή πως μετεμψυχώνεται... - πεθαίνει – ξαναγεννιέται, και ξανά-μανά προς τη δόξα τραβά. :biglol::biglol:

Αλήθεια; Τι είχε η φωτογραφία κάτω δεξιά από όπου έχει σβηστεί :bigthinki και με photoshop "προστέθηκαν" ΑΤΕΧΝΩΣ λουλούδια και γρασίδι από πιο πάνω;
Δεν το έκανε κάποιος πουν να ξέρει να χρησιμοποιεί το clone stamp tool ώστε να είναι αληθοφανές; :bigsmile:

2012
18-04-08, 15:27
Ρε παιδιά, η Ινδική θεωρία της μετενσαρκώσεως είναι. Συμβολική είναι η γκραβούρα.

Μιά ιδέα είναι κι αυτή. Μην τρελαθούμε κιόλας. Και στην αρχαία Ελλάδα η δοξασία υπήρχε και στον Χριστιανισμό μέχρι τον 6ο αιώνα.

Δεν ήταν και τίποτε σπουδαίο γι αυτό και το άφησα ασχολίαστο.

oceangr2
07-05-08, 17:15
Η κόλαση είναι εδω και ο παράδεισος απο εκεί που ήρθαμε και εκεί που θα καταλήξουμε!

Gotti
07-05-08, 17:31
Πιστεύω ότι ο καθένας φτιάχνει το δικό του παράδεισο και τη δική του κόλαση σε τούτη τη ζωή.Όσο για το μετά...................εξακολουθεί να υπάρχει σαν ερώτημα.

paris4u
07-05-08, 17:48
με την διαφορα οτι σε ορισμενους επιβαλεται αυτη η κολαση σε αυτην την ζωη.

tselepoura
07-05-08, 21:31
με την διαφορα οτι σε ορισμενους επιβαλεται αυτη η κολαση σε αυτην την ζωη.
Poli endiaferon i skepsi sou.Tha simfoniso ala tha tolmiso na po malakies goneon pedevosa tekna.:biglol:

oceangr2
08-05-08, 00:54
+1

Ίσως και προγενέστερες μ@@$$ες ημών των ιδίων, μας παιδεύουν σε τούτη τη ζωή!

Πάντως ομολογώ οτι πολλά σημερινά τέκνα έχουν πολύ προβληματικούς γονείς που δίνουν ρέστα στην μ%#@κία. :biglol::biglol::biglol:

alharino
11-05-08, 12:07
Αλήθεια, πιστεύετε ότι όλη αυτή η ενέργεια που κρύβει μέσα του ο άνθρωπος, χάνεται έτσι απλά;
Το σώμα είναι λογικό να φθείρεται και τελικά να σαπίζει... η ενέργειά μας όμως;
Είναι δυνατό να χάνεται;
Δεν πιστεύετε ότι υπάρχει μιά πιθανότητα θα συνεχίσει να υφίσταται αλλά με διαφορετικό τρόπο;

perman
11-05-08, 19:43
Αλήθεια, πιστεύετε ότι όλη αυτή η ενέργεια που κρύβει μέσα του ο άνθρωπος, χάνεται έτσι απλά;
Είναι δυνατό να χάνεται;
Δεν πιστεύετε ότι υπάρχει μιά πιθανότητα θα συνεχίσει να υφίσταται αλλά με διαφορετικό τρόπο;

Μα και να υπάρχει αυτή η ενέργεια (που στην ουσία δεν αποδεικνύεται κάτι τέτοιο, γιατί το μόνο που παίρνουμε είναι χημική ενέργεια, την οποία την μετατρέπουμε μετά σε ό,τι θέλουμε (πχ κινητική ή θερμότητα) μπορούμε να πούμε ότι "χάνεται" καθώς σταματάει η μετατροπή της και εκλύεται η θερμότητα στο περιβάλλον, οπότε και το σώμα γίνεται "παγωμένο"* ό,τι ενέργεια έχουμε θα εκλυθεί στη περιβάλλον με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο...) υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις τπτ?? Ενέργεια είναι! Υπάρχει περίπτωση να μπορείς να δεις?? Να ακούσεις?? Να νιώσεις?? Καμία δεν υπάρχει και στο υπογράφω... Οπότε?? Τζάμπα η συζήτηση...

Gotti
11-05-08, 19:51
Καμία δεν υπάρχει και στο υπογράφω... Οπότε?? Τζάμπα η συζήτηση...
Τώρα εγώ τι να υποθέσω, αφού το υπογράφεις κιόλας?!
Εκτός κι αν έχεις προσωπική εμπειρία, οπότε πάω πάσο. Καλό θα ήταν να μην είμαστε και τόσο απόλυτοι.

perman
11-05-08, 19:56
Εκτός κι αν έχεις προσωπική εμπειρία, οπότε πάω πάσο. Καλό θα ήταν να μην είμαστε και τόσο απόλυτοι.

Άμα μου πεις τώρα ότι η ηλεκτρική, μαγνητική, κινητική, δυναμική ενέργεια ή η θερμότητα έχει αισθήσεις θα αυτοκτονήσω!! Ειλικρινά...:biglol:

kazo
11-05-08, 20:03
Άμα μου πεις τώρα ότι η ηλεκτρική, μαγνητική, κινητική, δυναμική ενέργεια ή η θερμότητα έχει αισθήσεις θα αυτοκτονήσω!! Ειλικρινά...:biglol:

Δηλαδή υποστηρίζεις ότι η ενέργεια είναι αναίσθητη;;;
Ο "καλός θεούλης" ποτέ δε θα την έκανε αναίσθητη!!!
Ντροπή σου ανάλγητε!!!
:mafia:

Gotti
11-05-08, 20:05
Όταν έβαλα το θέμα, περίμενα να ακούσω τις απόψεις των άλλων και τη γνώμη τους. Αλλά δε θεωρώ και πάλι ότι πρέπει να είμαστε απόλυτοι σ' αυτά που λέμε,γιατί το θέμα είναι τέτοιο,που είναι δύσκολο (για να μην πω σχεδόν αδύνατο), να έχεις προσωπική εμπειρία.
Δεν μου αρέσει όταν εξηγούνται τα πράγματα (αποκλειστικά και μόνο) βάσει της φυσικής.
Πάντως οφείλω να ομολογήσω, ότι οι λόγοι αυτοκτονίας πρέπει να είναι πολύ σοβαρότεροι (αν όχι ανύπαρκτοι). Η ζωή είναι πολύ μικρή και πολύ όμορφη για να κάνεις τόσο βαρυσήμαντες δηλώσεις! Ειλικρινά............

perman
11-05-08, 20:15
Άποψή μου είναι αυτή και άποψή μου είναι ότι όταν ξεφεύγεις απ τα όρια της φυσικής πας στον κόσμο της φαντασίας... Αν έχω άδικο στον συνειρμό που έχω εκφράσει πολλές φορές ότι για να καταλάβουμε ότι βρισκόμαστε εν ζωή πρέπει να έχουμε αισθήσεις (τις οποίες μπορούμε να έχουμε μόνο μέσω του σώματος- αλλιώς αυτός που είναι παράλυτος απ την μέση και κάτω λόγω βλάβης στο νευρικό σύστημα ή στον εγκέφαλο, ήταν εκ γενετής τυφλός, κουφός ή μουγκός θα μπορούσε να κινηθεί να μιλήσει, να ακούσει, να δει, επειδή αντίθετα με τον απόλυτο τρόπο σκέψης μου, η ενέργεια έχει αισθήσεις οπότε θα αισθανόταν μέσω της θερμότητάς του ή όποιας άλλης μορφής ενέργειας, σωστά???), και σου χαλάει τόσο πολύ το παραμύθι ο τετράγωνος τρόπος σκέψης μου, τότε ειλικρινά δεν θα τον επαναλάβω...

Όσο για τις δηλώσεις, σκέφτομαι να τις εφαρμόσω πειραματικά και να έρθω να σας πω τα συμπεράσματά μέσω της ενέργειάς μου... :biglol:

kazo
11-05-08, 20:16
Όταν έβαλα το θέμα, περίμενα να ακούσω τις απόψεις των άλλων και τη γνώμη τους. Αλλά δε θεωρώ και πάλι ότι πρέπει να είμαστε απόλυτοι σ' αυτά που λέμε,γιατί το θέμα είναι τέτοιο,που είναι δύσκολο (για να μην πω σχεδόν αδύνατο), να έχεις προσωπική εμπειρία.
Δεν μου αρέσει όταν εξηγούνται τα πράγματα (αποκλειστικά και μόνο) βάσει της φυσικής.
Πάντως οφείλω να ομολογήσω, ότι οι λόγοι αυτοκτονίας πρέπει να είναι πολύ σοβαρότεροι (αν όχι ανύπαρκτοι). Η ζωή είναι πολύ μικρή και πολύ όμορφη για να κάνεις τόσο βαρυσήμαντες δηλώσεις! Ειλικρινά............

Μα κανείς δεν τα εξηγεί μόνο με τη φυσική. Υπάρχει και η χημεία, η βιολογία αλλά και άλλες επιστήμες που βοηθούν. Το θέμα είναι να θέλει κανείς να καταλάβει.
:bflower::bflower::bflower:

perman
11-05-08, 20:19
Μα κανείς δεν τα εξηγεί μόνο με τη φυσική. Υπάρχει και η χημεία, η βιολογία αλλά και άλλες επιστήμες που βοηθούν.

Όντως η χημεία και η βιολογία συμβάλλουν τα μάλα για την κατανόηση του ανθρώπινου σώματος και των λειτουργιών του. Την φυσική την έβαλα στο παιχνίδι γιατί έγινε λόγος για ενέργεια... (άσε που η φυσική χώνει την μύτη της παντού, εν γένει... :bigsmile:)

agrypas
11-05-08, 20:44
Είναι δυνατό να χάνεται;

Φυσικά και υφίσταται! Μεταδίδεται στα σκουλήκια (κλπ) που τρώνε ό,τι απέμεινε από οργανική ύλη, δίνοντάς τους τροφή και ενέργεια.

Ο θάνατος δεν είναι μια στιγμιαία διαδικασία. Κρατάει δευτερόλεπτα για κάποια όργανα,
λεπτά ή ώρες για κάποια άλλα.

Επίσης να τονίσουμε ότι η ενέργεια μεταφέρεται μέσω της ύλης, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό.

Γι αυτό που ρωτάς δεν υπάρχουν κάποια αποδεδειγμένα στοιχεία, παρά εικασίες. Άρα λοιπόν είναι θέμα πίστης...

alphabeta
11-05-08, 21:40
Πολύ σωστά κάνει και το υπογράφει! Ο οποιοσδήποτε έχει στοιχειώδεις γνώσεις περί του λέει το δεύτερο αξίωμα της θερμοδυναμικής, το υπογράφει αυτό με χέρια και με πόδια...

Σημειωτέον, ότι το δεύτερο αξίωμα της θερμοδυναμικής είναι ΣΤΥΛΟΒΑΤΗΣ της φυσικής επιστήμης και ΟΥΣΙΩΔΗΣ, ΑΦΕΥΚΤΟΣ και ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟΣ κανόνας που διέπει τα πάντα σ'αυτό το σύμπαν! (από τα πιο μικρά ώς τα πιό μεγάλα)...

Ενα θα πώ μόνο: (ε)ντροπί(α) σε όσους το αγνοούν! (έστω και ανορθόγραφη)

:bcool:

kazo
11-05-08, 22:01
Πολύ σωστά κάνει και το υπογράφει! Ο οποιοσδήποτε έχει στοιχειώδεις γνώσεις περί του λέει το δεύτερο αξίωμα της θερμοδυναμικής, το υπογράφει αυτό με χέρια και με πόδια...

Σημειωτέον, ότι το δεύτερο αξίωμα της θερμοδυναμικής είναι ΣΤΥΛΟΒΑΤΗΣ της φυσικής επιστήμης και ΟΥΣΙΩΔΗΣ, ΑΦΕΥΚΤΟΣ και ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟΣ κανόνας που διέπει τα πάντα σ'αυτό το σύμπαν! (από τα πιο μικρά ώς τα πιό μεγάλα)...

Ενα θα πώ μόνο: (ε)ντροπί(α) σε όσους το αγνοούν! (έστω και ανορθόγραφη)

:bcool:

Να δεις που θα βρεθούν φωστήρες που θα ανατρέψουν το νόμο. Κακόμοιρε λόρδε Kelvin...
:bcrying:

paris4u
13-05-08, 23:00
καλα ποσες και ποσες θεωριες ανατρεπονται,μετατρεπονται και στο τελος επιβεβαιωνεται για μια ακομη φορα το ρητο <ποτε μην λες ποτε>

alphabeta
13-05-08, 23:10
καλα ποσες και ποσες θεωριες ανατρεπονται,μετατρεπονται και στο τελος επιβεβαιωνεται για μια ακομη φορα το ρητο <ποτε μην λες ποτε>
Να υποθέσω ότι γνωρίζεις τί αφορά και σε τί αναφέρεται το δεύτερο αξίωμα της θερμοδυναμικής, ή θα υποθέσω λάθος;

tselepoura
14-05-08, 00:09
Ελληνας φυσικός ο δρ. Κωνσταντίνος Τσάλλης θα προταθεί από τη Βραζιλία ως υποψήφιος για το βραβείο Νόμπελ Φυσικής, το 2001, σύμφωνα με την δικτυακή πύλη spin.
Το 2ο θερμοδυναμικό αξίωμα

Αν έχουμε μια ποσότητα αερίου μέσα σε ένα δοχείο και με ένα έμβολο αρχίσουμε να συμπιέζουμε το αέριο προς μια κατεύθυνση, τότε τα μόρια του αερίου καταλαμβάνουν θέσεις σε έναν ολοένα και μικρότερο όγκο. Αυτό σημαίνει, επίσης, ότι τα μόρια που απαρτίζουν το αέριο, μεταβαίνουν από μια κατάσταση μικρής τάξης σε μια νέα κατάσταση που διακρίνεται από μεγαλύτερα επίπεδα τάξης. Οσο μικρότερο όγκο καταλαμβάνουν τα μόρια του αερίου, τόσο περισσότερο αυξάνεται το επίπεδο τάξης τους, ενώ η περαιτέρω προσπάθειά μας να συμπιέσουμε το αέριο, καθίσταται ολοένα και πιο δύσκολη.
Από ενεργειακή άποψη, και οι δύο περιπτώσεις έχουν την ίδια ενέργεια (υποθέτουμε ότι η μεταβολή είναι αδιαβατική, δηλαδή δεν υπάρχουν ενεργειακές μεταβολές), μολονότι στη συμπιεσμένη μορφή το αέριο μπορεί να παράγει ωφέλιμο έργο. Αυτό μπορεί να φανεί, εάν αφήσουμε ελεύθερο το έμβολο, με το οποίο προκαλούμε τη συμπίεση. Το αέριο θα μεταφέρει κινητική ενέργεια στο έμβολο, αναγκάζοντάς το να μετατοπισθεί. Μάλιστα, είναι σίγουρο ότι, αν αφήσουμε το έμβολο, το αέριο θα ''θελήσει'' να αποκτήσει την αρχική του κατάσταση, όπου τα επίπεδα αταξίας των μορίων είναι μεγαλύτερα.
Το επίπεδο αταξίας μιας ποσότητας αερίου περιγράφεται από μια ιδιότητα που ονομάζεται ''εντροπία''. Μεγαλύτερα επίπεδα αταξίας ισοδυναμούν με μεγαλύτερο βαθμό εντροπίας. Οπως είδαμε παραπάνω, το αέριο έχει την τάση να μεταβαίνει από καταστάσεις μικρής εντροπίας σε καταστάσεις μεγαλύτερης. Αυτή η ενδογενής ιδιότητα περιγράφεται από το 2ο Θερμοδυναμικό Αξίωμα, το οποίο μπορεί να διατυπωθεί, εκλαϊκευμένα και για τη συγκεκριμένη περίπτωση, ως ακολούθως: Η εντροπία ενός κλειστού συστήματος αυξάνεται με την πάροδο του χρόνου.
Αλλά όπως και η διατήρηση της ενέργειας έτσι και αυτό πρόκειται για αξίωμα, δηλαδή για μια αναπόδεικτη πρόταση. Πολλοί, μάλιστα, είναι αυτοί που έχουν κατά καιρούς προσπαθήσει να αμφισβητήσουν την εγκυρότητά της. Μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί κάποιο πείραμα, στο οποίο να καταρρέει η ορθότητα του 2ου Θερμοδυναμικού Αξιώματος. Αντίθετα, η ισχύς του είναι πολύ ευδιάκριτη στη φύση. Το σύμπαν μας, για παράδειγμα, είναι γνωστό ότι διαστέλλεται. Η εντροπία του, δηλαδή, αυξάνεται με την πάροδο του χρόνου http://www.physics4u.gr/news/2001/scnews218.html

alphabeta
14-05-08, 00:29
Αλλά όπως και η διατήρηση της ενέργειας έτσι και αυτό πρόκειται για αξίωμα, δηλαδή για μια αναπόδεικτη πρόταση.
Ο συντάκτης του κειμένου χρησιμοποιεί εδώ λαθεμένα τη λέξη "αναπόδεικτη", εννοώντας προφανώς το "αναπόδεικτη" ώς μη επιδεχόμενη απόδειξης ή ανταπόδειξης, και ΟΧΙ με την έννοια του μη δυνάμενου να αποδειχτεί ή του μή αποδεδειγμένου.

Γι αυτό ακριβώς και το 2ο αξίωμα της θερμοδυναμικής λέγεται ΑΞΙΩΜΑ και όχι απλώς θεωρία!

Αλλο ομοειδές αξίωμα που μαθαίνουμε μάλιστα από την πρώτη Δημοτικού: 1+1=2

agrypas
14-05-08, 01:29
Αλλο ομοειδές αξίωμα που μαθαίνουμε μάλιστα από την πρώτη Δημοτικού: 1+1=2

...και αν μπορέσει να το αποδείξει κανείς, σφύρα μου :biglol: :biglol: :biglol:

2012
14-05-08, 13:15
Συγγνώμη,... αυτή η ιστορία με την εντροπία και το άν θα καταλήξει το σύμπαν σ' έναν παγωμένο ομοειδή χυλό δεν έχει να κάνει με το πόση ύλη έχει το σύμπαν; (Πράγμα που απ΄ότι γνωρίζω δεν γνωρίζουμε ακόμα).

Απ' όσο θυμάμαι άν αυτή η ύλη είναι μεγαλύτερη από μία συγκεκριμένη τιμή το Σύμπαν θα καταρρεύσει στον εαυτό του και θα ξαναεκραγεί και η θεωρία λέει ότι αυτό θα γίνεται επ' άπειρον.

Μήπως αυτό δεν λέει ότι συμβαίνει και ο Ηράκλειτος ;

"κόσμον τόνδε, τὸν αὐτὸν ἁπάντων, οὔτε τις θεῶν οὔτε ἀνθρώπων ἐποίησεν, ἀλλ᾽ ἦν ἀεὶ καὶ ἔστιν καὶ ἔσται πῦρ ἀείζωον ἁπτόμενον μέτρα καὶ ἀποσβεννύμενον μέτρα."

(Αυτόν εδώ τον κόσμο, τον ίδιο για όλους, ούτε κανείς θεός ούτε άνθρωπος τον έπλασε, αλλ' ήταν από πάντα και είναι και θα είναι αιώνια ζωντανή φωτιά, που ανάβει με μέτρο και σβήνει με μέτρο.) http://www.mikrosapoplous.gr/heracletus/heracletus5.html

Αφήστε που το ίδιο έχουν πεί και οι Ινδοί, που και φιλοσοφία παρήγαγαν και στον μαθηματικό λογισμό διαπρέπουν παγκόσμια. Ότι ο κόσμος (Βράχμα) είναι στο στήθος (την καρδιά) του Κρίσνα κι όταν αυτός αναπνέει, γεννιέται και μεγαλώνει (διαστέλλεται) κι όταν εκπνέει πεθαίνει (συστέλλεται). Κι όσο αιώνιος είναι ο Κρίσνα τόσο και ο Κόσμος.

Βάλτε λιγάκι νερό στο κρασάκι σας οι εντροπιολόγοι, δεν έχει ειπωθεί ακόμη η τελευταία λέξη (και ούτε και πρόκειται άλλωστε)...

(όσο για το τί είναι ακριβώς το "Αξίωμα" :

"Ένα αξίωμα είναι μια γενικώς αποδεκτή αλλά μη αποδεδειγμένη υπόθεση, η οποία είτε είναι λογικώς αυταπόδεικτη, είτε υπάρχουν επιστημονικές παρατηρήσεις (μετρήσιμες, συστημικές) που επιβεβαιώνουν την εγκυρότητά της, αλλά δεν υπάρχει πρακτική δυνατότητα ελεγχόμενων πειραμάτων ή υποστήριξη από άλλες επιστημονικές θεωρίες για την απόδειξη της εγκυρότητάς της).

alphabeta
14-05-08, 13:40
Συγγνώμη,... αυτή η ιστορία με την εντροπία και το άν θα καταλήξει το σύμπαν σ' έναν παγωμένο ομοειδή χυλό δεν έχει να κάνει με το πόση ύλη έχει το σύμπαν; (Πράγμα που απ΄ότι γνωρίζω δεν γνωρίζουμε ακόμα).
Οχι! Η εντροπία δεν έχει να κάνει ούτε με την ποσότητα της ύλης ούτε με τίποτα τέτοιο. Εντροπία ορίζεται η ΑΥΤΑΠΟΔΕΙΚΤΗ τάση των πραγμάτων να μεταβαίνουν από μια κατάσταση λιγώτερης αταξίας σε μια κατάσταση περισσότερης αταξίας (με πιο απλά λόγια, να μεταβαίνουν από την τάξη πρός την αταξία). Σε ότι αφορά μάλιστα την ενέργεια, η μετάβαση αυτή νοείται ώς η επίσης ΑΥΤΑΠΟΔΕΙΚΤΗ τάση κάθε μορφής ενέργειας (δυναμικής, κινητικής, ηλεκτρικής, χημικής κλπ) να ΕΚΦΥΛΙΖΕΤΑΙ στην κατώτατη μορφή ενέργειας που είναι η ΘΕΡΜΙΚΗ και στη συνέχεια, ακολουθώντας πιστά την εντροπία της, να διαχέεται χαοτικά στο χώρο.

Βάλτε λιγάκι νερό στο κρασάκι σας οι εντροπιολόγοι, δεν έχει ειπωθεί ακόμη η τελευταία λέξη (και ούτε και πρόκειται άλλωστε)...

(όσο για το τί είναι ακριβώς το "Αξίωμα" :

"Ένα αξίωμα είναι μια γενικώς αποδεκτή αλλά μη αποδεδειγμένη υπόθεση, η οποία είτε είναι λογικώς αυταπόδεικτη, είτε υπάρχουν επιστημονικές παρατηρήσεις (μετρήσιμες, συστημικές) που επιβεβαιώνουν την εγκυρότητά της, αλλά δεν υπάρχει πρακτική δυνατότητα ελεγχόμενων πειραμάτων ή υποστήριξη από άλλες επιστημονικές θεωρίες για την απόδειξη της εγκυρότητάς της).
Νερό στο κρασί της η εντροπία ΔΕΝ σηκώνει, όπως ακριβώς δεν σηκώνει νερό στο κρασί του και το 1+1=2. Αυτός άλλωστε είναι και ο ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΣ της χαρακτήρας. Οσο για τον ορισμό του αξιώματος που έδωσες, είναι ακριβώς ο ίδιος με τον ορισμό που έδωσα κι εγώ πιο πάνω.

2012
14-05-08, 15:00
Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι παρ' όλο που η εντροπία αυξάνει και φέρεται ότι στο τέλος θα "καταπιεί" τα πάντα, θα προκύψει νέα "ημέρα Δημιουργίας", κι όσο κι αν και αυτή θα έχει την δική της εντροπία να την καταλύει, αυτός ο ..."παλμός" θα συμβαίνει εσαεί.

alphabeta
14-05-08, 15:40
Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι παρ' όλο που η εντροπία αυξάνει και φέρεται ότι στο τέλος θα "καταπιεί" τα πάντα, θα προκύψει νέα "ημέρα Δημιουργίας", κι όσο κι αν και αυτή θα έχει την δική της εντροπία να την καταλύει, αυτός ο ..."παλμός" θα συμβαίνει εσαεί.
Ποιός το λέει αυτο; Αυτό που λές είναι μονο το ΕΝΑ από τα 3 διαφορετικά σενάρια, δλδ αυτό του "κλειστού" σύμπαντος. Τα άλλα δύο σενάρια, δλδ αυτό του "υπερβολικού" σύμπαντος και αυτό του "παραβολικού" σύμπαντος, είναι εξίσου ισχυρά και μάλιστα οι μέχρι στιγμής παρατηρήσεις και μετρήσεις για το ποσοστό της υπάρχουσας σκοτεινής ύλης στο σύμπαν, μας έχουν φέρει σ'ενα σταυροδρόμι στο οποίο ΟΛΕΣ οι πιο πάνω θεωρίες είναι ΕΞ ΙΣΟΥ πιθανές...

Γιατί νομίζεις ότι έχουν διατεθεί τόσα χρήματα στην έρευνα για τα νετρίνο; Γι αυτόν ακριβώς το λόγο!

paris4u
14-05-08, 16:45
1+1=0 και ενα το κρατουμενο

2012
14-05-08, 21:48
1+1=0 και ενα το κρατουμενο

Ωραίο paris :bigbest:

tselepoura
15-05-08, 01:29
Tora emena giati mou fenete oti ehoume ksefigei apo to thema???

agrypas
15-05-08, 01:35
Ποιο θέμα;; :biglol::biglol:

αυτό ήταν μια ακόμη ένδειξη της ισχύος της εντροπίας (μέσω της παρατήρησης) :bigsmile:

2012
15-05-08, 03:16
Tora emena giati mou fenete oti ehoume ksefigei apo to thema???

Όχι βρε συ tselepoura, στο θέμα είμαστε... Απλά συνδέσαμε τον θάνατο του Κόσμου Σύμπαντος με τον δικό μας θάνατο.¨--)

Για μένα τουλάχιστον, που είμαι και αυτής της θεώρησης, ό,τι είμαι κομμάτι δηλαδή ενός απειροστικού θεού, θεός και εγώ των κυττάρων μου, και πάει λέγοντας, δεν τίθεται θέμα άν υπάρχει η όχι ζωή μετά τον θάνατο. Το κάθε μικροάτομό μου φαίρεται να το γνωρίζει και είναι σίγουρο και δοξαστικά ευδαίμον...
Και δεν είναι κάτι,... θέμα "πίστης" ας πούμε, (από τις πιό ρευστές και παρεξηγημένες λέξεις) ,... αλλά μια βαθιά φρακταλική (αναλογική) πεποίθηση ("ώς εν τοις άνω και εν τοις κάτω¨)...

Και όταν η (ΜΙΣΟ-αριστοτελικής δομής) επιστήμη του καιρού μου (η άλλη μισή είναι λατινοπροτεσταντική) καταλήγει σε τρείς εκδοχές (για το τέλος, ή όχι, και πώς, του Σύμπαντος) και πρέπει να περιμένω εγώ ένα πείραμα, (που ίσως δεν θα έχω τον χρόνο να δώ τα αποτελέσματά του), πρέπει να "διευκολυνθώ" χρησιμοποιώντας άλλες επιστήμες ή "επιστήμες" ή δεν με νοιάζει πώς το λέν οι άλλοι, την ποίηση και ην αλληγορία, την μουσική, τον διαχρονικό μύθο κ.ο.κ.

Και ενθέρμως υποστηρίζω και υπογράφω την παλμοδονούσα διακριτική του Σύμπαντος (και εμού βεβαίως προσωπικά, ως αντικατοπτριζομένου μέλους του), την Αθηνά, το 0,1, το yin yang, το γένος (κατά τον Ερμέα τον Τρισμέγιστο), τον Ηράκλειτο (με την αρμονία των αντιθέτων), τον Κρίσνα, τον Βούδδα κλπ κλπ.

Ο Ηράκλειτος λέει "ανθρώπους μένει αποθανοντας, άσσα ουκ έλπονται ουδέ δοκέουσιν", δηλαδή τους ανθρώπους τους περιμένουν μετά τον θάνατο πράγματα, που ούτε έχουν ελπίσει, ούτε έχουν σκεφτεί. Δεν διερωτάται αν υπάρχει η όχι ζωή μετά. Γνωρίζει ότι υπάρχει και ξεκινά να μιλά για τις αντιδράσεις των ανθρώπων μετά το "φαινόμενο".

(Δεν αρχίζω καμιά συζήτηση για την Βουδδιστική θεώρηση, που λέει ακριβώς τα ίδια πράγματα...)

Πές μου εσύ λοιπόν τώρα, άν βάλεις στην ζυγαριά τα πράγματα,... από την μία πλευρά τα "πειράματα" που "θα".. δείξουν "στο μέλλον".... κι από την άλλη ένα σωρό κορυφαίους ανθρώπους που εργάστηκαν και παρήγαγαν τις δομές της σκέψης και το θεμέλια τον ιδεών βάσει του οποίου κινείται ο σημερινός κόσμος,.... πές μου άν θα περιμένεις το πείραμα όταν ΤΟΣΕΣ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ (δάχτυλα που δείχνουν το φεγγάρι) υπάρχουν παντού δίπλα μας.....

alharino
15-05-08, 13:33
Να ζεί κανείς ή να μη ζεί ιδού η απορεία...!!!

Γιατί αν ζεί μπένει στην περιπέτεια μετά να ψάχνει τι υπάρχει μετά θάνατον... και να ψάχνεται με όλες αυτές της θεωρίες που υπάρχουν, το κακό είναι πως καμμία δεν μας ικανοποιεί απόλυτα για να καταλήξουμε κάπου...!!!

Και ας ισχυρίζονται κάποιοι ότι έχουν καταλήξει με το πίστευε και μη ερεύνα...!!!

Ioustina
15-05-08, 13:37
H ZOI META TWN THANATO YPARHEI kai legetai - EΛΕΥΤΕΡΙΑ!!!!

Gotti
15-05-08, 15:07
Να ζεί κανείς ή να μη ζεί ιδού η απορεία...!!!

Γιατί αν ζεί μπένει στην περιπέτεια μετά να ψάχνει τι υπάρχει μετά θάνατον... και να ψάχνεται με όλες αυτές της θεωρίες που υπάρχουν, το κακό είναι πως καμμία δεν μας ικανοποιεί απόλυτα για να καταλήξουμε κάπου...!!!

Το ερώτημα: "Να ζει κανείς ή να μη ζει", δεν έχει σχέση με τη ζωή μετά το θάνατο,αλλά για την αξία της ίδιας της ζωής και το πώς νοιώθει ο καθένας μέσα στην καθημερινότητά του.

alharino
15-05-08, 15:36
Το ερώτημα: "Να ζει κανείς ή να μη ζει", δεν έχει σχέση με τη ζωή μετά το θάνατο,αλλά για την αξία της ίδιας της ζωής και το πώς νοιώθει ο καθένας μέσα στην καθημερινότητά του.

Συμφωνώ φίλε μου απλά ήταν μια εισαγωγή για να γράψω πιό κάτω τα υπόλοιπα ένα λογοπαίγνιο ας πούμε :bigwing:

Gotti
15-05-08, 20:01
Το κατάλαβα.:biglol:

tselepoura
15-05-08, 20:55
Όχι βρε συ tselepoura, στο θέμα είμαστε... Απλά συνδέσαμε τον θάνατο του Κόσμου Σύμπαντος με τον δικό μας θάνατο.¨--)

Για μένα τουλάχιστον, που είμαι και αυτής της θεώρησης, ό,τι είμαι κομμάτι δηλαδή ενός απειροστικού θεού, θεός και εγώ των κυττάρων μου και πάει λέγοντας.... δεν τίθεται θέμα άν υπάρχει η όχι ζωή μετά τον θάνατο. Το κάθε μικροκύτταρό μου το γνωρίζει και είναι σίγουρο και δοξαστικά ευδαίμον...
Και δεν είναι κάτι... θέμα "πίστης" ας πούμε, (από τις πιό ρευστές και παρεξηγημένες λέξεις) ,... αλλά μια βαθιά φρακταλική (αναλογική) πεποίθηση ("ώς εν τοις άνω και εν τοις κάτω¨)...

To simadikotero gia mena einai na min psahname ean eipirhe zoi meta thanato ala ean eiparhei zoi prin apo ton thanato.:bigthinkiTo theoro spatali hronou na psahnoume tin zoi meta ton thanato kai na min psahnoume ti simeni pragmatika, ZO.ZO eftihizmenos,eleftheros apo tin zilia, to misos, tin kakia tou kozmou.Gnorizodas tois pragmatikes mou anages kai ohi aftes pou prospathoun na me vomvardisoun kathimerina.H zoi einai toso sofa dimiourgimeni oste na mas kanei na plironoume tois amarties mas otan zoume.Ola einai mia alisida.Einai afto pou leme (edo einai i kolasi kai o paradisos mazi).:beer: Prepei na eisai arketa sofos gia na katalaveis pies tha einai oi epiptosois ton prakseon sou sto melon.Hriazode megales dosois aftokritikis.

Gotti
15-05-08, 22:15
Ζωή πριν από το θάνατο,υπάρχει.Αυτή που έχει φτιάξει ο καθένας, με τις όποιες επιλογές και συμπεριφορές και ζει με αυτές. Φτιάχνουμε στην ουσία μόνοι μας τη μοίρα μας και το πώς θα ζούμε. Αλλά πρέπει να είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε τις όποιες επιλογές μας και τις συνέπειες αυτών.Όμως οι αμαρτίες μας, τα λάθη μας και ειδικά απέναντι στο συνάνθρωπο, πράξεις και λόγια που τον προσβάλλουν,τον πληγώνουν, τον "σκοτώνουν",δεν πληρώνονται όλες σ' αυτή τη ζωή. Καλώς ή κακώς. Υπάρχουν άνθρωποι που φεύγουν από τούτο τον κόσμο,χωρίς να έχουν αντιληφθεί πόσους και πόσο έχουν πληγώσει.

tselepoura
15-05-08, 23:18
χωρίς να έχουν αντιληφθεί πόσους και πόσο έχουν πληγώσει.Afto den simeni oti den ehoune plirosi me tin eftihia tous toulahiston tois epiloges tous.H adilipsi einai ena eidous psevdesthisis.Poles fores adilamvanomaste mono afta pou mas simferoun.Giafto hriazete sinehos aftokritiki.Na prospathoume pada na dinoume simasia se aftous pou pistevoun diaforetika pragmata apo emas etsi oste na kanoume sostoteri aftokritiki.Tha eithela na pistevo oti oloi vriskomaste se afto to foroum gia na thesoume ta pistevo mas se amfizvitisi,kanodas etsi tin aftokritiki mas pio efkoli.

kazo
15-05-08, 23:38
Ζωή πριν από το θάνατο,υπάρχει.Αυτή που έχει φτιάξει ο καθένας, με τις όποιες επιλογές και συμπεριφορές και ζει με αυτές. Φτιάχνουμε στην ουσία μόνοι μας τη μοίρα μας και το πώς θα ζούμε. Αλλά πρέπει να είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε τις όποιες επιλογές μας και τις συνέπειες αυτών.Όμως οι αμαρτίες μας, τα λάθη μας και ειδικά απέναντι στο συνάνθρωπο, πράξεις και λόγια που τον προσβάλλουν,τον πληγώνουν, τον "σκοτώνουν",δεν πληρώνονται όλες σ' αυτή τη ζωή. Καλώς ή κακώς. Υπάρχουν άνθρωποι που φεύγουν από τούτο τον κόσμο,χωρίς να έχουν αντιληφθεί πόσους και πόσο έχουν πληγώσει.

Τι είναι αμαρτία και ποιος την ορίζει;

Gotti
15-05-08, 23:42
Αν πρόσεξες, ανέφερα εκτός από τις αμαρτίες, τα λάθη μας. Και δε νομίζω να διαφωνήσεις ότι λάθη είναι αυτά που πληγώνουν (εκτός από μας τον ίδιο), αλλά και αυτούς που αγαπάμε αλλά και όσους ακόμα δε γνωρίζουμε αλλά οι πράξεις μας έχουν αντίκτυπο και σ' αυτούς.

kazo
16-05-08, 01:18
Αν πρόσεξες, ανέφερα εκτός από τις αμαρτίες, τα λάθη μας. Και δε νομίζω να διαφωνήσεις ότι λάθη είναι αυτά που πληγώνουν (εκτός από μας τον ίδιο), αλλά και αυτούς που αγαπάμε αλλά και όσους ακόμα δε γνωρίζουμε αλλά οι πράξεις μας έχουν αντίκτυπο και σ' αυτούς.

Δεν αντιλέγω, αλλά θα ήθελα απάντηση για την αμαρτία.

Gotti
16-05-08, 01:23
Θεολογικά ή κοινωνικά?
Θεολογικά, την απάντηση θα την αναζητήσεις στον ...........παπά της ενορίας.
Κοινωνικά είναι μεγάλο θέμα και χρειάζεται ψάξιμο και αρκετή συζήτηση. Οπότε διαλέγεις και ξεκινάμε.

kazo
16-05-08, 01:33
Κοινωνική αμαρτία;;; Ενδιαφέρον, αλλά θέλω να μάθω τι είναι κατ' εσένα η ΑΜΑΡΤΙΑ.

Dimios
16-05-08, 16:27
Το θέμα είναι το ποιος είπε πρώτη φορά ότι υπάρχει ζωή μετά το θάνατο? Πρέπει να ήταν πολύ παλιά και ο άνθρωπος ήταν άσχετος...

tselepoura
16-05-08, 17:41
Αμαρτία" σημαίνει: "αστοχία". Και "αμαρτάνω" σημαίνει: "αστοχώ".

Όταν όμως μιλάμε για αστοχία, είναι φυσικό να υπονοείται η ύπαρξη ενός στόχου. Και κάθε μας ενέργεια, είτε είναι εύστοχη, είτε άστοχη σε κάποιο βαθμό. Ποιος όμως είναι ο στόχος; Και τι είναι η ευστοχία και η αστοχία;

Φυσικό είναι, ο στόχος στον οποίο αποσκοπούν οι ενέργειές μας, να αντιπροσωπεύει το κέντρο όλης μας της ύπαρξης. Ο στόχος να είναι ο σκοπός της ίδιας της ζωής μας! Και ποιος είναι ο σκοπός της ζωής για τον άνθρωπο; Μα φυσικά η ομοίωση με τον Θεό (http://www.oodegr.com/oode/genesis/adam1.htm)! Πλασθήκαμε κατ' εικόνα Του, για να οδηγηθούμε ελεύθερα στο καθ' ομοίωσιν. Το κατ' εικόνα είναι η δυνατότητα να του μοιάσουμε, μια δυνατότητα την οποία στερούνται τα ζώα. Και το καθ' ομοίωσιν, είναι Η ΕΠΙΤΕΥΞΗ αυτού του στόχου. Να γίνουμε όμοιοι με τον Θεό κατά χάριν.

Κάθε άνθρωπος, είναι ελεύθερος, να αξιοποιήσει αυτή τη δυνατότητα που του δίνει ο Θεός με την ύπαρξη που του έχει χαρίσει. Κάθε άνθρωπος, είναι ελεύθερος, να "ΣΤΟΧΕΥΣΕΙ" με τη ζωή και τις πράξεις του στη Θέωση, ή να δαπανάει τη ζωή του "στο γάμο του Καραγκιόζη", στοχεύοντας σε κάθε τι άλλο, εκτός από το ίδιο το νόημα και το σκοπό της ζωής του!

Κάθε μας ενέργεια και κίνηση, είτε μας φέρνει πιο κοντά στο στόχο, στο ποθούμενο της Θέωσης, είτε μας απομακρύνει από αυτό το στόχο. Και κάθε ενέργεια που μας φέρνει πιο κοντά, είναι μια ευλογημένη από τον Θεό επιτυχία. Ενώ κάθε αστοχία από το στόχο αυτό, είναι ΑΜΑΡΤΙΑ.

Όπως αντιλαμβάνεστε, όλα αυτά είναι πολύ διαφορετικά από την εντύπωση του δικαστηρίου και του "αυστηρού κριτή" που έχουν πολλοί στο μυαλό τους. Κι όμως αυτή είναι η έννοια της αμαρτίας στη Χριστιανική πίστη, όπως την έχει διατηρήσει αναλλοίωτη η Ορθόδοξη Εκκλησία του Κυρίου μας. Κανένας δεν μας υποχρεώνει να Θεωθούμε, και κανένας δεν μας υποχρεώνει να επιλέξουμε μια διαφορετική πορεία ζωής. Αλλά ό,τι επιλέξουμε, αυτό είναι που θα καθορίσει το αιώνιο μέλλον της ύπαρξής μας. Και στο βαθμό που θα πλησιάσουμε τη Θέωση, θα αμοιφθούμε με τη βίωση της ζωής του Ιδίου του Θεού που θα χαρίσει σε όσους αγωνίστηκαν στον αγώνα αυτό της "σκοποβολής". Ενώ αντίθετα, στο βαθμό που θα διώξουμε τον Θεό από τη ζωή μας, και θα τον κρατήσουμε μακριά, στον ίδιο βαθμό θα στερηθούμε τα δώρα που θα δώσει Αυτός στους νικητές. Αυτή είναι η "τιμωρία" των κακών ή αμελών σκοπευτών. Η στέρηση του δώρου! http://www.oodegr.com/oode/psyxotherap/amartia1.htm#2.

Gotti
16-05-08, 17:44
Κοινωνική αμαρτία;;; Ενδιαφέρον, αλλά θέλω να μάθω τι είναι κατ' εσένα η ΑΜΑΡΤΙΑ.
Αμαρτία (για μένα ) είναι να μπορείς να βοηθήσεις τον άλλο (και δεν εννοώ την ελεημοσύνη) και εσύ να είσαι αδιάφορος (και ειδικά στις περιπτώσεις που είσαι από τα λίγα άτομα που μπορούν να βοηθήσουν).
................ είναι να γελάς με τον πόνο του άλλου.
.................είναι να σκοτώνεις ηθικά και ψυχικά το συνάνθρωπό σου.
................ είναι η αχαριστία και η απληστία.
................ είναι να στερείς από τον άλλον την ελπίδα.
................ είναι να βλέπεις τον άλλον να πέφτει και συ να τον σπρώχνεις να πιάσει πάτο.
................ είναι να κάνεις ότι σου αρέσει,αδιαφορώντας για το αν θα πληγώσεις τους ανθρώπους που σ' αγαπάνε.
................ είναι να αγαπάς ιδιοτελώς και εγωιστικά (σε οποιαδήποτε σχέση).
................ είναι να βασανίζεις τον άλλον με ψεύτικα αισθήματα και λόγια.
Έχω κι άλλα να σου πω,αλλά επειδή είχα δύσκολη μέρα σήμερα, θα συνεχίσω στο επόμενο επεισόδιο :bigsmile:. Όπως βλέπεις δεν ανέφερα το φόνο,την κλοπή, το βιασμό κλπ, γιατί απλά δεν τα θεωρώ αμαρτίες,αλλά εγκληματικές πράξεις που πρέπει να τιμωρηθούν διαφορετικά, αλλά δεν είναι και της παρούσης. (υπάρχει σχετικό θέμα)

kazo
16-05-08, 17:49
Κοινωνική αμαρτία (για μένα ) είναι να μπορείς να βοηθήσεις τον άλλο (και δεν εννοώ την ελεημοσύνη) και εσύ να είσαι αδιάφορος (και ειδικά στις περιπτώσεις που είσαι από τα λίγα άτομα που μπορούν να βοηθήσουν).
................ είναι να γελάς με τον πόνο του άλλου.
.................είναι να σκοτώνεις ηθικά και ψυχικά το συνάνθρωπό σου.
................ είναι η αχαριστία και η απληστία.
................ είναι να στερείς από τον άλλον την ελπίδα.
................ είναι να βλέπεις τον άλλον να πέφτει και συ να τον σπρώχνεις να πιάσει πάτο.
................ είναι να κάνεις ότι σου αρέσει,αδιαφορώντας για το αν θα πληγώσεις τους ανθρώπους που σ' αγαπάνε.
................ είναι να αγαπάς ιδιοτελώς και εγωιστικά (σε οποιαδήποτε σχέση).
................ είναι να βασανίζεις τον άλλον με ψεύτικα αισθήματα και λόγια.
Έχω κι άλλα να σου πω,αλλά επειδή είχα δύσκολη μέρα σήμερα, θα συνεχίσω στο επόμενο επεισόδιο :bigsmile:. Όπως βλέπεις δεν ανέφερα το φόνο,την κλοπή, το βιασμό κλπ, γιατί απλά δεν τα θεωρώ κοινωνικές αμαρτίες,αλλά εγκληματικές πράξεις που πρέπει να τιμωρηθούν διαφορετικά, αλλά δεν είναι και της παρούσης. (υπάρχει σχετικό θέμα)

Ευχαριστώ. Νόμισα πως δίνεις θεοτικό χαρακτήρα, αλλά το πιάνεις καθαρά σαν κοινωνικό φαινόμενο.

Gotti
16-05-08, 17:56
Μα μέσα στην κοινωνία ζω και κρίνομαι από αυτήν. Όταν έρθει η στιγμή να συναντήσω το δημιουργό μου, θα κριθώ από αυτόν, αν και δε νομίζω ότι είναι παράλογα αυτά που σκέφτομαι και πιστεύω.Ο κοινός παρανομαστής όλων αυτών είναι ότι προσπαθώ να μη βλάψω και να πληγώσω το διπλανό μου, άσχετα από το αν οι άλλοι το κάνουν σε μένα.